Víkendový dostihový festival otevřou sobotní Překážkové dostihy s programem pro děti

12. 10. 2018 14:00

Obrázky: 3

Autor: Tisková informace Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 601 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nejen dostihoví fanoušci se těší na neděli 14. října, kdy bude odstartována 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou a další z prestižních dostihů. Víkendový festival ale začne už v sobotu 13. října, kdy se na závodišti koná další dostihový mítink zpestřený o Dostihový DĚTSKÝ den.

Sobotní Překážkové dostihy odstartují prvním ze sedmi dostihů v pravé poledne. Na programu bude například Křišťálový pohár, Stříbrná trofej, Zlatá spona tříletých nebo dostih amatérů přes proutěné překážky zařazený do seriálu Fegentri, do kterého jsou nominováni jezdci ze zahraničí.

Hlavní část doprovodného programu bude patřit dětem. V rámci překážkového mítinku je totiž připravený Dostihový DĚTSKÝ den s několika stanovišti. Děti se projedou nejen na koních či konibusem, ale mohou si vyzkoušet Dětskou Velkou pardubickou, gladiátorské překážky z TAXIS Gladiator Race nebo se seznámit se Stezkou v oblacích z Dolní Moravy. Za absolvování čtyř stanovišť získají vstupenku na nedělní 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou zdarma. Věnovat ji mohou třeba svým rodičům, protože po celý víkend mají děti do 140 cm výšky (a senioři nad 65 let) vstup zdarma.

Další doprovodný program bude patřit koňským sportům. Součástí sobotního odpoledne totiž bude i MALÁ VELKÁ PARDUBICKÁ PONY v rámci seriálu Pony Liga a uskuteční se také exhibiční utkání TAXIS POLO EXHIBICE.

Bude se také křtít, a to kniha Pavla Fialy věnovaná žokejce Miloslavě Hermansdoferové nazvané „Obloukem k vítězství“.

Návštěvníci mají možnost koupit si také zvýhodněné dvoudenní vstupenky na stání na celý Víkendový festival se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.

Program dostihového dne, sobota 13. 10. 2018:

 • 12:00 Cena amatérů / Fegentri – Memoriál Josefa Jančára
 • Doprovodný programKřest knihy Pavla Fialy o Miloslavě Hermansdorferové Schulzové „Obloukem k vítězství“ v dekorovacím paddocku
 • 12:35 Cena společnosti BOHEMIA SEKT, s.r o. - Zlatá spona tříletých
 • 13:15 Křišťálový pohár města Pardubic
 • Doprovodný program„Taxis polo exhibice“
 • 14: 00 Stříbrná trofej - Cena pivovarů Staropramen
 • Doprovodný program„Malá pardubická pony“ – dostih poníků
 • 14:35 Cena společnosti TOP CENTRUM
 • 15:10 Cena podporovaná reklamní a marketingovou společnosti R36.cz
 • doprovodný program – „Taxis polo exhibice“
 • 15:50 Cena Východočeské televize V1 – Pocta Josefu Resselovi

Sledujte facebook Dostihového závodiště Pardubice

 

Sobotní vrcholy ozdobí zajímavá společnost

Téměř čtvrtstoletí dlouhou historii mají sobotní dostihy před Velkou pardubickou. V současné době už se hovoří o překážkovém festivalu při Velké pardubické, neboť sobotní rovinový program nahradily překážky a servírují se tři dostihy nejvyšší kategorie. První dostih festivalu startuje v sobotu 13. října 2018 v poledne a jako první se z elity představí tříletí ve Zlaté sponě.

Ve Zlaté sponě tříletých na distanci 3200 metrů bude startovat pouze pět koní a měla by to být repríza souboje z druhé zářijové soboty, kdy Laverno porazil Saula, ale za pět týdnů se síly mohly přeskupit. Pokud Mobilization zvládl dobře přechod na překážky, mohl by do boje o vítězství zasáhnout taky. Výsledky Del Rey a Shecanrally příliš přesvědčivé nejsou.

Ve vrcholných dostizích pro starší koně se shodně představí osm aktérů. Účastníky krosů pravidelní návštěvníci pardubických znají, ale mezi proutěnkáři a klasiky je několik koní, kteří spíše preferují zahraniční starty, ale start při festivalu je hodně prestižní, a tak je uvidíme na vlastní oči.

Křišťálovém poháru startující Amadeon vybojoval tři vítězství za sebou, před pěti týdny vyhrál ve Velké Chuchli Zlatý pohár Elektrizace železnic, a tak by měl patřit k favoritům. Ovšem tentokrát ho čeká těžší společnost než v Praze. Anaking se v květnu v Pardubicích vítězně rozběhal, následně vyhrál jeden z nejprestižnějších dostihů v Německu a při posledním startu byl těsně druhý ve Francii. Dvakrát se ve Francii dokázal umístit Gryffichop a má tamní handicap 64. K nejlepším slovenským překážkářům patří klisna Meny Bay, která v Pardubicích absolvuje již 17. start přes proutěné překážky a osm z nich dokázala vyhrát. Ve Francii startuje také Taste of Rock, v sedmi startech na vítězství nedosáhl, několikrát se umístil a má handicap 54, což rozhodně není špatné.

Velmi dobrá společnost zajímavých koní se představí ve Stříbrné trofeji na 4400 metrů. Triumf z loňského roku bude obhajovat Sundara, do jehož sedla se opět vyhoupne žokej Marcel Novák. Loňský Zlatý pohár vyhrál tempař Dangerous Gleam, před pěti týdny ve Velké Chuchli cválal v tempu, které mu vůbec nevyhovovalo, ale pod Lukášem Matuským může být vše jinak. Pětiletý Lamum je spolehlivý, ve čtyřech startech byl třikrát druhý a jednou třetí. Nyní se vrací do sedla žokej Josef Bartoš, a tak rozhodně bude patřit k favoritům. Lodgian Whistle si vyběhal ve Francii handicap 53 a rozhodně se s ním musí počítat. Northerly Wind letos dvakrát vyhrál v Německu, ale malou nevýhodou může být, že od května nestartoval. Před dvěma týdny se v Karlových Varech vítězně rozběhal Monsieur Bachir, který se také za hranicemi neztratil.

Nesmíme zapomenout, že v rámcovém dostihu, klasické steeplechase na 3900 metrů, se představí také vítěz Gran premio Merano 2016 Mazhilis a v jeho sedle bude Josef Bartoš. Mazhilis se na české dráhy vrací téměř po třech letech, naposled startoval v říjnu 2015 ve Velké Chuchli.

Na programu je celkem sedm dostihů, včetně rovinového dostihu amatérů a dostihu přes proutěné překážky zařazeného do seriálu Fegentri.

(bda, ds)

Víkendový festival se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

Vrchol překážkové sezony je tady. V pořadí 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou odstartuje v neděli 14. října v 16:40 hod. Na jejím startu by mělo dvaadvacet koní z České republiky a Slovenska, v jejich sedlech osm zahraničních jezdců. Obhájce loňského vítězství žokej Jan Kratochvíl sice bude chybět, o napětí ale nouze nebude.

V jubilejní 25. sezoně pořadatelského Dostihového spolku a.s. diváci uvidí už 128. ročník legendárního dostihu. Ten se naposledy nekonal v roce 1968, Velká pardubická se tak nepřetržitě běhá už padesát let. Přesně polovinu z těchto posledních ročníků, tedy 25 let, je generálním partnerem dostihu Česká pojišťovna. „Česká pojišťovna spojila své jméno s pardubickou steeplechase poprvé v roce 1991 a od roku 1995 je toto partnerství každoroční. Letos je to tak již pětadvacátý rok, kdy je slavný závod patřící ke špičce dostihového sportu v České republice i v Evropě významně podporovaný naší společností,“ řekl člen nejvyššího vedení České pojišťovny Radek Moc.

„Jsem rád, že opět můžeme na pardubickém dostihovém závodišti přivítat diváky při vrcholu dostihové sezony. A těší mě i to, že se naší „Velké“ daří držet přízeň partnerů, včetně toho největšího – České pojišťovny,“ doplnil primátor města Pardubic Martin Charvát.

Startovní listina 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou nabízí o dvě jména více než v loňském roce. Zahraniční účastníky reprezentuje slovenský Vajgaros připravovaný vítězem Velké pardubické z roku 1992 Jaroslavem Brečkou. Loňský vítěz No Time To Lose bude své prvenství obhajovat s Josefem Váňou ml., který nahradí zraněného Jana Kratochvíla. Pro mladého Váňu to bude jedenáctý start ve Velké pardubické, zatím se nejlépe umístil v roce 2015 na čtvrtém místě s Rabbit Wellem. Vloni byl pátý v sedle Ange Guardiana, který patří k letošním favoritům dostihu. Oba připravuje trenér Josef Váňa st., jezdecký i trenérský rekordman Velké pardubické. Na dráze se ve výborné formě po dlouhých letech představí Sztorm, kterého připravuje trenér trojnásobné vítězky Velké pardubické Gregorz Wroblewski. Zajímavé bude sledovat výkony jezdců, kteří reprezentují osm národností. Pro pět jezdců bude letošní Velká pardubická debutem. 

Druhá říjnová neděle nabídne ale také další zajímavý program plný prestižních dostihů. V Ceně Labe se například představí dvojice koní připravovaných ve Francii – vítěz tohoto dostihu z roku 2013 Sarika a také Unbrin de I´Isle, který nedávno obsadil čtvrté místo v dostihu seriálu Crystal Cup v Craonu, což by mu dávalo právo startovat ve Velké pardubické.

Na programu dostihového odpoledne bude celkem osm dostihů. První z nich startuje v 11:30 hodin, tedy půl hodiny po slavnostním zahajovacím ceremoniálu. „V něm českou státní hymnu zazpívá zpěvačka a herečka Yvetta Blanarovičová, koním a jezdcům pak požehná patron dostihového závodiště a farář Zbigniew Czendlik. Samotná 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou odstartuje v 16:40 hodin,“ shrnul nedělní program místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti Dostihový spolek a.s. Martin Korba.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Nabitý bude i doprovodný program. Už popáté se v cílové rovině uskuteční Malá Velká pardubická minikoní, která je vyvrcholením parkurové sezony minikoní s vodičem a seriálu Przechwozd Tour. Minikoně při něm překonávají zmenšené překážky z kurzu Velké pardubické. Na startu by se měla objevit i trojnásobná vítězka dostihu Bára Hejhalová, a to buď s Michelle Prezchwozd nebo loňským šampionem Macacem Przechwozd.

Novinkou v doprovodném programu je exhibice koňského póla v podání hráčů Aviator Polo Club „TAXIS POLO EXHIBICE“, kteří se představí také o den dříve – v sobotu v rámci mítinku Překážkových dostihů.

Bude se také křtít, a to hned dvakrát. Nejprve půjde o knihu fotografa Miloše Fice „Přes překážky ke hvězdám“ zachycující emoce pardubických dostihů, a poté také knihu Petra Feldsteina mapující život čtyřnásobného vítěze Velké pardubické Václava Chaloupky „Dávat koním křídla“. Představí se také děti z folklorních souborů z celého světa, které se účastní světového festivalu „Děti světa tančí pro mír“.

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ

V letošním roce došlo ke změnám v parkování. „Zdvojnásobili jsme parkovací kapacitu na přilehlém letišti, odkud bude diváky svážet kyvadlová doprava. Po dobrých zkušenostech z minulého roku je druhé velké parkoviště u plochodrážních stadionu Zlatá přilba v nedalekém Svítkově,“ popsal parkovací možnosti Martin Korba s tím, že na závodiště a zpět bude opět jezdit kyvadlová doprava.

„Snažili jsme se také usnadnit odjezd po skončení mítinku, kdy areál závodiště opouštějí desetitisíce lidí najednou. Proto zůstane otevřená silnice I/37 směrem na Chrudim, která kopíruje závodiště a kde bude zákaz zastavení. Chceme pro odjezd z letiště otevřít také druhou bránu směrem na Starý Máteřov, resp. Heřmanův Městec a Chrudim. To bude ale záležet na aktuálních klimatických podmínkách a na průběhu stavebních prací na vzletové dráze,“ dodal Korba.

Pro dopravu na závodiště lze využít také posilových spojů městské hromadné dopravy a vlakových spojů. České dráhy kromě standardních spojů vypraví také zvláštní osobní vlak z pardubického hlavního nádraží na zastávku Závodiště a zvláštní rychlík na trati Praha – Pardubice – Chrudim, který také zastaví u závodiště. Kromě toho budou mezi Rosicemi nad Labem a zastávkou Pardubice, Závodiště pendlovat motoráčky Pardubického spolku železniční historie.

VSTUPENKY

Vstupenky na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou je stále možné zakoupit online u partnerů Dostihového spolku a.s., ale také v pokladnách na pardubickém závodišti v den konání dostihu. Místa k sezení jsou ale prakticky vyprodána. Děti do 140 cm výšky a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Dostihoví fanoušci si mohou koupit také zvýhodněné dvoudenní vstupenky na Víkendový festival se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou zahrnující jak nedělní, tak sobotní dostihový mítink.

VÍKENDOVÝ FESTIVAL

Součástí dostihového svátku je sobotní „dostihový předkrm“. Sobotní Překážkové dostihy odstartují prvním ze sedmi dostihů v pravé poledne. Na programu bude například Křišťálový pohár, Stříbrná trofej, Zlatá spona tříletých, nebo dostih amatérů přes proutěné překážky zařazený do seriálu Fegentri, do kterého jsou nominováni jezdci ze zahraničí.

Doprovodný program bude zaměřen na děti. V rámci Dostihového dětského dne budou pro děti připravena čtyři stanoviště, po jejichž absolvování mohou získat vstupenku pro své rodiče na neděli. Také v sobotu je vstup pro malé děti a seniory zdarma.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: