Ve Švýcárně u Slatiňan vzniklo muzeum starokladrubáků

28. 06. 2012 01:00

Obrázky: 4

Autor: ČTK Foto: ČTK a uvedení autoři Rubrika: Koně a řemesla Počet přečtení: 4568 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V budově takzvané Švýcárny u Slatiňan na Chrudimsku bylo v úterý 26.6.2012 slavnostně otevřeno muzeum starokladrubského koně. Zchátralý objekt byl opraven pomocí evropských dotací a má i památkovou hodnotu. Návštěvníci si v něm budou moci prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Kromě tiskových dokumentů je v muzeu asi 75 exponátů. "Muzeum nemá průvodce, každý si je prochází sám. Prostřednictvím interaktivních obrazovek a pomůcek si může vyzkoušet jízdu povozem, ustrojit si figurínu koně do postrojů nebo se podívat, jak to vypadá v boxu pro koně, který je replikou toho v hřebčíně v Kladrubech," popisuje pracovnice muzea Vendula Tesařová. V prvním patře budovy je umístěn rovněž kinosál pro 70 lidí, bude se využívat i jako přednášková místnost.

Autorem expozice je Marek Holub, kterého znáte mj. například z internetové koňské televize HorseTV.cz.

Švýcárnu vybudoval v polovině 19. století šlechtický rod Aerspergů, který vlastnil zámek s panstvím ve Slatiňanech. Po znárodnění budova chátrala, i když ještě na konci 80. let minulého století zde trvale bydlel nájemník. Využili ji i filmaři například pro natáčení seriálu z prostředí chovu koní Dobrá voda. Po roce 1989 opravy dlouho blokovaly restituční nároky rodu Trautmannsdorfů. V roce 2006 budova přešla do vlastnictví města Slatiňany.

Celková rekonstrukce stála více než 29 milionů korun, z nichž většinu poskytla dotace Evropské unie. Město také vložilo téměř 800 000 korun do samotné expozice.

Autor: ČTK

Další informace:

Zrekonstruovaná Švýcárna, červen 2012, foto slatinany.cz

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: