Výběr hudby pro kür

30. 8. 2012 Sue Morris
/data/imgs/00117056l.jpg
/data/imgs/00117056l.jpg

Dnes se s velmi zajímavým a podnětným seriálem o klasickém ježdění rozloučíme. Sue Morris zmíní ještě jedno téma drezurního ježdění, které může hodně ze čtenářů zajímat, dokonce i těch, kteří nejezdí přímo klasické drezury: volné jízdy na hudbu. Jak vybírat vhodnou hudbu k pohybu svého koně a na co ještě přitom myslet? A taky - že šoumenství je velké plus k dobru!

Skoro každý, s kým v současné době mluvím, už soutěžil ve „volné jízdě na hudbu", nebo by chtěl! A není to vlastně nic nového. Staré dvorní jezdecké školy v Evropě pořádaly propracovaná představení, v nichž předváděly své jezdecké dovednosti. Často končily jezdeckým baletem; vyprávěním příběhu na hudbu.

Možná byste chtěli tuto kategorii zkusit proto, že se vám to zdá být mnohem zábavnější než jezdit stejné cviky ve stejných písmenech stejně, jako kdokoli jiný na stejné úrovni. Samozřejmě o tom není pochyb, je to skutečně zábavné, ale je za tím obrovská práce, než vznikne kultivované vystoupení - a já nemluvím pouze o těch volných jízdách, které vidíte na mezinárodních závodech úrovně GP. Sestavení küru (= volné jízdy) na té nejnižší úrovni vyžaduje stejné množství času a přemýšlení jako kompozice vystoupení špičkových jezdců.

Soutěžní úlohy

Volné jízdy na hudbu neboli küry se hodnotí jinak než normální drezurní úlohy. Podobně jako u krasobruslení tvoří polovinu známky technické provedení a druhou polovinu umělecká interpretace.

Pokud skutečně nemáte čas nebo chuť udělat všechnu tu práci sami, existují společnosti, které vám vyberou vhodnou hudbu a upraví ji na chody vašeho koně, a někdo dokonce vytvoří i choreografii! Ale dejme tomu, že si to chcete udělat sami...

Najít počet úderů za minutu

Přes všechny nové technologie je nejjednodušší a nejsnadnější způsob, jak zjistit počet úderů vašeho koně za minutu, obyčejné sledování hodinek a počítání úderů kopyt koně. Jakmile vteřinová ručička mine 12, začněte počítat každý úder jeho zadního kopyta o zem. (Skutečně by to mělo být zadní kopyto, protože právě na to by se měli rozhodčí dívat.) Počítejte tyto údery po dobu 30 sekund, potom musíte výsledek vynásobit dvěma, abyste získali počet úderů za minutu. Funguje to dobře ve všech třech chodech a je to mnohem méně komplikované, než zkoušet nastavit digitální nebo manuální metronom. Digitální přístroje jsou tak přesné, že může být poměrně obtížné zjistit hodnotu vašeho koně, protože jeho kroky nikdy nebudou tak rovnoměrné. Zato obyčejné počítání dokáže zpracovat i ty nejmenší nepravidelnosti, což digitální metronom nezvládne.

Metronom (digitální nebo manuální) ale přijde velmi vhod, když se budete pokoušet najít takovou hudbu, která bude odpovídat zjištěnému počtu úderů kopyt vašeho koně za minutu.

Pokud vám tento způsob, jak sladit minutovou frekvenci úderů kopyt koně k hudbě, připadá příliš složitý, existuje i jiná možnost výběru vhodné hudby: nechejte se někým nafilmovat v kroku, klusu a cvalu a potom se na tento záznam dívejte a přitom přehrávejte hudbu, o které si myslíte, že by mohla být vhodná. Naučíte se tak vnímat, který typ hudby sedne k pohybu vašeho koně, ale nezapomeňte se zeptat i jeho, co si o tom myslí! Opravdu, možná se vám bude zdát, že jste našli tu nejlepší hudbu pro svůj kür na světě, ale váš kůň z toho nemusí být tak nadšený, jako vy. Možná jen nebude schopen dostat se znovu do stejného rytmu, jaký jste viděli na videozáznamu. Zeptejte se také přátel, co si o tom myslí oni. Možná jste vybrali styl hudby, který se k vašemu koni prostě nehodí.

Pokud si myslíte, že to vše je velmi těžká práce, máte částečně pravdu. I když ve skutečnosti to byla ta jednodušší část. Těžká přijde nyní - napasování hudby na počet úderů kopyt za minutu. Můžete se rozhodnout, jestli pojedete volnou jízdu na hudbu, nebo jestli hudbu použijete pouze jako pozadí, které nebude přesně odpovídat rytmu pohybu koně. Na to se ale moc hezky nedívá a ani to nebude příliš dobře ohodnoceno! Věřím, že stojí za to věnovat všechen ten čas navíc správnému napasování, protože výsledek - drezura na hudbu - bude o tolik příjemnější.

Při výběru hudby berte ohledy i na rozhodčího. Pokud je vámi vybraná skladba velmi populární, myslete na to, že i jiní ji mohou použít. Co myslíte, kolikrát bude chtít rozhodčí poslouchat Glenna Millera v jedné soutěži?

Mám ve své hudební knihovně obrovskou sbírku CDček, mnoho jsem koupila ve výprodeji nebo v second-handech za jednu libru a méně. Neomezenou nabídku hudby k bezplatnému stažení najdete i na internetu.

Pokud nejste vyloženě umělecky založená osoba, bude mnohem jednodušší nejdříve sestavit choreografii a pak teprve hledat hudbu, která by se k ní hodila, než abyste měli nejdříve hudbu a podle ní sestavovali celou úlohu.

Takže, znáte počet úderů kopyt vašeho koně za minutu a můžete nyní začít hledat hudbu, která by odpovídala jeho rytmu, stylu a osobnosti. Zatímco lehké, vzdušné skladby se budou hodit na plnokrevníka nebo araba, nebudou právě vhodné pro koba. Rozhodnete se pro určité hudební téma; hudbu z nějakého vystoupení nebo westernového filmu, nebo upřednostníte nějaký hudební žánr; jazz, swing, barokní hudbu? Nepokoušejte se mixovat a přizpůsobovat různé styly; najděte si jedno téma nebo žánr a toho se držte!

Základním pravidlem je vybrat tři různé skladby pro tři chody: krok, klus a cval. Dávejte pozor, abyste mezi nimi nedělali náhlé přechody. Použijte prolínání mezi jednotlivými skladbami, což vám pomůže udělat přechody dolů i nahoru hladší, abyste je skutečně mohli zajet k hudbě.

Zjistěte si minimální a maximální dobu, kterou máte určenou pro vaši úlohu. Pro základní stupně to jsou minimálně 4 a maximálně 5 minut, takže se snažte nastavit si přesný průměr 4:30, čímž budete mít rezervu pro případ, že některé přehrávače přehrají hudbu pomaleji nebo rychleji.

Čas úlohy se měří od vyjetí z prvního pozdravu po pozdrav na konci úlohy. Můžete - a já to doporučuji - si dát 20 sekund hudby navíc, aby vám připravila vjezd. To může výborně přitáhnout pozornost, může to být veselé, hravé nebo výborně zdůrazní klusový rytmus vašeho koně. Jen se ujistěte, že ve chvíli, kdy dáte technické obsluze signál k puštění skladby, budete stát na správném místě. Mezi tímto "úvodem" a další hudbou nechejte několikasekundovou přestávku; propočítejte si, kolik času potřebujete pro pozdrav a posbírání otěží, než zase vyjedete!

Musíte si vybrat hudbu, která se vám bude skutečně líbit, protože ji budete poslouchat nekonečněkrát a budete ji znát tam i pozpátku. Protože úloha se nejezdí podle písmen, musíte vědět, kde provést všechny detaily jednotlivých cviků ve vaší choreografii - a připravit se na to, když buď něco pokazíte a budete muset honem vymyslet náhradní cvik, nebo když budete potřebovat trochu zrychlit, abyste následující cvik provedli na správný okamžik skladby.

Vytvořte si choreografii tak, aby gradovala postupně a vyvrcholila konečným pozdravem. To dělá mnohem lepší dojem než úloha, která vypadá, jako byste jen vyšuměli pro nedostatek nápadů.

Skladbu se zpěvem?

Přestože mít hudbu se zpěvem není oficiálně zakázáno, jsou rozhodčí, kteří se na to dívají opovržlivě. Pokud najdete fantastickou skladbu se zpěvem, nezahazujte ji, ale poslechněte si, co její slova říkají. (Pokud jsou v cizí řeči, pokuste se najít někoho, kdo by vám je přeložil; nechcete nikoho neúmyslně urazit!) Říkají ta slova něco přínosného k vaší volné jízdě, k osobnosti vašeho koně atd.? Na toto téma jsem psala e-mail britské drezurní komisi a ta mi odpověděla, že by ve skladbě nemělo být nic, co může rozptylovat jezdce nebo koně, takže by byli hodnoceni nižšími body.

S dnešními technologiemi není tak těžké editovat si vlastní hudbu. Ale může to sebrat hodně času, především v případech, když si uvědomíte, jak dlouho jste vůbec vhodnou hudbu hledali.

Ještě je tu ale jedna věc, kterou je třeba mít pro dobrou volnou jízdu a kterou příliš nevyužijete v normální drezuře - a to je „šoumenství". Španělé - především Rafael Soto - ho mají na rozdávání.

Šoumenství

Šoumenství přitahuje zraky diváků k obdélníku.
Šoumenství je tam udržuje po celou jízdu.
Šoumenství je ostré lousknutí rukou a hlavou na konci a během pozdravu následované úsměvem a poplácáním koně po krku při opouštění obdélníku. Dokonce i po zvláště nepovedené úloze. Jako by řekl, pardon za ten průšvih, ale příště to dám.
Šoumenství není nechat koně ošetřovateli a jít si užít s horní desítkou obyvatel sklenku vína; je to nechat diváky mazlit se s koníkem a odpovídat na otázky.
Šoumenství je mít slzu na tváři po zajeté úloze, protože dnes to bylo prostě to nejlepší, co jste kdy zajeli, i když víte, že to ve skutečnosti není dostatečně dobré.
Šoumenství není arogance. Není to předvádění se. Je to vědět, že každý krok piafy, který váš kůň udělá, může jiný kůň udělat lépe. A možná bude příště ve vaší kategorii.
Šoumenství je ono osobní spojení s diváky v hledišti, kterého se v drezuře naprosto nedostává.
Šoumenství je, kdy dítě řekne matce: „To bylo super, viděla jsi, jak ten kůň tancoval?"
Šoumenství je něco, co potřebuje ježdění na hudbu. Byli byste překvapeni, jak daleko může zajít upřímný úsměv a poctivá snaha, i když se všechno kazí.
A taky je to to, když choreografie sice není k ničemu, ale celý prostor je po skončení úlohy nabitý pozitivní energií, úsměvem a potleskem ... a to proto, že se objevila trocha šoumenství a změnila tuto úlohu v představení.

To je šoumenství.

Podobné články

Neexistuje návod, jak správně dát koni poloviční zádrž; protože každý jezdec ji u každého koně použije jinak. A tak Sue Morris přináší několik rad,…

Přilnutí
12. 4. 2023 Sue Morris

Přilnutí, přilnutí. Co to je - jaké má být? Sue Morris přichází se zajímavým přirovnáním i radami a postřehy, jak koně dostat a jezdit na přilnutí.