Zemřel průkopník ochrany přírody v Československu Otakar Leiský

6. 04. 2020 10:00

Obrázky: 1

Autor: EQCH redakce Foto: AOPK ČR Rubrika: Různé Počet přečtení: 312 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ve věku nedožitých 95 let nás 31. 3. 2020 navždy opustil let zakladatel první ekologické organizace v České republice, zoolog a iniciátor záchrany huculského koně PhDr. Otakar Leiský.

PhDr. Otakar Leiský se narodil 11. listopadu 1925 v Pardubicích. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1958 se stal spoluzakladatelem nejstarší nevládní ekologické organizace v Československu – Sboru ochrany přírody Společnosti Národního muzea v Praze, později známé jako TIS – Svaz pro ochranu přírody a krajiny. Od vzniku organizace byl jejím tajemníkem a neúnavným organizátorem. TIS vznikl jako jedna z posledních organizací, která neměla ve stanovách zakotvenu vedoucí úlohu komunistické strany a nebyla v Národní frontě.

Z popudu PhDr. Otakara Leiského se TISu podařilo převzít likvidovaný chov huculského koně z Muráně na Slovensku. Jako součást 1. základní skupiny TISu založil Otakar Leiský spolu s dvanácti spolupracovníky dne 15. 11. 1972 Hucul Club - sdružení pro záchranu huculského koně. Záchraně huculských koní, kterých v době založení Hucul Clubu zbývalo jen necelých tři sta kusů, se následně aktivně věnoval celá desetiletí.

Právě díky jeho iniciativě začali být huculští koně využíváni také v hipoterapii. Pod jeho vedením, ve spolupráci s prof. MUDr. K. Lewitou, DrSc., se Hucul Club stal v roce 1976 průkopníkem hipoterapie ve střední Evropě a získal tak i mezinárodní ohlas.

PhDr. Otakar Leiský se díky svému aktivnímu zájmu o plemeno huculský kůň zařadil mezi nejvýznamnější české hipology. Navzdory nepříznivým politickým podmínkám, které zde panovaly, se mu podařilo huculské koně zachránit a probudit zájem o jejich chov.

V roce 1979 byl huculský kůň zařazen na seznam mezinárodního chráněného genofondu FAO a v roce 1994 pak byla v Krakově, za významného přispění českých delegátů, založena i Mezinárodní federace chovatelů huculského koně (HIF), která umožňuje spolupráci chovatelů ve světovém měřítku.

Otakar Leiský ale nestál pouze u záchrany huculského koně a zrodu hipoterapie v České republice. Díky svému neutuchajícímu zájmu o přírodu zabránil i mnoha ekologickým katastrofám a podílel se také na formování prvních zákonů o ochraně přírody. Nelze nezmínit ani jeho aktivity související s výchovou mládeže v duchu skautských ideálů

Zhlédnout můžete...

Vzpomínání Otakara Leiského pro Paměť národa

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: