Agresivita a koně (2)

2. 06. 2010 13:00

Obrázky: 4

Autor: Michaela Burdová Foto: Michaela Burdová, Helena Görnerová Rubrika: Etologie koní Počet přečtení: 14254 Počet komentářů: 7 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V pondělí nás Míša Burdová ve svém článku obeznámila se samotným pojmem agresivita a uvedla příklady, kdy se může toto - z pohledu člověka obvykle nežádoucí - chování objevit a jak ho poznat. Dnes se zmíní o dalších příčinách agresivity, a to zdravotních.

Dědičnost?

agresivita -mimikaJisté dispozice k agresivnímu chování může kůň zdědit. Plnokrevníci jsou vzrušivější než chladnokrevníci. Chovatelé vždy vybírali do chovu jedince podle budoucího využití, které souvisí temperamentem, a není pochyb, že pestrá paleta plemen koní je důkazem toho, že dědičnost v základním temperamentu koně hraje důležitou roli. Vliv prostředí, do kterého se hříbě narodí, tyto dispozice dotváří. Podstatnou roli ve vývoji charakteru mladého koně má jeho matka - čím vyšší je její postavení ve stádě, tím dominantnější bude i hříbě. Čím více agresivních výpadů matky vůči ostatním členům stáda hříbě zažije, tím větší je pravděpodobnost, že toto chování převezme (J. Weeks - Equus Caballus).

Zdravotní příčiny agresivního chování

Úrazy

Vzhledem k tomu, že agresivita je řízena určitou částí mozku - hypothalamus, amygdala a přední mozek, jakékoliv onemocnění nebo úraz, které poškodí tuto oblast mozku, mohou mít za následek zvýšení nebo snížení agresivity (snížení je méně časté).

Nákazy

Mohou to být virové nákazy (vzteklina, encephalomyelitida), bakteriální onemocnění (Streptococcus equi), protozoální nákazy.

Otravy

Mykotoxiny
Plísně nejsou jen příčinou kolikových onemocnění. Pokud budete v rozmezí několika dnů až týdnů zkrmovat kukuřici napadenou plísní Fusarium monilinforme, může kůň onemocnět tzv. leukoencefalomalácií. Jedná se o onemocnění centrálního nervového systému. Přítomnost těchto plísní souvisí s horkým suchým létem a sklizní za vlhkého počasí. Kromě toho, že toxiny napáchají škody na játrech, kůň vykazuje příznaky postižení CNS - v některých případech je prvním příznakem náhlá smrt koně, jindy příznaky trvají 48-72 hodin. Pokud kůň tuto otravu toxiny přežije, obvykle je vzhledem ke ztrátě inteligence považován za problematického. Mezi příznaky patří letargie nebo nadměrná vzrušivost, obtížné nasedání, vrávorání, záchvaty.

Jiné otravy
Otrava olovem nebo organickými fosfáty pesticidů.

Avitaminóza

Mezi další příčiny můžeme zařadit deficit thiaminu (výskyt velmi vzácně při onemocnění trávicího traktu, při dlouhodobě nedostatečné výživě).

Hormony

hierarchiePravděpodobně nejobvyklejším „viníkem" agresivity bývá označován testosteron. Hřebci obecně vyžadují pečlivější management než valaši a klisny. Agresivita se většinou projeví v přítomnost říjící klisny, ale i tyto situace se dají zvládat pečlivým tréninkem. Hřebci s nesestouplým jedním nebo oběma varlaty (kryptorchismus) mají přibližně stejnou hladinu testosteronu jako hřebci. Hřebčí vzezření a chování spolu s hladinou testosteronu je pak indikací ke kastraci.

Další hormonální příčinou agresivity koní může být hypotyreóza - nedostatečná funkce štítné žlázy (produkuje málo hormonu tyroxinu). Hladina hormonu tyroxinu má vliv na hladiny serotoninu a dopaminu. To jsou neurotransmitery - nervové přenašeče přenášející vzruchy z jedné nervové buňky na druhou, což je důležité z hlediska kontroly chování. Také ovlivňují uvolňování dalších hormonů souvisejících se stresem. Hypotyreoidní zvířata vypadají jako v permanentním stavu stresu a mohou reagovat agresivně. Vyrovnáním nedostatku hormonu se dá nežádoucí chování zcela napravit. Na hladinu hormonů štítné žlázy má vliv více faktorů - věk (s přibývajícím věkem klesá), nedostatek jódu, podávání nesteroidního fenylbutazonu nebo krmení (jetel, lněné semínko).

Změnu chování může mít na svědomí i nádor hypofýzy a vysoká hladina kortizolu v krvi - tzv. Cushingova nemoc. Kortizol je tzv. hormon stresu, na základě jeho hladiny v krvi byl např. zkoumán vliv hyperflexe krku v drezúře. Týká se starších valachů.

Gynekologické problémy

U klisen mohou agresivní chování způsobit nádory vaječníků a hormonální nerovnováha. Pokud nejsou určeny k chovu, nabízí se odnětí vaječníků, jinak se léčí progesteronem, syntetickými steroidními hormony, v nápravě chování může pomoci i bylinná kůra. Léčba syntetickými steroidními hormony je ovšem také příčinou tzv. hřebčího chování klisen.

Vyjmenované příčiny agresivity nejsou časté, spíše vzácné. Mnohem častěji je původcem agresivního chování prostředí - lidé, stádo, zoohygiena, momentální diskomfort (bolest, nevhodná výstroj).


Literatura:

Konrád Lorenz - Agresivita živočichů (Mladá fronta Praha 1992)

Identifying Abnormal Equine Behaviour - L.A.Lawrence, N.L.Gates, D.G.Bowers

Agression in Horses - Linda Aronson DVM

Agression in Horses - Sharon Lynn Crowell-Davis

Preklinické modely agresivity - Martin Votava 2006

Konrád Lorenz - Takzvané zlo

Aggressive behaviour associated with naturally elevated serum testosteron in mares - Bonnie V.Beaver a Max S.Amos Jr.

Current Therapy in Equine Medúzin - N.Edward Robinson, Kim A.Sprayberry

Připojené obrázky

Připojené články

31.05. 2010 05:00 Agresivita a koně (1)

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. žofré

  hypo nebo hyperthyreosa?

  17:11 - 02. 06. 2010

  Jako permanetně ve stresu vypadají a agresivní mohou být zvířata,která mají málo tyroxinu,jeho přidáním a zvýšením hladiny se agresivní/nežádoucí,vzrušivé/ chování napraví?

 • 2. gamblerka

  hypotyreóza

  21:58 - 02. 06. 2010

  Takhle jednoduché to není, ta zvířata takhle vypadat "mohou", ale neviděla bych to tak extrémně. Měla jsem na mysli ne hypert., ale hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy – což si u lidí běžně spojujeme s příznaky jako tloustnutí, únava zhoršené myšlení. Ale i u lidí se vyskytuje „hubená“ hypotyreóza s dalšími výše uvedenými příznaky. Koně taky netloustnou, ale mohou naopak na váze ztrácet, být zimomřiví, malátnější nebo mít další nespecifické příznaky. Taky dochází ke zvyšování hladiny LDL cholesterolu a ten se může ukládat i v rohovce, takže ještě mohou hůř vidět - tedy pokud se vrátím k agresivitě, vidím to jako – asi dost vzácnou – ale možnou příčinu změněného chování koně, ke kterému by jaksi neměl mít důvod. Potom se může stát, že kůň, který asi není moc ve svý kůži, narazí na jezdce, jenž jeho chování nehodlá tolerovat a může dojít ke „vzdoru“ koně, který je pak označen za agresivního. Já nejsem endokrinolog, proto bych se do toho dále nenořila, spíš jde o nastolení otázek a námět k diskuzi, případně doplnění někoho, kdo má přímou zkušenost. V praxi se ale tohle běžně nezjišťuje. Co se týče toho doplnění hormonu, u psů nebo koček vím, že se to hormonálně dorovnává, u koní je diagnóza hypotyreózy obtížná, měření hladiny hormonů nespolehlivé a odpověď na podávání hormonů může být zavádějící, protože u zdravého i nemocného koně dojde ke zvýšení metabolismu a k subjektivnímu zlepšení celkového stavu organizmu (MVDr.B.Bezděková, Phd., Veterinářství 2008). Já osobně beru hypotyreózu jen jako něco, o čem vím, že existuje, ale co mě s pravděpodobností hraničící s jistotou u koní nepotká (nebo to nezjistím, pouze budu konstatovat, že je holt už starej a unavenej, tak ať se už jenom pase:).

 • 3. Elis:)

  převzetí chování

  09:45 - 03. 06. 2010

  dá se ovlivnit výchovou... matka anglický plnokrevník... agresivní vůči lidem a hodně těžko jezditelná a velice dominatní... kobylka po ní má uplně stejné projevy v chování a druhá kobylka o rok mladší také po té samé matce se chová taky úplně totožně... co s tím?

 • 4. gamblerka

  důsledně a včas

  12:51 - 03. 06. 2010

  Pokud jde o takhle dominantní koně – kteří to mají nejen \"v krvi\", ale zřejmě obě měly od maminky co odkoukat, pak tady asi platí jen důsledná výchova – jakýkoliv projev agresivity okamžitě znepříjemnit (chcete-li, adekvátně potrestat). Takový kůň by vůbec neměl pochybovat o tom, že vy jste ten nad ním. Problém je, že z výchovných důvodů by s takovým koněm neměli manipulovat ti, co leknou, sotva sklopí uši. To jsou právě situace, během kterých může agresivita narůstat a pak to znovu zkusí i na vás. Takže důsledná výchova a vědět, kým mohu nechat koně ošetřovat atd. Taky znát situace, ve kterých má tendenci se agresivně chovat a vždy myslet o krok dopředu na vlastní bezpečnost. Nedělám si iluze, že jakýmkoliv výcvikem se buď zkažený nebo vrozeně dominantní a agresivní kůň změní nadosmrti v pokorného beránka (v takového se může změnit kůň, který byl agresivní ze strachu). Dominantní kůň se vždycky jen přizpůsobí okolí – které mu takové chování umožní nebo ho dokonce rozvine nebo mu šéfování rázně zatrhne. Důležité je předcházet situacím, kde by mohly mít děvenky navrch, vždycky si musí být člověk jistý tím, co dělá. Zase jen připomenu, že
  je nutné vyloučit jiné faktory takového chování – stájový režim, s jakými koňmi je v kontaktu, zda nemá chronickou bolest atd. Pokud by byly opravdu velké problémy, nedávala bych někam na převýchovu, ale spíš si někoho pozvat, být u toho a vidět, co dotyčný dělá a jak kůň reaguje. Dobře sledovat, jak se chová ve stádě. Někdy je kůň úplný outsider mezi koňmi, ale na lidi to zkouší. Co se týče práce ze země, některý v kruhovce bude dělat pomyšlení, ale sotva vleze do boxu, hned vycení zuby nebo se otočí zadkem. Takže do boxu vést na vodítku a ještě tam s ním krátce manévrovat (být tím dominantním), pak ho odepnout tak, abych předešla jeho případným \"komentářům\" a odešla jako vítěz. No, věřte si, že na své kobylky najdete ten správný individuální recept, protože je znáte nejlíp. Hlavně začít s výchovou včas.

 • 5. herriotka

  pro Žofré

  15:02 - 09. 06. 2010

  No, autorka tohoto článku si sice nejspíš přečetla článek z veterinářství od paní doktorky Bezděkové, zjevně ale problematiku moc dobře nepochopila. Pro zájemce originál zde
  http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=5747
  Ad stresové hormony - chce to znát klasickou stresovou reakci jak ji popsal Hans Selye, a nezaměňovat ji s určitým psychickým stavem. Spojení agresivity a stresových hormonů se mi moc nepozdává, psů s Cushingovým syndromem jsem viděla dost a agresivní nebyl ani jeden, čím to?

 • 6. žofré

  :-)

  16:34 - 09. 06. 2010

  Jo.Děkuji .

 • 7. Barbuch

  učení od matky

  22:10 - 23. 02. 2012

  Zdravím, mohu přispět zkušeností s mrchou kobylou. Hafling 9 let, u mě první hříbě)
  Je to můra, při obsedání skvělá, ale pak ji otravovali děti asi víc než zdrávo a i když na lidi agresivní není, tak se šklebí, koně vyhání od žrádla velmi aktivně, i od sena, i od vody, kam přijde každý ustupuje fofrem už kolem 4-5ti metrů, co tak kobyla si nechá líbit, kdy přijdou ty uši na krk, jako že to opravdu myslí vážně..
  Nejdřív podotknu, že se k ní dostala jiná kobyla stejně stará ("nehřebná") velmi závislá na společnosti a velmi submisivní. Její společnost vyhledávala navzdory válcovaní lidí, i když byla hnedka zbyta, dříve se hlavní kobyle vnucovala a dělala že tam neni (jen třeba odklonila hlavu) začla být tolerována a z koně na poslední příčce se stala kámoška dominantní klisny a co nepříšlo? už je na druhém místě, jsem přesvědčena, že to okoukala..
  a hříbátko, nyní 7mi měsíční hřebeček hlavní kobyly, okoukáváto. Ještě není uplně respektován, ale když je máma poblíž, koně "pod matkou" logicky ustoupí. Začíná mít okoukané reakce na lidi, takže se maličko už pošklebuje a když mu už v tomto věku někdo nepřijde jako pán, tak po něm zkusí i kopat, což z mé zkušenosti hříbata od hodných klisen v podobných situacích nezkoušejí...no odejde do roku věku jinam k majitelce, ale když to vydím, věřím, že pomůže když se hříbě odstaví co nejdříve a šoupne se k hodným koním, aby se nadále učilo lepšímu chování...například ideál, při stádě matek s hříbaty tu potvoru odstranim ze skupiny hned jako to zdaravotní stav a výživná kondice hříběte dovolí :-)))
  očekávám, že dočasný pobyt koní (do trvání jednoho roka) u takto agresivních jedinců budou nějakou dobu podřízení útokům a než se to naučí budou pryč :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: