Závěrečná kvalifikace na VP: Šance pro druhý sled

8. 09. 2017 10:00

Obrázky: 2

Autor: Tisková informace Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 804 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Druhá zářijová sobota je v posledních letech termínem pro závěrečnou kvalifikaci na Velkou pardubickou. V Ceně města Pardubic – Euro Equus má většina v Česku připravovaných koní poslední šanci splnit podmínky pro start ve vrcholu sezóny. Startovní listina obsahuje desítku jmen, která můžeme označit jako druhý sled, protože nikdo z účastníků zatím nesehrál podstatnou roli ve vrcholných zkouškách.

Hodně se hovoří o zahraniční účasti ve Velké pardubické, při úspěšném zvládnutí sobotního klání jím může být v Polsku připravovaný devítiletý ryzák SALAM. Svěřenec Iwony Wroblewské ale od října loňského roku startuje pravidelně na českých drahách a v sedle se představuje český jezdec Rostislav Benš. Salam loni skončil čtvrtý v Ceně Vltavy, v dubnu byl o příčku horší v Lysé nad Labem. Na jaře v Pardubicích vyhrál dva menší dostihy a začátkem července se prosadil v Lysé nad Labem v Memoriálu Evy Palyzové, jedničkovém dostihu na 4600 metrů. Od té doby se na dráze neobjevil.

 Loni na jaře se hodně diskutovalo o POWER ZAROVI, neboť vyhrál Úvodní cross country Koroka, v srpnu byl třetí v Ceně Peruána, ale v den Velké pardubické se nepředstavil. Na dráhu se vrátil až před třemi týdny, kdy byl zadržen v dostihu na 4400 metrů. Jeho forma je tedy zahalena tajemstvím.

Z desítky účastníků už trojice VAL DE GUYE, AUCUN SOUCIS a SIXTYSEVEN kvalifikační podmínky splnila, ale výkony příliš nezaujala. Prvně jmenovaný byl v srpnu šestý, ale na vítěze ztrácel okolo osmdesáti délek. Před třemi týdny se prezentoval v Česku poprvé Aucun Soucis, ale jedenáctým místem a mnohadélkovou ztrátou nepřesvědčil. Sixtyseven se letos prezentoval čtyřikrát, v květnové kvalifikaci byl osmý a před třemi týdny nedokončil.

Z druhé poloviny startovního pole už na startu Velké pardubické byli STATUS QUO a SISI MERBLE. Status Quo ji v roce 2013 nedokončil, letos je jeho maximem třetí místo v červnovém startu v menším dostihu. Sisi Merble dokončila o rok později na dvanáctém místě, ale následovala více než dvouletá pauza. Letos startovala dvakrát, ale velkých výsledků nedosáhla. Ostřílený MAKLÉŘ zkoušel kvalifikaci už minule, ale ztratil jezdce a se super vytrvaleckými překážkovými dostihy zkušenosti nemá. PYŠNÝ PÁV se věnuje překážkám již čtvrtou sezónu, ale na vítězství ještě čeká, zatím se spíše prezentoval v provozních dostizích. Nejmladším účastníkem je šestiletý svěřenec manželů Myškových BRIDGEUR. Na českých drahách se objevuje druhým rokem, většinou se umístí mezi nejlepšími pěti, ale na vítězství čeká.

Z přihlášených koní má splněnou kvalifikaci 19 koní a devítka se kvalifikovala, ale nefiguruje na přihláškách, to se může změnit 21. září, kdy je možno koně do Velké pardubické dohlásit. V tom termínu se také očekávají přihlášky ze zahraničí.

Druhým vrcholem dostihového dne, který startuje tradičně ve 13 hodin, bude Cena deníku Právo na 3300 metrů, ve které se představí adepti startu v Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera v den Velké pardubické. Pětiletý KIFAAYA se letos prezentoval třetím místem v červnovém Zlatém poháru a následným čtvrtým místem v grupě 1 v Meranu. Loni šel Pardubicích menší kros a skončil druhý, letos to bude druhé vystoupení na oranici. Už dva krátké dostihy letos vyhrál v Pardubicích USOCKEM, kterého chtěl Pavel Vítek do Velké pardubické, ale lépe mu sedí krátké krosy. Tentokrát bude v jeho sedle Josef Bartoš. Zajímavou konkurentkou může být POINSETTIA připravovaná Čestmírem Olehlou.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

  • 13:00 Cena SECURITAS ČR
  • 13:35 Cena OHD Pardubice
  • 14:15 Cena deníku Právo
  • 14:55 Cena města Pardubic - EURO EQUUS - IV. kvalifikace na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou
  • 15:30 Cena společnosti STAFI - finalizace staveb, s.r.o.
  • 16:05 Cena společnosti SEKO AEROSPACE
  • 16:40 Cena Východočeské televize V1 - Pocta Ing. Janu Pernerovi
  • 17:15 Cena Dostihového spolku a.s.

Zářijová kvalifikace na Velkou pardubickou bude oslavou Evropského dne koní

Seriál kvalifikací na 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou pomalu končí. Poslední čtvrtý díl je na programu v sobotu 9. září. Mítink ale nebude jen o dostizích, už potřetí bude i oslavou Evropského dne koní. Hlavní kvalifikační dostih se poběží za podpory sítě „koňských měst" EURO EQUUS.

Evropská síť EURO EQUUS vznikla v roce 2005. Asociace sdružuje města s koňskou tradicí, tedy i Pardubice. Ty dokonce v roce 2019 ponesou putovní titul Evropské město koní. Oslavy Evropského dne koní vždy připadají na druhý zářijový víkend.
Ve spolupráci s městem Pardubice jsme pro návštěvníky dostihů připravili doprovodný program, který je zaměřen především na děti. Ale určitě i dospělí si tu to svoje najdou," říká místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba. Pro děti jsou připraveny soutěže s koňskou tematikou, nebude chybět dětský parkur, hod podkovou, výtvarné dílny, projížďky na koních atd. Pro dospělé jsou pak připraveny prezentace členských měst asociace EURO EQUUS i ochutnávky místních specialit.

První dostih mítinku startuje ve 13 hodin, areál závodiště je ale otevřen už od dopoledních hodin. Diváci budou moci opět využít fan zónu, děti si znovu mohou vyzkoušet překonávání překážek v rámci Dětské Velké pardubické. V nabídce jsou také projížďky konibusem či možnost zakoupit si projížďku kočárem po dostihové dráze.

O síti EURO EQUUS

Členskými městy evropské sítě EURO EQUUS jsou vedle Pardubic také belgický Waregem s tradicí dostihů, španělský Jerez de la Frontera, proslulý Královskou andaluskou školou jezdeckého umění i chovem andaluských koní, portugalská Golega známá chovem lusitánských koní a od roku 2015 také polská Wroclaw. Asociace usiluje o propagaci a další rozvoj kulturního dědictví chovu koní. Základem je intenzivní spolupráce členských měst, která se snaží podporovat a vytvářet podmínky pro výcvikové projekty, chovy, specializované výstavy a podobně. Od letošního roku asociaci EURO EQUUS předsedá primátor města Pardubice Martin Charvát.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: