Zpráva z podkovářských zkoušek

15. 07. 2015 18:00, Aktualizováno 16. 07. 2015 22:37

Obrázky: 1

Autor: Pepik Rochovanský Rubrika: Různé Počet přečtení: 2808 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

O horkém víkendu 12.-13. června 2015 proběhly v Brně podkovářské zkoušky s mezinárodní certifikací, z nichž vzešlo šest nových podkovářů.

Podkovářské zkoušky byly ve znamení teplotních rekordů. Asi většina obyvatel naší republiky využila dny nejspíš k návštěvě koupaliště nebo relaxaci ve stínu nejlépe s ledově chladným nápojem. To však neplatilo pro devět absolventů Podkovářské školy s.r.o., kteří nastoupili k závěrečným podkovářským zkouškám - Profesní kvalifikace Europodkovář + Certificate Eurofarrier (CEF) na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno na Klinice chorob koní.

ÚčastníciV pátek dopoledne začaly zkoušky teoretickou částí. Písemný test a následné ústní přezkoušení obsahovalo vše, co se týká nejen samotného podkovářství, ale i chovu koní a anatomie. Bohužel teoretická část tolik obávaná pro svoji velkou náročnost byla posledním místem účinkování pro dva zájemce o podkovářské řemeslo.

Odpoledne pokračovaly zkoušky již jen pro sedm účastníků ruční výrobou podkovy a jejího následného přibití na neživou končetinu, kterou si každý účastník anonymně vylosoval. Časový limit 90 minut byl dostatečný pouze pro šest účastníků.

Druhý den byl již zasvěcen přezkoušení z praktického podkování náhodně vylosovaného koně. Tato zkouška se skládá z předvedení koně a jeho celkového popisu s důrazem na anatomické odchylky končetin a jejich vliv na pohyb koně. Samotná zkouška byla ohraničena časovým limitem 120 minut na celkové okování koně za tepla na všechny čtyři končetiny. Ačkoliv někteří koně nebyli z podkovářského hlediska jednoduchými zákazníky, časový limit splnili všichni absolventi Podkovářské školy s.r.o. s hodnocením velmi dobře.

Na celé zkoušky dohlížela tříčlenná mezinárodní komise EFFA, která je garantem kvalitního podkovářského řemesla v evropských zemích, MVDr. Žert a ing. J. Vinčálek. Závěrem nezbývá než doufat, že noví podkováři přinesou dobrou kvalitu podkování koní, která ne vždy je na koních kolem nás k vidění.

Čerstvými absolventy jsou: Alexander Sirota - Praha, Střední Čechy; Václav Kubeček - Praha, Střední Čechy; František Čoudek - Jižní Čechy; Pavel Ježek -Západní Čechy; Radek Nesvačil - Východní Čechy; Roman Adlt - Morava. V případě zájmu o služby nových podkovářů je naleznete na sociálních sítích nebo na webových stránkách. Všem šesti úspěšným blahopřejeme.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: