Za vzděláním do Španělské jezdecké školy

16. 05. 2018 13:00

Obrázky: 9

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová, archiv Gabriely Rotové Rubrika: Kurzy, semináře, soustředění Počet přečtení: 1936 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Zcela mimořádnou možnost, jak rozšířit své vzdělání a jezdecké zkušenosti, nabízí výcvikové a vzdělávací středisko Heldenberg, které je součástí vídeňské Španělské jezdecké školy. Nachází se jen pár desítek kilometrů od českých hranic, v obci Kleinwetzdorf v Dolním Rakousku, a je tedy pro nás velmi dobře dostupné.

Jezdecké výcvikové a vzdělávací centrum Heldenberg

Španělská jezdecká škola ve Vídni je nejstarší jezdeckou akademií na světě. Za účelem vzdělávání aristokracie a příslušníků habsburského císařského dvora byla založena v roce 1572.

Původně škola působila v dřevěné aréně nedaleko Hofburgu a do prostor Zimní jízdárny, kde působí dodnes, přesídlila na popud císaře Karla VI. až v roce 1729. Výstavba zimní jízdárny, která je součástí císařského paláce Hofburg, započala v roce 1723 a dokončena byla v roce 1735.

Název školy odkazuje ke španělským koním, kteří zde byli pro účely vzdělávání jezdců původně využíváni. Až později je nahradili lipicáni, plemeno stojící rovněž na španělské krvi, které je se Španělskou jezdeckou školou neodmyslitelně spjato až do současnosti.

Od prosince 2015 je jezdecké umění Španělské dvorní jezdecké školy zařazeno k nehmotnému kulturnímu dědictví UNESCO.

Heldenberg

Jezdecké výcvikové a vzdělávací centrum Heldenberg je součástí Španělské dvorní jízdárny, stejně tak jako Hřebčín Piber ležící v podhůří Alp v západním Štýrsku, kde jsou umístěny chovné klisny a hříbata.

Zařízení vzniklo v roce 2005, aby uspokojilo vzrůstající požadavky na welfare hřebců, připravovaných a předváděných ve Španělské dvorní jízdárně ve Vídni, a reagovalo na nutnost kvalitního zázemí pro přípravu a výcvik mladých hřebců v testaci.

Výcvikové středisko je koncipováno velkoryse. Disponuje budovou, ve které jsou umístěny stáje s více než osmdesáti boxy pro hřebce, kvalitní venkovní i krytou jízdárnou a kolotočem.

Součástí střediska je i množství udržovaných výběhů, ve kterých relaxují nejen hřebci, účastnící se v průběhu roku vystoupení v historických prostorách Španělské jezdecké školy ve vídeňském Hofburgu, ale i mladí hřebci ve výcviku a, což je mimořádně potěšující, i některé bývalé "hvězdy" vystoupení Vídeňské školy, hřebci, kteří dosáhli důchodového věku.

Do důchodu odchází lipičtí hřebci mezi 25 až 28 lety, přičemž se obvykle ve zdraví dožívají i více než 35 let. V Heldenbergu mají k dispozici boxy s venkovními padocky a pastviny. Pokud jsou po zdravotní stránce v pořádku i v tomto pokročilém věku, bývají využíváni v chovu. Část hřebců tráví svůj důchod také v Hřebčíně Piber.

Návštěvníci Heldenbergu zde mají možnost vidět zblízka jak "slavné vídeňské bílé perly", tak i mladé hřebce, jejichž hvězdná kariéra je teprve krok za krokem budována. Hřebce můžete navštívit v boxech i ve výbězích, tedy v prostředí, v jakém se s nimi v historickém prostředí Vídeňské jízdárny nesetkáte.

Prohlídky výcvikového centra probíhají od úterý do pátku od 11.00 a 14.00 hodin, o víkendech a svátcích pak od 11:00, 14:00 a 15:00 hodin. Prohlídka trvá 45 minut.

Mimo to je možné v nově vybudované hale, která byla dokončena v roce 2010, zhlédnout takzvanou "ranní práci" - výcvik hřebců pod sedlem a na ruce. Návštěvníkům je pohled pod pokličku umožněn vždy v úterý, v pátek a v sobotu, a to od 10:30 do 11:00.

Pokud se do Heldenbergu rozhodnete vypravit v pozici návštěvníka, pamatujte ale, že od začátku července až do poloviny srpna ranní práce neprobíhají, protože do Heldenbergu se na "letní dovolenou" přesouvají hřebci ze Španělské jezdecké školy ve Vídni.

V tomto období je tedy hřebce možné vidět pouze ve výbězích nebo ve stájích, protože pod sedlem jsou hřebci pohybováni obvykle pouze v terénu. Budete-li mít štěstí, můžete se s nimi tedy setkat při procházce nádhernou vinařskou krajinou v okolí výcvikového centra, což je ojedinělý zážitek.

V Heldenbergu je umístěna i sbírka historických kočárů z období 18. a 19. století, která obsahuje několik mimořádně cenných exponátů a proto by jste je neměli při prohlídce minout. Rozhodně stojí za pozornost.

Budete-li mít štěstí, nebo naplánujete-li si cestu podle programu, který naleznete na webu střediska - zde, rozhodně si rezervujte vstupenky na představení, které se jednou ročně koná i na venkovním předvadišti. Anglický park a historické budovy v pozadí předvadiště mají snad stejně silné charisma, jako barokní jízdárna Hofburgu. "Balet bílých hřebců" pod širým nebem zde získává zcela jiné, neopakovatelné, dimenze.

Informace pro návštěvníky, včetně cen vstupného, programech, otevírací době centra i možnostech, které Heldenberg nabízí v oblasti vzdělávání, naleznete zde: http://www.derheldenberg.at/besucherinfo/

Do Heldenbergu za vzděláním

Zcela mimořádná je možnost zúčastnit se individuálních lekcí se svým vlastním koněm. Organizují se i kurzy jezdecké teorie. Nově jsou v nabídce vzdělávacího střediska i kurzy určené začínajícím a pokročilým jezdcům spřežení, které vedou certifikovaní lektoři.

Teoretické kurzy lze v Heldenbergu rezervovat, a to pro skupiny deseti a více účastníků. Volné termíny si lze vyžádat zde: http://www.srs.at/trainingskurse/

Kurzy teorie

Kurzy teorie zaměřené na historii Španělské jezdecké školy, tak na problematiku praktického jezdectví (sed jezdce, laterální práce, práce na ruce) probíhají v rozsahu jeden až pět dní od 9:00 do 12:00 jak ve výcvikovém centru Heldenberg, tak i ve Španělské jezdecké škole ve Vídni.

Jednodenní kurz stojí 90 euro za osobu, třídenní kurz pak 210 euro za osobu (bez 20 % DPH), přičemž kurzy jsou otevírány pro skupiny s minimálně 10 účastníky.

Podrobné informace o průběhu těchto teoretických seminářů naleznete zde

Praktické kurzy

Pokročilí jezdci mají možnost trénovat s vlastním koněm pod vedením zaměstnanců Španělské jezdecké školy, výuka je individuální a praktická. Středisko Heldenberg přijímá i koně do výcviku.

Kontakt (informace, objednávky): Spanische Hofreitschule z. H. - Daniela Zedinger Michaelerplatz 1 1010 Wien, email: training@srs.at

Více informací naleznete zde

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: