Záchrana koně propadlého na mostě

11. 12. 2009 13:00

Obrázky: 5

Autor: Jaroslav Haid Spoluautoři: Pavel Čechovský Foto: archiv HZS Jihomoravského kraje Rubrika: Koňská záchranka Zdroj: www.pozary.cz Počet přečtení: 10726 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

6.12.2009 vyjela koňská záchranka i místní hasiči do Němčiček na Brněnsku pomoci koni, kterému se propadly zadní nohy při přecházení dřevěného mostku přes řeku Jihlavu a zůstal v něm zaklíněn.

Hasiče o pomoc požádala majitelka a ošetřovatelka jednadvacetiletého koně Sabatini, který zůstal zaklíněn na mostě, jehož povrch tvoří dřevěné pražce. Na místo krátce po 16. hodině vyjela jednotka ze stanice v Židlochovicích.

kůň propadlý na mostěKoně hasiči našli na mostě, který je součástí místní účelové komunikace. Kůň byl v místě vzdáleném asi 15 metrů od zpevněné komunikace. Zvíře leželo na boku, pravou zadní nohu mělo zaklíněnou mezi pražec a ocelovou konstrukci mostu a při pokusu vstát mu přední nohy sjely za okraj mostu. Kůň navíc utrpěl zranění nohou.

Hasiči proto na místo zavolali také koňskou záchrannou službu. Protože zvíře bylo značně prochladlé, hasiči ho zabalili do dek a zhruba patnácticentimetrovou mezeru v mostní konstrukci, v níž kůň uvízl zadní nohou, pomocí hydraulického nářadí roztáhli o 10 centimetrů. Ošetřovatelka koni podala tišící analgetika a když se jeho podchlazení zvyšovalo, hasiči nečekali na příjezd koňské záchranné služby a zahájili jeho vyprošťování. K nasazení ramene jeřábu vyprošťovacího automobilu museli odstranit překážející větve stromu a keře v okolí a prostor zásahu osvítit.

záchrana koněZáchrana koně byla značně složitá a fyzicky náročná. Aby hasiči při nasazování širokých popruhů pod koně zvířeti nezpůsobili další zranění, museli postupovat velmi šetrně a pomalu a koně bylo nutné v některých partiích i ručně nadzvedávat. Po nasazení popruhů se zaklíněné zvíře podařilo před 18. hodinou opatrně vyprostit a pomocí jeřábu dostat na plachtu vedle mostu. Mezitím na místo dorazila veterinářka, která koni poskytla další utišující prostředky a spolu s hasiči mu na nohách ošetřila otevřené rány, a také koňská záchranná služba. Na pokyn veterinářky se záchranáři koně pokusili zvednout na nohy a odvést ho do 500 metrů vzdálené stáje v obci Němčičky. Zvíře se ale na nohou neudrželo. Hasiči ho proto pracovníkům koňské záchranné služby pomohli naložit uspanou do přepravního vozíku k odvozu na kliniku do Brna.

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

(Pozn red.: Dle zprávy na webových stránkách "koňské záchranky": Na klinice se zjistilo, že má nenávratně poškozený pohybový aparát a navíc jakoby "nechtěla o život bojovat". Musela být bohužel utracena.)

pozary logo

Článek byl napsán pro největší hasičský zpravodajský server Požáry.cz, jehož redaktoři jsou zároveň našimi milými přáteli :o) Děkujeme za svolení k přetisku.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: