Výstava arabských koní očima fotografky

14. 09. 2017 08:00

Obrázky: 20

Autor: Renata Kolářová Foto: Renáta Kolářová Rubrika: Výstavy a show Počet přečtení: 4192 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vracím se z dvoudenní výstavy arabských koní Prague Intercup, která byla poprvé pod širým nebem na Letenské pláni v Praze. Moje auto vypadá, jako by absolvovalo rallye Paříž-Dakar (tedy spíš jen tu dakarskou část), protože Letná připomínala zpočátku bažinu, holínky z tržnice sice "šušely, pani", ale kupodivu nevydržely dvoudenní intenzivní použití, vezu si asi 4500 snímků a jsem zralá na masáž! Přesto jsem spokojená, protože přehlídka pod širým nebem se nakonec vydařila.

Chčije a chčije!

 Tato nesmrtelná hláška z filmu Na samotě u lesa nejlépe vystihovala počasí panující ve čtvrtek a v pátek v Praze. A předpověď na víkend nebyla o moc optimističtější. Na Letné se budovalo kolbiště a stany, stavěly se boxy, které byly vzápětí vyplaveny, prostě "ideální" situace pro nervy na pochodu. Když mi večer mi přišla smska: "Nezapomeň si vzít holiny!" a k tomu obrázek bot obalených žlutých bahnem, došlo mi, že budou bojové podmínky. Naštěstí se přes noc počasí umoudřilo, přestalo pršet a dokonce se začaly i trhat mraky. Handleři se museli vyhýbat pouze jednomu rohu, který byl nejvíc rozmáčený, ale jinak se všechno rozběhlo jako na drátkách.

Česká národní přehlídka

Představilo se v ní 23 koní českých majitelů, nejméně koní (2) bylo v kategorii hřebci roční až tříletí. Stále se ukazuje, že čeští majitelé mají handicap v podobě domácí přípravy koní a jen těžko jsou schopní koně předvést tak, aby skutečně vynikli. Ve světě je běžné, že chce-li majitel vystavovat, svěří koně do tréninku profesionálům. Takhle porotci museli některé koně hodnotit doslova v letu anebo uskakovat před kopyty. Já bych měla fotoaparátem vystavovaného koně zachytit korektně v pohybu (dělám tedy sekvenci snímků a posléze vybírám ty nejlepší) a v postoji a samozřejmě při dekorování. Začíná pobíhání po kolbišti a jsem ráda, že můj pohyb nehodnotí nikdo z poroty! :-) Letos se nejvíce dařilo koním Z. Hubálka, ať již to byli importovaní koně či vlastní odchov (Damali).

Výsledky českého šampionátu

Juniorské klisny
 • 1. Damali (maj. Z. Hubálek)
 • 2. Dahab (maj. Z. Hubálek)
 • 3. Poa Poetka K (maj. M. Kyselý)
Seniorské klisny
 • 1. Draga (maj. Z. Hubálek)
 • 2. Zafira (maj. Z. Hubálek)
 • 3. Shahkiraa (maj. M. Novotná), která je taktéž držitelkou WAHO Trophy 2016

Juniorští hřebci
 • 1. KA Barbelo Arminius (maj. V. Svěrkoš)
 • 2. Ghazal Alla El Din (maj. JK Wood-service team o.s.)
Seniorští hřebci
 • 1. Cyriusz Psyche (maj. M. Žižková)
 • 2. Wiking (maj. P. Zástěra)
 • 3. SL Aladeed (maj. M. Kyselý)

 Začíná Prague Intercup

Po krátké pauze nastupují do kolbiště první roční klisničky. Najednou mám pocit, že se dívám na jiné koně! I ročky jsou totiž narostlé a velice souladné, téměř nepřipomínají hříbata, ale spíš menší kopie dospělých koní. Ihned je také vidět výcvik, většinou se i přes znatelnou nervozitu perfektně předvádějí. Je mi jasné, že se zase rozpoutá diskuse o metodách handlerů, ale myslím, že kůň musí mít respekt před člověkem za všech okolností a nelze se s ním dohadovat. Mezitím se udělalo docela příjemně, tribuny se zaplňovaly (neplatilo se vstupné) a výstava dostávala typickou atmosféru. Akce pokračovala seniorskými kategoriemi, kolem šesté hodiny se představili tříletí hřebci a ti udělali tečku za sobotou.

Nedělní show s překvapením

V noci pršelo, ráno bylo zataženo a opět jsme všichni s obavami pozorovali oblohu. Ale zázraky se občas dějí, kolem desáté se začalo vyjasňovat a všechny přeháňky šly mimo Prahu. Ráno výstavu zahájily seniorské kategorie a bylo se na co dívat! O polední pauze jsme viděli Žesťové kvarteto Tuba Trombonum, sokolnickou ukázku v podání Milana Straky, Pupkáče - vynikající vystoupení z Cirku La Putyka, ale největším překvapením bylo předvedení (samozřejmě mimo výstavu) juniorského i seniorského světového šampiona EKS Alihandra. Tento hřebec začal v roce 2012 výstavní kariéru právě na Prague Intercupu (získal titul Zlatého juniorského šampiona) a nyní se opět představil divákům v Praze. Je opravdu zážitek vidět dokonalého představitele arabského koně!

VIP hosté u dekorování

Sotva jsme vstřebali nevšední zážitek, vjelo na kolbiště čtyřspřeží kladrubských vraníků vedené F. Kollertem, které přivezlo vzácné hosty - Radka Vondráčka, 1. místopředsedu Poslanecké sněmovny, Renatu Zmajkovičovou, poradkyni předsedy vlády Slovenské republiky, Davida Vodrážku, starostu Prahy 13, a Ivanu Dobešovou, poslankyni Parlamentu ČR, místopředsedkyni OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.) Ti také asistovali u dekorování vítězných koní, připojila se k nim i Miss 2004 Jana Doleželová a velvyslanec ČR v USA H. Kmoníček či bývalý ministr zemědělství Petr Bendl.

 Když k nim ještě připočteme princeznu Aliu Al Hussein, tak se to na Letné VIP hosty opravdu jen hemžilo! Velkou radost letos měla paní Shirley Watts (manželka bubeníka Rolling Stones Ch. Wattse, který bohužel letos nepřijel), protože koně z jejich stáje Halsdon Arabians byli mnohokrát oceněni (viz výsledky).

Poslední ceny se na Letné rozdaly o půl šesté a pak již bylo na čase se rozloučit. Věřím, že se znovu sejdeme příští rok a ještě v hojnějším počtu, protože krása arabských koní si získává stále větší množství obdivovatelů. A kdo ví, zda jsme opět neviděli budoucího světového šampiona či šampionku?!

Šampionáty

 • Roční zlatá šampionka - Wadelia (Lutetia Arabians)
 • Zlatá juniorská šampionka - Safiat Al Shaqab (Al Shaqab Member of Q.F.)
 • Seniorská zlatá šampionka - Altamira (Halsdon Arabians)
 • Juniorský zlatý šampion - Muntasir J (Jadem Arabians)
 • Seniorský zlatý šampion - Lawrence El Gazal (La Movida Arabians)

 Speciální ceny

 • Nejvyšší skóre v show - Altamira (Halsdon Arabians)
 • Nejlepší český kůň - Berenika (SUWECO.CZ, Nina Suškevičová)
 • Nejlepší kůň českého chovu - KA Barbelo Arminius (maj. V. Svěrkoš, chov. MVDr. P. Kaňka)
 • Nejlepší pohyb- Altamira (Halsdon Arabians)
 • Nejlepší klisna - Altamira (Halsdon Arabians)
 • Nejlepší hřebec - Lawrence El Gazal (La Movida Arabians)

European Cup

(šampionát určený pro koně vlastněné a chované evropskými majiteli)

 • Zlatá juniorská šampionka - Wadelia (Lutetia Arabians)
 • Seniorská zlatá šampionka - Altamira (Halsdon Arabians)
 • Juniorský zlatý šampion - Muntasir J (Jadem Arabians)
 • Seniorský zlatý šampion - Lawrence El Gazal (La Movida Arabians)

Kompletní výsledky najdete na https://arabianhorseresults.com/prague-intercup-09-2017

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: