Základy výživy psů: Složky krmné dávky

27. 06. 2018 07:00

Obrázky: 6

Autor: MVDr. Zuzana Zápalková, NUTRIN s.r.o. Foto: archiv NUTRIN s.r.o. Rubrika: Psi Počet přečtení: 2706 Počet komentářů: 8 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V dnešním článku se zaměříme na to, z čeho všeho se může skládat jídelníček psa, když vycházíme z filozofie B.A.R.F. (tedy krmení psů syrovou stravou). Bohužel není možné rozebrat úplně všechny suroviny, takže zmíníme jen ty základní nebo jinak zajímavá krmiva vhodná pro psy.

Zdroje bílkovin

 • maso, masové a masokostní moučky, vnitřnosti, vejce, ryby

Živočišné proteiny mají pro psy kompletní profil aminokyselin, zatímco v bílkovinách rostlinného původu mohou některé aminokyseliny chybět. V rostlinných zdrojích bílkovin také bývají obsaženy antinutriční látky, které snižují využitelnost živin. Maso je tedy pro psy zdrojem plnohodnotných bílkovin, obsahuje také některé vitamíny, minerály a stopové prvky.

Hovězí maso obsahuje 20 až 23 % bílkovin a jen 3–6 % tuku. Je dobrým zdrojem železa a esenciálních aminokyselin. Telecí maso má o něco nižší obsah bílkovin (kolem 20 %). Oba druhy masa jsou vhodnou součástí dietních jídelníčků a lze je podávat i malým štěňatům nebo psům v rekonvalescenci, stejně jako psům v zátěži.

Vepřové maso má menší obsah bílkovin než hovězí maso, a to kolem 15–18 %. Je také mnohem tučnější – obsah tuku se pohybuje kolem 20–50 %. U citlivějších zvířat může tedy způsobit průjem. Díky vyššímu množství tuku je vhodné pro pracující psy, pro psy žijící i v zimě venku nebo pro hůře krmitelná zvířata, která potřebují přibrat.

Kuřecí a krůtí maso je považováno za velmi dobře stravitelné, obsah bílkovin se pohybuje kolem 20–22 % a obsah tuku je velmi nízký (jen asi 3 %). Z tohoto důvodu je vhodné pro psy v rekonvalescenci, pro malá štěňata a jako součást dietních krmiv.

Králičí maso je také dobře stravitelné, s obsahem bílkovin kolem 18 % a obsahem tuku okolo 6 % je vhodné pro všechny kategorie psů, včetně malých štěňat.

Rybí maso obsahuje v průměru 17–20 % bílkovin, obsah tuku se liší podle druhu ryby – může se pohybovat od 2 do 25 %. Rybí maso je bohaté na minerály, vitamíny a esenciální mastné kyseliny. Některé ryby (např. kapr, sumeček, karas a další, zejména sladkovodní druhy) obsahují enzym thiaminázu, který narušuje vstřebávání vitamínu B1 (thiamin). Proto se nedoporučuje podávat tyto ryby příliš často. Naopak například treska, štika, pstruh nebo losos thiaminázu neobsahují. Tučné druhy ryb (např. losos) jsou cenným zdrojem vitamínu D a také omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Zvěřina – tedy maso srnčí, dančí, maso divokých zajíců, králíků aj. obsahuje jen 3 % tuku a kolem 20 % bílkovin. Je velmi výživné a obsahuje vyšší množství minerálů a vitamínů sk. B než maso hospodářských zvířat. U zvěřiny je potřeba se zaměřit na původ masa, hlavně z důvodu vyššího rizika přítomnosti parazitů. Dáváme tedy přednost masu, které prošlo veterinární kontrolou. Maso divokých prasat ke krmení psů nedoporučuji, vzhledem k riziku infekce Aujezskyho chorobou.

Veterinární vsuvka: Aujezskyho choroba je onemocnění, jehož původcem je herpesvirus – je odolný i k nízkým teplotám (v chlazeném a mraženém mase může přežívat a být aktivní i 5–7 měsíců). Virem se mohou nakazit téměř všechny druhy savců kromě primátů a člověka, přičemž koně a ptáci se nakazí jen vzácně. U prasat se onemocnění projevuje nervovými a dýchacími příznaky, nejzávažnější průběh postihne selata. U ostatních vnímavých druhů zvířat pozorujeme nervové příznaky s typickým nesnesitelným svěděním. Onemocnění je smrtelné pro všechny druhy vnímavých zvířat kromě prasete (jak divokého, tak domácího).

Zdroje tuků

 • živočišné tuky a oleje (vepřový, hovězí, drůbeží, lososový), rostlinné oleje (slunečnicový, lněný, ostropestřecový atd.).

Oleje jsou v krmné dávce cenným zdrojem esenciálních mastných kyselin, obsahují ale i řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků. V jídelníčku psů se uplatní jak rostlinné oleje (ideálně ty za studena lisované), tak živočišné tuky.

Z živočišných zdrojů je nejvhodnější rybí olej díky vyššímu obsahu omega-3 mastných kyselin EPA a DHA, ale také vitamínu D a A. Nejčastěji se setkáme s lososovým olejem, lze ale také podávat olej ze sledě nebo ze sardinek.

Z rostlinných olejů lze použít slunečnicový, olivový, dýňový, lněný, ale i pupalkový nebo brutnákový olej. Nejběžněji se setkáme s použitím slunečnicového, olivového nebo lněného oleje.

Zdroje sacharidů a vlákniny

 • obiloviny, brambory, batáty, pohanka, amarant, dýně, tapioka, luštěniny, ovoce, zelenina.

Obiloviny nejsou pro psy nezbytnou součástí jídelníčku. Omezit je v krmné dávce se doporučuje u psů s nadváhou, alergií nebo u zvířat trpících plynatostí a nadýmáním. Rýži nebo kroupy pak podáváme psům v rekonvalescenci, protože uklidňují zažívání. U psů v zátěži pak volíme například vločky nebo těstoviny pro obsah sacharidů.

I psům s alergií lze podávat pohanku – ta je označována jako pseudoobilovina a je přirozeně bezlepková. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, vlákninu a také cholin (podporuje funkci jater) a rutin (posiluje cévy a podporuje krevní oběh).

Zeleninu je vhodné před krmením spařit nebo ji syrovou nastrouhat nebo rozmixovat, nebo přemrazit (zvýší se tak její stravitelnost – psi mají problém strávit nenarušenou celulózu). Největší podíl by měla tvořit zelenina listová (různé druhy salátů, rukola, polníček, čínské zelí, špenát, listy pampelišky, řeřicha, petrželová, celerová nebo mrkvová nať, kopřivy atd.). Z ostatních druhů zeleniny jsou vhodné mrkev, petržel, červená řepa, rajčata, okurky, brokolice, květák, cuketa, a další.

V menším množství můžeme podávat i ovoce – jablka, hrušky, kiwi, borůvky, maliny, ostružiny, jahody, banány, brusinky, a další. Nevhodné až toxické jsou hroznové víno a rozinky (ve vyšším množství může způsobit selhání ledvin), avokádo (některé druhy obsahují toxickou látku persin, který poškozuje srdce) a cibule (některé obsahové látky poškozují červené krvinky a způsobují anémii).

Zdroje minerálů, vitamínů a stopových prvků

 • maso, vnitřnosti, kosti, ovoce, zelenina, mořské řasy, kvasnice, vejce, oříšky, byliny atd.

Kelpa (Ascophyllum nodosum) je hnědá mořská řasa, která obsahuje řadu minerálů a stopových prvků ve vysoce využitelné formě. Je ale známá zejména pro svůj pozitivní účinek na stav zubů a dásní. Pomáhá snižovat usazování zubního kamene, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu dásní a dochází i k eliminaci zápachu z dutiny ústní. Kelpa také zlepšuje kvalitu srsti a stav kůže, působí preventivně před infekcemi a obohacuje jídelníček o cenné látky (minerály, vitamíny, stopové prvky).

Spirulina je vláknitá sinice. Je bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů, antioxidantů (vitamín E, karotenoidy) a esenciálních mastných kyselin (obsahuje kyselinu gama-linolenovou). Spirulina působí preventivně před oxidativním poškozením tím, že vychytává volné radikály. Tímto také nepřímo snižuje riziko vzniku nádoru v těle.

Kurkuma je usušený a namletý oddenek kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), označuje se také jako indický šafrán. Kurkuma je velmi účinný antioxidant a některé studie uvádí, že je schopná potlačovat rakovinové bujení. Hlavní složkou je kurkumin, který je zodpovědný za popisované antioxidační účinky, ale také chrání játra, napomáhá při chronickém kašli, reguluje metabolismus a zlepšuje trávení.

Plody rakytníku podporují fungování imunitního systému a posilují organismus. Pomáhají při žaludečních vředech, zánětech dýchacích cest a urychlují rekonvalescenci po nemoci. Jsou bohaté na vitamín C a A, flavonoidy a další biologicky aktivní látky. Rakytník podporuje tvorbu trávicích enzymů, čímž zlepšuje trávení potravy, a také podporuje činnost jater a plic.

 

Pokud byste pro svého psa chtěli to nejlepší a snažili se sehnat všechny doplňky, nepochybuji o tom, že by vás to stálo značné množství času, peněz a možná i nervů. Přišli jsme tedy s jednoduchým řešením – dát vám i vašemu psovi toto všechno v jednom produktu. B.A.R.F. …jednodušší už to nebude.

NUTRIN Canine – BARF BALANCER

Respektujeme výživu psa jako masožravce

Krmivo NUTRIN Canine Barf Balancer je speciální doplňkové krmivo pokrývající veškeré nutriční požadavky dospělých psů krmených masem. Neobsahuje maso, obiloviny, konzervanty, umělá barviva, zvýrazňovače chuti, sóju ani palmový olej. Krmivo je vhodné také pro psy trpící alergií na lepek.

Barf Balancer jsme vyvinuli speciálně za účelem dosažení vyvážené stravy vašeho psa při barfování neboli metodě krmení psů syrovou potravou (syrové maso, vnitřnosti, kosti, ovoce, zelenina, oleje, byliny atd.). Ve složení najdete nejen vitamíno-minerální premix, ale také např. pohanku, mletý mořský zooplankton, byliny na podporu trávení, kelpu a spirulinu, chia semínka, ovoce, zeleninu a lněné semínko.

Díky tomu dostane pes denní dávku potřebných minerálů, vitaminů, stopových prvků, esenciálních mastných kyselin a antioxidantů, které z čistě masové stravy nezíská. Barf Balancer tak tvoří společně s masem vyváženou denní krmnou dávku.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NUTRIN Canine

Krmivo NUTRIN Canine Barf Balancer je speciální doplňkové krmivo pokrývající veškeré nutriční požadavky dospělých psů krmených masem. Neobsahuje maso, obiloviny, konzervanty, umělá barviva, zvýrazňovače chuti, sóju ani palmový olej. Bylo vyvinuto speciálně za účelem dosažení vyvážené stravy psa při barfování neboli metodě krmení psů syrovou potravou (syrové maso, vnitřnosti, kosti, ovoce, zelenina, oleje, byliny atd.).

www.nutrin.cz/canine/

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Zuzana66

  výživa psa

  13:41 - 07. 11. 2018

  My dáváme našim pejskům granule Brit. K tomu přidáváme konzervy Brit, které mají vysoký obsah masa a díky obsahu potřebných vitamínů a minerálů používáme místo barfu.

 • 2. AmalieAma

  konzervy pro psy

  21:32 - 10. 12. 2018

  Dobrý den, jsem nevěděla, že místo barfu můžu dávat konzervy. O těch konzervách si budu muset zjistit víc informací.

 • 3. MichaelaMi

  krmivo pro psa

  19:00 - 11. 01. 2019

  Já krmím granulema Brit Care a taky jsme spokojeni. Na barfování jsem si nějak netroufla. Na ty konzervy od Britu jsem se také dívála, ale zatím jsme nezkoušeli. Ale pokud mají velký podíl masa, tak asi vyzkouším.

 • 4. Romana0

  konzervy pro psy

  21:12 - 09. 03. 2019

  A zkoušeli jste konzervy Brit Fresh? Zajímá mě jestli pejskům chutnají.

 • 5. Koko8

  Konzervy pro psy

  22:04 - 13. 04. 2019

  Tyto konzervy našemu psovi kupujeme. Nejraději má hovězí s dýní.

 • 6. Myrka0

  konzervy pro psy

  13:47 - 14. 05. 2019

  Holky a konkrétně dáváte konzervy od Britu jaké? Ty monoprotein? Četla jsem, že jsou vhodné pro pejsky trpící alegiemi, to by bylo vhodné přímo pro mého pejska. Dáváte je vašim psům?

 • 7. Hilgaa

  konzervy pro psy

  13:02 - 14. 06. 2019

  Dobrý den, konzervy Brit Monoprotein pejskům kupuju. A jak říkáte,jsou vhodné pro pejsky trpící alergiemi. Je to proto, že obsahují jeden druh masa. V jednodruhových konzervách totiž nehrozí, že se ve složení ukryje ingredience, která by vyvolala alergickou reakci.

 • 8. Karmen1

  pochoutky pro psy

  14:46 - 05. 07. 2019

  Dáváte vašim pejskům i nějaké jiné pochoutky kromě konzerv?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: