Zákaz rollkuru ze zákona: papír a možná praxe…

13. 01. 2014 06:00

Obrázky: 1

Autor: Dominika Švehlová Foto: archiv The Horse Rubrika: Koně a zákon Počet přečtení: 11615 Počet komentářů: 8 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Hyperflexe neboli rollkur je kontroverzní metodou výcviku jezdeckých koní, o níž se debatuje minimálně od 90. let minulého století. Od 1. ledna 2014 se ve Švýcarsku poprvé na světě stala nezákonnou. Rollkur je v jejich novelizaci zákona na ochranu zvířat proti týrání oficiálně zakázán, a to nejen na závodech, ale i při každodenním domácím tréninku.

Návrh této novelizace švýcarského zákona na ochranu zvířat proti týrání vznikl už v roce 2008, schválený byl v říjnu 2013 a platnosti nabyl 1. ledna 2014. Samozřejmě při novelizaci nešlo pouze a jen o koně. Švýcarská spolková rada jí chtěla vyplnit stávající mezery a zlepšit ochranu nejen domácích mazlíků, ale i zvířat hospodářských. Celý zákon tak má 164 stran a objevila se v něm nová usnesení týkající se chovu zvířat i jejich zacházení nebo přepravy.

Ale pojďme zpět k rollkuru:

Plné znění zákona najdete přiložené pod článkem, je v německém jazyce.

Mluví o něm článek 21, který vyjmenovává zakázané metody manipulace s koňmi. Říká:

U koní je navíc zakázáno:
a. Kupírování ocasu;
b. Vytváření nepřirozeného postavení kopyt, použití škodlivých způsobů podkování kopyt a připevňování závaží na kopyta;
c. Pobízení nebo trestání elektrickými zařízeními, jako jsou elektrické ostruhy, bičíky nebo elektrické poháněče dobytka;
d. Sportovní využívání koní s protnutými nebo znecitlivěnými nervy na končetinách, se zcitlivělou kůží na končetinách nebo s bolest vyvolávajícími prostředky na končetinách;
e. Odstraňování hmatových chlupů;
f. Vyvazování jazyka;
g. Barování;
h. Metody, které způsobují nadměrné natažení krku nebo hřbetu koně (rollkur).

Na půdě mezinárodní jezdecké federace FEI je rollkur - nebo hyperflexe nebo LDR, jak chcete - bouřlivě debatovaným tématem už celou řadu let. V opozici zde stojí zastánci rollkuru, především zástupci drezurních jezdců a trenérů, a jeho odpůrci, obvykle z řad veterinářů a ochránců zvířat. Vše to (zatím) skončilo v únoru 2010 kompromisní dohodou, že se bude rozlišovat metoda zvaná „LDR - dole, hluboko a kulatě" a „hyperflexe / rollkur". V LDR je pozice hlavy dosažena bez použití síly, v rollkuru je použita „agresivní" síla. Čili jezdci smějí používat LDR, do níž smí dostat koně bez donucování a pouze na 10 minut; pak má následovat přestávka (jejíž délka není nikde uvedená). Více o jednání FEI u kulatého stolu si můžete přečíst ve článku Diskuse o rollkuru neskončila konferencí FEI u kulatého stolu.

rollkurZatímco FEI řeší případy týrání koní rollkurem během sportovních akcí, švýcarský zákon kromě závodů zahrnuje i každodenní tréninkové aktivity.

Tato odvážná pionýrská práce vzbudila vlnu souhlasu a spokojenosti mezi širokou jezdeckou veřejností i mezi organizacemi zabývajícími se welfare koní. Podle rakouského periodika Pferdplus.com inspiroval švýcarský zákaz rollkuru také jiné země: například dánská organizace na ochranu zvířat proti týrání „Dyrenes Beskyttelse" vyzvala ve své tiskové informaci dánské politiky, aby následovali své švýcarské kolegy a podobně jako oni uzákonili zákaz hyperflexe (rollkuru). Je jen otázkou času, kdy se k těmto požadavkům připojí i němečtí a rakouští ochránci zvířat.

Každá mince má dvě strany...

Uzákonit zákaz takové kontroverzní výcvikové metody je jistě úctyhodný krok a je dle toho vidět, že Švýcarsko se snaží pro „svá" zvířata dělat opravdu hodně. Bohužel skutečnost asi nebude tak optimisticky převratná, jak by se na první pohled zdálo. Kritikové vyčítají této novelizaci zákona polovičatost v definici stěžejních pojmů a tím vzniklý prostor pro přílišnou benevolenci v interpretaci znění zákona. Proč?

Znění zákona není to jediné, co se danou problematikou zabývá. Existuje totiž i tzv. výklad zákona, které bude mít po ruce soudce a na základě kterého rozhodne, zda v konkrétním případě k porušení zákona došlo, nebo ne. Má vysvětlit, jaký cíl svým zákonem (nebo jeho částí) zákonodárce vlastně sledoval. K tomuto článku podal výklad švýcarský spolkový úřad pro bezpečnost potravin a veterinářství, BLV: „Rollkur, nazývaný také hyperflexe, je sestavení hlavy a krku koně do zvláště velké hloubky. Přitom je nadměrně napjatý jeho hřbet. Toto držení se v drezurním ježdění vynutí násilným působením rukou jezdce nebo pomocnými otěžemi. Relevantní s ochranou zvířat a tedy zakázané jsou extrémní případy, u nichž je očividné nepřirozené držení hlavy koně a kdy hyperflexe trvá několik minut." Podle představitelů spolkového úřadu totiž ani nelze postihovat všechny případy hyperflexe; někteří koně podle nich mohou předvést hyperflexi na krátkou dobu i samovolně. Nejde jim ani tak o samotnou pozici hlavy a krku koně, ale o metody, které ho do té pozice dostanou. (Plné znění výkladu novelizace zákona pro domácí zvířata včetně koní najdete v příloze pod článkem.)

A toto je hlavní předmět kritiky nového článku zákona: odvolávání se na stávající pravidla FEI, která, byť platná už 4 roky, díky své „kompromisnosti" stále tuto metodu nedokázala potlačit a neumí s ní v praxi ani řádně bojovat.

Dalším kritizovaným bodem je zavádějící definice rollkuru ve vlastním švýcarském zákoně a jeho výkladu; ten například zmiňuje doslovně „drezurní ježdění"! Znamená to, že rollkur v parkurovém ježdění nebo reiningu, kde se také často provádí, bude povolen? Jak přesně mají vypadat ony „extrémní případy rollkuru"? A jak je to s tou dobou provádění - kolik minut ve skutečnosti je „několik minut"? Jak je vidět, bude opět jen na lidech, jak budou jednotlivé případy posuzovány v praxi...

Silke Rottermann ve svém článku pro Eurodressage.com má i obavy z praktického „hlídání dodržování zákona". Protože se nejedná o pravidlo švýcarské FEI, ale o národní zákon, bude to podle ní v první a hlavní řadě úkol policie, aby vyšetřila, kdy a jak byl tento zákon porušen. Budou policisté v budoucnu hlídkovat u opracovišť? Budou vůbec policisté poučeni, jak poznat případy rollkuru? Nebo budou policii informovat o porušení zákona FEI stewardi či dokonce samotní diváci? Jak budou oni schopni posuzovat výcvikové metody, když vlastně není „dobro" ani „zlo" řádně definováno? Možná bude potřeba ještě lépe rozpracovat závaznou terminologii, aby se i laičtí milovníci koní a odpůrci donucovacích metod dokázali v problematice lépe zorientovat. Nebo se snad ubrat jiným směrem a spíš přepracovat stávající pravidla FEI?

V každém případě je velmi dobře, že Švýcarsko vyrukovalo s kůží na trh, podpořilo odpůrce rollkuru a ukázalo jim, že tato problematika vůbec není banalitou či předem prohranou bitvou a stojí za to se angažovat v boji proti ní - a tím i v boji za lepší životní a „pracovní" podmínky jezdeckých koní; zvířat, která jsou přes svoji sílu a životní energii v rukách lidí tolik bezbranná.


Zdroje informací:

Schweiz verbietet Rollkur und Barren - Vorbild für Europa? Pferdplus.com, 2014
Ch. Lesté-Lasserre: Switzerland Bans Hyperflexion Use in Competition, Training, TheHorse.com 2014
Schweiz verbietet zwar Rollkur, aber zementiert bestehende FEI-LDR-Regel
, Dressur-Studien.de 2014
S. Rottermann: Switzerland Legally Bans Rollkur, Hip Hip Hooray?, Eurodressage.com

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Holubcová

  Kontroverze

  09:24 - 13. 01. 2014

  Na jednu stranu je dobře, že se v tomto směru začíná něco hýbat, na druhou stranu by museli zakázat opravdu dlouhý seznam praktik, které se využívají ve výcviku a trénování koní. Zákon je jedna věc, každodenní praxe jiná věc. Více se mi líbí uzákonění toho, že koně potřebují výběh atd.

  Ale byla bych s oslavováním toho, že se to začíná ohledně koní hýbat v legislativě. velmi opatrná, mohou následovat další zákony a další omezení, ono v klidu stačí, aby převážili "Vydrovci" v parlamentu a kování nebude možné atd. Uvádím extrémní příklad ad absurdum, ale...

 • 2. Jalea

  zákon a FEI

  10:01 - 13. 01. 2014

  ani mě snad nepřekvapuje, že se objevují jisté nedokonalosti. Na druhou stranu myslím, že jde o velmi záslužný krok dobrým směrem. Je však trochu smutné, že tato aktivita nevychází od FEI jakožto hlavního orgánu, ale z vlády. Každopádně minimálně Švýcarská FEI by se k tomu teď měla postavit odpovídajícím způsobem a např. ten zákon lépe definovat a přijmout za svá pravidla. Na tomhle případu je myslím krásně vidět lobby sportu. Všichni vědí, že se to nemá, že to je škodlivé ale jsou tu lidé, kteří to budou obhajovat. A FEI místo toho, aby jasně vystoupila se stanoviskem TOHLE NE tak říká něco ve smyslu: no ono když se to vezme kolem a kolem, a když to bude jen na chvíli, a za určitých okolností....

 • 3. Lukáš Létal

  rollkur....

  10:50 - 13. 01. 2014

  No popravdě mně trochu vždycky štve,že metody jako rollkur a podobně kritizují hlavně lidé,kteří jsou rádi,že se na koni nějak udrží....ono jezdit na koni,který je ztuhlý,má propadlá záda a navalený na předku je v podstatě také trápení zvířat.A kolik jich po Čechách běhá.......no a jejich majitelé se tím vůbec nezabývají a myslí si,jak jsou ti koníci šťastní.
  Jinak rollkura se furt řeší u drezury,ale u parkuráků to nevidí nikdo-a že jich tam je,co se koušou do plecí a doma v boxe stojí vyvázaní na průvlečkách.....já rozhodně nejsem zastáncem rollkuru a podobných technik-umím si najezdit koně i bez nich,takže je nepotřebuju. No a popravdě si myslím,že Anky van Grunsven to umí taky a tuhle metodu umí využít ke své pomoci-ale nikdo jiný-a v tom je ten problém.....Doktor Hanulay vždycky říkal jednu svatou větu: "když dva dělají totéž,není to totéž" a v tom to právě je.....navíc mám pocit,že tohle povede jen k tomu,že banda škodolibých závistivců bude udávat každého,komu kůň momentálně zaklapne za kolmici. Ono totiž co je a co není rollkur rozhodně nepozná nějaký policista,který nerozezná kobylu od valacha.....Ono totiž co je a není kůň v tenzi nepozná ani hodně drezurních rozhodčích.......

 • 4. Ondřej POSEJPAL

  citát

  11:37 - 13. 01. 2014

  Neraduji se nikterak, vidím-li mizet nějaký starý blud, myslím totiž už na nový, který jej vystřídá. ptám se starostlivě, nebude onen horší a nepohodlnější než ten. (A.France)

 • 5. janda

  Sem zvědavá

  14:56 - 13. 01. 2014

  Reaguje na 3.

  Já jsem upřímně velmi zvědavá na to, jak by to v praxi vypadalo. Mám totiž pocit že v našich luzích a hájích je rolování výsadou především parkurových jezdců. A kdyby jen rolování, někteří umí prasárničky ještě vytuněnější. Rozhodčí tu ale stejně zajímá jenom to, kolik šlo bidel k zemi a jaký byl čas. A teď nověj ještě musej počítat jestli toho chudáka koníška nezbičoval víckrát než pravidla káží. A tím si myslím veškerý jejich zájem o wellfare čtyřnožce (pokud se netýká nepovolené výstroje) končí.
  Nějak si neumím ty dinosaury představit jak rolkuráky, kteří takhle kolem nich jezdí už roky a roky najednou pokutují nebo vykazují z kolbiště.
  A právě kdo bude kompetentní na každé veřejné akci posoudit jestli jde o LDR nebo už je kůň v hyperflexi, jak dlouho a jak často? Kolik tréninkových svěřenců některých rozhodčích je pravidelně vídáno na srolovaných koních?
  Nevím jestli je dostatečným řešení rozestavět policajty nebo jiné hlídače k opracovištím. Když hydře useknete hlavu, narostou rovnou dvě nové.....zlo je třeba vymýtit od zdroje....

 • 6. fran

  Zlo je třeba vymýtit od zdroje....

  18:32 - 13. 01. 2014

  Jako že by se např. drezurní rozhodčí naučili rozpoznat korektní pohyb koně? Nedoufám.
  Like Ondřej a z malé části bohužel i souhlas s Lukášem Létalem.
  ALE! Je dobře to zakázat, je dobře oficiálně říct, že je to prasárna, že takové věci se nedělají, že to s jezdeckým uměním nemá vůbec nic společného, že kdo to praktikuje skutečně týrá zvířata a je jedno jestli je to Anky a mele, že ví co dělá nebo jakékoliv další alibistické kecy. Takhle se prostě nejezdí! V tom by mělo být jasno. Jakkoliv je to slabá páka, tak říct "to se nedělá" je jedním z nezbytných kroků (ovšem ne jediných) ke kultivaci prostředí.

 • 7. vladka

  správné pojmenování

  18:50 - 13. 01. 2014

  Náprava problémů začíná jednoznačným a správným pojmenováním problému. I když je to jen začátek, tak to vnímám jako ten nejdůležitější krok. Bohužel FEI není ochotna pracovat na mnoha problémech různých disciplín, protože i tam existuje lobbing, existují tam zájmy jednotlivců i skupin. . A protože národní federace velmi často "drží pusu a krok" podle svých interních zájmů. Nebo spíš zájmů svých představitelů.

 • 8. Jalea

  parkur

  09:38 - 14. 01. 2014

  Máte pravdu s tím parkurem. Po dlouhé době jsem se letos v létě byla podívat na asi 2 skokových závodech. Jedno byl ČSP a druhé něco menšího. No co tam se dělo. to mi hlava nebrala. Prasárny nad prasárny.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: