Agresivní chování jsem potrestal, zveřejnění mohlo být účelové…

17. 02. 2011 20:00

Obrázky: 2

Autor: Helena Görnerová Foto: archiv školy Rubrika: Koňské školy a instituce Počet přečtení: 19009 Počet komentářů: 38 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Videozáznam, zachycující velmi hrubé jednání ošetřovatelky ke koni na půdě SZeŠ Lanškroun, nemohl v uplynulém týdnu minout nikoho a ohromná masa veřejnosti se k němu postavila jednoznačně negativně. Za jejího sílícího tlaku postupně proběhl případ všemi hlavními masmédii. Velké emoce také způsobovaly následné diskuze, které každým dnem narůstaly o nově získávané informace od zveřejnitele videa. Co se vlastně přesně ve čtvrtek, 10. února, stalo a proč a nač padlo také trestní oznámení, jsme se v pondělí, 14.2.2011, zeptali přímo ředitele školy, ing. Davida Hrušky. Jeho odpovědi doplňuje i středeční prohlášení pro náš server.

Pane řediteli, popište nám, prosím, nejprve časový sled událostí, které se od zveřejnění videa staly.

V celé aktivitě, jak už nakonec vyplynulo z diskuze pod videem, jsou angažovaní tři lidé. Dvě naše žákyně a jeden člověk zvenčí, přítel jedné z nich. Autorkou videa je naše žákyně, která před rokem a třičtvrtě video natočila. Natočila ho na zájmové činnosti a je na něm zachycený „trénink" našeho školního koně jeho tehdejší ošetřovatelkou Martinou, kterou v tu chvíli trénuje školní trenér. Originální, nesestříhané video, má asi 7 částí, již jsem ho viděl a mohu tak jistě říct, že jsou z originálu vybrané pouze ty největší zákroky vůči koni a ty jsou ve finálním videu i opakovaně sestříhané. Tím obsah samozřejmě neomlouvám, pouze konstatuji fakt. Agresivní chování ošetřovatelky vůči koni z něj vidět je, s tím samozřejmě souhlasím. Není o něm pochyb a rozhodně bych jej nechtěl zakrývat.

Hned v okamžiku, kdy jsem viděl tuto sestříhanou verzi videa, jsem si pozval oba aktéry záznamu, tedy ošetřovatelku a trenéra na pohovor. V tu dobu jsem vůbec ještě netušil, kdo to natočil, kdo sestříhal a zveřejnil.

Jak jste tedy konkrétně postupoval? Proč jste tedy hned ten den podával trestní oznámení?

V danou chvíli, s informacemi, které jsem měl (nebo spíše neměl) k dispozici, jsem věděl pouze to, že ošetřovatelka byla hrubá a agresivní ke koni (to jsem začal řešit ihned) a to, že někdo dal ven video, které bylo v první verzi pojmenované a popsané i slovy „výuka na SZeŠ Lanškroun". I to bylo nutné řešit, protože se název ani popis nezakládal na pravdě. Po jednání s uvedenými lidmi jsem tedy šel na Policii ČR a podal oznámení. To, že se u videa tvrdilo, že takto probíhá výuka na SzeŠ Lanškroun, to, že padlo, že na koni sedí vyučující, to byl podnět, který jsem jako zodpovědná osoba za tuto instituci vyhodnotil jako nutný k jednání. V tu chvíli s dosažitelnými informacemi to pomluva byla. V danou chvíli jsem měl ale k ruce pouze video, které znázorňovalo, co znázorňovalo, bylo popsané, jak bylo popsané, a to z hlediska zástupce školy bylo k řešení. Navíc bylo vidět, že video je sestříhané, což byl signál „jasně, něco je špatně, ale někdo chce, aby to vypadalo co nejhůř a v kombinaci s tím titulkem se ptám proč".

Střední zemědělská škola LanškrounJelikož jsme v období přijímacích řízení, mezi školami v oboru vládne určitá nervozita a nám přitěžuje fakt, že obvykle k sobě stahujeme zájemce o studium i z jiných krajů (v současné době je to více než 60 % studentů), což ostatní samozřejmě nevidí rádi. Proto jsem považoval video za určitou formu pokusu o poškození našeho jména, a proto jsem jako zástupce zařízení šel hned na Policii, s tím, že jsem na Streamu ještě zažádal, aby video stáhli, protože je popsané nepravdou. Trestní oznámení jsem tedy podal na pomluvu, na neznámého pachatele, ale jednoznačně výhradně pro jeho název a popisek videa, které operovaly s názvem naší školy.

Ještě ten den, kdy jsem video viděl, tedy ve čtvrtek odpoledne, jsem ošetřovatelce, které zbývá 22 dní dovolené, nařídil čerpat dovolenou a zakázal přístup ke koním. Ošetřovatelka tedy již nepřišla druhý den do práce. Z hlediska pracovně právního jsem ale i vzhledem k tomu, že událost je natolik stará, ještě potřeboval konzultaci, jak její pracovní poměr správně (právně) řešit. Na schůzce byl přítomný i trenér z videozáznamu. Sdělil mi, že ve videu chybí určité pasáže, že po tom, co je zachycené na videu, přestala ošetřovatelka daného koně jezdit. Pravdou je, že jednotlivé „originální" díly, které mám k dispozici, na sebe nenavazují ani dějem, ani čísly, momentálně se tedy probíráme všemi částmi videozáznamů a analyzujeme, co se přesně jak postupně dělo.

Přijde vám normální, že nikdo z lidí, na videu zachycených, nijak na situaci nezareagoval? Proč nezasáhl trenér? Viděl přeci jasně situaci - tady někdo nepřípustně trestá koně...

Stanovisko jsem si od něj vyžádal písemně a v tuto chvíli jej ještě nemám. Nemáte ale dojem, že já jsem mohl mít po zveřejnění videa stejný pocit? Tady se někdo nepřípustně opírá o školu... ptám se proč.

Co se tedy přesně děje při takové zájmové činnosti? Probíhá na pozemku školy, na školních koních...

Je to akce jezdeckého klubu, založeného při naší škole. Zájemci se přihlásí, platí příspěvky do klubu a aktivity probíhají po škole. Nejsou to tedy hodiny výuky.

Nač je tam tedy v danou chvíli trenér? Je zaměstnancem školy?

Momentálně nemám přesně v hlavě znění stanov klubu, ale pravděpodobně koriguje průběh té činnosti. A ano, je zaměstnancem školy.

Co se týče jeho případného postihu, mám momentálně trochu ztíženou pozici tím, že nejsem koňař (ačkoliv samozřejmě z oboru jsem) a potřebuji tedy k úplnému uzavření situace ještě posouzení věci znalejších odborníků. Samozřejmě vidím, že se odehrává špatné chování vůči koni, ale míru adekvátního postihu trenéra chci ještě konzultovat. Navíc na záznamech, které mám k dispozici, je vidět, že v okolí se pohybovali i jiní dospělí lidé. Potřebuji více informací k tomu, proč ani oni nezasáhli.

Co vám k videu trenér osobně řekl?

V danou chvíli se k němu nijak moc nevyjadřoval. Jak jsem již řekl, stanovisko jsem si od něj vyžádal písemně. Prioritně jsem řešil ošetřovatelku - a následně i lavinu dotazů veřejnosti, které se začaly směrem ke škole objevovat. Reakce veřejnosti bohužel vůbec nebraly v potaz, že jsem video shlédnul poprvé před několika hodinami a že už jsem předběžná opatření směrem k aktérům, tedy ošetřovatelce a trenérovi, vydal.

Na internetu ale proběhla i informace, že jste o této situaci věděl předem a neřešil ji.

To ale není pravda. Jde o jinou událost. Na škole mám ještě jednu žákyni, která mě zhruba 10 dní před zveřejněním videa kontaktovala a sdělila mi, že si myslí, že náš způsob výuky je příliš tvrdý. Že se zde koně berou moc silou a nabídla mi, že má trenéra, který by měl zájem podílet se na výuce formou přirozenějšího přístupu ke koním a že by to tu „dal do pořádku". Dovedu se vcítit do toho, co mi žák sděluje, ale to, že viděla dané video a že v tu chvíli naráží na něco, o čem jsem ještě nevěděl, jsem prostě „tušit" nemohl. Navíc to celé vyústilo v to, že dotyčná studentka měla s sebou rovnou na flash disku připravené jakési univerzální materiály daného trenéra a naléhavě mi je předávala k pročtení. Materiály obsahují velmi podrobnou kritiku systému současného jezdectví na mnoha, mnoha stránkách, ale celkově nic konkrétního ke koncepci výuky pro naši školu. Dotyčného osobně neznám, a proto jsem jí sdělil, že si to prostuduji v klidu. Také jsem ji požádal, ať tedy na škole najde další žáky, kteří mají stejný názor a ať dají dohromady konkrétní návrhy k výuce, podklady, nad kterými bych si sedl s odborníky na jezdecký výcvik a mohl je prodiskutovat.

Dotyčná žákyně tedy odešla s mými pokyny a za 8 dní se zničeho nic na Streamu objevilo toto video. V tu dobu jsem netušil, kdo a proč jej zveřejnil, nenapadly mne žádné souvislosti...

Probírali jste poté situaci i s ostatními studenty?

Jak jsem již říkal, žáci nebyli dosud moc zvyklí, že s nimi vedení komunikuje. Nicméně ano, po všech těch prohlášeních, která po mě žádaly noviny a televize, jsem svolal v pátek schůzku s učiteli a zástupce tříd jsem požádal, aby přišli s vyjádřením studentů. Aby nám i oni sdělili svůj názor, i na to, proč si myslí, že to někdo zveřejnil, co to mělo za účel.. A někteří z nich přišli s informací, že i vědí, kdo to byl. Respektive věděli (nebo vydedukovali), kdo to natočil, ale nevěděli, kdo video zveřejnil. Autorku videa mi sdělit ale nechtěli, aby jí případně neublížili. Z určitých indicií nakonec žáci sami i zjistili toho, kdo video zveřejnil. Ve finále se nakonec jejich domněnka potvrdila a ukázalo se, že dotyčná žákyně, nabízející škole nového trenéra, je přítelkyní muže, který vyvěsil toto video na internet.

Na schůzku po zveřejnění také přišla, k těmto skutečnostem nic neřekla, ale znovu zopakovala, že nesouhlasí s tím, jak se na škole koně trénují. Zeptal jsem se tedy schválně žáků „tak mi tedy povězte, co v tuto chvíli můžeme udělat, když nemám trenéra?" A ona mi odpověděla „ten můj pan trenér je připravený nastoupit zítra." Situace se začala skládat dohromady.

Autor videa vás na streamu kontaktoval s tím, že by s vámi rád hovořil, proběhla už tato schůzka a co z ní vyplývá?

Zatím ještě nevím, zda nějaký e-mail od něj přišel, mám jich tam momentálně tisíc a neměl jsem dnes možnost si k nim ještě v klidu sednout. Reakce těch, kterým jsem již ale odpovídal, je skoro vždy kladná, chápou, že jsem již určitá opatření udělal.

Ing. David Hruška, ředitel SZeŠ LanškrounJaké jste, kromě represivních, učinil preventivní kroky, aby se podobná situace neopakovala?

V současné době tvořím dotazník, ze kterého by se měly dát jasně analyzovat požadavky, postoje a potřeby žáků a zaměstnanců školy. Následovat bude žákovský senát s vedením školy a zaměstnanci působícími na úseku chovu koní a jezdectví. Závěrem z tohoto jednání by měl být podklad pro směrnici školy, tedy materiál jednoznačně ošetřující organizační strukturu a kompetence v oblasti chovu koní a jezdectví na SZeŠ Lanškroun.

Pozn. red.: Rozhovor proběhl v pondělí, 14.2.2011, po poledni. Ve věci je podáno také oznámení ve věci podezření na týrání koně podle § 302 trestního zákoníku (Týrání zvířat). V současné době věc šetří Policie ČR i Krajská veterinární správa.


Vyjádření ředitele školy, v Lanškrouně 16.2.11

Dne 10.2.2011 jsem jako ředitel školy SZeŠ Lanškroun podal na Polici ČR trestní oznámení. Policie v současné době provádí úkony v trestním řízení dle § 158 odst. 3 trestního řádu. O tom, zda došlo k naplnění skutkové podstaty přečinu „pomluvy", bude ze strany Policie ČR v zákonné lhůtě rozhodnuto. Vzhledem k tomu, že v uvedené věci se cítíme být poškozeni jako právnická osoba, máme možnost (se zveřejňovatelem předmětného videa) uvažovat nad podáním žaloby za poškození dobrého jména školy u Občanskoprávního soudu. A to vzhledem k názvu a komentáři pod zveřejněným videem. Obsah videa rozhodně napadat či zpochybňovat nehodláme.

Vzhledem ke skutečnostem, v současné době již známým, o možnosti využít Občanskoprávní soud neuvažuji.

K mojí osobě se dále dostal podnět na podezření o týrání zvířete, kdy toto je v současné době již řešeno kompetentním orgánem v této věci, což je KVS (Krajská veterinární správa), kdy tato bude rozhodovat dle zákona 246/92Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Její rozhodnutí prozatím nemám k dispozici.

Ing. David Hruška
Ředitel školy

Vyjádření postoje trenéra, Františka Vídeňského, bude dodáno.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Jiri Jirsa

  Video

  17:57 - 19. 02. 2011

  Tak asi jako většina obyvatel této republiky jsem nemohl uniknout tomuto videu. O co tam jde, předpokládám že mladý kůň- remonta odmítnul poslechnout jezdce a ten z něj vystoupil. Následně tam vidíme jak holčička zuří a kope do koně a pere se ním v sedle. Kopanec je pro koně zcela běžná forma komunikace a je zřejmé že se koni nemohlo nic stát, tak jaképak týrání....Druhá věc je ta, že pouštíte na mladého koně nevyzrálého a cholerického jezdce, který přistoupil na pravidla hry dané koněm. Tudy cesta nevede, zbytečně ztácíte čas a kůň pořád nemá jasno kdo je vůdcem stáda. Já bych dívenku na koně nepustil , protože svou zjevnou blbostí zdržuje výcvik a ten se prodražuje. Na mladého koně patří zkušený jezdec který ví že se nic nedá uspěchat a že je lepší si podřídit koně stálým a důsledným opakováním, než hurá akcí při které člověk vždy prohraje. Další problém je výběr koní, to co se dnes používá k chovu jsou linie super sportovců a tam je problém že jsou charakterově někde jinde,. to co zvládne světový olympionik, nezvládne náš podprůměrný jezdec. Podívejte se jenom na to kde jsou v tabulkách FEI naši jezdci parkuru, v první 1000 je nenajdete...... tak co potom může umět jedna nejezdkyně z nějaké neznámé školy.....Blesk a TV vytvořili problém který není, myslím že by víc prospělo kdyby seznamovali veřejnost s přirozeným chováním koní a nevytvářeli z nich to co nejsou : věrné milovníky lidí. Kůň je především zvíře které je hnáno instinkty a pudy, domestikace ho změnila jen pramálo. Jiří Jirsa

 • 2. Karelw

  Add

  18:12 - 19. 02. 2011

  Reaguje na 1.

  Přesně popsáno, úroveň českého jezdectví je ubohá, jedině jezdci vytrvalosti a voltiže mají světovou úroveň. Myslím že vytrvalci jsou do 50 místa.....

 • 3. francoise89

  Souhlas

  19:38 - 19. 02. 2011

  Mám stejný názor..... na stránkách Blesku také píšou že připravuje mladého koně na závody...mmm moc pěkné chování k takovému zvířeti, jistě má do budoucna pěkné vzpomínky... Takové jezdkyni bych dala spíš výpověď než zákaz přibližování se ke koním... pokud je cholerická, jistě to nebyl první kůň ke kterému se takhle chovala.

 • 4. registrace zrušena

  :-(

  20:40 - 19. 02. 2011

  Kopanec je pro koně zcela běžná forma komunikace a je zřejmé že se koni nemohlo nic stát, tak jaképak týrání...

  Pamatuju si jednu diskuzi, kde padaly podobné argumenty. Šlo o to, jestli koně kopat nebo nekopat z výchovných důvodů do hlavy. Jakože to koně mezi sebou běžně dělají, že se kopou a občas to schytá hlava. Minulý týden jeden kůň zemřel hádejte na co?
  A co to rycání v hubě a bičem mezi uši?
  Ale ve Vás jedinou empatii vzbudí ušlý zisk.
  :-(

 • 5. Karelw

  add

  21:26 - 19. 02. 2011

  Reaguje na 4.

  obávám se že nechápu ono konstatování že pošel nějaký kůň ve vztahu k článku, je to jenom důkaz toho že glorifikace koní je zcela momo mísu, koně bojují o vlatní přežití i kyž momentálně nemusi....

 • 6. žofré

  video-re

  21:29 - 19. 02. 2011

  Reaguje na 1.

  Jezdit neumím,koně nechovám/nemnožím/,žebříčky mě nechávají v klidu.
  I tak mohu mít názor.Mám a ten je,že
  -je-li kopanec vnitrodruhově přirozený komunikační prostředek u koní, záměrné rycání v hubě a bič přes hlavu nejsou ani to.Jestli ono jako týrání nebylo /i/toto..
  - rychlost výcviku a jeho cena pro mne není to nejpodstatnější,oč se u výcviku budu zajímat/účel mi nesvětí prostředky/,ale říkám jasně,že se tím neživím
  -k výběrovému koni z mého pohledu patří i charakter,nicméně chápu,že pokud to kupci vidí jinak,chová se cokoli,co se hýbe rychleji výš a dál
  -problém,který video nevytvořilo,ale zas připomnělo,je podle mého způsob použití koně člověkem.ve "sportu"
  I kočka je hnána pudy a domestikace ji zas tolik nezměnila.přesto ji neškrábu a neprskám na ni-pokud si přeji,aby někam šla. I s užitkovým zvířetem lze zacházet různě.

 • 7. Jiri Jirsa

  ...

  22:01 - 19. 02. 2011

  Ano, je to základní otázka proč chovat koně a jak. Pro někoho je kůň náhradou za vztah, pro někoho sportovní náčiní, pro jiného kšeft, každý má právo na své, ale pokud se nebudou koně prodávat a nebude zisk, tak kůň začne upadat, nebude selektivní faktor. V přírodě slabé jedince sežere šelma, my necháváme přežít každého mrzáka. Sport je jediným dostupným selekčním sítem pro zdravý chov. Je jasné že je z toho občas jednosměrná ulice kdy se vlatnosti preferují ve prospěch výkonu. Pokud chováte desítka koní a desítky let jako já, stane se z vás profesionál který se nenechá moc dojmout . Vztah si vybudujete tak max k 1 koni a zbytek je prostředek k přežití ostatních, snažíte se na žádného nevázat.... na druhou stranu vás to ochrání před omyly které způsobí útlocitnost. Ano když se něco dělá špatně, tak to prodražuje chov, proto není dobré dělat chyby jako ta dívenka. Znovu říkám: holka byla blbá ale mimo ztráty času se nic nestalo, zároveň jako následování hodný příklad pro mladé studenty plné optimizmu a ideálů to jistě není. Není nic horšího, než když děti zjistí že jsou metody výcviku kdy násilí řeší problém... Jiří Jirsa

 • 8. registrace zrušena

  Pro pana Jirsu

  22:23 - 19. 02. 2011

  To je jeden pohled na svět.
  Já bych však lidi zvenku (nemyslím tím konkrétně sebe, moje historie je bohužel taky už dost otrlá) a jejich "glorifikaci a útlocitnost" čehokoliv tak nepodceňovala. Oni nemusejí být tak otupělí jako profesionálové. A věci nazývají pravým jménem - tedy týrání je pro ně týráním

 • 9. Jiri Jirsa

  :::

  22:48 - 19. 02. 2011

  Reaguje na 8.

  Já Vám, ani ostatním neberu právo na vlastní názor a vlastní tužby, ale nemohu váš brát moc vážně, když se neumíte jasně a identifikovatelně podepsat. To je potom jenom takové vytí ma měsíc..... Jiří Jirsa

 • 10. Karelw

  podpis

  22:56 - 19. 02. 2011

  Svatá pravda, nemá smysl se bavit s někým kdo to nesignuje. Karel Wokrouhlík

 • 11. HelaS

  Podpis?

  00:02 - 20. 02. 2011

  Nono. Proč by se, pánové, měla langusta podepisovat, když uvádí jméno ve svém profilu?

  K vašim argumentům: jsou jimi, jistě - jen, myslím, zapomínáte na tu spoustu odstínů šedé mezi černým a bílým.
  Jistě; máte pravdu. Podobné chování ke koním je pitomost i z finančního hlediska. Stejně tak je kravina tryskat po oranici, protože veterináři jsou drazí. To máte lidi, že neslyší na nic jiného a aspoň tohle by je probrat mohlo.
  Na druhou stranu jsou i takoví, kteří se tváří jako děsní tvrďáci a nejsou - a tací, co vyšilují nad každou hovadinou, až už jen z toho ten kůň onemocní.

  No, sama nepovažuju za osobní ztrátu, že kolem mě není moc lidí, kteří volí ruch podle šrajtofle. Samozřejmě, s tímhle přístupem se nikam nedostanu (je-li to "někde" žebříček FCI).
  A - vrchol všeho hříchu: koně echt prošlechtěného na vysoký výkon bych nechtěla ani zadarmo; asi by mě zabil.

  Tak co to sakra je, co těch sedmdesát tisíc koní v týhle kotlince má - nebo se jejich majitelé o to nějak snaží - a ti nejlepší z nich ne? Proč je ti lidi vůbec mají? Proč je to tak, že na chov herky je potřeba víceméně tatáž zkušenost, jako u těch špičkových (vyjmu-li trénink, samozřejmě)?
  Proč to ti lidi dělají - a živí tolik stájí?
  A proč je tak - pardon - sere, když vidí kohokoliv v záchvatu vzteku mlátit koně?

  Naprosto chápu neochotu fixovat se na koně, živím-li se jejich produkcí. Každej člověk se obrní.'
  Mezi obranou a otrlostí je ale sakra rozdíl.

  Opakuju: to, že se zde langusta nepodepsala, míníte vážně jako přínosný argument k diskuzi?

 • 12. Karelw

  podpis

  00:22 - 20. 02. 2011

  Nejsem si jistý, ale zde asi nejde vystopovat podle přezdívky o koho jde, to se myslím dá v diskuzi... Jinak si myslím že je rozdíl mezi tím kdo chová koně jen tak pro radost a tím kdo to dělá profesionálně. Na jedné straně je někdy fakt dost veliký tah na bránu a na druhé straně zase zoufalý amatérizmus. My v ČR neznáme co to opravdu znamená ryzí a profesionální chov koní. Znám ho v A1/1 kůň dostane šanci do 3 let, pokud neběhá jde do buřtů....taky přístup.

 • 13. registrace zrušena

  podpis

  00:32 - 20. 02. 2011

  Jmenuji se Kateřina Dobešová - jméno mám uvedené v medailonku. Nebývá zvykem se v netových diskuzích podepisovat pod každým názorem. Někdo se v příspěvcích občas podepisuje, ale většinou křestním jménem nebo iniciály.

 • 14. HelaS

  To Karelw

  00:36 - 20. 02. 2011

  Ale jde to... odkudkoliv, opravdu ;-) Pravda, z diskuzí to jde rychleji. No nic.

  Tah na bránu? No... prosím, vyjděte z předpokladu, že vím, co tím myslíte, a přesto mi odpovězte: co to přesně je?
  Myslím si totiž, že vlastnosti provázející ten "tah na bránu" nemusejí být nutně projevovány navenek - protože navenek se projeví jen cíl toho tahu, nikoli jeho průběh a cena za něj zaplacená (finanční či jiná).
  Ovšem, taky se můžeme zasekat do debaty, kdo k čertu vlastně živí jezdecký sport a koně obecně.
  A nebo taky na kom leží pořádný kus viny za ten, jak píšete, zoufalý amatérismus.
  Jestli to není taky tak, že ti, kteří by mohli, zvednou nos a s těmi amatéry se nezahazují, protože na to nemají čas...? Nebo jste mínil laiky?
  A... vážně neznáte nikoho, kdo je jednoduše něco mezi tím zoufalým amatérem a echt profíkem?

  Nevadí, že jsem se nepodepsala? ;-)

 • 15. Karelw

  :-)

  00:38 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 13.

  Dík, moc se tu nevyznám, ale přišla mi annonce na tento článek tak trochu reaguji...

 • 16. Karelw

  Tah na bránu

  00:42 - 20. 02. 2011

  Tím jsem myslel stálá snaha o co nejvíc výkonného koně. Myslím že ale zabředáme do nicotné diskuze, kdo jste?

 • 17. HelaS

  :-)

  00:50 - 20. 02. 2011

  Tak bojujte :-) Ona vám ta naše jména stejně nic neřeknou.
  Já se jmenuji Helena Smutná a mám dva koně k ničemu, vlastně pro radost, nebo možná si tím nahrazuju nějaký vztah - nebo hledám jinou kvalitu... co já vím; nemám na tyhle úvahy čas, musím je taky uživit ;-)

  Takže zpět. Nepopírám potřebu chovat a vychovávat koně k nějaké užitkovosti, provádět tím selekci. Není mi ale jasné, k čemu jsou dobří koně selektovaní jen na výkon, nikoli na charakter, zdraví a podobně. Co je konečným cílem toho výběru? A jak velký je trh produktů takového chovu?

 • 18. Jiri Jirsa

  :-)

  01:07 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 17.

  Sakra, sakra, to jsou věci...Tak předně, ten kdo má dva koně v podstatě neví kolik peněz koně stojí, vždy to jde nějak udělat a při vší úctě se nedá zkrachovat... pokud máte koní několik desítek , tak jde o život :-)
  Ono selektování výkon x charakter spolu souvisí, když budu chovat koně kterého může jezdit jenom omezená profesionální špička, tak se to nemusí vyplatit, protože průměrný jezdec ho nezvládne, musí to být kompromis mezi vším, pokud jde o zdraví, tak to je u vytrvaleckých koní otázka dědičnosti a odchovu číslo jedna. Vemte si , že v endurance je kůň na vrcholu mezi 9 - 17 rokem, špatná péče a špatné zacházení snižuje výkonnost a použitelnot. Nemáte tušení jak naše sportovní koně rozmazlujeme, jakou péči dostávají a kolik to stojí peněz.... jsem magor :-( potom musíte mít hodně peněz a nebo občas prodat špičku za hodně peněz která zapatí ty ostatní koně....a tak to jde furt dokola....

 • 19. HelaS

  :-)

  01:34 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 18.

  Já si, pane Jirso, fakt nemyslím, že je nějaký podstatný rozdíl mezi podnikáním v chovu koní či jiným. Zásady jsou si přece velice podobné (a nejde o život, ale o obživu, že). Dobře, jsem ochotna připustit určitou nutnou dávku magořiny... ;-)

  Stejně tak si nemyslím, že počet chovaných koní vypovídá cokoliv o erudici jejich chovatele. Vážně nevím, proč by měl např. majitel velkokapacitního kravína být nutně větší odborník, než třeba ten, kdo má doma dvě jerseyky na mlíko pro děti a jinak se živí chovem králíků. To je přece volba, ne projev kvalifikace.

  Abychom se nemotali pořád dokola, bylo by možná fajn si upřesnit pojmy. Už jem se na nějaké ptala - marně - a teď zas: co přesně zamená, že koně rozmazlujete?
  Já to nerozporuji; jen to prostě nevím, protože vás osobně neznám a při práci jsem vás neviděla.
  Nikam se nedostanem, nebude-li jasno, co chápeme tím kterým termínem.

 • 20. žofré

  nevidoucí amatér s názorem pro pana Jirsu a Karelw:-)

  07:42 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 18.

  Mám asi taky dva koně,bezpodílově spoluvlastním 4:-).Přesto si dovolím tvrdit,že o ekonomice a chovu koní trochu vím.Zkuste opustit svou výseč.tj.kůň =shagya nebo teplokrevník,hřiště je v kotlince, cíl je "sport a úspěch"-nereju,vím,že není jenom vaše.
  Máme možnost roky sledovat včetně osobních kontaktů rodinu vrchního komisaře pro chov fjordů v NL.Ti nechovají desítky koní desítky let.Ovlivňují chov a chovají stovky koní minimálně 2.generaci,komisaři je přes 70,dělal to 50 let,nyní převzala naplno dcera Ještě nezkrachovali,a v NL jsou koně věru na každém dvorku.
  U fjordů se stovky let selektuje.velmi tvrdě,.Chová se pouze v čistých liniích,licentovaný plemeník jde do salámu třeba v případě,že je po něm prostě už hříbat hodně a chovatelé chtějí jinou krev.Selektuje se při posuzování exterieru,chodů,potomstva,zkouškami v tahu,pod sedlem nebo zápřeži-ale naprostou prioritou je charakter.Body za charakter se násobí v celkovém hodnocení dvěma,charakter je v chovu nepodkročitelný,kdyby to jinak byl sám Odinův Slepnir.Posuzování charakteru se děje i tak,že zkouška v zápřeži nebo pod sedlem začíná ve stáji.komise sleduje,jak se kůň tváří na postroj,jestli nejeví strach nebo nelibost....humorné,že.
  Fjord je podle mého kůň univerzální a velmi výkonný/ nikoli ve smyslu současného pojetí "vrcholového sportu",netuším,co myslíte "rozmazlováním",ale s fjordem stačí slušně zacházet a nepřekrmit. a neschvátit.cca.Fjordi jezdí traily,endurance,drezury,parkury,sulkové závody,pracují v zemědělství,turistice,hipoterapii atd.V campu zmíněného komisaře pracují pod zákazníky koně ve věku 16-20 let běžně,někteří z nich jezdí třeba drezurní soutěže,jiní parkury,po pastvině ťape důchodová chovná klisna stará 37 let.Do kotlinky byl zapůjčen FHI licentovaný fjordský hřebec Baloni,22 let starý,naprosto přátelské vstřícné zvíře,.chodí k němu děti,ještě vloni jezdilv NL drezurní souteže a nyní ne z důvodu chybějícího jezdce pouze I tohle je výsledek tvrdé selekce.
  Komisař je velmi racionální člověk,pokud koně vyřazuje,obvykle si ho na malá jatka nedaleko sám vede,nemá s tím problém,ten by měl,kdyby ho měl posílat na nejistou cestu "do dobrých rukou",to je folklor kotlinky..Kove si sám,pokud je třeba,reprodukci,veterinu atd zvládají rovněž částečně sami,bývá volán do okolí ke sportovním koním při problému.Víděla jsem člena této rodiny při jasné neposlušnosti koně cuknout a houknout-jednou cuknout,jednou houknout.Nic proti.

  Souhlasím s vámi-zacházení viz video je krom jiných atributů velmi hloupé,považuji za hloupé vychovat si koně,který se cukne,jak zvednu ruku,který se nenechá nasedlat ,vyhazuje,převrací se..a tvrdošíjně s ním tyto činnosti opakovat stejným způsobem,jen větším násilím.Souhlasím ,že je každého věc,jak si selektuje,nač a zač..koně i názory.Souhlasím i v tom,že je každého věc,co vidí pod pojmem úspěch .Pokud ale jde k tomu svému úspěchu tvrděna úkor jiného živého tvora,na něhož navíc zákon a směrnice a předpisy pamatují,nebudu říkat,že je to tak správně nebo normální.
  A to by zejména mělo být jasné nikoli od trapných amatérů/kteří ale asi vlastní by´t po dvou většinu koní a kupují většinu výrobků pro něa dělají ty čtenáře a tribuny o kupce pro" odpadsportu"/ ,ale od ..profisportovců?chovatelů?funkcionářů?mediálně známých rohanských?a od školství vychovávajících"profesionální koňáky" zejména.A dojímat se taky moc nenechám,jsem hnusný skeptik a otrlý starý kus.
  Eva Pěkná,sotvahouby nejezdec,v Rohanu nic:-)

 • 21. Katka K.

  Momentální bolest je ten menší problém

  10:16 - 20. 02. 2011

  Proti tomu, co člověk občas vídá, se tohle video asi opravdu nedá nazvat týráním (asi už jsem viděla moc). Ta bolest, jakou slečna koni působí asi není tak strašná a netrvá dlouho. Nicméně důsledky jsou hodně poškozující, to by dlouholetý koňák měl vědět . Nejde přeci jen o čas - pokud dáte mladému koni špatný základ a nechuť spolupracovat s člověkem, je to věc, kterou si s sebou ponese víceméně celý život. Hodně se dá opravit, ale pár let takového zacházení a chuť k práci koni nikdo nevrátí. Takže když mluvíme o financích, je to znehodnocení toho koně. Nemluvě o stresu, jaký tomu koni takovéhle práce působí, ale chápu, že pro lidi bez emocí toto není argument. Není potřeba velké bolesti na to, aby se zvíře přivedlo do stresu, stačí nejednoznačnost a nepředvídatelné tresty. Opakujte to po nějaký čas a máte neurotika, jak vyšitého.
  Co se týče jmen, když najedete na svůj login, zobrazí se bublina. Klikněte na volbu "uživatelé" a do vyhledávání si dejte přezdívku, vyjede vám medialonek.

 • 22. bkocovsky

  Bože keci

  10:20 - 20. 02. 2011

  Toto se děje denně ve všech stájích, kde jsou zakomplexovaný blbky co neumí jezdit. Nechápu, proč k tomu takováto polemika a hloubkový průzkum od sportovců po "přirozeníky".

 • 23. žofré

  ano,.keci

  11:10 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 22.

  Nepovažuji se za sportovce ani "přirozeníka".Dost podobné chování jsme viděla vloni na dostihovém závodišti.Kůň před startem několikrát sklepal žokeje, /ne učně nebo amatéra/.Následně ho pacifikoval kopáním domnívám se trenér,ale to teda fakt nevím,každopádně tento posléze nasedl a ještě chvíli pacifikoval shora.Jezdit tedy taky myslím uměl.Na zakomplexovaný blbky nevypadal ani jeden.
  Polemika domnívám se proto,že jedna parta klapkujících rohanských říká "to je normoš a basta fidli na povidlí,příčina je : že jinak špičkový kůň nejde jezdit nebo je nehoře blbka nebo cokoli",druhá říká "je to blbje. a nelíbí se nám to"-aniž by říkala,co teda s tím budem krom těch keců dělat,jak a kudy.
  A je celkem šumák,jestli je to Pedex rajtující na ponclím hříběti velikosti psa,."větší pedex" na tady praném videu ,Rolinkas útulek a chof ,poně na bléé hipodromu nebo cokoli.Na tohle kouká chytrý a zkušený rohan,nejen blbky a amatéři...a nic.Dokud bude ticho a návštěvnost závodů ala pedex,vožení dětí na hipodromech blétypu,nakupování výpěstků rolinek atd.nehne se jistě nic nikam,pokud se tedy něco někam může a má..A nikdo se nerodí vidoucí,já hipodromy naprosto milovala,jen kdyby ten koníček třeba i zaklusal.tady je dvě tausky přečtení....tak možná pronto,ta debata..
  Nevím.třeba na proč přijdou další pronto.

 • 24. registrace zrušena

  ad kecy

  11:13 - 20. 02. 2011

  "Toto se děje denně ve všech stájích, kde jsou zakomplexovaný blbky co neumí jezdit."

  Od toho jsou pak trenéři a jiné autority, aby to zarazili? Nebo?

 • 25. br. Ruprecht

  motivován reakcemi sečtělého pana Jirsi.

  14:41 - 20. 02. 2011

  Znalost oboru z hlediska souboru teoretických znalostí z oblasti chovu koní, ekonomie a psychologie jsou u Vás, vážený pane Jirsa, jistě na vysoké úrovni. Bohužel postrádám racionalizační a zkušenostní přístup v rámci jejich reprodukce. Pravda je, že obecná úroveň jezdectví a školství na území Čech, Moravy a Slezka je na nízké úrovni. Vy sám jste toho dokladem. Způsob jak na to upozornit, byl podle mého soudu zvolen v rámci možností - a ano nejedná se o týrání, ale o hloupost - takto aplikovanou ji lze bez obav týtáním nazvat.
  Dále bych rád zmínil, k možnosti náhrady mezilidského vztahu, v textu zmíněném - že to co se mezi lidmi nazívá šikanou, ubližovánim na zdraví, napadením je vůči zvířeti pojmenováno jako týrání. A na to navazuje situace, že řada chovatelů se věnuje koním právě proto, aby se nedostali do konfliktu s lidskou společností. Mám na mysli ty, a není jich málo, kteří by člověka rozsápali, avšak na koně nedají dopustit - a to je jistě konstruktivní řešení pro lidskou společnost. A to od dob vzniku "animal husbudery" - partnerství se zvířetem. Lze sice vytknou alibismus - mužnější by jistě bylo postavit se společnosti čelem. Na druhou stranu planeta je prostorná, a člověku stačí žít spokojeným životem. S přihlédnutím k převaze lidumilů i sebezáchvné řešení.
  Pane Jirsa a spol. dělejte si svou ekonomicko chovnou kampaň, ale prosim Vás snažte se nikoho nenasrat. S úctou, "vždy Váš" Ondřej Posejpal v.r.

 • 26. Jiri Jirsa

  :-)

  17:48 - 20. 02. 2011

  Takže, napsal jsem asi před hodinou dosti dlouhý článek a on se mrcha někam ztratil. Myslím že vše co se tady napíše, má mít vztah k výše napsanému článku. Něco o sobě: koně chováme po 6 generací, nevím zda mám napsat už, nebo teprve.... Sám je chovám víc jak 30 let a a mám jich nyní cca 30, max co jsem jich měl je 50, koně chovám na 27 ha. pastvin. V roce 1985 jsem založil Československý distanční dostih jako vůbec první endurance závod ve střední Evropě, pokud se nepletu, ta je vytrvalost nejúspěšnější jezdeckou disciplínou u nás. Co se týká šampionátů krásy, tak mám ve své sbírce min 53 prvních nebo druhých šampionů a to jak u nás tak mezinárodních....Na koních pochopitelně závodíme, jak v ČR, tak ve světě, můj kůň byl mimo jiné 28 na mistrovství světa. K otázce zda je srovnatelná úroveň poznání u chovatele velikého stáda a toho kdo má dva koně, není.... pouze ve velikém stádě máte šanci poznat vztahové chování. Etologie se nedá studovat u dvou koní. Kdysi jsem porodil hříbě, když se postavilo a napilo jsem ho opustil a začal se o nej zajímat až ve 4 letech. Byla to zásadní chyba, dnes celá rodina hlídá březí klisny abych nepropásl porod. Správný odchov a socializace začíná asi 10 vteřin po porodu, kdy začneme hříbě vytírat a masírovat, pokud toto nestihneme a hříbě se narodí samo, tak se jen těžko navozuje budoucí dobrá komunikace. Kůň který vás vezme jako druhou matku nemá potřebu s vámi bojovat o postavení ve stádě. Následný výcvik je potom snadný. Další zkušenost je ta, že udělám stádečko asi 5 klisen a k nim dám na začátku dubna plemenného hřebce, první efekt je ten, že je skoro 100% natalita a druhý, že mám možnost pozorovat stádo v přirozeném soužití, takto pohromadě je nechám až do listopadu 24 hod. d. Druhé stádo tvoří roční hříbata, valaši, sportovní koně a koně na dožití. Další stádo jsou hřebci od 2-5 let. Zvířata vždy přiběhnou na zapískání. Když asi v 5 letech koně obsedáme, tak ten který byl po narození,,vyhlazen,, přijme sedlo a obsednutí bez problémů. Tento týden obsedáme 5 nových remont, 4 jsme porodili a pátá kobylka se narodila na pastvě, nemusím ani psát že jsou s ní problémy, nemá vyřešeno kdo je vůdcem stáda a bojuje. Koně obsedáme za použití sedativ, konkrétně používám Placived, na první obsednutí 3-4 ccm podle váha a naturelu koně, dávku snižuji každý den o 0,5ccm. Velice se nám to osvědčilo, remonta se nestesuje a nemá špatné zážitky. Vždy dávám pochvalu a pamlsek - suchý chleba. Když kůň odmítne něco dělat, tak ho, násilím nenutím, za pár dnů to udělá sám a ochotně. Někdy je ovšem třeba koně přesvědčit kdo je tady šéfem, na cestě mám dva kanály které jsou u sebe, kůň většinou vzdoruje ale nakonec vždy přejde a potom třeba 20x po sobě...nebo potok, jeho překonání není také pro něj snadné, ale když ho donutíte překonávat jak kanál, tak potok, bude vás brát za vůdce kterému se dá věřit.... Znovu zdůraňuji, klid, pochvala, důslenost, odměna a únava, která naučí koně šetřit síly a nedělat blbosti. Po každém ježdění přijde sprcha, žrádlo, a pastvina, kde ze sebe vychodí laktáty a stres. Můžete s koněm dělat co chcete, ale nic se nedá urychlit. To co je na videu vidět je právě vzdorovitost a nepřijmutí jezdce jako svého vůdce. Od porodu po bezproblémové používání koně vede dlouhá cesta, která je ještě závislá na tom jaké máte plemeno....Další co musíme dělat je psychologická příprava koně na vysoký sportovní výkon, ale to už asi nikoho nebude zajímat.

 • 27. gef

  ...

  17:59 - 20. 02. 2011

  to, co vidite na videu, neni vzdorovitost, ale zmatek v hlave kone, ktery tam koza na jeho hrbete vyvolala protichudnymi \"pomuckami\". To zvire neni ani trochu vzdorovite, naopak se chova naprosto svate. Jen trochu dominantnejsi a vzdorovite zvire by pani \"jezdkyni\" ukazolo trochu jinou stranku konskeho chovani.

 • 28. Jiri Jirsa

  ree

  18:18 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 27.

  Ono je v podstatě jedno jak to kdo vidí, závěr je myslím , že je holka cholerička, a koni se nic nestalo, každopádně bych jí na své koně nepustil. Osud dívenky je mi ukradený, to co z toho udělala masmédia mě sere. Každý kdo se bojí svého pudlíka cítí potřebu si ohřát polívčičku. Kůň je některým lidem bližší než člověk a to je špatné...

 • 29. Kašpar

  Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí

  18:29 - 20. 02. 2011

  Jako ve všech diskuzích na kontroverzní téma i v tomto případě dialog poněkud uhýbá od ožehavosti původního problému směrem k různicím mezi diskutujícími. Nemyslím si, že by zas až tak záleželo na tom, kolik koní kdo vychoval, vlastnil, jezdil na mezinárodní úrovni nebo prodal.

  Myslím, že záleží na tom, že všichni víme, že tohle se v koňským světě děje, ne zřídka a čas od času daleko intenzivněji a jinými způsoby než na onom videu. Souhlasím s tím, že takovýhle jezdec na koně (zejména mladýho) nepatří, dokonce v hloubi duše souhlasím se zakomplexovanou blbkou:-)

  Ale z čeho mě jímá hrůza: děje se to, nelíbí se nám to, ale považujeme to za normální. V netečnosti a krčení rameny vidím tu nejčernější cestu do pekel.

 • 30. br. Ruprecht

  no vida

  19:44 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 26.

  Tak vidím, že to s Vámi není tak hrozné jak to původně vypadalo. Jen nechápu, a nikdy sem si nevšim. Dokonce teda osobně nepovažuju za možné, aby se člověk považoval koně za bližšího než jiného člověka. To biologicky nejde, totéž naopak. Často je to zdrojem problémů. Další přilévání oleje do ohně výroky tohoto typu a typu blbek ve stáji je zbytečné. Tak též je bezpředmětné a zavádějící, považovat lidi, kteří mají zapsané byť dva koně za pozorovatele dvou koní. Stejně tak by se dalo namítat, že 27 ha je málo pro tolik koní - ale vy jste si toho jistě sám vědom a asi je to dnes jediná možnost. Poskromnu ale alespoň.
  Tohle si přečtete a bude Vás to srát, já tomu věřím. Nenechte se tím zaskočit, já se naseru vždy v momentě jak otevřu EQCH, Jezdectví nebo si pustím náhodou televizi. Tím spíš, že moje koňácká rodina o koně v roce 48 přišla a mě dalo obrovské úsilí to v životě znovu vzkřísit a dojít potřebným znalostem. Navíc sem si vědom, že ještě nejsem u konce a alternativ je daleko víc než bych se odvážil doufat. Takže je boží prozřetelností, že dal blbkám a blbům do ruky koně a né rudou hvězdu, srp a kladivo. I když kladivo bych alespoň medializoval. To se totiž hodí, upozorňovat na nesmysl!

 • 31. Jiri Jirsa

  :-)

  20:09 - 20. 02. 2011

  Reaguje na 30.

  Nemám jenom 27 ha, to jsou pastviny kde se celoročně koně pasou, pro seno nám několik desítek dalších ha. Jinak ona náhrada psem, kočkou, koněm za partnera je celkem běžná, pak ale vidíme zoufalé pomatené baby mající doma desítky zvířat, zrovna tak dívenky mezi 12- 17 rokem, hormony se začínají bouřit a holky potřebují city, bum a je tu kůň...zažil jsem to milionkát. Ale to je v pořádku, jenom se musí věci správně pojmenovat, nejhorší jsou milovníci zvířat, v lepším případě dělají bordel ne Velké pardubické, v horším jdou otevírat klece do zoo. Vyvraždování dětí ve Srebrenici nikoho nesere, ale když se zatoulá pejsek je tu obrovský poprask. No jak by ne, televize která nás zavaluje hektolitry krve každý den ve filmech způsobí že svět vídáme virtuálně, ale pudlík se zlámanou nožičkou nás dojme. Obklopují náš genocidy národů a my řešíme blbku co nezvládne koně, svět je pošukanej. PS. ochránce koní co otravují před Velkou, bych s chutí nakopal do prdele....

 • 32. br. Ruprecht

  pardon

  22:05 - 20. 02. 2011

  ..je to jinde, klepl jsem pod statistiky.

 • 33. HelaS

  pro pana Jirsu

  01:27 - 21. 02. 2011

  Reaguje na 26.

  Já vám neberu vaše zkušenosti, ani je nijak nezpochybňuji. Výsledky vaší práce neznám, nesetkávám se s nimi, ale věřím vám, že jsou dobré. Fajn.
  Taky chápu, že kdo obsedá jednoho dva koně, dá si ten čas a práci - a jim ten čas; kdo jich v ročníku obsedá deset či kolik, použije berličku. Neposoudím to, i když to poněkud nechápu, protože nějak nevídám remonty ve stresu, a osvalení se, mám ten dojem, urychlit ničím nedá...

  Chápu snad i to, že jste se te´d snažil sdělit něco ze svých - i po generace předávaných - zkušeností. To je ale, pane Jirso, málo. Zkušenosti zavazují - a jsou naoprd, když si je člověk vezme do hrobu.
  Co děláte pro to, abyste tyto zkušenosti předal?
  Je myslím v podstatě jedno (koním), jaký motiv vede jejich člověka k tomu, aby se k nim choval slušně. Podstatné je, dělá-li to.

  Ano, mám momentálně dva koně. Psala jsem ale někde, že je chovám samostatně?

  V naší stáji je cca 30 koní, takže několik pečlivě sestavených stád. Pro upřesnění tedy.

  Máte pravdu v tom, že je vynikající školou etologie ty koně v těch stádech pozorovat. Stejně jako vám ani mně není jasné, čím by šlo nahradit takové pozorování.

  Jsem přesvědčená, že ten, kdo se může opřít o zkušenost, znalost a přehled v oboru, má zárove%n jakousi povinnost snažit se sdělit své poznatky dalším (zoufalým amatérům laikům, komukoliv). Tedy ne obracet oči k nebi s tím, že, bože, ti lidi jsou tak neskutečně blbí... protože nemůžou být neblbí, když se jaksi nedostává dobrých učitelů.

  Jasně. Každý, kdo se snaží publikovat své zkušenosti, se vystaví kritice ze strany těch, kteří mají odlišný pohled. A nevyžádané rady se trestají. Dávat je vyžaduje pořádný kus osobní odvahy.
  Už jjste s tím ale tady začal. Tak to hergot dodělejte. To, co čtu ve vašem příspěvku, mi dává docela smysl (ano, mám velikou výhradu k použití sedativ při obsedání, ale s tím se smiřte).
  Paní Helena G vám jistě dá velice ráda dostatečný prostor pro publikování článku - seriálu- jakéhokoliv slovesného vyjádření. Takže to, co jste ve svém příspěvku zde nastínil, můžete rozpracovat - a předat. Jistě, že každý čtenář si z toho vezme jenom něco, ale to už tak je. Taky přínos - a nemalý. Zkušeností popsaných tuzemskými chovateli a trenéry je hrozně málo.

  Kašparj to vážně trefil. Netečnost a krčení rameny...

 • 34. Jiri Jirsa

  Noo

  02:06 - 21. 02. 2011

  Reaguje na 33.

  nechci Vám brát iluzi, ale popsal jsem tisíce stran odborných publikací, první v roce 1988, mám za to že tudy cesta nevede, vše se musí ukazovat in natura....jinak to nemá velikou cenu. Dělal jsem pořady se Zděňkem Srstkou , přednášel v cizině i doma.... každý týden jsem měl porad v televizi, nebo v rádiu, nemá to cenu, musí se to předávat osobně......

 • 35. rumba07

  osvěta

  09:46 - 21. 02. 2011

  Reaguje na 34.

  Ne, nemusí se to předávat osobně (i když nepopírám že in natura je jistě nejlepší ze způsobů předávání). Příkladem budiž zdejší osvěta v krmení koní, jedna ze zdejších přispěvatelek, ač ji nezaměstnává žádná z krmivářských firem, dokáže, v případě zájmu neznalých naslouchat a popřemýšlet, velmi erudovaně "osvětovat" v krmení koní. Stejně tak lze "osvětovat" i v přístupu ke koním, v jejich etologii, v jejich chovu a výcviku. Jenže to je běh na dlohou trať, výsledky se nedostaví hned a u všech "osvětovaných"... Já jsem třeba žádný z Vašich pořadů neviděla a neslyšela, čtu to tu teď poprvé.

  Ještě malý podotek - já nesouhlasím s Vaším názorem, že ve velkém chovu nelze mít svůj osobní vztah (velmi silné citové pouto) k jednotlivým koním, i když bude ten chov komerční (i v komerčním chovu si lze držet své "vyvolené" koně, kteří jsou neprodejní z jistých osobních důvodů, netvrdím, že to tak musí být se všemi koňmi ve stádě, to v podstatě nejde), jen záleží na naturelu člověka, který tento chov provozuje.

 • 36. br. Ruprecht

  zkušenosti

  11:26 - 21. 02. 2011

  Snaha je polovina úspěchu. Navíc já sem přesvědčen ( vemu-li v úvahu že mám zkušenosti a chci je předat ), že to nejde. Jednak kdo po zkušenostech touží, oceňuje když mu do toho nikdo nezasahuje. Získává je sám, vlastní motivací a navlastní pěst. Způsobem který mu individuálně vyhovuje. Toho se žádnou literaturou ani seminářem dosáhnout nedá. Lidi to spíš vnímají jako, lezení do zadku a snahu je odrbat. A tváří se u toho jako by činili milosrdenství tomu kdo se jim to snaží ukázat.
  K tomu od doby před 150 lety, kdy postupy vznikali se mnohé změnilo. Dnes není důvod si pomáhat berličkami ( všichni jsou relativně zaopatřeni, mají co jíst, možnost si odpočinout, není válka na koních a tedy potřeba udělat 10 koní za týden do provozu ). Všichni mohou zvolit takvé zvíře, kterému práce a přístup nebude na obtíž.
  Potažmo lidi už sou tak rozmazlení, že jim jakákoli dobře míněná rada nic neříká. Podstata jim brání ji úspěšně aplikovat ( at´je to obezita, sedavé zaměstnání, pohodlnost, dlouhé sezení v autě atp. ) - koně do jejich životů zkrátka nepasují a jsou ji tak na obtíž, i když tvrdí žeje to zajímá a že mají koně rádi. Nemůžou ale jezdit protože zrovna jede auto - no kdo by to mohl nepochopit, jasně já přece taky přijel/a autem , po velké snídani v teplém oblečení se z auta budu snažit vyškrábat na koně a ty mi vole řekni co teď , kůň mě neposlouchá a mě se začíná chtít na WC - posraný zvíře, podruhý jedu metrem. Takže předávejte, navrhujte náhradní řešení pro lidi kteří jsou tak pohodlní že neumí na koni pohnout zadkem jak je třeba, svažte jim ho do kozelce aby snima neutek, nebo s nimi travte svůj čas. Přesvědčte je že musí být fit a atp. a pomalu je to všechno naučte. Je to stejně marné, aut rok od roku přibývá, dálnice a silnice už vedou i tam kde by člověk před deseti lety neslyšel nic než zpívat ptáky. Vymislete jim jednoduchý sport, v malém obdelníku 100/100 - alespoň budou připraveni do konzerv, kam se snaží většina populace dostat. Ale hlavně to nevzdávejte, ztratili by jste úctu sami k sobě a tu malou šanci, že dojde ropa a na lidi přijde mor a bude se tu zas dát svobodně žít. Ale do té doby......

 • 37. br. Ruprecht

  Příklad

  11:56 - 21. 02. 2011

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=0ATf5Ip17Lc , tady je příklad pěkně udělaného kurzu universitou v St. Aně. Nic navíc, žádné podružné faktory ( ekonomické, nadměrné ). Všechno co je třeba a dost prostoru pro vlastní realizaci. Jednoduše a racionálně, pro lidi, kteří mají opravdový zájem.
  Je tam i část věnovaná socializaci koně, a to socializaci odpovídající - před obsednutím. Ostatní je nutné nechat na přírodě http://www.youtube.com/watch?v=l_6EbYeXDMc&feature=player_detailpage , kdo to kdy vyděl brát čerstvé novorozeně matce. Jsem přesvědčen, že řada zrychlených postupů ( vzniknuvších z nějakých zvláštních okolností ), jako je lámání koní na pesoa atp. je zkrátka zvhrlost a pakliže ne tak minimálně přežitek z dob industriáních ( doby klistýrů, nezřízené sexuality a léčení heroinem).

 • 38. Veronika Valdmanová

  Vyjádření Ladislava Nykla

  13:19 - 29. 04. 2011

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com