Zbavit se parazitů bez chemie?

23. 05. 2018 05:00

Obrázky: 3

Autor: The Horse Magazine Spoluautoři: Katka Lipinská Foto: Archiv autora a překladatelky Rubrika: Odborné studie Zdroj: The Horse Magazine Překladatel: Katka Lipinská Počet přečtení: 2142 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Australští vědci objevili přírodní kmen hub jménem Duddingtonia Flagrans, který vyhledává a zneškodňuje larvy parazitů v trusu! Mohlo by to být řešení na problém rezistencí? A pomůže to koprofilním organismům, které vybíjí avermectiny? Vyzpovídali jsme i českého parazitologa Mgr. Miloslava Jirků.

„Raději k boji proti přirozenému nepříteli využijeme přírodu než chemii,“ říká Chris Lawlor, šéf International Animal Health Products, firmy, která spolu s Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), vedoucí organizací australského vědeckého výzkumu, představuje preparát BioWorma. Preparát BioWorma se vyvíjel po dlouhou dobu, začalo se už v roce 1997...  a teď je připraven zamířit na trh.

Christopheru Hectorovi se podařilo ulovit Chrise Lawlora pro krátký rozhovor:

Musel to být úžasný okamžik, když CSIRO poprvé přišlo s tímto novým konceptem v odčervení…

„To byl! Bylo to, když jsme se poprvé viděli na schůzce v roce 1997. Tehdy jsem řekl, že to musíme realizovat, že je to něco, na co narazíte snad jen jednou v životě. Chtěl jsem zajistit, aby to byla i nadále australská technologie a aby se ten nápad neprodal do zámoří. V té době tam byla i jedna evropská společnost, která měla zájem. Měli v té době jinou formu houby Duddingtonia a pravděpodobně byli ve výzkumu dál než CSIRO. Ale byla to životní příležitost a nastal čas chytit ji oběma rukama.“

Samozřejmě to neznamená jen obrovský obrat pro Austrálii, ale v zemích po celém světě – jak se chystáte vstoupit na mezinárodní trh?

„To opravdu nemohu říct v této fázi. Máme registraci v Austrálii od 5. dubna 2018, nyní čekáme na registraci pro Nový Zéland, kde bychom ji měli dostat někdy v průběhu příštího týdne. V polovině května bychom měli získat registraci v USA. Je těžké říci, jak dlouho to bude trvat v Evropě, protože tam je 26 zemí, to by mohlo trvat čtyři nebo pět let. Máme tam dobře našlápnuto, ale stále existuje několik věcí, které nás požádali provést. Austrálie a Nový Zéland jsou pro nás velmi jednoduché, protože tam už máme distribuci, takže zde by neměl být problém uvést BioWormu na trh.“

Jak jste BiWormu testovali?

Chris si lehce povzdechne, jak vzpomíná: „Uff...Možná si vzpomenete, že CSIRO našla tuto houbu na pastvině při výzkumu v polovině devadesátých let. Měli tehdy 25 různých kmenů Duddingtonia. Vybrali kmen, který považovali za nejodolnější. Pak jsme ji potřebovali krmit zvířatům, zpočátku jsme použili ovce. Museli jsme vymyslet, jak ji dávkovat a spočítat, kolik z té houby skončí v trusu. Zvládne projít trávicím traktem? A pokud ano, poškodí se cestou? Existuje tolik otázek, než se dostanete k samotnému dávkování. A když už máte vyřešeno dávkování, další věc je sestavit návod, jak zvířata krmit.“

„Když jsme začali s ovcemi, byli jsme poměrně rychle schopni vypočítat dávkování a zkušební proces nám potom trval pět let. Provedli jsme 19 studií u ovcí, koz, skotu a koní. Pak jsme udělali tři studie ohledně bezpečnosti, takže jsme vzali vypočítanou dávku pro ovce a pětinásobně ji překročili. Když jsme pak totéž udělali u dobytka a koní, zkusili jsme ji překročit dokonce desetkrát – a jediné, co se stalo, že jsme měli zdravá zvířata s velmi lesklou srstí. To byl dobrý výsledek.“

Ve chvíli, kdy majitel koně dostane BioWormu, je v ní pořád ještě živá houba?

"Jsou to v podstatě spóry v klidovém stavu. Dokud spóra není zkrmena zvířeti a neprojde trávicím traktem do trusu, nic se s ní neděje. Až když se setká s larvami hlístic, stane se aktivní. K tomu, aby se houba stala aktivní, stačí pouze, aby se dotkla larvy. Chytá larvy, paralyzuje je a konzumuje spolu s trusem. Celý tento způsob boje proti parazitům je velmi napínavý.“

„Majitelům koní bude nabídnut produkt Livamol s BioWormou jako koncový produkt. BioWorma jako taková bude k dispozici pouze pro veterináře. Očekává se, že produkt uvedeme na trh v polovině roku 2018." (V Austrálii – pozn. překl.)

Další informace o tomto produktu v angličtině najdete zde: https://www.duddingtonia.com

Tady je seznam parazitů, které Duddingtonia flagrans dokáže u koní zachytit: velcí strongylidi (zubovky) včetně Strongylus spp., Triodontophorus spp. a Oesophagodontus spp., malí strongylidi (měchovci neboli cyathostomy), včetně Cyathostomum spp., Cylicocyclus spp. a Cylicostephanus spp., vlasovka koňská (Trichostrongylus axei), škrkavky (Parascaris equorum), vlasovci (Strongyloides westeri) a roupi (Oxyuris equi).

 

A co na to český parazitolog, Mgr. Miloslav Jirků, Ph.D.?

Houby, které se živí larvami nematod, známe už docela dlouho a tohle využití by mohl být docela dobrý nápad, který má rozhodně potenciální pozitiva. Jde však o nový postup, jehož různé dopady budeme znát až po letech praxe a v tuto chvíli je nedokážeme předvídat. Jako každá biotechnologie, i v tomto případě je potřeba domýšlet možné důsledky.

Začal bych těmi pozitivy. Hlavní výhodou je možnost snížení používání antiparazitik, k čemuž by zkrmování této houby mělo vést. To by mohlo teoreticky dospět ke snížení výskytu rezistentních populací parazitů, a tudíž i zvýšit účinnost běžně používaných antiparazitik.

Kromě toho, že by omezení používání antiparazitik uvítali chovatelé koní, prospělo by především přírodě. Jak jsme již vysvětlovali v tomto článku, většina nejběžněji používaných antiparazitik je vysoce toxických pro koprofilní organismy, které jsou důležité pro zdravé pastviny a které antiparazitika doslova decimují. Mezi takové užitečné organizmy patří především koprofilní brouci a jiný hmyz, ale také neparazitické hlístice. Snížení použití antiparazitik, především těch na bázi avermectinů, by populacím těchto bezobratlých a tudíž i pastvinám samotným velmi prospělo.

Ovšem – a to se již dostávám k potenciálním rizikům - tato houba zneškodňuje hlístice a ty nejsou jen parazitické, ale i volně žijící. Jak jsem zmínil o odstavec výše, na odklízení trusu se podílejí vedle brouků právě i volně žijící hlístice. Zatím není známo, jak moc jsou tyto hlístice v trusu důležité a jaké všechny úlohy zastávají. Je velmi pravděpodobné, že tato houba, i když koprofilnímu hmyzu neublíží, se bude živit jak hlísticemi parazitickými, tak těmi volně žijícími. Důsledky patrně nelze v tuto chvíli předvídat.

Další věc, na kterou je třeba upozornit, je, že v seznamu parazitů, na které by měla být tato houba účinná, jsou i škrkavky a roupi. To je v reálu nemožné. Škrkavky a roupi totiž nemají volně žijící stadia, líhnou se až v koni, takže si neumím představit, jak by na ně tato houba mohla účinkovat. Umím si představit, že v laboratorních podmínkách, kde se larvy těchto parazitů líhly takříkajíc ve zkumavce, je houba dokázala zneškodnit, ale v reálném prostředí to, obávám se, fungovat nebude. Houba totiž loví jen larvy, nikoliv vajíčka.

Je potřeba zdůraznit, že odčervení pomocí těchto hub nebude vůbec fungovat na střečky a tasemnice. Zaprvé to nejsou hlístice a jejich larvy se v trusu ani nelíhnou, takže houba s jejich larvami ani nepřijde do styku (proto nejsou uvedeni v seznamu článku).

Podtrženo, sečteno, z mého pohledu (a z hlediska ochrany přírody) převažují pozitiva, protože výsledkem by mohlo být žádoucí omezení aplikace avermektinových antiparazitik, jejichž nadužívání je z hlediska veterinárního i biologického velký problém. Právě vysoce toxické avermektiny jsou účinné a běžně používané na strongyly, kteří patří mezi nejproblematičtější parazity koní. Jelikož právě na strongyly by houba mohla fungovat, jde z mého pohledu o zajímavou alternativu, která jistě stojí za vyzkoušení.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: