V Pardubicích letos poprvé, ale na Klatovsku již podesáté

5. 10. 2010 Josef Našinec Autor fotek: Lenka Křížová

V neděli 26. 09. 2010 - v pravé poledne - bylo opět po roce možné v Klatovech uvidět Svatováclavskou jízdu. Zemský patron, kníže sv. Václav (Matouš Dufek na norické klisně Vesna) s družinou přijel na obhlídku České země z obce Dolany do Klatov. Jízda byla k vidění na trase Dolany - přes Svrčovec, Andělice, Tupadly a Tajanov - Klatovy.

Jízdy se zúčastnilo na osmdesát koní, ať už v zápřeži v kočárech nebo vozech, nebo pod sedly v anglickém či westernovém jezdeckém stylu. Vinou chladného, sychravého počasí byla účast nižší než v předchozích letech, ale počasí - to je fakt, který zatím objednat neumíme.

Svatováclavská jízdaUkázku Svatováclavské jízdy - knížete Václava se třemi pážaty – mohli poprvé v letošním roce obdivovat i diváci 12. ročníku výstavy Koně v akci na dostihovém závodišti v Pardubicích ve dnech 3. – 5. září 2010. Matouše Dufka jako svatého Václava a jeho družinu v podání rodiny Švecovy z Radostic mohli diváci během třech dnů výstavy vidět celkem pětkrát. Komentátor pokaždé zmínil tradici naší akce i některé podrobnosti z jejího konání.

Účast ekipy z Klatovska, Domažlicka a Plzeňska byla v letošním roce největší v historii výstavy a myslím, že ani v dalších ročnících nebude letošní účast překonána:

Chovatelských přehlídek se zúčastnil v přehlídce plemene českomoravského belgického koně chovatel Václav Maršálek z Pečetín, předvedl klisnu Magdu (ČMB, nar. 2007, po Max, ze Štěpánky po Brahmikán z Nemošic), která se umístila v celorepublikové konkurenci na krásném 4. místě. Koně pana Maršálka určitě znáte z různých společenských akcí, neboť pravidelně provozuje kočárovou službu na Klatovsku i v okolí. Lesní společnosti Trhanov a. s. reprezentovala klisna Brita (ČMB, nar. 2007, po Alan z Borka po Borax), předvedl ji Josef Rajšl, zaměstnanec společnosti, celoživotní koňák a vítěz všech ročníků orby koňmi na Klatovsku. Klisna obsadila rovněž pěkné 6. místo.

V celorepublikovém šampionátu tříletých norických klisen předvedl Matouš Dufek z Pasečnice klisnu Vesnu (N, nar. 2007, po Goméz z Vanesy po Malšem), tato se umístila na osmém místě. Matouš Dufek je pokračovatelem rodinné tradice chovu koní, už jeho otec byl uznávaným koňákem.

chovatelské ukázkyLaickou, ale zejména odbornou veřejnost zaujala kolekce norických koní. Jednalo se o ucelenou kolekci potomků po hřebci Goméz, který v minulosti působil na zemské stanici hřebců v naší oblasti, konkrétně u Tomáše Jandy ve Zdeslavi. Chovatel Ladislav Švec z Radostic (Velhartice) předvedl tři sestry - klisny Heidy (nar. 2005), Hany (nar. 2007) a Hálku (nar. 2008), všechny po otci Goméz z matky Hela (po Rytíř z Lán, z Hanka po Brahmík). Dalším v kolekci byl i polobratr po otci, plemenný hřebec Gambit (nar. 2005, po Goméz z matky Santanela po Malšem). Všichni čtyři se narodili ve stáji u Šveců - klisny zde dosud stojí, hřebeček byl vybrán do odchovu, po uchovnění zařazen do plemenitby a nyní je v majetku Státního hřebčince v Písku. Dalšími klisnami kolekce – polosestrami po otci - byly klisna Vesna (nar. 2007, po Goméz z Vanesy po Malšem) chovatele Matouše Dufka z Pasečnice a klisna Týna chovatelky Vladimíry Rendlové z Dobřemilic (Čachrov) (nar. 2009, po Goméz, z Tereza po Hubír). Chovatelská kolekce v tomto rozsahu od soukromých chovatelů ani na národní výstavě hned tak není k vidění, takové kolekce většinou předvádí jen státní podnik, zabývající se chovem koní.

Pavel Vorlík z Čivic (u Kaznějova) se s norickou klisnou Plavka 26/217 (po Ministr, z Panda po Wendys) umístil na šampionátu 3letých klisen na 6. místě.

Chovatelé z naší oblasti se zúčastnili i soutěžních klání: Radek Machač z Třemošné v těžkém tahu s klisnou Laura (ČMB), vítězkou soutěží v těžkém tahu v posledních letech na Klatovsku i Plzeňsku. V Pardubicích klisna zdolala váhu 1500 kg (při vlastní hmotnosti 860 kg). V další disciplině - ovladatelnosti v kládě - se Machačovi s Laurou nedařilo, skončili na posledním místě. Aleš Soukup z Nového Strašecí, který se kvalifikoval na národní kolo také u nás v západních Čechách, zdolal váhu 1400 kg s norickou klisnou Subreta (při vlastní váze klisny 640 kg).

Zážitek z celé této discipliny byl velmi silný. Na startu bylo 17 koní, soutěž začala v 16:30 a končila s plným počtem diváků za úplné tmy (závodiště nemá ani dráhu ani tribunu vybavenou osvětlením!) pod světly traktorů a za prudkého deště ve 20:30 hodin. O vítězi rozhodovaly doslova centimetry, ale vítězství a rekord závodiště získala v těžkém tahu opět jižní Morava, konkrétně Oskar Sněhota ze Žarošic s hřebcem Buntek (N) se zdolanou váhou saní 2100 kg. Pytle s pískem, používané jako závaží, nakonec nestačily, a tak se muselo přistoupit k použití „živé váhy“ naložením čtyř padesátikilových voltižérek (jezdkyň na koni ve speciální disciplině) a hlavního, stokilového, startéra Velké pardubické.

koně KinskýchI koně Kinských měli v Pardubicích zástupce z naší oblasti - Legacy Kinskou (12 let) a její dceru Lady Jane Kinskou (5 let), obě v majetku Jany Langmajerové z Buršic (Kolinec). Legacy Kinskou jezdila v dámském sedle slečna Jana Sudová, druhou klisnu sama majitelka a chovatelka. Klisna Legacy Kinská se v anketě O nejkrásnějšího koně roku 2010 umístila na 2. místě z 12 nominovaných koní různých plemen a byla společně s třemi dalšími slavnostně dekorována v cílové rovině pardubického závodiště.

Ten, kdo tak velkou účast západočeské ekipy „zavinil“, je Tomáš Janda, on to byl, kdo prosadil vystavení kolekce norických koní z naší oblasti. Jak mi sám řekl, byla to velká pře, ale nakonec v ní zvítězil, prosadil svůj názor a klisny se výstavy zúčastnily. I odborná veřejnost po zhlédnutí změnila názor a prosazení norické kolekce na národní výstavu ohodnotila jako velký přínos chovatelské přehlídce. Tomáš Janda, obětavý celoživotní chovatel koní, držitel státních plemenných hřebců, „hřebčák“ ze Zdeslavi si tedy po právu zaslouží náš dík.

Dobrovolné sdružení chovatelů a přátel koní Klatovska a Domažlicka: www.kone.sumavanet.cz

Podobné články

Novoroční vyjížďka je tradice, která se netýká jen nás, jezdců na koních. Posilvestrovské setkávání je běžnou součástí klubového života i jiných…

Svatý Štěpán (autor: Giotto di Bondone)

Je druhý svátek Vánoční a křesťané si připomínají osobnost jednoho z prvních mučedníků - svatého Štěpána. Víte, čí je svatý Štěpán patron?