Zima přichází: Jsou vaši koně a stáje připravené?

8. 12. 2016 The Horse Autor fotek: Katka Lipinská, archiv The Horse

Péče o koně, když je teplota pod nulou, na zemi leží půl metru sněhu a další chumelenice je na cestě, není legrace. Tváří v tvář zamrzlým kbelíkům s vodou, mizejícím zásobám sena a koni ubývajícím na váze můžete rychle úplně přehodnotit vlastnictví koně!

Přestože nemáme možnost ovlivnit matku přírodu, je tu několik kroků, pomocí kterých jí můžeme zabránit zničit naše zimní dny. Ať už jste vlastníkem koně, stáje nebo obojího, přinášíme cenné rady od tří koňských profesionálů se spoustou zimních zkušeností, které vám pomohou připravit vaše zvířata, zázemí a sebe samé na nadcházející velké mrazy.

Připravte své oře

 Není žádným tajemstvím, že koně snášejí nízké teploty a sníh různě, nicméně tady je několik kroků, pomocí kterých můžete pomoci i zmrzlíkům snášet zimu, jak nejlépe to jde.

Ujistěte se, že se vaši koně těší dobrému zdraví

„Vyšetření koně je dobrý nápad kdykoliv během roku, ale před zimou je prohlídka obzvláště moudrá, máte-li v péči staré koně nebo koně chronicky nemocné," říká Amy R. Leibecková, DVM, z Koňské kliniky Genesee Valley ve Scottsville, New York. Scottsville se nachází jen necelých 20 km od Rochesteru - jednoho z měst, kde je nejvíce sněhových srážek ve Spojených státech, průměrně skoro 2 a půl metru bílé nadílky ročně.

„V našich lesích může být zima velmi náročná i pro ty nejzdravější a nejsilnější koně," říká Leibecková. „Pro koně s artritidou, oslabeným imunitním systémem třeba z důvodu Cushingova syndromu, problémy se zuby nebo jinými potížemi, které omezují jejich mobilitu nebo schopnost využít všechnu skrmenou píci, může být takové vyšetření velmi prospěšné." Vyšetřující veterinář může poté poradit, jakým způsobem koni pomoci co nejlépe přečkat zimní měsíce.

Kontrolujte růst zimní srsti

Koním začíná zimní srst růst kolem září, kdy se dny začínají zkracovat a noci prodlužovat. Kontrolujte srst, která vašemu koni začíná narůstat. Jestliže je hustá s dobrými izolačními vlastnostmi, kůň by neměl mít potíže s přečkáním zimy bez deky. Pokud ale koni kvalitní srst neroste a žijete v chladné nebo zasněžené oblasti, může být rád za nějakou extra vrstvu navíc.

Zkontrolujte očkování svého koně

V čase, kdy přichází zima, většina komárů v severních oblastech - a nemocí, které přenášejí, jako je koňská encefalomyelitida východního typu (EEE), koňská encefalomyelitida západního typu (WEE) a západonilský virus (WNV) - na dlouho zmizí. Ale stejně tu jsou očkování, která váš kůň může potřebovat.
„Pokud někdo chce mít očkování rozložené do celého roku, pak je vhodné očkovat vzteklinu a tetanus v zimě, protože koně jsou těmto nemocem vystaveni celoročně," říká Leibecková. „Koně, kteří cestují o víkendech po závodech nebo jsou převáženi ze stáje do stáje, kde jsou v kontaktu s dalšími koňmi, je doporučováno očkovat proti koňské chřipce každých 6 měsíců, takže i tato vakcína může být podána v tomto čase."

Pro koně žijící nebo přezimující v jižních oblastech mohou být dobrá dodatečná očkování na podzim. Mnoho veterinářů doporučuje, aby koně žijící v oblastech, kde je celoroční výskyt komárů, byli očkováni vakcínami proti koňské encefalomyelitidě východního typu (EEE), koňské encefalomyelitidě západního typu (WEE) a západonilskému viru (WNV) radši každých šest měsíců než jen jednou za rok.
K tomu můžete se svým veterinářem prodiskutovat, jestli je dobré vašeho koně před zimou očkovat proti botulismu. Obzvlášť pokud krmíte seno z velkých kulatých balíků.

Udělejte koprologické vyšetření a zařiďte se podle výsledků

Leibecková důrazně doporučuje vlastníkům koní, aby nechali svým koním udělat koprologické vyšetření a na základě výsledků v průběhu podzimu své koně odčervili podáním vhodného odčervovacího přípravku podle pokynů veterináře.

 Kontrolujte výživový stav koně - Body Condition Score (BCS)

Přečkání zimního počasí s podvyživeným koněm může být náročné. Takže před poklesem teploty důkladně zkontrolujte výživový stav (BSC) svého koně a ujistěte se, že je v dobré kondici.
„V ideálním případě by kůň měl mít před zimou BCS skóre 5 nebo 6 (na 9bodové škále) a to si udržet celou zimu," říká Kristen Janickiová, MS, PAS, Nicholasville, Kentucky, výživová poradkyně zaměřená na výkonnost koní pro Buckeye Nutrition.

„Když začnete řešit BCS, měli byste vzít do úvahy oblast, kde váš kůň žije, management vašeho koně a jak vypadají vaše pastviny," říká Janickiová. „Pokud jste v situaci, kdy vaši koně nikdy nemají dostatek pastvy, většinu objemového krmiva tvoří seno a vaše zimy jsou teplé, pak s příchodem zimního období nemusí docházet k žádným změnám. Jestliže ale naopak jste většinu roku závislí na pastvě a žijete v oblasti, kde během zimy tráva není, měli byste začít sledovat BCS v momentě, kdy budou teploty trvale pod 18 °C, kdy tráva začíná vstupovat do klidové fáze. Abyste dohnali ztracené kalorie na zimní pastvě, poskytněte svým koním kvalitní seno," dodává.

Nepřestávejte kontrolovat BCS vašeho koně v průběhu celé zimy, uvidíte tak přesně, jak váš krmný plán svědčí vašemu koni. „Pokud váš kůň začne hubnout, musíte mu dodat více kalorií," říká Janickiová.

Janickiová také poznamenala, že koně nezačnou spalovat více kalorií, aby se zahřáli, dokud není opravdu zima (-23 až -26 °C). „Takže pokud váš kůň hubne a je více než -18 °C, velmi pravděpodobně je to způsobeno krmením samotným," říká. „Nechte u sena stanovit nutriční hodnoty, přehodnoťte svůj krmný plán a upravte jej podle potřeby." (Toto se týká pouze teploty při mrazivém počasí bez deště a srážek, pokud kůň promokne a/nebo fouká ledový vítr, situace je úplně odlišná - pozn. red. EQCH.)

Zvažte kontrolu zubů

Pokud má váš kůň pravidelně ošetřované zuby a odpovídající péči, pak pravděpodobně nebude potřebovat zvláštní prohlídku před zimou, jestliže jste ovšem nezaznamenali nějaký problém, jako například vypadávání sena z huby.

Janickiová však říká: „Starší koně by mohli před zimou vyšetření potřebovat, abyste si ověřili, že jsou jejich zuby v dobrém stavu. Zejména pokud se chystáte přejít z pastvy na krmení senem, protože pro koně se špatnými zuby může být problém seno rozžvýkat."

Opatřete si zásoby včas

„Máte-li prostory k uskladnění většího množství sena, nečekejte s nákupem zimního krmení na poslední chvíli," říká Alayne Blickle, Nampa, Idaho, zakladatelka Horses for Clean Water a bloggerka na TheHorse.com. „V opačném případě se ujistěte, že máte spolehlivého dodavatele, který bude mít seno k dispozici po celou zimu."

Koně s udržovací krmnou dávkou potřebují minimálně seno o váze 2 % své hmotnosti denně. Pro průměrného koně vážícího 500 kg, který má přiměřené množství práce, to znamená, že potřebuje okolo 10 kg sena denně, to je kolem 300 kg měsíčně. Spočítejte si, kolik sena budete přes zimu potřebovat. Vezměte v úvahu také rezervu pro mrazivé dny, kdy ho koně budou potřebovat trochu více.

„V momentě, kdy teploty dosáhnou -6 °C, je potřeba upravit krmnou dávku," říká Leibecková. Doporučuje, aby její klienti dávali svému koni navíc 2-3 kg sena denně a další 2-3 kg sena navíc pokaždé, když teplota klesne o dalších 5 °C. Takže průměrný 500 kg vážící kůň může potřebovat v teplotách kolem -20 °C o 10 kg sena navíc.

A nezapomeňte - seno není jedinou potravou, kterou svému koni můžete nabídnout, abyste mu dali dostatek vlákniny.
„Všichni koně, hlavně ti starší s horšími nebo chybějícími zuby, potřebují v zimě dostat adekvátní množství objemového krmiva," tvrdí Janickiová. „Trávení objemového krmiva koni v zimě pomáhá udržovat teplo. Pokud váš kůň nemůže nebo nechce žrát seno, musíte najít něco, co jíst bude. Přemýšlejte o granulovaném senu, peletkách nebo řepných řízcích."

Umožněte svým koním pít

Váš kůň bude samozřejmě potřebovat neustálý přístup k čerstvé a nezamrzlé vodě po celou zimu. Poradíme vám, jak udržet váš zdroj vody nezamrzlý, ale někdy nebývá potíž jen ve vodním zdroji - někteří koně jsou vybíraví. Koně, kteří v průběhu zimy nepijí dostatek vody, riskují dehydrataci a zvyšuje se riziko koliky.

„Koně v chladném počasí preferují vodu o teplotě kolem 18 °C," říká Janickiová. „A pokud teplá, nezamrzlá voda sama o sobě nebude stačit, můžete přidat nějaké ochucovadlo nebo elektrolyty, abyste přiměli koně k pití."

Neopomíjejte péči o kopyta

Leibecková zdůrazňuje, že zimní období neznamená, že můžete zapomenout na strouhání nebo prodloužit interval mezi kováním.
„Podkovaní koně, kteří přes zimu nepracují, mohou potřebovat úpravy kování, aby se jim v kopytech nevytvářely nášlapky," vysvětluje. „Existuje mnoho druhů vyhazováků, které vzniku nášlapků brání."

Doporučuje vlastníkům koní, aby promluvili s kováři o tom, co koně budou přes zimu dělat a kde budou přebývat, aby mohli zvolit, jaké strouhání nebo okutí bude nejvhodnější. „Neexistuje žádné univerzální řešení vyhovující všem," říká.

Nezapomeňte na své zázemí

Mít dobře připravené koně nestačí, pokud vaše stáj také není připravena na zimu. Tady je pár tipů pro přípravu stájí a zázemí.

 Ujistěte se, že vaše budovy jsou před zimou v dobrém stavu

Každoročně se pod tíhou sněhu a ledu zhroutí několik stájí a dalších budov. Neriskujte zničení vybavení, zranění nebo smrt koní či dokonce lidí.

„Místní architekt obeznámený se sněhovou zátěží by měl být schopen posoudit konstrukci vašich stájí a ostatních budov," říká Blickleová s tím, že odborníci mohou také zkontrolovat elektrické vedení, abyste se ujistili, že splňuje veškeré normy a je v pořádku, což je obzvlášť důležité, pokud používáte vyhřívané napáječky nebo tepelné lampy.

„A pokud jsou ve vaší oblasti časté výpadky elektřiny, můžete zvážit pořízení generátoru, zvláště pokud jste závislí na vodě ze studny a čerpadle," říká Blickleová.

Připravte si vybavení na odklízení sněhu

Nečekejte s hledáním nebo pořízením sněhového hrabla nebo se sháněním někoho se sněžným pluhem do doby, kdy napadne půl metru sněhu. Buďte připraveni předem.

„Pro odstranění sněhu z dlouhé příjezdové cesty je výborný traktor s radlicí," říká Blickleová. „Sněhové frézy mohou dobře fungovat na kratších cestách a v oblastech, kde sníh padá méně často."
„Nebo pokud nemáte vlastní vybavení, včas se dohodněte s nápomocným sousedem nebo pomocníkem, aby sníh odklízeli," říká.

Zkontrolujte vodní zdroje

Ověřte, že voda pro vaše koně během zimy nezamrzne. Blickleová doporučuje:

  • Zaizolujte potrubí a kohouty izolační páskou nebo jiným materiálem, abyste zabránili zamrznutí.
  • Vypusťte hadici po každém použití, abyste zabránili zamrznutí zbytkové vody.
  • Zvažte pořízení vyhřívaného zásobníku vody a/nebo vyhřívaných napáječek, máte-li k dispozici elektřinu. (Ale pamatujte: Ujistěte se, že elektrickým ohřevem neroztavíte plastové nádoby, nebo že se zvědavý kůň nedostane k elektrickému vedení ohřívače!)
  • Pokud ve své stáji nebo na pastvině nemáte spolehlivý zdroj elektřiny, zaizolujte kbelíky s vodou a/nebo
  • zvažte instalaci automaticky vyhřívaných napáječek. Některé firmy je nabízejí i s měřidly, takže můžete sledovat, jak moc váš kůň pije.
 Připravte si zimní výběhy

Pokud nemáte zimní výběh, Blickleová doporučuje si jej před zimou připravit. Tento menší prostor obětujte koním během mokrých a zasněžených období, abyste zabránili zničení pastvin v průběhu zimy.

Zkontrolujte drenáže

V závislosti na místě, kde žijete, zimní problémy s drenáží mohou způsobit cokoli od bláta po karpy až po neprůchodné kluziště. „Až u vás bude hustý déšť, obejděte stáje a místa využívaná koňmi a zjistěte, odkud kam dešťová voda teče," říká Blickleová. „Pokud se hromadí ve vámi využívaných a více exponovaných místech, pak byste měli zkontrolovat drenáže. Kritické je, když se voda zdržuje na místech s vyšším provozem nebo odtéká směrem ke stájím. V tomto případě bych zvážila účinnější způsoby odvodnění."

Některé možnosti k odvádění dešťové vody jsou:

  • Vodní přepážka (v podstatě zábrana, která odvede vodu pryč z exponovaných míst).
  • Suchý příkop (hluboká díra v zemi naplněná velkými kulatými kameny, která sbírá dešťovou vodu).
  • Travnaté svahy (zatravněný mírný svah s kanály, které odvádějí vodu pryč z exponovaných míst).
  • Francouzská drenáž (příkop s perforovanou drenážní trubkou zasypaný štěrkem, který odvede vodu pryč z exponovaných míst).
Zajistěte odvoz hnoje

Sice bude méně much a zápach nebude tak silný, ale hromada hnoje nebude snadno odstranitelná, když bude zmrzlá na beton!
„Jestliže běžně pravidelně nemístujete (i z pastvin ideálně denně, ale minimálně jednou za tři dny), podzim je období, kdy byste měli začít," říká Blickleová. „Kůň vyprodukuje asi 25 kg hnoje denně. Smícháno se srážkami během zimních měsíců může rychle vzniknout 25 kg bahna za den. Pravidelné místování významně sníží množství bláta ve výbězích během zimy."

Pokud máte kompost, ujistěte se, že používáte správný kompostovací program. Blickleová připomíná, že podzim je ideální období na jeho rozptýlení. „Dodává mikro a makro živiny a doplňuje prospěšné bakterie, které posilují zdraví půdy a rostlin," tvrdí. „Rozptylte kompost během časného podzimu v nejméně centimetrové a nejvíce deseticentimetrové vrstvě za sezónu na jednom místě."

Zkontrolujte okapy a svody dešťové vody

Nečekejte, až vzniknou ledové přehrady - zkontrolujte své okapy a svody dešťové vody, dobře je vyčistěte a udělejte veškeré potřebné opravy a vylepšení.

Zkontrolujte, že máte dostatek osvětlení

Všichni jezdci vědí, že zima znamená méně denního světla na ježdění. Ale toto také platí o práci kolem koní - a noční pohotovostní návštěvy veterináře - pokud spoléháte jen na sluneční světlo.

„Jedna z mých oblíbených - a nejjednodušších - věcí, které je potřeba na pozemcích s koňmi udělat, je odpovídající venkovní osvětlení," říká Blickleová. „Sežeňte elektrikáře, který tuto práci udělá nyní, nečekejte, až začne mrznout a vy budete roznášet krmení s baterkou. Pohyblivá (nastavitelná) světla jsou také užitečná kolem lidských cest a jako odstrašující prostředek pro divoká zvířata."

Závěrem

Příprava na zimu může být skličující úkol, ale určitě je to daleko lepší udělat teď, než čekat a řešit problémy až udeří zima. Příprava koní a zázemí v předstihu vám může pomoci zajistit bezproblémové přechody z podzimu do zimy a ze zimy do jara v péči o vaše koně.

Spoustu dalších zimních tipů najdete v níže připojených článcích.

Podobné články

Uskutečněné výzkumy doložily, že zkrmování vojtěšky před zátěží snižuje kyselost žaludku a nabízí tak úlevu koním náchylným k vředům. Je lepší volba…

Jaro je tu! Koně pouští srst ve velkém, stojí je to energii navíc, kterou potřebují po zimních měsících bez kouska čerstvé travičky zadotovat jinak.…