Zdravotní problémy chladnokrevných koní

23. 05. 2017 10:00

Obrázky: 5

Autor: The Horse Foto: pixabay.com Rubrika: Zdraví a veterinární péče Zdroj: The Horse.com Překladatel: Veronika Pajpachová Počet přečtení: 5540 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Chladnokrevníci v poslední době zažívají comeback. Dlouho jsme pro tyto „něžné giganty“ kromě pracovní zátěže neměli jezdecké ani soutěžní využití, dnes se ale po celém světě účastní soutěží nebo jsou společníky pro ty, kdo chtějí klidné a silné koně. S jejich velikostí nicméně souvisí i některé veterinární úkony. Tito milí obři mají specifické problémy (i když jich není mnoho), vyžadují větší dávky některých léků a mají poněkud vyšší nároky na výživu.

Autor původního textu: Marcia King

Plemenitba a hřebení

Největší rozdíly ve veterinární péči mezi chladnokrevným koněm a teplokrevníkem se týkají reprodukce. Při připouštění klisny bývá velmi mnoho problémů a často čeká dvojčata. „Chladnokrevní hřebci mají problémy s plodností, přestože se počet jejich spermií blíží počtu spermií teplokrevných hřebců," říká Scott A. Nebergall, DVM z The Arthur Veterinary Clinic v Arthur, Ill., chovatel belgických a clydesdaleských koní a člen Clydesdale Breeders v USA a Belgian Draft Horse Corporation of America.

 Většina chladnokrevných hřebců produkuje velký objem tekutiny v ejakulátu a obecně i větší objem ejakulátu samotného," vysvětluje Nebergall. „Teplokrevný hřebec mívá koncentraci 150 - 400 milionů spermií na mililitr. Chladnokrevný hřebec mívá 70 - 85 milionů spermií na mililitr. Je to jako když rozpustíte lžíci cukru v půl litru vody nebo v litru vody - cukru je v obou případech stejně, ale koncentrace se velmi liší, takže odebrání ideální chovné dávky může být velmi složité."

Chladnokrevné klisny mají své vlastní problémy. Nebergall říká: „U chladnokrevných klisen může být zabřeznutí složitější kvůli horší stavbě dělohy, zadržování tekutin nebo kvůli většímu výskytu endometritidy pravděpodobně kvůli předchozí březosti. Mohly mít těžší průběh porodu a následně horší poporodní rekonvalescenci, takže se naskytlo větší riziko bakteriální infekce v děloze vedoucí k problematickému zabřeznutí klisny."

Samotný porod je ale mnohem větší problém," pokračuje Nebergall. „Hříbě je větší, takže porod je trochu komplikovanější a pro klisnu více namáhavý. Protože je hříbě větší, fyzická úprava porodní polohy může být extrémně náročná a někdy i nemožná. Jenom proto, že je hříbě větší, ještě není zaručené, že porodní cesta bude také větší, aby bylo možné upravit malformaci. Snažíme se být přítomni u tak velkého množství porodů, jaké je možné, abychom klisnám pomohli a všechny problémy podchytili včas. Pokud je přítomný zkušený veterinář, když klisna začíná rodit, je možné se vyhnout vážným komplikacím."

Michael R. Stone, DVM je veterinářem v Oak Harbor Veterinary Hospital v Oak Harbor, Ohio, a v Westview Veterinary Hospital ve Fremontu, Ohio, a chovatelem a vystavovatelem belgických chladnokrevníků pro Oak Haven Belgians, národní ředitel Belgian Draft Horse Corporation a člen American Embryo Transfer Society. Říká, že: „Chladnokrevné klisny jsou velmi náchylné na toxemii a na vysoké teploty, většinou kvůli opravdu velké děloze. Pokud po porodu nedostanete ven všechnu krev a placentu, tak klisně bude stoupat teplota. Pokud máte chladnokrevnou klisnu po porodu s teplotou 39,5 °C, tak určitě tu noc nepůjdete klidně spát - někdo jí musí pomoct, nebo bude mít potíže. Teplotu měříme pravidelně po 12 hodinách ještě dobré 4 dny po porodu. Klisnám se teplota může zvýšit, mohou dostat laminitidu, lehnout si a už nevstat. Jsou velmi citlivé!"

 Protože porod bývá náročnější, je dost obvyklé, že novorozená hříbata se pomaleji zvedají a později se i poprvé napijí. „Nejčastější příčinou úmrtí novorozených hříbat je pravděpodobně vyhladovění," uvádí Stone. „Chovatel vidí hříbě s hlavou pod kobylou, ale ono může teprve hledat struk, ne sát. Jakmile se hříbě postaví, potřebuje pomoct a ukázat, kde má struk hledat. První den může být potřeba takto hříběti asistovat ještě několikrát."
Důvod, proč jsou chladnokrevná hříbata takto pomalá, je pravděpodobně jejich velikost při porodu a následný boj s gravitací. Porod samotný pro ně pravděpodobně není obtížnější než pro teplokrevné hříbě, ale mají větší problémy s koordinací, sílou, obratností a zlepšováním motoriky při kojení a orientaci v prostoru. Toto se nestává vždy, ale je to velmi časté," pokračuje Stone.

Většinu hříbat po porodu krmí sondou, aby zajistil, že dostanou včas potřebné množství kolostra. Nebergall zase doporučuje hříbě během první hodiny života ručně napájet pomocí lahve. „Kojení očividně hříběti dodává energii a myslím si, že čím dříve se hříbě napije, tím dříve bude mít dostatek síly vstát a krmit se bez pomoci," říká Nebergall. „Jestliže to vypadá, že hříbě bude mít slabý sací reflex (komplikace, která vzniká pravděpodobně nedostatkem kyslíku během porodu vedoucí k otoku mozku a neurologickým motorickým problémům), tak mu okamžitě nitrožilně podáme léky k redukci otoku mozku a nastartování běžných motorických dovedností."

Velmi vážné je neonatální onemocnění typické pro belgické chladnokrevníky - dědičná kožní porucha známá jako junctional epidermolysis bullosa (JEB). „JEB způsobuje rození hříbat s kůží, která se začne odlupovat ihned po porodu a která také může způsobit ztrátu kopyt," říká Beth A. Valentineová, DVM, PhD, pomocná profesorka na Oregon State University. „Na tuto nemoc neznáme lék a postižená hříbata jsou humánně uspána."
Podle Stonea je nositeli tohoto onemocnění 20 % populace belgických chladnokrevníků. Naštěstí se podařilo identifikovat defektní gen, takže selektivní plemenitba by měla eliminovat takto postižené potomstvo. Je k dispozici test, který je nutný při registraci koně. Je ověřena totožnost a následně zjištěno, jestli je kůň přenašeč. To se následně zapíše do průkazu koně.

Velké kosti, těžké svaly

Mladí chladnokrevní koně jsou velmi náchylní k vývojovým ortopedickým vadám, jako je OCD (osteochondritis dissecans)," říká Valentineová, majitelka chladnokrevných koní. Také pracuje s chladnokrevníky a jejich majiteli při zjišťování příčin různých svalových onemocnění. „Některé z nich jsou genetické a jiné jsou způsobeny rychlým růstem mladých chladnokrevníků."

Při léčbě OCD Nebergall doporučuje chirurgické odstranění cyst ihned, jak je to možné, aby se zvýšila šance na úplné uzdravení. Říká, že je docela velké procento mladých chladnokrevníků, kteří mají zkušenost s epiphysitis - zánětem růstové destičky. Opět je to způsobeno rychlým růstem nebo překrmováním. „Doporučujeme omezit nadměrnou výživu a nechat je růst přirozeně, namísto toho, abychom je nutili vyrůst rychle," říká Nebergall.

Problémem u dospělých chladnokrevníků může být artróza (degenerativní onemocnění kloubů). „Roky nošení své váhy a otřesy z práce na tvrdých površích mohou vést k vyššímu výskytu degenerativních změn na kloubech," dodává Valentineová. „Těžká práce při orbě může také způsobit dřívější nástup artrózy," doplňuje Nebergall. „Klinické příznaky může omezit snížení zátěže a nesteroidní protizánětlivé léky."

Velantineová dodává, že je důležitý také dobrý kovář. Není jasné, do jaké míry je efektivní kloubní výživa, ale může snižovat bolest. Když má kůň větší bolesti, mohou velmi pomoci léky proti bolesti. Tyto medikamenty ale mohou být použity po domluvě s veterinářem.

Chladnokrevníci jsou často „metabolicky odlišní", a proto jsou náchylnější k rozvoji onemocnění svalů, nejčastěji k equine polysaccharide storage myopathy (tying-up neboli PSSM)," říká Valentineová. „Krmení jádrem může tento problém zhoršit."

 Navíc, protože díky velkému nasvalení chladnokrevných koní je u nich nižší poměr kůže vzhledem ke svalům, může častěji docházet k přehřátí. Mnoho termoregulačních, svalových a ortopedických problémů může být omezeno nebo vyřešeno krmnou dávkou s vysokým obsahem vlákniny a tuku a nízkým obsahem škrobů a cukrů," vysvětluje Valentineová. „Podávání tuku může snížit nadměrnou produkci tepla během horkého počasí."

Jedna z neuromuskulárních poruch, která se častěji vyskytuje u chladnokrevníků než u teplokrevných koní, je tzv. kohoutí krok. Podle Nebergalla se může vyskytnout u koní mladších dvou let. „V mnoha případech mohou koně být i přes onemocnění bez větších obtíží využitelní. Nicméně nejsou vhodní na výstavy a těžkou práci na polích," říká. Některým koním může pomoci chirurgický zákrok.

Problémy s kopyty

Není překvapením, že větší váha, kterou nohy a kopyta chladnokrevných koní musejí nést, zvyšuje riziko kulhání, laminitidy, artritidy nebo rakoviny.
Velmi důležitá je šířka kopyta," říká Stone. „Máte velkou váhu rozloženou na malou plochu, takže čím širší máme kopyto, tím méně problémů nás může čekat. Docílíme toho správnou péčí a vhodnou selekcí chovných koní."

Léky

Většina medikamentů - včetně antibiotik, odčervovacích přípravků, léků proti bolesti - je dávkována podle váhy koně, takže chladnokrevník logicky spotřebuje vyšší dávku. Snad jen kromě očkování, vakcíny nemají dávkování podle hmotnosti zvířete.

Anestézie je také závislá na váze koně a navíc chladnokrevník vyžaduje trochu jiné zacházení. „Protože se jedná o mnohem větší zvíře, používáme polstrovaný box a tolik lidí, kolik můžeme, abychom mu pomohli si lehnout," říká Stone. Kromě toho Nebergall poznamenává, že mívají obavy ze zotavování chladnokrevníků, kteří byli v anestezii delší dobu. „Zotavení je někdy obtížné, protože dostávají myositidu (zánět svalů), která u teplokrevných koní nebývá," vysvětluje. „Tento problém bývá u chladnokrevných koní v souvislosti s výskytem PSSM. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout zánětu svalů, je u chirurgického zákroku snížit dobu anestezie na minimum. Doporučuje se nepřekročit jednu hodinu, pokud je to možné."

Paradoxně chladnokrevní koně obvykle potřebují méně sedativ než teplokrevníci. „Je to hlavně kvůli jejich krvi a pomalejšímu metabolismu, ale také díky jejich chování," říká Stone. „Většina chladnokrevných koní je mnohem klidnější než teplokrevníci." Stone obyčejně používá 50 - 70 % doporučené dávky, nechává koně samotného si určit potřebnou dávku.

Výživa

Dobře vyvážená krmná dávka je u chladnokrevných koní zvláště důležitá.
Množství krmiva pro chladnokrevníky je stejné jako u teplokrevných koní - přibližně 2 % jejich hmotnosti denně. Nicméně kvůli jejich predispozici k myopatii, jako je třeba PSSM, Stone tvrdí, že je důležité v krmné dávce mít více vlákniny a tuků a naopak méně sacharidů (jako jsou cukry a škroby), s dostatečnou a vyváženou dávkou minerálů.

 Valentineová varuje, že krmná dávka bohatá na tuky a vlákninu pro mladé koně musí být v takovém množství, aby nebyla příliš kalorická, a tak nepodpořila rychlý růst nebo kůň po ní nebyl tlustý. „Mladý chladnokrevník s krmnou dávkou tohoto typu může potřebovat doplnit denní dávku vitamínů a minerálů, protože více tuku bude znamenat, že v krmné dávce bude menší objem vitamínů a minerálů," říká.

Rostoucí koně vyžadují mnohem více vitamínů a minerálů než dospělí koně," dodává Valentineová. Obecně doporučuje krmit dostatek velmi kvalitního sena nebo pastvu. Krmná dávka by měla být založena ma objemovém krmivu s přidaným tukem a všemi potřebnými vitamíny a minerály pro chladnokrevné koně každého věku.

Doplnění vitamínu E - minimálně 2 IU (International Unit - mezinárodní jednotka) vitamínu E na 1 kg živé váhy koně - je také důležité pro všechny koně, kteří nemají dostatek vojtěšky nebo zelené pastvy," říká.

Věk

Stejně jako obří plemena psů, kteří stárnou rychleji a dožívají se nižšího věku než jejich menší psí bratranci, i chladnokrevní koně mohou mít poněkud kratší život. „Nejsou příliš dlouhověcí," tvrdí Stone. „20 let je pro ně milník. Dožívají se kolem 18 let, i když jsem viděl i 24leté chladnokrevníky. Tito koně začínají mír „seniorské" potíže velmi brzy, krátce po 10. roku života. To znamená snížení výkonnosti a další problémy spojené s vyšším věkem, jako jsou poruchy muskuloskeletárního systému, koliky a srdeční potíže."

Veterinární nástroje pro větší koně

Větší koně někdy potřebují větší veterinární nástroje. „Rád používám větší kleště, když vyšetřuji kulhání pomocí tlaku na kopyto," říká Michael R. Stone, DVM, lékař na Oak Harbor Veterinary Hospital v Oak Harbor, Ohio a Westview Veterinary Hospital ve Fremontu, Ohio, taktéž chovatel a vystavovatel belgických chladnokrevníků Oak Haven Belgians, národní ředitel Belgian Draft Horse Corporation a člen American Embryo Transfer Society.
Dodává, že často potřebuje i delší endoskopy k vyšetření břišní dutiny. „A nejlepší přítel menšího veterináře při vyšetřování klisny je stolička nebo balík slámy," dodává se smíchem.

Věnování pozornosti jedinečným potřebám chladnokrevných koní a poskytnutí včasné veterinární péče může těmto koním pomoci žít jejich život nejlepším a nejnaplněnějším možným způsobem.

Připojené obrázky

Připojené články

27.03. 2014 06:00 Jak udržet těžké chlapáky ve zdraví

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. misicka

  Naši chladnokrevníci

  13:13 - 23. 05. 2017

  Článek se dle mě našich nejčastěji chovaných chladnokrevníků v ČR - tj. Českomoravsk belgik, Slezský norik a Norik téměř vůbec netýká. Článek vyznívá jako nekupujte si chlaďase, je tolik problémů s jeho chovem..
  Známá co chová chladnokrevníky 20 let ( ročně 1-5 hříbat ) měla problém s několika zadrženými lůžky, 3x abces, + nějaké škrábance atd. Koně ve volném ustájení chované jako stádo s plemenných hřebcem.
  Největší problém, vadu v chovu, považuji, že se objevují různě stupně letní vyrážky, jinak je to nenáročný, většinou lehce krmitelný kůň.

 • 2. Katka K.

  Re:

  21:01 - 23. 05. 2017

  Reaguje na 1.

  Obávám se, že většiny týká. Nejsem odborník přes chladnokrevníky vůbec, ale můj známý je měl celý život, donedávna s nimi tahal v lese a i když jsem se o to nikdy hlouběji nezajímala, xkrát jsem slyšela o tom, jak patnáctiletý kůň je už vysloužilý a kulhavý, 17-18 stařeček, s kondicí na pastvině mívali problém (byli tlustí) a kopyta vypadala příšerně. O reprodukci netuším, nechoval.

 • 3. ambra

  Čeští chladnokrevníci

  21:11 - 23. 05. 2017

  No musím souhlasi, naši chladnokrevníci jsou oproti těm "cizím/světovým" takový "chudí příbuzní" = daleko menší a lehčí. Ale zase na druhou stranu těch málo chladnokrevných hříbat, co jsem ve svém životě potkala tak nejenom, že to byli takový ňuníci, co dlouho hledali kde je onen mléčný bar. Zažila jsem i zadržené lůžko u klisny, i veterináře poctivě ve dvě v noci hledajícího jestli placenta odešla celá. Hřebečka, který se poprve málo napil a málem ho to stálo život.
  Ale potkala jsem se i s lidmi, kteří se mi smáli, když jsem řekla, že pro hříbě i klisnu je důležitý nějaký ten poporodní servis(napít, zkontrolovat jestli odešla placenta atd.) a pak tahali jedno či druhé hrobníkovi z lopaty!
  Mezi teplokrevnými koňmi se moc nepohybuji, ale snad jsem se nesetkala s žádným který by měl kohoutí krok, za to chladnokrevníků jsem potkala několik. Taktéž i altrozu jsem u chladnokrevníků potkala.
  A jak píše misicka hojně se objevují různé stupně"letní vyrážky", která je možná jenom našim českým chladnokrevným problém anebo není na ni ve světě pohlíženo jako na problém....těžko posoudit bez vlastních zkušeností.
  A myslím si, že kdo bude chtít tak chladnokrevníky bude chovat ať tak či tak a v článku je i dost věcí, které jdou v praxi použít v našich chovech.

 • 4. fran

  Tak nevím...

  23:11 - 23. 05. 2017

  Měla jsem napsaný dlouhý učesaný komentář, který jsem si nestandardně neuložila a je pryč :-(. Fakt by to nešlo nějak ošetřit?
  Tak kusá verze:
  S reprodukcí zkušenosti nemám. Ad věk, dožívají u mě dva důchodci, ČMB a kříženec norika, oba 27 let, zdravotní potíže mají tak 3 roky, do té doby s trochou ohledu mohli spokojeně rekreačně fungovat. Děláme si legraci, že norika by majitelé byli mohli do jeho 20ti prodat jako osmiletého, po dvacítce by museli říct, že je mu 13. Můj hřebec na ježdění, letos 16 let, má mírnou artrozu jedné přední nohy, s péčí bez bolesti, elán jako mladík. Máme ještě další těžké koně, a zmíněné zdravotní potíže (srdce, koliky...) po desátém roce potvrdit nemůžu. Z mojí zkušenosti, nejen artrozy, ale mnoho dalších potíží je minimálně v našich končinách způsobeno spíš přetížením, trvalým nebo nárazovým. Když to srovnáme s koňmi ve sportu, nebo jinak těžce pracujícími, nebude v tom rozdíl. Pošetřený chlaďas na tom bude stejně jako pošetřený teplas. Kopyta vypadají příšerně, protože to kováři příšerně kovou, navíc z lesa jsou časté úrazy spodních partií nohy včetně kopyt. Pěkně ošetřené nezraněné kopyto bude prostě pěkné tam i tam. Další věc jsou častá schvácení, což zase souvisí s nárazovou dřinou ve vazbě na krmení. Nevím jak oslovení odborníci v článku, ale představa, že kůň bude tahat kubíky a kubíky dřeva a to vše na vláknině a oleji ....to bych chtěla vidět. Čili pracující koně jsou opotřebovaní až spotřebovaní. Ve výčtu zdravotních problémů mi rozhodně chybí velmi časté CPL a hyperplazie korunky.
  Ještě poznámku. S ohledem na to, že si dnes dost lidí kupuje vyřazené koně z lesa na rekreaci, zasloužilo by si toto téma samostatný článek, protože stejně jako A1/1 nebo sporťák má i chlaďas své speciální potřeby, má-li se stát rekreačním koněm. Bohužel, právě v těchto dnech jsme svědky strašné situace v sousedství, kde byl překrásný a moc hodný hřebec během tří týdnů prakticky umučen neznalostí nové majitelky a zprasenou kastrací. Bojuje o život a i pokud přežije, bude navždy poškozen. Problém není v koních, ale v zacházení, jako ostatně vždy.

 • 5. EFCA

  PSSM

  11:11 - 25. 05. 2017

  Reaguje na 4.

  Ta vláknina a olej je zmiňována především v souvislosti s myopatiemi a PSSM, kdy je opravdu nemožné krmit jádro. Jinak velmi nepatrná zmínka v článku právě o této nemoci je, řekla bych, celkem nedostačující, protože podle posledních studií je touto nemocí zatíženo až 60% Peršeronů a 90% (!!!) Belgických chladnokrevníků. Její velmi častý výskyt např. u irských cobů také není žádným tajemstvím...

 • 6. Filomenka

  Blbost!

  13:11 - 25. 05. 2017

  Teda větší prasečinu jsem nečetla! Překladatel článku nebo jeho zvěřejnitel měl čtenáře důrazně upozornit na to, že se článek netýká u nás chovaných chladnokrevných plemen! Když si tuhle slátaninu přečte někdo neznalý, tak z toho usoudí že všichni chlaďasi jsou herky, se kterejma jsou akorát problémy, prolezlý všema chorobama světa, neschopní normální reprodukce a pojdou stářím ve 12ti letech!

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: