Westernový ranč John Deere aneb čtyři dny na výstavišti plné programu

18. 5. 2017 Michaela Zachová, Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archiv autorek

Na veletrzích v Brně se koně objevují už několik let, poprvé to bylo v roce 1999, kdy se pod názvem Den Nezávislosti konala první velká sportovně-westernově-chovatelská akce v pavilonu Z, později se změnila na Brno Trophy (pod hlavičkou Horseman). Westernoví koně se na veletrh postupně začali vracet, nejvýraznější posun byl v roce 2008, kdy se poprvé na TECHAGRU konal Ranč John Deere – spojení krásných koní a kvalitních traktorů.

 Od tohoto roku se akce pod záštitou sdružení Equiteam koná pokaždé - střídavě u největšího zemědělského veletrhu TECHAGRO, v lichých letech u Výstavy zvířat, která letos byla spojena s veletrhem ANIMAL TECH. "Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu" proběhl ve dnech 11. - 14. května 2017 na brněnském Výstavišti společně s Národní výstavou hospodářských zvířat, Veletrhem udržitelného života v krajině NATUR EXPO BRNO a Národní výstavou myslivosti.

Během 4 dnů na výstaviště přišlo přes 37 000 platících návštěvníků, kteří viděli kolem 900 zvířat, z toho asi 90 koní v pavilonu G a přes 30 westernových koní u pavilonu K na venkovní ploše. Zde byl vybudován Ranč John Deere s malou krytou halou, extreme trailovou dráhou, stájemi pro koně i ohradami pro krávy. Produkce se ujal už třetím rokem náš ranč HOT HILL Neslovice, který dovezl vlastních 10 koní, 5 jalovic i krávu s telátkem plemene Galloway.

Kromě našich paintů, quarterů a appaloos mohli návštěvníci vidět nejen americké koně, ale i P.R.E. či araby ze spřátelených rančů z Čech i Moravy. Mezi jezdci jsme měli i hosty s mnoha sportovními úspěchy - např. trenéra Ondřeje Houšku z ranče Oswego (mistrovské tituly za dobytkářské disciplíny), Petru Svejkovskou z Ranče Radana Děčín nebo Kamilu Sedláčkovou z Ranče Úchozí u ČB (obě MČR extreme trail).

Nejen sportovní úspěchy nebo dovednost koní ale dělají program - entuziasmus všech účinkujících se postaral o to, že se diváci mohli bavit od rána do večera. Kolem arény bylo nejvíc plno u pohádky Mrazík na koních. Musím poděkovat všem jezdcům za skvělé „ochotnické" nasazení a ochotu udělat si ze sebe i legraci, protože o tu přeci šlo!

Ukázky na hudbu střídaly ukázky disciplín či jízda na extreme trailu, práce s krávami, komunikace, soutěže pro děti. Všem našim přátelům díky za podporu, divákům za to, že přišli i několikrát sledovat náš program. Děkujeme také sponzorům za podporu - STROM Praha, Moneta Money Bank, Moneta Leasing, Metlife, Oděvy Shara, Top Vet, Jaan - klobouky, obec Neslovice, Beneš a lát - stavebnice Seva a zejména Veletrhům Brno a pořádajícímu ČMSCH za skvělé zázemí!

 Každý svou troškou přispěl do soukolí, které šlapalo nepřetržitě celé čtyři dlouhé dny až do poslední minuty veletrhu. A slovy babky vypravěčky z Mrazíka - Bylo, nebylo... bylo to jako v pohádce.

Veletrhu se zúčastnila i autorka seriálu "Toulky po venkovních chovech", Iveta Jebáčková-Lažanská. Konkrétně víkendového programu s diskuzními vstupy na téma "Koně venku 24/7" (Iveta Jebáčková-Lažanská) a "Výživa koní chovaných celoročně venku" (nezávislá výživářka ing. Monika Mechová). Pozvání na Výstaviště obdržela Iveta právě jako výraz podpory venkovního držení koní od jedné z organizátorek westernové sekce programu Michaely Zachové.

Jak celou akci Iveta hodnotí?

V sobotním vstupu se diskutovalo v aréně, plně diváky obsazené, o aspektech, jako jsou zdraví pohybového a dýchacího aparátu koní ve venkovních chovech, ochota k práci vzhledem k absenci tzv. "horké energie", krmitelnost koní venku v zimě, zpevněné plochy, systémy předkládání objemného krmiva, ochrana před nepřízní počasí, atd.

 I já jsem s sebou přivezla dva zástupce režimu 24/7 ze svého ustájení, pětiletého shagya-arabského valáška a čtyřletou angloarabskou klisnu, narozené a chované celoživotně venku. Míša Zachová zase představila v aréně své QH koně a podotkla, že 90 % účinkujících amerických koní v programu je dovezeno právě z venkovních chovů po celé ČR. Diváci si prohlédli velmi pěknou kondici koní a při vypuštění do volnosti i hojnost energie všech předvedených zvířat.

V neděli navíc mohli návštěvníci klást otázky i milému hostu "venkovních" vstupů - výživářce ing. Monice Mechové, která ochotně v závěrečné diskuzi odpovídala na dotazy typu: krmení hubnoucího koně na "pastevku", krmení koní tlustých, krmení laktujících klisen v případě pohubnutí, komponenty vhodné krmné dávky pastevně chovaných koní, nutnost podávání minerálně-vitaminových premixů, solné lizy obohacené a neobohacené,... plus mnoho dalších dotazů, které padly.

 Výstavní dny v týmu westernového ranče John Deere se nesly v přátelském duchu, aréna byla neustále obležena diváky (aby ne, pořád se něco dělo, předvádělo, soutěžilo, hrálo a bez ustání fundovaně komentovalo - klobouk dolů před neúnavnou Míšou Zachovou! :-)), koně vzorní, naleštění, pečlivě nachystaní a předvedení. Atmosféra skvělá!

Na závěr zbývá jediné - poděkovat za pozvání a těšit se z úspěchu celé akce. Osvěty není nikdy dost a možná, po víkendových diskuzích s diváky, se bude klasická otázka od kolemjdoucích při pohledu na spokojeně se pasoucí koně: "A není jim zima, když nemají teplý box?" ozývat kapku méně často. :-)

Podobné články

Od čtvrtka 7. do neděle 10. prosince 2023 výstaviště v Salcburku hostilo festival koní nesoucí název Silberheil Amadeus horse indoor.

Zásadní obměnou projde v příštím roce podzimní část sezóny na pardubickém dostihovém závodišti. Pořadatelé na polovinu měsíce září zařadili do…