WBFSH hodnocení ve všestrannosti z úhlu A 1/1 aneb píseň nejen o Heraldikovi

22. 7. 2019 Eva Holubcová Autor fotek: © archiv https://sporthorse-data.com, Zuzana Šedá

WBFSH vydalo nové rankings v červnu 2019, což znamená asi nejrychlejší celosvětový přehled o nejlepších koních a plemenících, který vůbec lze mít na jednom místě. My se podíváme výběrově na zoubek všestrannosti. Celým hodnocením se vine červená linka Heraldika… a na závěr jeden příběh. Příběh toho nejlepšího.

HERALDIK

Jako otec

Legendární československý odchovanec Heraldik kromě toho, že nadále je v top 10 plemeníků ve všestrannosti (loni 7.), dále posiluje svoji pozici skvělého mateřského otce.  Z přímého potomstva již toho v žebříčku mnoho není, s ohledem na to, že tento hřebec je bohužel už čtrnáct let po smrti. Můžeme jmenovat FRH Butts Avedon, Hamilton 24, His Passion, Hilton P, Henri Z, Harry Belafonte, Hilton 50 a Ballsouris F B. Z nich nejvýše stojí Avedon, který okupuje 65. místo.

Jeho synové v chovu se ale zahanbit nenechali. Holštýnský hřebec Hunter (Heraldik x Alcatraz x Lord) je reprezentován klisnou Zum Glück (Hunter x Locato x Barnaul xx) a pravými bratry, valachy Happiness Is (Hunter x Tin Rocco x Athlet Z) a High Times. Další syn Heraldicus lépe znám jako Hoyo de Monterey (Heraldik x Cascavelle x Lantaan) se může chlubit klisnou Happiness S (Heraldicus x Dorfbub xx x Cavalier xx), která je z velké části plnokrevná a disponuje 84,57 % A 1/1 krve. Jen taková zajímavost, mateřský otec klisny Dorfbub je z matky po dalším československém odchovanci Brat (Gradivo), vítězi Velké jarní ceny a St. Leger, který byl za hluboké totality vyměněn jako plemeník do NDR za klisnu Kornweihe. Svět je malý a dva čs. odchovanci se takto sešli v rodokmenu moderní elitní sportovní klisny.

Heraldicus krom toho má ještě valacha Henry VIII (Heraldicus x Dorian Gray x Land Earl).

Další syn Heraldika, Ekwador (Heraldik x Corofino I), který dosáhl úrovně Grand Prix v drezúře a který reprezentoval Polsko na OH, v chovu nezapřel svého otce, když je ve všestrannostním žebříčku prezentován valachy Eventing Dream (z matky po Riccione) a Hidalgo (Ekwador x Dream of Glory x Heraldik), který je navíc na Heraldika prochován 2x3, což je ve sportovním chovu už dost úzký inbreeding.

I Higgins (Heraldik x For Pleasure), který byl prodán do Austrálie jako jediný syn Heraldika, se může prezentovat valachy Perfect Partner a Helsinki, kteří oba sportují v Austrálii.

Holštýnský Hosco GH (Heraldik x Silvester) je zastoupen neskutečně symbolicky pojmenovaným Huaso (Hosco GH x Larinero x Caletto I). Originální Huaso byl plnokrevník, který drží doposud (!!!) od roku 1949 rekord ve skoku do výšky, což je 2,47 m.

Heraldik jako mateřský otec

Jako mateřský otec figuruje Heraldik u koní jako SAP Asha P (Askari), Chipmunk FRH (Contendro I), Leporis (Lasino), Cato 60 (Contendro I), Butts Lennox (Sunlight xx), Little Fire (Graf Top), Continuity (Contender), Polartanz (Konvoi), Long Island T (Ludwig Von Bayern), Amazing Prince TSF (Prince Patmos), FRH Butt's Avondale (Nobre xx), C Me Fly (Cristallo II), Calling Card (Caretino), Charly Brown (Cardenio 2), Callfield (Canstakko), Vermont (Van Helsing), Santana II (Camax L), Captain Hero (Captain Fire), Obora's Shut It Out (Sir Shutterfly), Gemmy K (Gem Of India), Frieda (Casalito), Charmking (Cassito), Capitol H I M (Con Air), Butt's Azahar (Chico's Boy), Monsieur Schnabel (Grafenstölz), Lara's Little Loretta (Levisto's Big Boy), Baumann's Filou (Fairbanks), Quintus 134 (Quaterman), Crispy 20 (Contendro I), Madame Schnabel (Insterpark), Iisidor Kst (Zauberfürst), Little Caterpillar (Diarado), Rocky H 2 (Rocky Lee), Caramatcho (Amatcho), Wabanaki (Van Helsing), Quintilius (Quality Boy) a Walhalla 87 (Contender).

V žebříčku nejvýše stojí na 15. místě klisna Asha P, která vyhrála loni Mistrovství světa ve všestrannosti v Lion d´Angers v kategorii sedmiletých s Ingrid Klimke v sedle a letos startovala již na úrovni CCI4*-S v Luhmühlen, kde byla druhá.  Ještě o ní opravdu hodně uslyšíme! Je pravou sestrou plemeníka Araldik, licentovaného pro PK DSP, HANN, BADWU, RPSI, BAVA a SATHU. 

Do elitní dvacítky se vešel i Chipmunk FRH, který loni reprezentoval Německo na WEG v Tryonu s Juliou Krajewski, ale byl následně prodán letos v únoru a jezdí ho nyní Michael Jung. Ještě bych ráda zmínila klisnu FRH Butt´s Avondale, která je vlastně už plnokrevník de facto, ale nikoliv de iure, se svými 99,80 % krve. Je výsledkem x-té generace systematického a promyšleného připouštění plnokrevných hřebců na hannoverské klisny od 19. století až doposud.

Heraldik je také mateřským otcem špičkového sportovce i plemeníka Mighty Magic (Mytens). I on má v žebříčku WBFHS velmi četné potomstvo. Z valachů ho prezentují Michel (Mighty Magic x Federweisser), MaMa's Magic Way (Mighty Magic x Star Regent xx), Plenty of Magic (Mighty Magic x Turban Rose), Mighty Carrera (Mighty Magic x Chequille Z), Miks Master C (Mighty Magic x Quite Easy I), Montano (Mighty Magic x Ussuri xx), Trebor (Mighty Magic x Fleetwater Opposition), Magic Mick (Mighty Magic x Esteban xx), March Boy (Mighty Magic x Acolord) či Tremayle (Mighty Magic x Treffry). Dále klisny Mighty Spring (Mighty Magic x Landclassic), Power Point M (Mighty Magic x Polarstern), Namibia (Mighty Magic x Lucky Luke) či Magic Dreams Van't Hulsbos  (Mighty Magic x Apollo van het Lindebos) a nakonec hřebci Figaro Des Concessions (Mighty Magic x Daguet De Terlong) nebo Sometricksomewhere (Mighty Magic x Volturno).

Nu a jako poslední věc u Heraldika zmiňme, že pravá sestra Heraldika klisna Herka má v žebříčku klisnu Charlotte 155 (Chambertin), jejíž chovná hodnota je nevyčíslitelná.

Další české stopy v žebříčku WBFSH

Je to neskutečné, ale stop je opravdu mnoho. Zmiňme alespoň nějaké příklady pro potěšení fanoušků českého chovu. Hannoverský valach Brave Heart (Balou du Rouet) je z matky po plnokrevném hřebci Glenstal. Glenstal byl někdejší plemeník elitního Coolmore Stud, který byl prodán do maďarského chovu a do ČR byl importován až ve věku 21 let, kde se u pana Kubíčka dožil 27 let.

Betel xx (Revlon Boy x Časpal) se narodil na Slovensku v hřebčíně Motěšice a po neúspěšné dostihové kariéře přešel do sportu, kde dosáhl výkonnosti T ve skocích a pochopitelně byl licentován do německého chovu. V žebříčku ho aktuálně reprezentují Feldheger (z matky po Aspirant), Betel´s Bella (z matky po Elite Lateiner), Bandit 436 (z matky po Preussenprinz), By My Side (z matky po Rabino), Zappelphilipp 2 (z matky po Sapros), Boy (z matky po Paradiesvogel) a Boreale (z matky po Cincinatti).

U nás velice populární polský plemeník Jape (Alleged) je v současném chovu u nás zastoupen hřebcem Age of Jape, který je nabízen Zemským hřebčincem Tlumačov i pro teplokrevný chov. V žebříčku Japea můžeme vidět skrze tři potomky skvělé klisny Babilonia, a to Banderas, Barbadose a Belfast. Jako mateřský otec figuruje Jape i u klisny Kartel (Carrico), která je ze staré německé rodiny Antwort, a u valacha Quadro Porte (Quadros), oba jsou ze stejné matky Alpha Jape (Jape x Lando).

Valášek Moonshine (Fly to the Stars x In Camera) běhal v Polsku, kde se také narodil, a pak se přesunul do sportu, kde se mu tedy vede určitě lépe. Jeho otec Fly to the Stars byl někdejší plemeník elitního Darley Stud, který ho po krátké době prodal do Polska a hřebec působil několik sezón i v hřebčíně Napajedla. Mateřský otec In Camera je otcem nikoho menšího než legendárního sprintera Scyrise, který nějakou dobu připouštěl v teplokrevném chovu u nás.

Česká odchovankyně Tess (Cry for Me x Renommee Z) je ze stejné rodiny jako legendární 270 Diktant slatiňanský, sportovním jménem Tristan. Toho dala její prabába Trněnka, která je po plnokrevném Varin (Orientale) z matky po Furioso XIV – pohořelický a z báby po dalším plnokrevníku Tulák (Derüs).

Bonus (Jasmin), jehož máma Beta je z kombinace A 1/1 hřebců Belendek s mimoňským Manrico, a o kus dále Expresso-EV (Cesano II), jehož plnokrevná maminka Expectation Ren běhala v Čechách, pak sportovala (nejvýše všestrannost S) a později byla zařazena do teplokrevného chovu, kde kromě Expresso-EV dala také úspěšné Expectancy Lucy (Lord Caletto) a a Exotiku (Hindukuš).

Posledním, koho zmíníme, je Ronaldo po Radegast z plnokrevné Daytony (Jaguar x Conor Pass) z etablované polské rodiny Dorotea (z ní vychází např. Doryant, Dietmar, Dargin), která je prezentována u nás také dcerou Arizonou (Al Campo).

A na závěr jeden příběh

Žebříček nabízí mnoho příběhů, námětů a inspirace, ale bohužel nelze komentovat všechno, tak alespoň jeden příběh.  

Absolutním králem v žebříčku je maličký plnokrevný Just Kidding nar. 2007 po Fusaichi Pegasus z matky po Sadler´s Wells.

Jeho otec Fusaichi Pegasus (Mr. Prospector x Danzig) už jako roček byl prodán za vysokou sumu 4 milióny dolarů. Na dráze vyhrál Kentucky Derby a do chovu byl prodán za přesně nezveřejněnou sumu, mluvilo se však o sumě mezi 60 až 70 milióny dolarů, čímž se stal jedním z nejdražších koní historie vůbec. Měl velice atraktivní rodokmen, v kombinaci s vítězstvím v KD to kolem něj způsobilo horečku. V chovu ale nedostál extrémně vysokým očekáváním, i když dal více než 75 stakes vítězů a z připouštěcího poplatku 150 tis. $ klesl na letošních 7 500. Fusaichi Pegasus má v aktuálním žebříčku kromě Just Kidding ještě Iowa Lot of Money a vnuka Roger That (Choisir).

Just Kidding byl v roce 2008 jako roček prodán pod jménem Sun of God na Premier Yearling Sale za 110 tis. australských dolarů. Vysoká cena byla taktéž ovlivněna matkou, která byla z dobré rodiny. Na dráze ale v několika startech nezaznamenal vůbec nic. Jeho sourozenci byli mnohem úspěšnější, jeho pravý bratr It´s Crunch Time vyhrál listed, polosestra Danehill Princes získala listed umístění a polobratr Rockfast byl druhý v novozélandských 2000 Guineas.

Just Kiddinga jezdí Amanda Pottinger, přezdívaná „Muzi“, což je špičková novozélandská jezdkyně s dobrými „papíry“ :). Je dcerou někdejší OH reprezentantky Tinks Pottinger a vnučkou Tiny White, jedné ze špičkových drezúrních jezdkyň své éry na Novém Zélandu. Když se Amanda s inteligentním valáškem potkala, měl špatnou pověst. Shazoval, vzpínal se, celkově zlobil, ale i přesto na ni udělal sebevědomý kůň dojem takový, že ho koupila. A důvěra se vyplatila. Malý obyčejný hnědý valášek Just Kidding s Amandou Pottinger jsou v absolutním čele a čekají je velké věci.

Odkazy

Podobné články

K nemalému počtu vážných nehod v nižších úrovních všestrannosti a u méně zkušených jezdců dochází, když se koně nekontrolovatelně řítí na překážky,…

Miroslav Trunda

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…