WFFS protřídí řady plemenných hřebců

23. 05. 2018 13:00, Aktualizováno 24. 05. 2018 10:18

Obrázky: 1

Autor: Martina Cerhová Foto: pixabay.com Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 3245 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Hřebčín Blue Horse vyřadil z chovu tři ze svých hřebců, u nichž výsledky testu prokázaly, že jsou přenašeči WFFS (Warmblood Fragile Foal Syndrom = Syndrom fragilních teplokrevných hříbat). Skutečnost, že je tento syndrom v populaci teplokrevných koní rozšířen a že by bylo vhodné chovné koně testovat, zjistili chovatelé v Evropě až nedávno.

Syndrom fragilních hříbat teplokrevníků (WFFS) je vrozené onemocnění pojivové tkáně. Dochází k poraněním kůže po celém těle hříbat, pro chovatele zdánlivě bez příčiny. Postižená hříbata se buď vůbec nenarodí (aborty), nebo se narodí předčasně a jsou vzhledem k nevyléčitelnosti tohoto onemocnění hned po narození utrácena.

V případě, že jsou oba rodiče přenašeči, je 25% šance na hříbě zdravé, 25% šance na hříbě nemocné a 50% šance na hříbě, které bude přenašečem.

V chovu tak již nebudou působit:

 • Blue Hors Londoner (Londontime – Danone I)
 • Blue Hors Veneziano (Vivaldi – Donnerhall)
 • Blue Hors Emilio (Escolar – Lauries Crusador xx)

Dalším pozitivně testovaným hřebcem je rovněž Everdale z Van Olst Stables. Ti tak pro chovatele, kteří chtějí hřebce Everdale v letošním roce využít, nabízejí test pro jejich klisny zdarma. Nositelem byl také Roemer (Pilatus – Cyrano), který uhynul již v roce 1996 (testováno bylo zmražené sperma).

K testování plemenných hřebců působících v chovu přistoupí i KWPN, u AES budou testováni všichni nově do chovu zařazovaní hřebci a u stávajících hřebců bude testování doporučeno. Německé PK se zatím k testování plemenných hřebců nevyjádřily.

Vzhledem k tomu, že se jedná o ožehavé téma, připravujeme informační článek, ve kterém uvedeme aktuálně známé informace o testovaných plemenných hřebcích. V současné době čekáme na oficiální vyjádření českých hřebčinců a majitelů plemenných hřebců, která rovněž zveřejníme.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Belluno

  Překlep

  15:05 - 23. 05. 2018

  Jen poznámka, hřebec se jmenoval Roemer.
  Není to ale zdaleka jediný hřebec o kterém se to ví a který byl otestován jako přenašeč, mezi dalšími jsou Sternlicht (a s ohledem na jeho čistou matku jím musí být i jeho otec, evropský Soliman de Hus), Don Principe, Everdaleovi dva synové Inclusive a Inspire, kteří byli také v nabídce van Olst, a Harvy ve Švédsku, a už se ví o dalších přenašečích, kteří v chovu působí, ale zatím se o nich nemluví nahlas. Přenašečem zřejmě je třeba i Tolanda, matka GP hřebce Apache, z prozatím dostupných dat to vyplývá.
  Kolem tohohle se ještě asi budou dít věci...

 • 2. tinace

  Překlep

  19:09 - 23. 05. 2018

  Reaguje na 1.

  Díky za upozornění na překlep Míšo, hned se opraví.
  Jinak článek na toto téma připravujeme a bude v něm i aktuální seznam testovaných hřebců (jak je uvedeno výše). Jen to chce trošku trpělivosti, neboť čekáme také na vyjádření českých hřebčinců a majitelů plemenných hřebců.
  Takže tato aktualitka je takový malý "předskokan" - stále jsou chovatelé, kteří o WFFS nic netuší.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: