Working equitation - zábavný způsob, jak jezdit vážně

1. 08. 2011 18:00, Aktualizováno 10. 10. 2018 14:00

Obrázky: 5

Autor: Lucie Hýblová Foto: archiv autorky Rubrika: Working Equitation Počet přečtení: 12425 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Představujeme tuto fascinující disciplínu, uznávanou především v jižní Evropě, ale rychle se rozšiřující do dalších částí Evropy a Ameriky. Nyní se buduje základna této jezdecké disciplíny i v České republice. Máte chuť se přidat, trénovat s renomovanými trenéry a třeba si i zazávodit?

O čem to vlastně je?

Working equitation můžeme přeložit jako tradiční pracovní jezdectví. Working equitation využívá tréninkových metod, které byly aplikovány na koně pracující s dobytkem na farmách a rančích v různých zemích. Cílem je velmi poslušný, velmi obratný, rychlý, všestranně využitelný drezurakůň, perfektně zvládající jak drezuru na obdélníku, tak překonávání rozmanitých (převážně terénních) překážek, tak práci s dobytkem. Akce WE bývají i ukázkovým příkladem etnografické a kulturní přehlídky tradičních krojů a jezdeckého vybavení charakteristických pro každou zemi.

Několik nadšenců WE pod vedením Marie Vargové se rozhodlo tuto krásnou a zajímavou disciplínu rozšířit i u nás. Česká republika se připojila k mezinárodní organizaci WAWE (World Association for Working Equitation) již ke konci loňského roku. Zpočátku se v naší zemi našla jen malá skupina příznivců. Nyní se domníváme, že je nejvyšší čas seznámit s našimi aktivitami i plány širší jezdeckou veřejnost a rozšířit naše řady.

Máme pro vás připravený trénink working equitation se známou portugalskou trenérkou, chystáme překlad výukového DVD a také národní pravidla, díky nimž budeme moci již od příštího roku pořádat soutěže WE a školit své vlastní národní i mezinárodní rozhodčí. Věříme, že se brzy naše základna rozroste a tento sport si získá spoustu příznivců, stejně jako se tomu tak stalo v ostatních zemích.

Co obnáší soutěže working equitation?

Soutěže jsou složeny ze tří částí, u národních a mezinárodních soutěží ze čtyř částí:
1. drezurní zkouška
2. zkouška ovladatelnosti na překážkách
3. rychlostní zkouška
4. cow test

Soutěží se mohou účastnit děti i dospělí, amatéři i profesionálové, zdraví i handicapovaní jezdci. Soutěže budou probíhat v kategoriích dle věku a v různých stupních obtížnosti a to jak ze sedla, tak na ruce. O kategoriích a úrovních pro parajezdce bude teprve rozhodnuto ve spolupráci s odborníky.

Drezurní zkouška

Odehrává se v drezurním obdélníku o velikosti 20 x 40 metrů za zvuku hudby a po dobu cca sedmi minut se předvádějí předepsané cviky, kůň je jezdcem veden pouze jednou rukou pouze v krokových či cvalových pasážích (klusové pasáže pouze v dětských kategoriích). Cviky závisejí na stupni obtížnosti soutěže. Jednotlivé prvky se liší od klasické drezury tím, že vycházejí z cviků potřebných při práci s velkými stády dobytka na rozlehlých pastvinách. Můžeme si pod tím představit směs drezury a westernu se cviky jako sliding stop ze cvalu zakončený poloviční piruetou, přeskoky, práce na kruhu, překroky,... Dbá se na harmonii, soulad a ohebnost koně. Výkon je bodován třemi až pěti rozhodčími.

Zkouška ovladatelnosti na překážkáchzrucnost

Je cosi podobného hrám gymkhana či westernovému trailu. Kůň s jezdcem, převážně ve cvalu, překonává překážky, které by spolu mohli potkat při práci v terénu - například přecházení mostů, průjezd brankou, setkání s dobytkem, skoková překážka vytvořená z obdélníkových balíků slámy,... Rozhodčí bodují způsob, jakým jezdec s koněm zvládne určité překážky - lehkost pohybu, obratnost, jezditelnost a přístup koně k práci - jeho horlivost, reaktivita a ochota.

Rychlostní zkouška

Zde kůň s jezdcem projíždějí tytéž překážky, jež byly součástí zkoušky ovladatelnosti, ale snaží se je projet co nejrychleji a bez chyb. Hodnotí se rychlost, tj. jede se na čas a za chyby jsou časové penalizace.

Cow test

Tato část není povinná a nesetkáte se s ní na každých závodech. Může být součástí vyšších úrovní národních týmových soutěží a je nedílnou součástí týmových soutěží mezinárodních. Úkolem týmu je oddělit určené tele od stáda, zahnat je do vyhrazeného prostoru a udržet je v něm. Posuzuje se dosažený čas. Poranění koně nebo telete vede k vyloučení týmu.

Z historie závodů working equitation

První závody working equitation se konaly v Itálii s legendárním plemenem koní Maremmana a ve Francii s Camarqskými koni. Pak tyto závody přejali i Španělé s jejich "Doma Vaquera" a Portugalci. Po počátečním obrovském úspěchu u čtyř zakládajících zemí - Itálie, Francie, Španělsko a Portugalsko - se working equitation rychle rychlostrozšířilo do dalších států Evropy - do Německa, Belgie, Holandska, Anglie, Švédska, Švýcarska, Rakouska, San Marina a České republiky a mimo Evropu do Brazílie, Mexika, Kolumbie, USA, Kanady a Austrálie.

První krok k pořádání mezinárodních závodů učinili zakládající Italové, kde se v roce 1996 konalo první Mistrovství Evropy ve working equitation. I díky tomuto mistrovství working equitation zaznamenalo rychlý vzestup a začaly se přidružovat další země.
Rok poté zorganizovali Portugalci druhé Mistrovství Evropy, kterého se kromě Anglie, Portugalska, Španělska, Francie a Itálie zúčastnily i mimoevropské země Mexiko a Brazílie. Právě Brazílie je v současné době zemí, kde je working equitation nejrozšířenější, pořádá se tam mnoho soutěží a tento sport si získává další a další fanoušky. Vzhledem k rychlému rozvoji tohoto sportu, který vyžaduje zapojení národních federací, bylo nutné sjednotit pravidla pro mezinárodní soutěže a šampionáty. I proto byla během Mistrovství Evropy v roce 2004 v Itálii založena zmíněná mezinárodní organizace WAWE, jejímž hlavním cílem je organizovat a rozvíjet tuto jezdeckou disciplínu.

Na konferenci WAWE, která se uskutečnila letos v březnu ve Vídni, Česká republika přislíbila vyslat své zástupce na Mistrovství světa ve working equitation, které bude probíhat od 26. - 30. října v Lyonu (Francie) při mezinárodní koňské show Equitá. Prozatím máme pro účast na Mistrovství světa dva jezdce, kteří budou naši zemi reprezentovat, ale rádi bychom našli ještě další dva.

Protože letos u nás ještě neprobíhají soutěže, chtěla bych oslovit zájemce o účast na MS v této disciplíně touto cestou. Pro účastníky Mistrovství světa, ale i pro ostatní zájemce, s koňmi i bez koní, je na 20. - 21. srpna zajištěný trénink s portugalskou trenérkou a rozhodčí Claudií Elsner de Matos v Hřebčíně Favory. Uzávěrka přihlášek na trénink je 14. srpna.

Zájemcům, kteří chtějí vidět tuto soutěž naživo, mohu doporučit zajet příští víkend, tedy 6. - 7. srpna, do areálu Magna Racino v Ebreichsdorfu (Rakousko) na Working Equitation vs. Horseball.

logoChcete-li se přihlásit na trénink s portugalskou trenérkou, účastnit se mistrovství světa nebo se jen přidat do organizace Working equitation u nás, kontaktujte nás prosím na e-mailu info@viaelegans.cz nebo telefonicky na 732 356 181.

Webové stránky working equitation pro Českou republiku: www.workingequitation.cz

a mezinárodní organizace WAWE: www.workequitation-wawe.com

Vaše názory či dotazy pod článkem nás potěší!

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. ayleen

  vystroj

  10:05 - 02. 08. 2011

  S akym sedlom a vystrojom sa to jazdi? Osobne mi to pride ako western v starom anglickom sedle :)

 • 2. cariad

  česká tradice pracovního jezdectví?

  11:36 - 02. 08. 2011

  Je to škoda, ale nic takového neexistuje (resp. ani při nejlepší snaze nemůžu přijít na to, v jakých tradičních českých hospodářských oborech se na koni skutečně jezdilo a uvedené dovednosti koně byly třeba). U nás se koně tradičně používali v tahu, v lese, při polních pracích, ale při nejlepší snaze tu pracovní jezdeckou tradici nemáme. Máme tu maximálně rakouskou armádní. Tudíž si marně snažím představit si českou verzi WE, bude to něco dost umělého a doufám že ne moc splácaného.. Rozptylte prosím moje obavy aspoň jednou fotografií některého našich dvou jezdců - jaké "tradiční české" plemeno sedlají, čím ho sedlají a jaký je celkový "outfit" dvojice?

 • 3. creatio

  Working equitation

  12:20 - 04. 08. 2011

  Ak som to správne pochopila, to isté ponúka aj vaquero horsemanship, ak sa nemýlim - kôň schopný práce na obdĺžniku a práce v teréne.
  O tej tradiícií si dovolím slabo pochybovať, resp. takisto súhlasím s cariad - "česká tradice pracovního ježdění?", dalo by sa to prípadne pochopiť ako tradícia zo zahraničia.

 • 4. zuzana z

  WE

  13:47 - 23. 08. 2011

  Na WE jsem narazila už před více jak rokem. Líbí se mi, s koněm bych se ráda dopracovala aspoň na základní úroveň a velmi fandím této snaze v Čechách. A ohledně výstroje si myslím, že by mohla dobře posloužit třeba školní či vojenská sedla (pokud vyjmu speciály španělské či drezurní a nebo drezurní univerzál), v těch tu máme celkem "tradici". A oblečení jezdců? Co se inspirovat např. "Selskou jízdou"? Napadá mně jako sbor, který by u nás "jízdní" tradici mohl zastupovat.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 6.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: