Vítejte ve světě Chytré houby! Představujeme nového partnera

3. 12. 2014 08:00

Obrázky: 5

Autor: EQCH redakce Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 5016 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Zdravá kopyta jsou nezbytným předpokladem pro plnohodnotný život zvířete. Jelikož jsou denně vystavována nejrůznějším vlivům prostředí, bývají náchylná k propuknutí celé škály onemocnění, jedním z nich je i hniloba kopyt. Jelikož chceme, aby se vašim koním dařilo, s radostí vám představujeme našeho nového partnera, Chytrou houbu Ecosin!

Pythium oligandrum

Pythium oligandrumTo není žádné zaříkadlo z pohádky, to je Chytrá houba, tedy mikroorganismus řadící se do třídy Řasovky (Oomycota), jež představuje předěl mezi houbami a řasami. A právě ta vám pomůže při řešení nepříjemností s hnilobou kopyt.

Jak to funguje?

Mechanismus jeho působení, pro který je využíván, spočívá v jeho mykoparazitickém způsobu života. P. oligandrum penetruje svými hyfami do buněk jiných mikroskopických hub (v našem případě patogenních plísní a kvasinek) a odčerpává z nich živiny potřebné pro svůj vlastní metabolismus. V průběhu života Chytré houby je produkována řada enzymů, které mají za úkol usnadnit průnik hyf do napadené houby, a kromě toho vytváří nevhodné prostředí pro bakterie. P. oligandrum tak vytlačuje z prostorů patogenní kožní mikroorganismy. Po splnění tohoto úkolu, kdy se již nemá čím živit, odrůstá s novou tkání. Uvolňuje prostor pro znovuosídlení tzv. normální mikroflórou, protože pro něj není živočišný organismus přirozeným prostředím a není schopen se na ně adaptovat.

Více o P. oligandrum se můžete dozvědět zde.


Chytrá houba Ecosin

Biologická přísada do vodního postřiku nebo vodní lázně, která mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromycety a kvasinkové organismy na kůži, srsti a jiných kožních derivátech (drápy, kopyta, paznehty aj.).

  • Vhodná pro péči o kůži a kožní deriváty při výskytu kvasinek a plísní
  • Vhodná k úpravě fyziologické mikrobiální flóry srsti a kůže
  • Vhodná pro srst a kůži náchylnou k zapaření
  • Vhodná při výskytu hniloby kopyt u koní

Hnilobu kopyt vyřeší Chytrá houba Ecosin

Aplikace roztoku Chytré houbyHniloba kopyt je vyvolávána souhrou mnoha faktorů. Jako takovou ji vyvolávají tzv. hnilobné bakterie, které narušují převážně střelovou rýhu a vnější vrstvy chodidla. Bakterie se zde pomnoží poté, co se pro ně vytvořily příznivé podmínky, tedy vlivem vlhka, tepla, špíny a celkově špatných hygienických podmínek ustájení. Velký vliv má rovněž tvar kopyta. Jedinci s těsnými kopyty a úzkými patkami a se špatnou kvalitou rohoviny jsou náchylnější k propuknutí hniloby. Svou roli hraje i nedostatek pohybu po pevném povrchu. Chemické a mikrobiální působení močoviny a mikroorganismů narušuje přirozenou odolnost a celistvost rohoviny, a hniloba poté může prostupovat až do hlubšího podloží. Při prostoupení procesu až do kopytní škáry vznikají bolestivá ložiska, postižená tkáň krvácí a kůň často začíná kulhat. Kopyto postižené hnilobou poznáme podle měkkého, rozpadajícího se střelu pokrytého typicky zapáchající černou mazlavou hmotou z rohoviny.

Chytrá houba na základě mykoparazitismu eliminuje vláknité mikromycety a kvasinkové organismy. Enzymatická činnost mikroorganismu Pythium oligandrum potlačuje růst bakterií a tím i odstraňuje typický hnilobný zápach. Po aplikaci dochází k jemnému vysušení a zatažení kopytní tkáně, postižené místo přestává být přecitlivělé, dorůstá nová zdravá rohovina a obnovuje se přirozená ochranná bariéra.

Chytrá houba EcosinPoužití Chytré houby je bez vedlejších účinků, nedochází k vzniku rezistence patogenů. Vzhledem k mechanismu působení nezatěžuje organismus zvířete. V okamžiku, kdy se P. oligandrum nemá čím živit, tak vytváří oospory a odrůstá spolu s novou tkání, jelikož živočišný organismus pro něj není přirozeným prostředím. Přípravek se tak dá použít v jakémkoliv věku či zdravotním stavu koně.

To stojí za vyzkoušení, co říkáte?


BARDSpolečnost Bio Agens Research and Development - BARD, s.r.o. byla založena v roce 2006 za účelem výzkumu, vývoje a pro vlastní výrobu mikrobiologických přípravků. V současnosti patří k předním výrobcům přípravků založených na mikroorganismech, které potlačují plísňové, bakteriální, ale i jiné projevy, které snižují kvalitu života, nebo mohou negativně ovlivňovat lidské a zvířecí zdraví.

Česká firma vyrábí přípravky pro humánní a veterinární oblasti. Přehled veterinárních přípravků najdete zde: www.vet-pythium.eu/cs/veterinarni-pripravky

Bio Agens Research and Development - BARD, s.r.o.
Rýznerova 150/15, 252 62 Únětice
e-mail: pythium@pythium.cz
http://www.vet-pythium.eu/cs/

Připojené obrázky

Připojené články

12.04. 2012 12:00 EQUICHANNEL.cz spouští partnerský projekt

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: