Základy bandážování

3. 1. 2017 The Horse Autor fotek: archiv Katky Lipinské, EQUICHANNELu a Erica Larson

Bez ohledu na to, za jakým účelem bandážujete, existují správné a špatné způsoby bandážování koňských nohou. Tento článek zodpovídá nejčastější dotazy ohledně bandážování a ochrany nohou, tedy kdy a proč je používat, jak správně bandážovat, na čem přitom skutečně záleží a co je jen pověra. Schválně, motáte bandáže po nebo proti směru hodinových ručiček?

Autor původního textu: Christy Corp-Minamiji, DVM, www.thehorse.com

Téměř každý kůň, od lehkonohého ohnivého araba po kovbojského mohutného oře pro roping, bude někdy potřebovat zabandážovat jednu nebo více nohou. Ovšem to, že bandážování vidíme ve stájích velmi často, neznamená, že je to jednoduché, že jsou různé druhy bandážování zaměnitelné a vždy vhodné. Než tedy popadnete nejbližší bandáž, podívejme se na některé základní principy bandážování koňských nohou.

Majitelé běžně bandážují, aby ochránili místa čerstvého zranění, šlachy nebo vazy, kvůli ochraně při přepravě nebo při práci a kvůli prevenci natékání nohou ve stáji. Reid Hanson, DVM, Dipl. ACVS, ACVECC, profesor koňské chirurgie a odborník na kulhání koní z Auburnské universitní College of Veterinary Medicine přidává na tento seznam ještě lokální ošetření zranění, znehybnění a podporu. Nicméně jakkoliv je bandážování užitečné, není zcela neškodné. Nevhodné používání a/nebo použití bandáží z nevhodného materiálu může nadělat více škody, než když je noha nezabandážována.

Skladba bandáží

Provedení bandáží se liší v závislosti na účelu, ale většina bandáží obsahuje stejné dvě až tři vrstvy:

  • Obvaz, pod kterým je vrstva gelu, masti nebo pudru. Toto se hlavně týká koní se zraněním nebo kožními problémy.
  • Silná bavlněná podložka ve formě obvazové vaty, několika vrstev bavlněné tkaniny, gázy nebo prefabrikované podložky.
  • Kompresní/ochranná vrstva, jako je stájová/přepravní bandáž, Vetrap, gáza, jednoduchá bandáž, elastická páska nebo pruban.

Samozřejmě, že veterináři mohou tuto strukturu změnit nebo upravit tak, aby vyhovovala konkrétnímu případu. Mohou doporučit přidání dlahy nebo kastu, aby nohu znehybnili v případě rány na zatěžovaném místě nebo těžkého poranění šlachy. Jako ochranu mohou majitelé použít polstrované přepravní kamaše, jednovrstevné zařízení, které poskytne ochranu kůži, ale žádnou kompresi. Oproti tomu některé bandáže a kamaše určené pro práci mohou poskytnout cílenou ochranu odpovídající konkrétnímu sportu.

A některé nemusejí vypadat jako tradiční nebo prefabrikované bandáže vůbec. Pro některé rány jako například v oblastech, které jsou náročné nebo nevhodné pro znehybnění, nebo v případě lokální aplikace léku, je hlavním požadavkem technika pro minimalistické krytí rány známá jako „Jollyina metoda". Tato metoda používá jako ochranu obvazu suchý zip a jako krytí pruban.

Kdy použít bandáž

 Rány

Majitelé a veterináři běžně bandážují končetiny, aby ochránili zranění a pooperační rány. Bandáž může zabránit kontaminaci, postižené místo stlačit a tak minimalizovat otok, udržet vnější medikaci na ráně, nebo snížit pohyb okrajů rány a udržet výměšky (hnis) v kontaktu s ránou.

Ačkoli hnis vyvolává u mnoha lidí pocit nechutnosti, tento nažloutlý sliz má rozhodující vliv na léčebný proces. „Výměšky mají všechny z cytokinů (buněčné signalizační proteiny), které podporují hojení," říká Hanson. Mnoho majitelů koní vidí hnis a domnívá se, že rána musí být infikována, takže vezmou své jodové desinfekce a drhnou ji. Ale Hanson proti tomu varuje: „Drhnutím hojící se rány odstraní vše, co jí umožňuje hojení."

Hanson dává přednost použití acemannanu (derivátu aloe vera) na čištění ran, protože je šetrný ke tkáním. „Neměli byste ránu čistit ničím, co si nejste ochotni nakapat do spojivkového vaku svého oka," uvádí jako pravidlo.

Nadměrný otok nebo pohyby okrajů rány mohou zpozdit zatáhnutí okrajů rány, což je významný krok v procesu hojení. Kompresní bandáž může pomoci zabránit hromadění tekutin v končetině v reakci na zranění a redukovat takový otok.

Nicméně je-li potřeba zabránit pohybu, je potřeba úplně jiná bandáž. Standardní měkká bandáž často neposkytuje dostatečné znehybnění končetiny bez ohledu na to, jak silně nebo pevně je utažená. Vyžaduje-li se znehybnění, Hanson doporučuje použití dlahy nebo sádrového obvazu.

Pro většinu ran na nohou Hanson doporučuje použití jak primární, tak sekundární bandáže. Jakmile veterinář přiměřeně ránu očistí a vyčistí, Hanson doporučuje použití krytí s medikací (jako například acemannanový hydrogel nebo polštářek s kalciovou mastí) jako primární bandáž na podporu samočištění rány (využití enzymů a vlhkosti vlastního těla ke zkapalnění a odstranění mrtvé tkáně). Ve většině případů toto zakryje silnou vrstvou vaty a zajistí obvazem. Pokud místo vyžaduje znehybnění, použije sekundární bandáž, jako je dlaha nebo poloměkký kast. Hanson preferuje tento poloměkký kast před tradiční sádrou, protože věří, že vytváří méně komplikací, jako jsou otlaky a boláky, a hlavně koně mohou být posláni domů a nemusí zůstávat v nemocnici kvůli sledování.

Zranění šlach a vazů

Bandážování nohou s podezřením nebo diagnostikovaným zraněním šlach nebo vazů má své klady i zápory. Bandáž může zamezovat otokům a poskytnout noze určitou oporu. „Nicméně pokud zranění bylo způsobeno bandážováním (důsledek příliš těsného nebo nevhodného bandážování), tak bych už bandáž nepoužil," říká Hanson.

Zatímco tyto bandáže zpravidla nevyžadují překrytí, dávejte pozor na to nejdůležitější - použití polstrování a utažení bandáže. Použití bandáže na nohu, která není zraněná, z důvodu jejího zpevnění nepovažuje Hanson za nutné.

Julie Dechantová, DVM, MS, Dipl. ACVS, ACVECC, docentka na University of California, Davis, School of Veterinary Medicine dodává: „Bandáž samotná nezpevní nohu dost na to, aby ji skutečně ochránila před poraněním šlach. Samozřejmě je používejme, ale u žádného vážného poranění šlachy není bandáž samotná dostatečnou oporou." V těchto případech Dechantová říká, že bude s největší pravděpodobností potřeba dlaha.

Přeprava

Majitelé mohou použít bandáže a/nebo přepravní kamaše na nohy koní v přepravníku, aby je ochránili před zraněním a zpevnili. Hanson konstatuje, že vídá koně přijíždět do Auburnské fakultní nemocnice s jedním ze dvou typů ochrany nohou: s klasickými bandážemi s podložkami nebo s moderními přepravními kamašemi na suchý zip. Celkově lze říci, že Hanson preferuje bandáž s podložkou, protože má pocit, že noze poskytuje oporu, kompresi a podporu.

Nicméně poznamenává, že přepravní kamaše tím, že překryjí i korunku, mohou poskytnout kompletnější ochranu nohy. „Vypadá to, že pokud někdo má opravdu obavy ze zranění nohou, tak pro něj bude nejlepší kombinace obojího," říká. „Zvony, které zakrývají korunku, jsou pěkným doplňkem ke klasickým bandážím s podložkou, pokud někdo chce chránit i tuto oblast před zraněním."

Dechantová věří, že přepravní kamaše jsou užitečné během cestování, ale majitelé si musejí být jistí, že kamaše dobře sedí a že o ně kůň neklopýtne. Souhlasí s Hansonem, že pokud pouze zakryjete holeň (ať už bandáží nebo kamaší), není to v přepravníku moc užitečné, protože tam si kůň nejpravděpodobněji šlápne na vlastní nohu.

Dechantová doporučuje koně na bandáže nebo kamaše na svých nohou přivyknout před přepravou, abyste zabránili traumatu z paniky v přepravníku.

 Omezení natékání nohou u boxovaných koní

Majitelé mohou použít bandáže k minimalizování otoku končetin u boxově ustájených koní. Dechantová říká: „Pokaždé, když jsou použity bandáže, je nutné je denně kontrolovat a ideálně minimálně jednou denně přemotat." Tímto se mohou majitelé a ošetřovatelé ujistit, že bandáž není nevhodně utažená nebo povolená a že pod bandáží nejsou žádné nečistoty nebo záhyby, které mohou tlačit a způsobovat boláky.

Práce

Bandáže a kamaše jsou používány v široké škále koňských disciplín kvůli ochraně a v některých případech kvůli zpevnění nohy. Dechantová zdůrazňuje, že je nutné mít čistou, dobře padnoucí výstroj, která odpovídá dané disciplíně. „Je důležité ji používat také určeným způsobem," říká. „Některé bandáže určené pro práci nejsou vhodné pro koně stojící ve stáji, protože mohou mít různý vliv na cirkulaci krve v končetině." Dechantová také varuje, že mnoho pracovních bandáží má méně vypodložení, takže majitelé musejí dávat pozor na správné použití a vhodné utažení.

Bandážování bez tajemství

Koňské bandáže jsou něco jako sushi: Nabídka je rozsáhlá a každý má svůj vlastní „správný názor", jak je kombinovat. Pravdou je, že nevhodné použití bandáže může způsobit stejné množství problémů, kolika dobře použitá bandáž může zabránit. Zde uvádíme několik poměrně logických kroků správného bandážování:

1) Dodržujte zásady bezpečnosti

Prevence zranění osob je stejně důležitá, jako léčba a prevence těch koňských. „Člověk namotávající bandáže by neměl klečet nebo sedět na zemi," říká Dechantová. „Měl by být jen přikrčený, připravený ihned uhnout z cesty, pokud by to bylo nutné." Také doporučuje mít schopného držiče, který bude koně během celého procesu držet. Mějte na paměti, že někteří koně zpočátku nesnášejí bandáže na zadních nohách, zejména na hlezenním kloubu, takže je nejlepší je namotávat v otevřeném prostoru pro případ, že by chtěl kůň vykopnout.

 2) Nešetřete na podložení

„Nedostatečné podložení může způsobit otlaky," říká Hanson. „Podložka by měla být čistá, suchá a v dobrém stavu," dodává Dechantová. Vzhledem k tomu, že celá myšlenka podložení má za cíl ochránit nohu, je důležité, aby se nepoužívaly roztřepené podložky, nebo podložky, které se vrásní nebo hrudkují - mohou totiž pod bandáží tlačit.

3) Udržte rovnoměrný tlak

„Nezapomeňte, že když něco vážete přímo na kůži, nemělo by to být úplně volné," připomíná Dechantová. I nerovnoměrné utažení jednotlivých vrstev bandáže může potenciálně způsobit poškození šlach. „Chcete mít tlak rozložený rovnoměrně po celé noze," říká Hanson.

„Klíčem je namotat je pevně, ale ne příliš utáhnout," dodává Dechantová. Pokud používáte Vetrap nebo podobnou elastickou bandáž k ochraně podložky, doporučuje použít takovou sílu, aby se narovnalo 80 % vrásek na bandáži. Zdůrazňuje také důležitost toho, aby se jednotlivé vrstvy bandáže překrývaly vždy o polovinu, abychom se vyhnuli zarývání okrajů do nohy.

Použití předem pečlivě a pevně smotané bandáže vám ulehčí namotávání na nohu a sníží potřebu za ni přitom táhnout velkou silou a příliš ji utáhnout kolem citlivé šlachy. Také to pomůže zajistit, že bandáž je na koňské noze tak hladká, jak je možné, aby nedocházelo k nerovnoměrnému tlaku.

4) Vyberte si vlastní směr bandážování

I přes různé koňařské pověry, které tvrdí opak, žádné odborné zdroje nepovažují směr namotávání bandáže za zásadně důležitý. „Jestli je motáte po směru hodinových ručiček nebo proti směru, je méně důležité, než jakou technikou je namotáváte," říká Dechantová. „Myslím si, že šlachám je jedno, jestli jsou motány směrem dovnitř nebo ven. Nicméně každá vrstva by měla být namotána stejně (ve stejném směru)." Hanson souhlasí s Dechantovou, nic, na co narazil v literatuře, nenapovídá, že jeden nebo druhý směr je lepší. Je však důležité, aby byly namotané rovnoměrně a ne příliš těsně přes šlachy.

5) Udržujte je čisté

Hobliny, sláma, nečistoty a vlhkost mohou podráždit kůži a zvyšují riziko zanesení infekce do rány. Používejte čistý, suchý materiál a pravidelně bandáže kontrolujte, jestli nejsou poškozené, špinavé nebo vlhké. Abyste zabránili napadání nečistot pod bandáž, Dechantová doporučuje zabezpečit spodní a vrchní část bandáže elastickou páskou, jako je Elastikon (elastická náplast).

Závěrem

Bandáže mají spousty využití ve světě koní, ale jako mnoho věcí, mohou způsobit jak dobro, tak zlo. Vhodné materiály, použití a vybavení pro konkrétní případ jsou důležité pro bezpečné a úspěšné bandážování. Stejně podstatná je i instruktáž zkušeným člověkem, informace v tomto článku nemohou v žádném případě nahradit zkušenosti a rady veterináře.

Podobné články
Závody spřežení jsou adrenalinovou záležitostí a jedinečnou podívanou

Další tři zcela odlišná a naprosto jedinečná jezdecká odvětví, která obohacují jezdecký sport a činí ho naprosto výjimečným. Od klasického ježdění se…

V předchozím článku jsme nakousli poněkud lifestylovější téma týkající se oblečení a vzhledu jezdců. Jeho smyslem bylo připomenout, že ježdění je…