Vrchovany byly o víkendu plné haflingů

19. 06. 2009 17:00

Obrázky: 6

Autor: Veronika Jenikovská Foto: Míla Rambousková Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 5407 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

V sobotu 13. června se v rámci Dne koní v jezdeckém areálu ve Vrchovanech konala regionální výstava plemene hafling, na jejímž čtvrtém ročníku se v osmi třídách sešlo k porovnání celkem 33 haflingů. Jedná se tak o největší kolekci koní tohoto plemene, kterou mohou zájemci každoročně vidět na jednom místě...

O samotné akci jsme vás již informovali z pohledu souvisejících soutěží chladnokrevných koní (článek z 15.6. - Den koní ve Vrchovanech patřil i chladnokrevníkům) i v rychlosti ohledně zápisu nových klisen do PK haflinga (článek z 16.6. - Dalších jedenáct klisen v plemenné knize hafling). Ještě jednou se k Vrchovanům dnes vrátíme, tentokrát z přímého chovatelského hlediska.

Hned po krátké ukázce plemenného hřebce Nibelunga pod sedlem mohla začít přehlídka vystavovaných koní od hříbat až po starší koně, klisen, hřebců i valachů.

V nejmladší kolekci - hříbat pod matkou se předvedli tři hřebečci a klisna, všichni po plemeníkovi Artist-L. Vítězem třídy se stal Alexej Obrocký majitelů Veroniky a Pavla Sixtových, který zaujal pěkným pohybem a nejharmoničtější stavbou těla, ačkoliv toto je v tak útlém věku ještě velmi ošemetné posuzovat.

Mezi ročními koňmi, jejichž kolekce byla o poznání vyrovnanější než kolekce hříbat, se nakonec nejvíce líbila klisna Sunflower, dovezená v loňském roce manželi Studničkovými z rakouského hřebčína v Ebbsu. Sunflower se opět nejvíce líbila hlavně díky velmi dobré a souměrné stavbě těla a perfektnímu pohybu. Sunflower má výborný původ, jejím otcem je Amadeus, matka je po Novalis, mohla by tedy být velkou nadějí chovu.

Ve třídě dvouletých, která byla poměrně dobře obsazena celkem šesti účastníky, porota váhala při rozhodování o vítězi hlavně mezi Nasťou a valachem Waldemarem manželů Sixtových. Po předvedení v klusu nakonec zvítězila Nasťa majitelky Heleny Sedláčkové. Otcem této klisny je Napoleon, matka je po Madit.

Paní Sedláčková uspěla i v nejobsazenější třídě tří až šestiletých klisen bez hříbat. Její Nella po otci Nimrod a z matky po Walbeck zde získala druhé místo. Hned za ní se umístila Saxana pana Václava Firbachera, která je po plemeníkovi Husar a z matky po Stony. Nejlepší ve třídě byla Pamela po otci Nero a z matky Parodie po Nobel. Majitelem této klisny je pan Alexandr Keller. Pamela zvítězila díky perfektní stavbě těla a dobrému užitkovému typu. Menší vadou je pouze její méně ušlechtilá hlava a majitel by pro příští předvedení měl také zauvažovat nad příliš dobrou kondicí klisny, která jí může při hodnocení uškodit. Nella má oproti Pamele bohužel kratší rámec a tím méně harmonickou stavbu těla a uškodila jí také drobná vada v postoji. Saxana měla oproti svým dvěma přemožitelkám horší mechaniku pohybu.

V kolekci se představily velmi rozličné typy klisen, výrazné byly také rozdíly v barvě, některé klisny bohužel měly právě ve zbarvení poměrně velké vady. Diváci tak ale mohli porovnat skutečně širokou škálu exteriérů.

Při předvedení třídy 3-6 letých klisen s hříbaty byly v předváděcím „kruhu“ pouze tři klisny. Zvítězila domácí Anjey Pavla a Veroniky Sixtových. Anjey je po plemeníkovi Nimrod a z matky po Amor. Hlavním důvodem jejího vítězství byl velmi dobrý pohyb.

Hřebec do kategorie tří až šestiletých dorazil do Vrchovan pouze jeden, komise to tedy neměla složité a mohla rovnou vyhlásit „vítěze třídy“. Hřebec Baddy Veroniky Gažičové se sice divákům velmi líbil, ale bohužel by při licentaci neměl šanci na úspěch, protože měl výrazné vady ve zbarvení (bíle prokvetlou srst).

Sedmileté a starší klisny byly posouzeny po odhlášení dvou účastnic pouze čtyři. Vítězkou byly vyhlášena Lianca po Norek a z matky po Starhemberg. Majitelkou je paní Helena Hyblerová.

AquavitStejně jako ve třídě mladších hřebců, tak i mezi staršími hřebci nebyla velká konkurence a divákům se předvedl pouze jeden zástupce. V ČR nově licentovaný plemeník Aquavit původem z Německa, kde slavil četné úspěchy, byl skutečnou třešničkou na dortu. Aquavit s vynikajícím původem – po otci Aquarin (po Afghan II) a z matky po Nastral je skutečnou chloubou své majitelky Kateřiny Kunstové, která hřebce neváhala na výstavu přivézt až ze severní Moravy. Aquavit se posléze stal zaslouženě také šampionem výstavy. Místo vicešampionky obsadila roční Sunflower a třetí místo a post nejlepšího koně českého chovu získala tříletá Pamela.

Hodnocených koní oproti loňskému roku opět přibylo a zlepšila se jak celková úroveň předvedených koní tak, až na drobné prohřešky, i výstroj a výzbroj předvaděčů. Stále je ale co zlepšovat a za hlavní věc, kterou někteří podcenili, je trénování správného předvedení v pohybu. Mnohdy to může celkový dojem velmi vylepšit nebo naopak zhoršit. Regionální výstava haflingů ve Vrchovanech je jistě jednou z nejlepších chovatelských akcí pro toto plemeno a sluší se proto velmi poděkovat všem organizátorům za jejich snahu o propagaci plemene a jeho pozvednutí.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: