Záchrana koně na Kutnohorsku

24. 09. 2009 13:00

Obrázky: 8

Autor: nprap. Luboš Kovanda Foto: archiv autora Rubrika: Nehody a prevence Počet přečtení: 8557 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

Včera, ve středu, 23. září 2009 v 10:55 hodin bylo na Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámeno, že v k.ú. Benátky spadl kůň do potoka...

velmi úzké, hluboké koryto se koni málem stalo osudnýmNa místo hlášené události vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, územní odbor Kutná Hora, stanice Kutná Hora s technikou AJ AV 14 T815 (1+1), stanice Uhlířské Janovice s technikou CAS 15 MB (1+3) a dále Sbor dobrovolných hasičů Uhlířské Janovice s technikou CAS 32 T148 (1+1) a DA VW Transporter (1+1).

Průzkumem velitel zásahu zjistil, že se jedná o zapadlého koně v úzkém a hlubokém korytě potoka. Jakákoliv manipulace se zvířetem byla vzhledem k terénu a hmotnosti zvířete (600 kg) velice obtížná. Kůň ležel na pravém boku v bezvládném stavu.

Bezprostředně po provedeném průzkumu bylo provedeno opatření proti utopení koně. Na místo události přijela veterinářka, která provedla prohlídku koně a aplikovala infuze.Pomocí přivolané techniky a popruhů se po delší době podařilo koně vyprostit a uložit do prostoru pastviny.

Vzhledem ke skutečnosti, že kůň byl v potoce od nočních hodin, byl podchlazen a vysílen.Následující dvě hodiny trvalo tření koně, zahřívání a ošetřování. Na místo se v odpoledních hodinách dostavila majitelka koně, která se mu maximálně věnovala a zdravotní stav koně se výrazně zlepšil a po další hodině usilovné práce se zvířetem se podařilo majitelce s koněm z pastviny odejít do stáje.

vytažení koně na břehMajitelka koně a stáje a dále veterinářka vyslovila hasičům poděkování za záchranu čtyřleté kobylky. V 16:13 hodin téhož dne se jednotky vrátily zpět na základny.

 

nprap. Luboš Kovanda
Vyšetřovatel požárů ÚO Kutná Hora

 

logo Požáry.cz

Článek byl napsán pro největší hasičský zpravodajský server Požáry.cz, jehož redaktoři jsou zároveň našimi milými přáteli :o) Děkujeme za svolení k přetisku.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 6 čtenářů. Celkový počet bodů: 30.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: