Veronika – mistryně v paravoltiži

25. 8. 2014 Iva Písaříková Autor fotek: archiv autorky

Mé dceři je sedmnáct let. Je to krásná a šikovná holka. Pokud vezmu v úvahu její komplikovaný vstup do života - který jí položil a dále pokládá mnoho překážek, se kterými se musí potýkat a které bravurně zdolává - je úžasné, co všechno dnes dokáže.

Veronika se narodila s vrozenou vývojovou vadou - hernia diaphragmatica, tedy s brániční kýlou. Orgány trávicího ústrojí byly uloženy nad bránicí v hrudníku, plíce byly utlačeny a srdce posunuté do pravé poloviny. Tento defekt byl sice druhý den po narození odstraněn, ale orgány trávicího traktu zůstaly ,,poskládány" v atypickém postavení. Malrotace střev způsobuje časté kolikovité bolesti břicha, proto musí dodržovat bezlepkovou dietu.

Roční Verunka s maminkouVzhledem k asfyxii po porodu se rozvinula dětská mozková obrna s centrální svalovou hypotonií s akrální spasticitou. Od tohoto stavu se odvíjí asthenie, vadné držení těla, sinistroskolióza, kloubní hypermobilita, vnitřní rotace kyčlí a valgozita kolen a kotníků - to vše vede k jejímu motorickému oslabení. Verča má kromě těchto ortopedických a neurologických potíží i srdeční a oční vadu a trpí atopickým ekzémem. V psychické oblasti má dcera pomalé psychomotorické tempo a mozkové dysfunkce - dyslexii, dysortografii, dyskalkulii a vývojovou expresivní dysfázii. Také má poruchu koncentrace pozornosti.

Veronika na hipoterapiiOd narození jsme jí museli poskytovat maximální péči a nabízet co nejvíce podnětů, které jí pomáhaly nejen zvládnout komplikované postižení, ale především ji posunovaly ve vývoji dál. Na počátku jsme absolvovali intenzivní rehabilitace - Vojtovu metodu, plavání, masáže, atd. Postupně jsme přidávali cviky na zlepšení jemné motoriky v rámci ergoterapie, grafomotorické nácviky a také cvičení na podporu logiky a paměti. Nejvýrazněji se ale Verče do života zapsala hiporehabilitace.

Ve 13 měsících věku jsme začali pravidelně docházet na hipoterapii v Jezdeckém klubu v Komořanech, pod vedením fyzioterapeutky paní Evy Hanušové. Terapie byla prováděna 2x týdně po 40 minutách a to celých 10 let až do roku 2007. Pohyb na koňském hřbetě Verče velmi pomáhal ke správnému držení těla. Spolu s dalšími rehabilitačními metodami a nošením ortéz se zlepšovaly valgozity dolních končetin a rotace kyčlí. Po ukončení činnosti komořanského střediska jsem Verču přihlásila do TJ Orion Braník na paravoltiž k paní Noře Hořické. Dceři aktivity s koňmi svědčí, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. S nástupem paravoltižního cvičení se jí velmi zlepšilo nejen držení těla a zakřivení páteře, ale celkově se posílil svalový korzet a zmenšila se deformita hrudníku po vývojové vadě. Veronika se také zlepšila v motorických schopnostech a má lepší držení těla při chůzi.

Veronika na letošních závodechSamostatnou kapitolou jsou paravotližní závody. Jejich pozitivní vliv tkví nejen v celkové atmosféře závodů, ale hlavně ve vlastním se představení a podání co nejlepšího výkonu a to ve skupině, ve které může uspět. Verča od samotného počátku vnímala paravoltiž jako odměnu za dlouhotrvající, a pro dítě nudné a nezajímavé klasické rehabilitační cvičení. Díky soutěžení se u ní rozvinula touha po úspěchu a uznání. Probuzení snahy, píle a osobní aktivity přirozenou cestou vedlo ke zlepšení koncentrace, udržení pozornosti a odhodlání překonávat nejen fyzické překážky.

Verča závodí již sedmou sezónu a postupně se posouvala k vyšším příčkám. V loňském roce se na Mistrovství republiky umístila na 1. místě ve své kategorii. I letošní rok byl pro ni velmi úspěšný, obsazuje první místa a v září na MČR bude obhajovat loňský titul. Pocit prožitého úspěchu ji motivuje k dalšímu překonávání problémů a systematicky dosahuje i jiných cílů v běžném životě. Má dcera díky tomu velmi zlepšila nejen své výsledky ve škole, ale i své postavení v sociální oblasti. Je průbojnější a není tolik přecitlivělá.

Iva Písaříková

Přijďte podpořit Veroniku i jiné bojovníky na Mistrovství České republiky v paravoltiži, které se koná ve dnech 13.-14. září v TJ Orion Praha.

MČR plakát

Podobné články

Česká hiporehabilitační společnost, z.s. zve na kurz Úvod do hiporehabilitace. Kurz je vytvořen pro laickou i odbornou veřejnost, pro rodiče dětí se…

Po hlubším vhledu do problematiky Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) opět zasypávám dotazy paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou,…