Za mistrovstvím Evropy ve vytrvalosti do kopcovité Belgie

12. 11. 2012 Michaela Litovová Autor fotek: Michaela Litovová

Podzim se ujal vlády, jezdecká sezona 2012 pomalu končí a je čas zavzpomínat na letošní zážitky. Díky pracovní vytíženosti jsem se nedostala k reportáži z Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců ve vytrvalosti 2012, kde soutěžili i naši reprezentanti, a tak o něm popovídám nyní...

Konalo se v sobotu 8. září 2012, tedy dva týdny po Mistrovství světa seniorů, kde se našim podařilo pokořit několik seniorských „tabu". Čtyři naše juniorské dvojice se vydaly do Belgických Arden, konkrétně místa Mont le Soie, které je součástí výzkumného jezdeckého centra „Centre du Cheval". Jedná se o rozsáhlý areál, který se mj. může pochlubit členitým terénem s krosovými skoky. Centrum úzce spolupracuje s universitou v Liége. Vytrvalostní závody pořádají od roku 2006 a obrovskou devizou jsou stabilně značené trasy o délce více než 160 km na rozloze 50 hektarů. Ač je Belgie považována spíše za rovinatou zemi, její část v Ardenách umí prověřit. Mont le Soie je umístěno v téměř nejvyšším bodě Belgie. Ten má 694 m.n.m. (Signal de Botrange) a závodiště je v 560 m.n.m. Trasa celého závodu byla náročná na převýšení a také na pohybový aparát koní, cesty byly často velmi tvrdé nebo s velkými kameny. V průběhu každého kola čekalo jezdce jedno velké stoupání s převýšením o téměř 200 m.

Výběr těch nejvydařenějších fotografií z Belgie pro vás připravila Míša Litovová v galerii - Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců ve vytrvalosti.

Ve čtvrtek se všichni sešli u slavnostního zahájení. Předcházela mu chvíle nepochopení ze strany všech účastníků, nás nevyjímaje. Nevědělo se, kde to vlastně bude, v jaké formě, jak se budou jezdci představovat ad. Nakonec se vytvořil shluk jezdců a jejich týmů z celé Evropy a pozornost upíral k betonovému „podiu" s malým přívěsem uprostřed. Tento dostal pracovní název „zmrzlinářský stánek". Měl samozřejmě jinou funkci, uchovával v sobě chraptící ozvučení, díky kterému k nám promlouvali pořadatelé a také president neolympijských sportů FEI, Ian Williams. Tomu jedinému jsme rozuměli, mluvil anglicky. Ostatní vše s vervou vyprávěli francouzsky a na připomínky z davu, že by byla angličtina také fajn, se nám dostalo jen nechápajícího a odmítavého výrazu... Něco podobného jsme zažili v minulém roce na Mistrovství Evropy seniorů ve Florac ve Francii. Národní hrdost je fajn, ale jakmile vám 80 % lidí, ke kterým hovoříte, nerozumí, ztrácí to efekt.

Po proslovech přišlo na řadu představování jednotlivých jezdců, respektive celých týmů a funkcionářů. Za Českou republiku se tedy představili jezdci Miroslav Jadlovský, Karolína Pflugová, Markéta Terberová a Natálie Terberová. Dále šéfka ekipy Tereza Terberová. A sestavu doplnily veterinářky MVDr. Lucie Ottová a MVDr. Patricie Tůmová. Lehce zmatení po právě zažitém zahájení jsme se k večeru vydali do nedalekého městečka Vielsalm, ve kterém byla celá česká ekipa ubytována. Měli jsme k dispozici celý penzion v nádherném rustikálním duchu. Večer se grilovalo, povídaly se historky a vládla moc příjemná nálada. O nejlepší příběhy se staral Tomáš Pflug, otec Karolíny.

Kompletní český tým na šampionátu

V pátek měly proběhnout vstupní veterinární kontroly a prohlídky trati. Veterinářky se trochu obávaly o Kieva de Villeneuve, jezdkyně Markéty Terberové. Pár dnů před odjezdem do Belgie ho doma pokopali koně a měl pohmožděná žebra. Naštěstí se „tvářil" pohodově a všichni čeští koně nakonec prošli vstupními veterinami bez problémů. S obhlídkou trati nám mj. pomáhala Lenka Hrubá, která přijela pomoci. Její dcera, Tereza Hrubá, se měla závodu také zúčastnit, ale v pondělí její kůň okulhal a nebyl předpoklad, že by mohl závod absolvovat. Lenka už trasu v Mont le Soie znala, stejně jako Pflugovi a Terberovi, si zdejší závody vyzkoušeli na jaře, v rámci pre-ride. Odpoledne jsme ještě spáchali skupinové focení a po obstarání koní si jeli odpočinout na sobotní velký závod.

Na startu se sešlo 58 koní (3 byli vyloučeni pro kulhání na vstupní veterině) z 19 evropských zemí. Z těchto bylo postaveno 10 týmů, mezi nimi také ČR. Jezdce čekalo 120 km, rozdělených do 4 etap - 40, 30, 30 a 20 km. Českou trikoloru nesli: Miroslav Jadlovský a Sioux Dakota (loni na MS v Abu Dhabi 47. místo), Karolína Pflugová a Karsen 1 (loňští a letošní juniorští Mistři ČR, nováčci v reprezentaci), Markéta Terberová a Kiev de Villeneuve (zkušená česká reprezentantka, držitelka 4. místa z ME juniorů 2006 v Zábřehu, 20. místa z ME 2008 v Oviedu, 15. místa z ME 2010 v Kreuthu) a Natálie Terberová v sedle Joulika de Villeneuve (vicemistři ČR 2012, 31. místo na MS 2011 v Abu Dhabi).

Sestry TerberovyV prvním kole se naše holky usadily na úplné špici závodního pole. Jelikož oba koně sester Terberových déle tepají (tj. mají delší vstupy do veterin), zvolily jezdkyně takový postup, aby jim zklidnění co nejvíce ulehčily - již cca 300 metrů před koncem kola sesedly a koně dovedly. Mirek jel pomaleji a držel se v zadní části lotu. Karsen s Karolínou měli hned v prvních kilometrech závodu nepříjemný incident. V prudším kopci je obemkla skupina jezdců a padající ostrá větev zranila koně na nozdrách. Jen zázrakem nepropíchla ani jeho, ani jezdkyni. Nos mu během kola krvácel, po návratu z kola byl ale okamžitě ošetřen a rána už naštěstí dál nekrvácela. Karolína z toho byla velmi otřesená, ale nic nevzdala a bojovala dál.

Po druhé etapě přišla první špatná zpráva pro Český tým - pro kulhání byl vyloučen Kiev, a tudíž skončila v soutěži také jeho jezdkyně, Markéta Terberová. Mrzelo nás to o to víc, že to byl její poslední juniorský repre výjezd. V letošním roce je jí 21 let a od příštího roku už může startovat pouze za seniory. Nám zůstali v závodě 3 jezdci a tedy, pokud jsme chtěli umístění v soutěži týmů, museli dojet všichni. To se také stalo, do cíle dojeli všichni...

Karolína a KarsenVytrvalost je ovšem velmi záludná - i po absolvování celé trasy musí kůň projít závěrečnou veterinární kontrolou a být ve stavu „aby mohl jet dál". A tato kontrola nedopadla dobře pro Karsena, který měl vysokou tepovou frekvenci. Po povoleném 30 minutovém chlazení měl více než 64 tepů za minutu, což znamenalo vyloučení pro metabolické problémy. Jak nám posléze sdělila jedna z veterinárních lékařek týmu, MVDr. Lucie Ottová, Karsen nechtěl moc v průběhu závodu pít a to se podepsalo na dehydrataci a tudíž souvisejících problémech s metabolikou (špatné ozvy ve střevech ad.).

Natálie Terberová s Joulikem de Villeneuve si nakonec přicválali pro pěkné 17. místo a Mirek Jadlovský se Sioux Dakotou obsadil 26. příčku. Také pro něj byl tento závod poslední reprezentační. Jako Markéta bude od příštího roku spadat do seniorské reprezentace. Mirkovi se konec závodu zkomplikoval ztrátou podkovy jeho koně a několik kilometrů v tamním kopcovitém terénu běžel tzv. „po svých". Naštěstí je na to zvyklý a jak by potvrdila spousta našich jezdců, běžně takto pomáhá koním v závodě. Po dojezdu do cíle už na něj čekal tamní kovář, přibyl podkovu a na závěrečné veterině Sioux klusal bez sebemenší nečistoty chodu.

Mirek a SiouxV osm hodin večer se konalo slavnostní vyhlášení. Opět jsme se sešli před betonovým podiem se „zmrzlinovým stánkem". Mistryní Evropy juniorů a mladých jezdců 2012 se stala Mara Feola s koněm Grigali z Itálie (prům. rychlost 18,907 km/hod). V soutěži týmů zvítězil tým Francie, který potvrdil nejlepší třídu své země ve vytrvalosti. Český tým nakonec klasifikován nebyl, právě pro dokončení pouze dvou jezdců. Dle vyjádření jednoho z rozhodčích jsme měli šanci dosáhnout na třetí místo, ale to je „kdyby"... Není všem dnům konec, naši junioři se s tamními podmínkami poprali skutečně ze všech sil a ač se nám dva nejzkušenější přesouvají do seniorů, v juniorské kategorii dorůstají další naděje. Příští rok je čeká Mistrovství světa v Tarbes ve Francii, tak se nechme překvapit, jak zabojují...

Na neděli byla vypsána soutěž Veteránů, tedy přímo Mistrovství světa. Zúčastnili se jí Petr Jadlovský s Bint Akkrou a Tomáš Pflug s Artexem 9. Naneštěstí ani jednomu tamní trať nesedla a oba byli vyloučení pro kulhání.

Výsledkové listiny naleznete pod článkem.

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Španělsko je jejím druhým domovem, pouště kolem Dubaje má proježděné křížem krážem. Potěší vás milý a inspirativní rozhovor s Táňou Terberovou tak…