V sedle: Sedlo musí sedět

3. 03. 2016 06:00

Obrázky: 15

Autor: Pavla Růžičková Sponzor: Časopis V sedle Foto: Veronika Řezníčková Rubrika: Z časopisů Počet přečtení: 7054 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nový český koňský časopis jsme vám už představili před Vánoci. Před pár dny vyšlo první letošní číslo a my vám přinášíme malou ochutnávku s článkem o tom, že sedlo musí sedět a jak to dělají v Německu. Co dalšího vás v novém čísle čeká?

Editorial 1/2016

Zase jsem byla za rebela.

Nevím jak u vás, ale tady byla zima letos jen dva týdny. Sníh zakryl celé okolí, z pastvin foukal syrový vítr a stáj byla zabedněná, aby bylo koním teplo. Ach jo. Kupodivu půlka koní dostala kašel. I ten můj. A já nejen, že jsem trvala na tom, že bude chodit do výběhu i s kašlem, já jsem na něm dokonce chtěla jezdit. Pěkně se toulat na čerstvém vzduchu po bělostných pláních. No, vyslechla jsem si větší než malé množství nevyžádaných rad. Jistě dobře míněných. Chudák kůň má stát pěkně doma v teple a v suchu. Nemám na něm jezdit. Potřebuje sirup. A deku. Jedna slečna by mi půjčila i tu svoji, dvojitou, ale musela bych ji pak nechat vyprat, aby ten její něco nechytil. A mám mu vařit čaj. A loupat mrkev. A dost.
Jeník je kůň, hucul, řádně chlupatý a ještě při těle. Venku je i v zimě víc než spokojený. Neměli bychom koně polidšťovat, dělat z nich panenky a nechat je žít koňský život.

Je zvláštní, kolik pověr a „zaručených" pravd jsme schopni bez rozmyslu opakovat a praktikovat. Kde zůstal zdravý selský rozum? Děláte s koněm to, co chcete a tak, jak to chcete, nebo to, co dělají ostatní? Je zima, tak dekujete koně, který to nepotřebuje, jen proto, že to dělají ostatní? Posíláte docpat sedlo, aniž by sedlář viděl koně? Když kůň nedá hlavu dolů, tak mu prostě přidáme pomocné otěže, protože to tak dělají všichni? Nebo ostřejší uzdění? Máte koně „v bezpečí" zamřížovaného boxu a necháte stájnici zavírat mu jediné okno, protože by se prý naučil kousat? Nepouštíte koně ven, protože prší?

Prosím, zastavte se, vzpomeňte si, proč jste si pořídili koně. Pro radost. A jistě chcete, aby on měl radost, že měl štěstí zrovna na vás. Přemýšlejte, hledejte informace, ptejte se a nenechte se ukolébat odpovědí, že se to tak prostě dělá. Jděte svou cestou. Klidně buďte za rebela. Váš kůň za to stojí.

Pavla Růžičková
šéfredaktorka

V sedle 1/2016: Sedlo musí sedět

Sedlo je nejdůležitější spojnice mezi koněm a jezdcem. Pouze pokud optimálně pasuje, má kůň radost z pohybu. Špatně sedící sedlo může vést k nejrůznějším problémům. Že výběr sedla a s tím související měření a hodnocení koně a napasování sedla patří pouze do rukou odborníka, jsme psali již v posledním čísle. Dnes vám ukážeme proč a co všechno takový odborník dělá.

Thomas BüttnerTHOMAS BÜTTNER
Dipl. Ing. Thomas Büttner je nejen mistr sedlář a obchodník, ale i vizionář. Z titulu své profese se stále dál vzdělává, a především se snaží o propojení znalostí a dialog veterinářů a sedlářů. Společně s prof. MVDr. Christophem Müllingem jsou duchovními otci pravidelných sympozií na téma Anatomie koně a sedlo, pořádaných v Lipsku (Leipziger Sattelsymposium). Tato sympozia se jednou ročně konají ve Veterinárně-anatomickém institutu Lipské univerzity a umožňují odborné veřejnosti, tedy sedlářům, trenérům, cvičitelům, veterinářům a fyzioterapeutům proniknout do tajů anatomie koní a souvislostí s pasováním jezdeckých sedel. Odborná přednáška na téma „Veterinář a sedlář v dialogu" prof. Dr. Müllinga a Toma Büttnera proběhlamimo jiné i v rámci veletrhu Partner Pferd 2015.

Navštívili jsme sedláře pana Thomase Büttnera v blízkých Drážďanech. „Měření koně a napasování sedla je nesmírně důležité. Mladého koně bychom měli kvůli sedlu přeměřovat do sedmi let života jednou ročně, protože postava mladého koně se značně mění, růst kostry se uzavírá až v sedmi letech. U starších koní stačí měření každým druhým rokem. Pohodlí koně a jeho zdraví totiž souvisí velmi úzce," vysvětluje sympatický sedlář a pokračuje. „Hřbet koně se mění také po úraze, když kůň delší dobu stojí, u klisny po hříběti. Na zádech koně se odrazí i změna stáje, protože jiné krmení, jiná voda, jiné okolí a jiná hierarchie ve stádě znamená pro koně stres. Velmi důležitou roli hraje samozřejmě také tréninkový stav koně, jeho osvalení, pasování sedla na dobře osvaleného koně v plném tréninku přináší samozřejmě méně problémů."

Mladého koně bychom měli nechat přeměřit a sedlo napasovat každý rok do jeho sedmi let

Zde berou koně velmi podrobně pod lupu pomocí několika měřicích systémů. Nejjednodušším systémem je takzvaný Saddle-Check, jednotný systém měření, který vyvinul Spolkový svaz sedlářů ve spolupráci se sedlářskými znalci Německé jezdecké federace (FN). Cílem byl jednotný, a pokud možno jednoduchý systém měření koňského hřbetu.

Saddle - Check

Data se získávají pomocí pěti barevných ohebných pravítek, která se přikládají na předem definované body, a jedné speciální vodováhy. Naměřené hodnoty se zanášejí do tabulky, aby následovně bylo možné trojrozměrně zobrazit hřbet koně a perfektně napasovat sedlo. Podle archivovaných hodnot je možné sledovat a se sedlářem nebo veterinářem vyhodnocovat vývoj koně. „Zrovna včera jsme zde měli zákazníky, kteří si nechávají měřit koně pravidelně již několik let a vyhodnocovali jsme jeho vývoj. Byly to velmi zajímavé údaje," vypráví pan Büttner.

Zobrazovač TOMAXData získaná a uložená díky jednotnému spolkovému měřicímu systému umí trojrozměrně a precizně vymodelovat patentovaný zobrazovač „Pferderückenabbilder TOMAX®", pomocí kterého lze optimálně napasovat sedlo. Stačí jediné kliknutí myší a zobrazovač před námi poslušně modeluje koňský hřbet. „Tlustý fríz," identifikuje pan Büttner mrknutím oka model během jediného krátkého pohledu.

K přesnému měření koňského hřbetu slouží také mobilní 3D-scanner Horseshape, jehož předvedení přichází právě na řadu. Naskenuje záda koně, získaná data opět může použít zobrazovač, slouží k přesné dokumentaci změn koňského hřbetu a jsou ideálním základem k napasování sedla. Protože pouze perfektní obraz zad koně je základem perfektně sedícího sedla.

Oproti již předvedeným statickým metodám zohledňuje měření tlaku sedla také jezdce a zobrazuje tlak během pohybu. K měření se na koňská záda pokládá speciální měřicí podložka vybavená senzory. Těch se v podložce skrývá 480 a podrobně měří tlak sedla na záda koně. Tyto hodnoty jsou bezdrátově přenášeny do počítače a vizualizované pomocí 3D grafiky. Průběh pohybu je v počítači vizualizován a doplněn videonahrávkou koně. Dá se přesně odvodit, co probíhá při pohybu. Zpomalením záběrů lze analyzovat každý jednotlivý bod, je vidět, kde kůň našlapuje, zda nesedí jezdec křivě, prostě úplně všechno. Červené body označují vysoký tlak, přičemž momentální zvýšený tlak není problém, dokud nedosahuje průměrná hodnota červených hodnot. Zásah do sedla bývá vhodný, i když se jedná jen o malá místa, kde tlak koně přímo nepoškozuje, zajisté ale není optimální. Neboť úkolem sedla je rozprostřít váhu jezdce rovnoměrně na velkou plochu hřbetu koně, aniž by ho někde tlačilo.

Použitím této měřicí podložky se také dají dobře odhalit skryté vady," doplňuje pan Büttner. „Proto se výborně hodí nejen při koupi nového sedla, ale i při zkoušení staršího, používaného modelu." Důležité samozřejmě je, aby měřicí přístroje používal zkušený sedlář, protože není k ničemu umět koně změřit, když nejste schopni odpovídajícím způsobem upravit sedlo.

Sedla čekají na upraveníPo změření koně a volbě sedla pak sedlo putuje k pečlivé úpravě do dílny. Zní to velmi lákavě, už se těšíme, že konečně uvidíme sedlo i zevnitř. Zde se rozebírají sedla. Na velkých pracovních stolech leží několik na součástky rozložených sedel jako obrovský puzzle a já zadržuji dech, tohle přece už nikdo nemůže dát dohromady! Pan Büttner s úsměvem zahání moje obavy a sahá po sedlovém polštáři. „Tenhle musíme kompletně nově vycpat, náplň už úplně ztvrdla, jen si sáhněte," podává mi polštář na zkoušku. Má pravdu, je pořádně tvrdý. „Podle intenzity používání sedla by sedlové polštáře měly být nově plněny každé dva až tři roky," připomíná sedlář. „Jinak to je jako krásné auto na starých kolech. K čemu mi je super kára, když kvůli kolům nemůžu jezdit rychle?"

Upravovány ale nejsou jen sedlové polštáře. Napasovat lze i kostru sedla. Pan Büttner hned vykouzlí několik modelů koster. „Tohle je Passier, Prestige, Kieffer, Stübben," vypočítává. Jedna kostra je z umělé hmoty, další z kůže a kovu. Nestačíme se divit a poměrně rychle ztrácíme přehled. Jedna kostra sestává z ocelového rámu a pružících řemenů. Sedlář hned demonstruje, jak taková kostra sedla krásně pruží na hřbetě koně.

Jak je takové napasování důležité, musí každému dojít nejpozději ve chvíli, kdy drží takovou kostru v ruce. Důležité jsou údaje z červeného měřicího pravítka, vybavuji si měřicí systém. Jinou kostru sedla potřebuje kůň hubený a jinou tlustý. „Je to jako s botami," potvrzuje pan Büttner, „když nesedí, můžete zkusit třeba druhý pár ponožek, ale stejně to nebude ono. A když vám jsou boty malé, nepomůže vůbec nic." Pod dobře padnoucí sedlo patří jen co nejtenčí podložka, a ta slouží výhradně k ochraně sedla před koňským potem, dozvídáme se dále. Vybavuji si sbírku deček některých slečen z naší stáje. Čím tlustší a barevnější, tím lepší, je zřejmě jejich heslo. A ještě potřebují výšivky a kamínky...

Malá jízdárna vedle sedlářstvíUpravit se dá dokonce plastová kostra sedla Prestige. Shora a zezdola ho nahřívají infračervenou lampou a za tepla pak tvarují. Tento speciální mechanismus působí na sedlo symetricky ze dvou stran, nahřívání se speciální vlnovou délkou trvá dvě hodiny, aby se nepoškodila kůže. „Měsíčně změříme tak osmdesát až sto koní," vypočítává pan Büttner. „Většinou tím jednodušším způsobem, pomocí počítače asi tak pět z nich."

Celý servis okolo pasování sedla je jak z říše pohádek. Zákazník přijede se svým koněm do místní jízdárny. Záda koně změří různými metodami a provedou přesnou kontrolu polohy sedla. Na jízdárně pak vyzkouší nové sedlo při všech chodech. A zatímco se sedláři dají do práce s upravováním sedla, může si kůň odpočinout v padoku pro hosty a jezdec strávit dvě tři hodiny na procházce nebo po nákupech. Pak se ještě jednou nasedlá, jezdí a měří pro kontrolu a domů si vezete sedlo, které opravdu perfektně sedí. Měření sedla stojí 70 eur, pokud je potřeba úpravy, tak vás celé napasování přijde na 120 eur. Při koupi sedla na místě jde samozřejmě o servis gratis. Tady pracuje ruku v ruce nejmodernější technika a tradiční řemeslo pro dobro koně.


Titulka 1/2016Obsah

Editorial
6 Ze světa
8 Koně a zima
13 Co nevíte o kašli
14 Zimní krmení: dřevo na okus
16 Aktivní ráj v Kamenném dvoře
18 Aktivní stáj a welfare koní
20 Jak chytit koně ve výběhu
24 Pozitivní motivace: Jak nasadit ohlávku
30 Ježdění se čtyřmi křížky na hřbetě
35 Jak vybrat bezpečnostní vestu
38 Cesta k dokonalému koni: Snižování lekavosti
43 Čtení o koních
44 Sedlo musí sedět
48 Koňská karavana
54 Jak se fotí kůň
58 Nebojte se zapřáhnout II
64 Koníček
66 Zamyšlení: O vztahu člověka ke zvířatům


V sedleV sedle

Časopis pro aktivní jezdce, chovatele a milovníky koní, kteří se nespokojí s odpovědí, že to tak bylo vždycky, že se to tak dělá...

"V sedle" přináší aktivním jezdcům množství užitečných informací o péči o koně, o výcviku koně i jezdce, o pozitivní komunikaci a nejnovějších trendech ustájení či krmení. Jak napasovat sedlo, nasvalit koně po úrazu, trénovat bez haly nebo upravit problémová kopyta, jsou otázky, se kterými se majitelé koní potýkají denně. Velká pozornost je věnována i veterinárním tématům a psychologii koní. Jezdecký sport není prezentován formou zpravodajství, ale srovnávacími studiemi jednotlivých jezdeckých škol, podrobných portrétů sportovních koní a tipy pro trénink.

Čtvrtletník V sedle vydává vydavatelství Czech Press Group.
Facebook: V sedle
Web: www.v-sedle.cz
Seznam prodejních míst pro vás aktualizujeme zde.

Připojené články

11.12. 2015 11:00 V sedle: Nové způsoby chovu koní

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 2 čtenářů. Celkový počet bodů: 10.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: