Zámek ve Ctěnicích zvolna procitá z beznaděje

17. 10. 2000 00:00

Autor: EQCH redakce Foto: Věra Mannaertsová Rubrika: Kočáry, stroje, vozy Počet přečtení: 9202 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Každý asi zná ten pocit. Když už už propadá beznaději z toho, co kolem sebe vidí, potká najednou něco velmi pozitivního a hned je na světě veseleji. Pro obnovu památek to platí také.

Takovým opravdu povzbudivým příkladem je probíhající obnova zámku ve Ctěnicích, které jsou dnes součástí Prahy - Vinoře. Areál zámku je v ohybu silnice spojující Vinoř s Čakovicemi. Projdeme rozlehlým hospodářským dvorem, přejdeme přes most nad bývalým obranným příkopem a branou v mohutné věži vstoupíme na malé pětiúhelné nádvoří. Původně středověká tvrz byla v renesanci přestavěna na zámeček. Nádvoří je maličké, zámek ostatně také. Dnešní podobu dostal při úpravách v 18. a 19. století. Z té doby pochází také hospodářský dvůr, který tvoří součást areálu.

Do poloviny devadesátých let byly v zámku byty a dvůr sloužil hospodářským účelům. Scházela však perspektiva. O památku se nikdo nestaral. Stavby nebyly udržovány a chátraly.

Situace se obrátila k lepšímu teprve v roce 1995, když areál získala do správy Pražská informační služba. První rok padl na nejnutnější provizorní zabezpečení. Potom přišla na řadu obnova hospodářských budov. Vymyslet pro ně vhodné a přiměřené využití nebylo nic jednoduchého. Ale právě ve šťastně nalezeném novém poslání staveb je jádro úspěchu. V bývalých maštalích se chovají koně. Lidem, kteří si pořídili toto krásné zvíře, ale nemají čas se o ně starat, tuto službu za úhradu poskytnou ve Ctěnicích. S tím souvisejí i další aktivity, takže provoz je výdělečný.

Ne všechno je však o penězích. Pořádají se zde například jezdecké závody tělesně postižených. To je úžasná věc.

V další části je expozice historických kočárů. Slavnostně ji otevřeli letos v květnu. V sezóně byla přístupna denně, nyní ji lze až do konce října navštívit o víkendech. Na poměrně rozměrné kočáry většinou nezbývalo v expozicích muzeí místo a tak tyto krásné kousky odpočívaly v depozitářích. Jaká to byla škoda, se každý může jít přesvědčit sám. Primátorský, arcibiskupský nebo poštovní kočár ocení nejen mužská část populace. Autoři počítali i s tím, že na podobné výstavy se většinou chodí s dětmi. Malí návštěvníci naleznou v expozici svůj koutek s kočárem-hračkou a dalšími atrakcemi. Oknem se navíc mohou podívat do kryté jízdárny na živé koníčky.

Spolu s Pražskou informační službou je třeba ocenit všechny instituce, které zapůjčily exponáty, a zejména pražský magistrát, který obnovu platí. Drábovna je již opravena a nyní slouží jako zařízení staveniště. Sýpka je pouze provizorně zabezpečena, její oprava se teprve začne připravovat. O osudu bývalého obranného příkopu a zámecké zahrady, které jejich soukromý majitel nechal zcela zpustnout, se teprve vyjednává. Je ale velká naděje, že se je podaří znovu majetkově připojit k areálu a obnovit.

Nejdůležitější je však vlastní zámek. Obnova téměř úplně zničených hospodářských stavení nebyla z památkového hlediska příliš složitá. Pochvalu zasluhují pěkně provedené taškové střechy, interiéry a výplňové prvky jsou však soudobé, protože ty historické se bohužel nedochovaly. Oprava zámku bude podstatně náročnější. Jeho interiéry jsou naštěstí dobře zachovány včetně původních dveří a parketových podlah. Při stavebně historickém průzkumu se navíc v několika místnostech našla malířská výzdoba. Nejstarší malby jsou pozdně gotické. V současné době se na zámku opravuje střecha. O budoucím využití zatím není rozhodnuto, ale určitě se počítá s jeho zpřístupněním. Uvažuje se o expozici hudebních nástrojů nebo o prohlídkovém okruhu.

Zahájená obnova zámku ve Ctěnicích je velkým kulturním počinem. Jeho odrazem je spokojenost návštěvníků i místních občanů. Nelze však přehlédnout ani hospodářský efekt. Vzniklo zhruba patnáct nových pracovních míst a v budoucnu přibudou další. Alespoň pro část areálu se už podařilo najít výdělečné využití. Zpřístupnění objektu lze chápat jako příspěvek k rozvoji turistického ruchu, který tvoří podstatný zdroj příjmů státního rozpočtu. Měli bychom si konečně uvědomit - zejména v souvislosti s přípravou státního a městského rozpočtu, že omezování prostředků věnovaných na obnovu památek je nejen nekulturní, ale i nehospodárné.

Miloš SolařA zde jsou vaše ohlasy:

so 21.10.2000 19:09, Karol Hollý
Dovolenkoval som v Prahe a mal som v úmysle "otestovať" rôzne verejne dostupné jazdiarne. Nenapadlo ma, že keď sa vyberiem pozrieť si výstavu historických kočiarov v Ctěnicích, narazím aj na jazdiareň, ktorá slúži aj verejnosti. Pri kupovaní vstupeniek som dostal informačný leták a teda som ho využil. Nakontaktoval som Ing. Neumana a dohodol som si s ním hodinu. Plne uspokojila moje predstavy. Nelenže som bol spokojný s pohľadu na pekne reštaurované kočiare s fundovaným komentárom, ale som si mohol aj zajazdiť. Bol som navýsosť spokojný so všetkým. S prostredím, s koňmi, s trénerom... Možno že by bolo dobre, keby koníky mali aj nejaké výbehy (ale zrejme už na voľný pohyb odvykli). Malá vychádzka v okolí síce dištančnému jazdcovi pripadala trochu fádna, ale hlavne že bola. Považujem skutočnosť symbiózy expozície historických kočiarov s jazdeckým spolkom zarámovanú do prekrásneho historického objektu za veľmi dobrú. Fandím Ctěnicím a dodatočne im ešte raz ďakujem, že som si z nášho bývalého hlavného mesta odniesol aj tento zážitok.
P.S. Ešte jeden postreh: Kočiare som si prezeral v sprievode svojich vnúčat, ktoré žijú v Prahe. Samozrejme že sme si šli pozrieť aj atrakciu určenú deťom - imitáciu kočiara, na ktorej po zatiahnutí "oprát" zaznie hrkot kočirových kolies po ceste a sporadické zaerdžanie koní. Akonáhle sa ozval oný zvuk, obe deti s plačom opustili korbu kočiara a viac som ich tam nedostal. Nie sú nejaké padavky a na naozajstnej bryčke, kočiari, valníku ai sesliackom voze sa už navozili až až. Vyrastali pri koňoch. Reprodukovaný vzuk ich však vystrašil. Zaujímalo by ma, že či takáto reakcia detí je výnimočná, alebo je častejšia.
Ináč to bolo všetko fajn.
Dr. Karol Hollý

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: