Vilémov - tentokrát slunečný

17. 8. 2009 Vladimíra Šebková Autor fotek: Helena Görnerová

Po dvou letech pořádání vytrvalostních závodů v mrazivém počasí letos neponechala organizátorka E. Machková nic náhodě. V kalendáři endurance soutěží obsadila první srpnový víkend a tak bylo možno očekávat výrazně lepší počasí.

Očekávání se potvrdilo a my jsme v pátek 7.8. vyrazili na další vytrvalostní závody s Habibem. Úkol byl prostý - dokončit soutěž stupně S a získat tím možnost prvního startu na závodech mezinárodních. V letošním roce změnila FEI pravidla a na mezinárodních závodech nejnižšího stupně CEI* mohou startovat dvojice, které prošly dvěma národními soutěžemi do 79 km a dvěma národními soutěžemi nad 80 km, z nichž jedna musí být 90 km. Pro možnost startu ve vyšších mezinárodních soutěžích je pak nutnost absolvovat soutěž nižší. Detaily je možno najít na www.vytrvalost.com.

Na nakládání jsme si nechali dost času a díky jeho rychlému a úspěšnému zvládnutí jsme do Vilémova dorazili poměrně brzy po poledni. Vše již bylo perfektně připravené, organizátoři nám ukázali, kde je možné zaparkovat přepravník a postavit stan a ohrádku, i připravený box. Kupodivu Habib prohlásil box za akceptovatelný a neopakovaly se neurozní stavy z Pardubic. Takže jsme se mohli ještě v klidu naobědvat a v půl čtvrté se vrátit k prezenci. To již výrazně přibyla řada zaparkovaných přepravníků a na závody se nakonec sjelo přes 60 dvojic. Napomohl k tomu i fakt, že plánované závody v Chřebřanech 18. 7. byly zrušeny.

ilustrační foto...Po prezenci jsme zkontrolovali koně a přivítali se se všemi známými, připravili vše potřebné na druhý den a čekali na příjezd veterinářů, kteří by koně prohlédli ve vstupní veterinární kontrole. V 18:30 jsme se konečně dočkali a dvojice nejvyšších soutěží - S a L začaly procházet veterinárními kontrolami. Po jejich dokončení jsme se přesunuli do sálu místního pohostinství, kde se uskutečnila technická porada. Přestože jsme se účastnili již třetího ročníku soutěže, překvapila nás náročnost trati, představená technickým delegátem. Fotky nejnáročnějších míst ukazovaly velmi rozblácený povrch s mnoha přechody přes místní potoky. Na hranici pravidel bylo to, že možnost náhradní trati (tzn. pevného přechodu) neexistovala. Nicméně nikdo proti trati protest nevznesl a tak jsme si přebrali startovní čísla, hlavní rozhodčí p. Terber nás informoval o změně doby startu kvůli předpokládaným teplotám a šli jsme znovu zkontrolovat koně a odpočívat.

Vzhledem k tomu, že start soutěže S byl posunut na 7:00, nemilosrdný budíček nás postavil na nohy v 5:00. Nakrmit koně, nezbytná hygiena, nakrmit sebe (to moc před závody nejde) a wranglery (to naopak jde velmi dobře) a začít sedlat. Na startu S se nás sešlo 6 dvojic a v pořádku jsme vyrazily (S soutěž byla ryze dámskou záležitostí). První technické obtíže se ukázaly zhruba po 2 km, hluboce rozbahněných 5 m prověřilo zkušenost a důvěru koně a pak již následovaly přechody potoka několikrát za sebou. Pro nás s Habibem byla nejobtížnější místa, kde břehy potoka lemovalo hluboké bahno a kůň nebyl ochoten ani skočit, ani brodit. Na jednom místě jsem musela slézt (a způsobila mírný zmatek), ale nakonec vše dobře dopadlo. Již na začátku se odpojila dvojice K. Kralová + Daho a K. Pfugová + Kevin 7, ale k mému údivu jsme je v druhé části dojely a nakonec všech 6 dvojic dorazilo do cíle prvního kola společně.

ilustrační foto...Jak je nerozumné spoléhat na elektroniku, jsme si s mým teamem vyzkoušeli v první veterinární prohlídce. Tep měřený na polaru (+ pás) padal celkem rychle. Když vstupovaly do veteriny první konkurenční dvojice, chyběly nám 2 tepy (měli jsme 66 tepů). Jenže pak polar přestal spolupracovat a buď neměřil vůbec, nebo hlásil neuvěřitelné hodnoty. Po tom, co vstoupila do prohlídky poslední dvojice soupeřů, jsem prohlásila, že prostě mírně zariskujeme (máme 2 možnosti vstupu) a jdeme. Hodnota 52 tepy naměřená veterinářem mne utvrdila, že si mohu alespoň trochu v odhadu důvěřovat a kontrolou jsme úspěšně prošli. Do dalšího kola nás startovalo pouze 5 a my s Habibem jako poslední. Prvního koně před námi jsme dohnali velmi brzy a já si říkala, že tedy nepůjdeme samotní. Jenže Habib táhl dopředu a druhá jezdkyně udržovala pomalé tempo. Koně jsem tedy vpřed pustila s tím, že se uvidí. A neuběhlo ani prvních 10 km a připojili jsme se ke skupině tří vedoucích koní. Druhé kolo proběhlo bez problémů, koně se vyrovnali s přechody potoků a já si plně užívala cvalových vložek na překrásných vilémovských loukách.

Třetí kolo bylo již rozhodující a krátké (20 km), dalo se předpokládat, že dvojice začnou taktizovat. T. Kopecká s plnokrevným arabem Tuzemec (stáj Regutec) prokazovala skvělou připravenost, chodila do veterin první a do třetího kola odstartovala také první, v poklidném tempu. Druhá K. Pfugová (Kevin 7) odstartovala tryskem a bylo vidět, že zadání zní „dohonit a vyhrát". S mírným odstupem pak startoval Daho a K. Králová, my za ním po 20 vteřinách. Daha jsme dohonili již v prvních kilometrech a pak absolvovali větší část trati společně. Nakonec jsme ve druhé polovině dohonili i vedoucí dvojici a dal se očekávat souboj čtyř koní. Nicméně Daho startoval v S soutěži poprvé a na posledním chladicím bodě již jezdkyně zůstala vzadu, s koňmi soutěže L.

Vilémovský dojezd je náročný a pro publikum velmi zajímavý - přechod potoka, potom prudké stoupání - kde už diváci koně vidí, zatáčka doleva a 100 m finiš, to vše na travnatém povrchu.

V letošním roce se startující dvojice odměnily početnému diváckému publiku v dech beroucích finiších. V soutěži Z se dostihovalo o první místo - souboj by se dal nazvat soubojem generací - T. Kucharská (Sirhael) je již poměrně zkušená juniorka, která v podobných finiších se svým A1/1 Latenicem vyhrává, ing. M. Drásal (Predator) velezkušený senior. Nakonec nerozhodl věk jezdce, ale dostihová minulost arabského hřebce Predator, který o nos vyhrál. V soutěži L se nebojovalo o první místo, to má letos zřejmě předplacené M. Studničková s Amír al Asmar, ale o další místa „na bedně" dostihovaly hned tři dvojice. Nakonec se prosadila místní B. Pflugová s Ahmedem, která tak i vyhrála MVcO.

A jak to bylo s námi? Během posledních kilometrů došlo k čestné dohodě - finišuje se až na 100 m po zatáčce. Já měla dost času si rozmyslet, že ve svém věku nemám pomyšlení na kariéru dostihového jezdce (ony se ty šrámy už špatně hojí) a že ani já ani Habib nejsme na takový dostih připraveni (ve cvalu ho spíše držíme), a tak jsem na dostih nereflektovala. Po zabočení do zatáčky jsem jen mírně koně zadržovala a dívala se na krásný dostih dvou arabů - plnokrevného a shagyi, který nakonec pro sebe rozhodl Tuzemec 13 s T. Kopeckou. Druhá skončila K. Pflugová (Kevin 7) a my jsme si v poklidu došli pro třetí místo.

Před vyhlášením ještě proběhly ceny kondice, které ve stupni L vyhrál Burda (Sethi) a ve stupni S K.Pflugová (Kevin 7). Vyhlášení bylo velmi dlouhé (výsledky jsou přiložené pod článkem nebo je lze i s výsledky dalších vytrvalostních soutěží najít na www.vytrvalost.com) a bylo vidět, že organizátorka E. Machková myslela na všechny. Za to jí a celému jejímu organizačnímu teamu velmi děkujeme a těšíme se na další závody.

ilustrační foto...

Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Španělsko je jejím druhým domovem, pouště kolem Dubaje má proježděné křížem krážem. Potěší vás milý a inspirativní rozhovor s Táňou Terberovou tak…