Zamyšlení nad KMK

Do redakce nám dorazil příspěvek MVDr. Víta Holého ze Svazu chovatelů CS, který se zamýšlí nad základními prioritami soutěží KMK (kritérium mladých koní). Svaz chovatelů CS ve spolupráci se všemi aktivními účastníky sportu a chovu by rád zavčasu vyvolal jednání o podobě KMK v příštích letech. Proto máte i vy možnost vyjádřit své nápady a připomínky v diskuzi pod článkem.

Jednou z nejdůležitějších akcí pro rozvoj sportu a chovu je pořádání soutěží pro mladé koně. Chovatelské svazy ve spolupráci s aktivními jezdci, trenéry a majiteli pořádají již řadu let pro tento účel zajímavé soutěže KMK – kritérium mladých koní. Úkolem těchto soutěží a největším přínosem je ucelený seriál „výchovy“ 4, 5ti a 6letých koní ve srovnatelných a kvalitních podmínkách.


Sledování jednotlivých ročníků, vzájemné porovnání zahraniční a domácí produkce, to vše vede k úzké spolupráci chovatelů a dalších aktérů jezdectví.


Jako vše na tomto světe i princip soutěží pro mladé koně má potřebu se vyvíjet. Proto se v minulých letech snažily chovatelské svazy najít systém, který by aktuálně posunul metodiku závodů vpřed. I přes některá pozitiva (rozšíření počtu placených a bodovaných míst, tlak na technickou kvalitu závodů...) se Svaz chovatelů CS (a nemyslím nejen on) domnívá, že úprava metodiky nebyla úplně zdařilá a je nejvyšší čas diskutovat o dalších a zásadních změnách. Snad by proto bylo užitečné uvést základní PRIORITY, které od takových soutěží očekáváme a teprve na základě těchto otázek si dát konkrétní odpovědi jaké zásadní změny jsou potřeba.


Domníváme se, že závody chovatelského typu mají splňovat tyto PRIORITY:


1) Velký počet statistických údajů (startů)

Jde nám o co největší počet koní a klasických startů, čím větší genetická informace, tím objektivnější závěr. Považujeme za užitečné získat informace i z valachů, neboť i oni jsou řádnou reprezentací otců a matek, navrhujeme klasické zahajovací skákání, aby evidence zaznamenala co nejvíce statistických dat – výkonů a zvětšení počtu KMK, neboť snížení počtu kol v roce 2007 vedlo k velkému propadu množství startů. Jezdci a trenéři byli nuceni volit náhradní závody, často na méně kvalitních kolbištích a v záplavě již tak nepřehledných startovních polích malých závodů. Na rozdíl od soutěží KMK např. Moravský šampionát mladých koní (MŠMK) dodal do statistiky jen za 1. půlrok 1250 zpracovaných dat (startů) a zúčastnilo se ho na 170 koní.


2) Postupné omezování vlivu subjektivního hodnocení

Neustálé diskuse o problematice objektivnosti hodnocení stylu nás vedou k závěru, že vývoj dospěl k nutnosti omezit subjektivní hodnocení. Prvním krokem by mohlo např. být hodnocení finále (semifinále) pouze na trestné body a zařazení rozeskakování. Neexistence rozeskakování v chovatelských soutěžích navíc určitým způsobem snižuje náročnost výkonu koní až do 6ti let. Domníváme se, že právě rozeskakování je nejlepší kontrolou obratnosti, schopnosti akcelerace, síly, celkové kvality a přiježděnosti. Výjimkou je ročník 4letých, který má spíše informativní charakter.


3) Zvýšení bezpečnosti práce

Není žádným tajemstvím, že 90 % hřebců je udržováno pouze kvůli soutěžím KMK. Selekční tlak na držení hřebců je pak přinejmenším morálně v rozporu se základní bezpečností práce. Předváděný hřebec by měl být naopak výjimkou a upozorněním na zvláštní kvalitu.

 

Bude zajisté i řada jiných zajímavých nápadů, proto by Svaz chovatelů CS ve spolupráci se všemi aktivními účastníky sportu a chovu rád zavčasu vyvolal jednání o podobě KMK v příštích letech.


vit.holy@email.cz

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…