Už jste vyzkoušeli podestýlku nové generace?

15. 01. 2014 08:00

Obrázky: 21

Autor: EQCH redakce Foto: Granofyt.cz Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 12655 Počet komentářů: 19 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Jako podestýlka - či stelivo - se odnepaměti používala a stále nejčastěji používá tradiční sláma. Je to zejména díky její dostupnosti a dobrým vlastnostem. Zlepšení vlastností slaměné podestýlky můžeme v dnešní době docílit jedině technologickou úpravou - především chceme-li zlepšit savost, snížit prašnost, usnadnit manipulaci a skladování. A právě to udělal Granofyt, kterého vám dnes představujeme jako nového partnera EQUICHANNELu.

Každý majitel koně se někdy v životě potýkal s otázkou vhodné podestýlky. Ať už hledáme vhodné řešení pro koně dušného či alergického, obézního, s hnilobou kopyt či jiným zdravotním problémem, vždy navíc zohledňujeme základní biologické požadavky zvířete:

 • Především je nutné, aby kůň nevdechoval škodliviny a ležel i stál v suchém.
 • Po náročné práci potřebují koně dostatečně pružné podloží k odpočinku a zvláště v zimě dostatečnou tepelně izolující podestýlku, aby nedocházelo k prochladnutí.

Vhodná podestýlka tak slouží jako prevence chorob a vede k zachování pevného zdraví pro všechny koně bez rozdílu, nejen pro ty těžce pracující či se zdravotním hendikepem.

Granofyt 5. denSláma - známý materiál v nové podobě

Jako podestýlka - či stelivo - se odnepaměti používala a stále nejčastěji používá tradiční sláma a jak už jsme si řekli v úvodu, dnes již umíme některé její vlastnosti upravit k lepšímu. Především chceme-li:

 • zlepšit savost
 • snížit prašnost
 • usnadnit manipulaci podestýlky a její skladování

Prvním krokem ke zlepšení těchto vlastností je zvýšení objemové hmotnosti. Dosáhneme toho tím, že se sláma nařeže nebo nadrtí (řezanka o hrubosti 2 až 5 cm). Takto upravená sláma (řezanka) funguje jako podestýlka mnohem efektivněji a déle vydrží.

Podestýlka nové generace Granofyt posunula tento fakt ještě o několik řádů dále a pomocí vysokých teplot a tlaků z tradiční slámy vyrobila drobné piliny o hrubosti 2 - 3 mm.

Rozhrnutí Granofytu 1. denProcesem výroby se objemová hmotnost slámy zvýší až o 1 800 %, zároveň se sláma ve všech částech tepelně ošetří a odstraní se drobné prachové částice. Takto upravená sláma má finální podobu ve formě granulí (pelet) o průměru 8 mm. Tato forma je určena pro snadnou manipulaci, balení a skladování. Vlivem vlhka a působením kopyt se granule v boxu snadno rozpadají na drobné slaměné pilinky. Podestýlka Granofyt tak postupně po nastlání nabývá na objemu a vytváří měkké a voňavé lože.

 

Granofyt po dnechEkonomika, praxe a zdraví

 • Díky úpravě za vysokých teplot je podestýlka Granofyt mikrobiologicky čistší nejen než ostatní varianty podestýlky, ale dokonce i než mnohý druh krmiva. Viz Výsledky testů na Salmonelu, E-coli, plísně a kvasinky.
 • Díky mnohonásobnému slisování slámy Granofyt dokáže 4x zvětšit svůj objem při navazování moči, pevný odpad se rychle vysuší a velmi snadno oddělí kvůli drobným pilinkám.
 • Tím, že je Granofyt po stlačení mnohonásobně těžší než například stejné objemové množství hoblin nebo slámy, nedovolí koni podestýlku tak snadno odhrnout až na podlahu. Není tedy nutné používat gumové podložky a matrace. Koně se v měkkém, pospolitém materiálu uvelebí mnohem snáze než v podestýlce, která se sama rozhrne vzhledem ke své lehkosti.
 • Denní údržba sestává z odstraňování tuhých částí a vyloženě mokrých míst (ta výrazně ztmavnou). Doplňování podestýlky se provádí jen jednou za několik dní (viz tabulka spotřeby na Granofyt.cz).
 • Navíc PH je (na rozdíl od dřevěných hoblin a pilin) neutrální, tudíž jako hnojivo neokyseluje půdu.
 • Podestýlka je k dispozici v pytlích po 14 kg nebo ve větších žocích a lze ji také dopravit jako "volně loženou".
 • Naši zákazníci si chválí nízké náklady za podestýlku na jednoho koně, které vycházejí při ideální spotřebě na neuvěřitelných 480 Kč/měsíc.

 

AKCE!

Do 31. 1. 2014 si můžete podestýlku Granofyt zakoupit s 30% SLEVOU.

...nebo si nechte vypracovat individuální nabídku.

 

Srovnání

„Nejhmatatelnější zlepšení je vymizení letité hniloby kopyt u mého koně. Během půl roku stání na Granofytu hniloba kompletně zmizela, kopyto je zdravé, kůň nejeví zvýšenou citlivost a opět si užívám maxima prostornosti jeho chodů. Jsem nadšen!"
Jakub Novotný, Sportovní Stáj Golem

 

 

A co na Granofyt říkají koně? :-)

video

Pokud máte k této podestýlce dotazy, neváhejte je našemu novému partnerovi položit pod článkem.


GranofytPodestýlka Granofyt

Společnost Granofyt je výrobcem a dodavatelem moderních podestýlek pro všechna domácí a hospodářská zvířata.

www: www.granofyt.cz
Facebook: https://www.facebook.com/Granofyt
e-mail: info@granofyt.cz
telefon: +420 - 724 916 936

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. JaroK

  Granule (pelety) zo slamy su prednostne vyrábané ako palivo

  09:42 - 15. 01. 2014

  Výborný článok.
  Granule (pelety) zo slamy su prednostne vyrábané ako palivo do zásobníkov splynovacích pecí ústredného kúrenia (napr. v rodinných domoch). Myslel som si, že pri výrobe (lisovaní) sa do zmesi narezanej slamy primiešava nejaká stmeľovacia látka, ale tu sa píše, že je to lisovanie a tepelná úprava. Tie granule sú pomerne tvrdé - kým pravdaže nezvlhnú a nerozpadnú sa. Ako vysušené určite majú oveľa väčšiu schopnosť absorbovať (nasávať) vlhkosť.

 • 2. Granofyt

  Děkujeme za dotaz! Odpověď přinášíme zde:

  12:09 - 15. 01. 2014

  Pelety Granofyt vyrábíme a distribuujeme pouze jako podestýlku pro koně, proto jsou vyrobeny ze 100% pšeničné slámy bez dalších přidaných látek. Technologie byla vyladěna tak, aby se pelety dobře pod kopyty koní nebo pokropením (doporučeno) snadno rozpadly. Především při prvním nastlání doporučujeme pelety pokropit dostatečným množství vody, aby se rozpadly a vytvořily tak voňavé závěje. http://www.granofyt.cz/navod-k-pouziti.php

 • 3. klafus

  Jedna strana mince?

  21:15 - 15. 01. 2014

  Nechci nijak rýpat, ale první věc, která mě k tomuhle zázraku napadá je to, zda je vůbec žádoucí držet koně až 120dní! na zdánlivě čisté podestýlce, trochu se obávám, že je to dokonalé prostřední pro veselé množení bakterií a zvláště pak hub a plísní, kterým takovýto substrát dodává vše co potřebují. Myslím si, že by nebylo od věci nechat podrobit tuto podestýlku i takovýmto testům, které pokud by dopadly dobře a vyvrátily můj předpoklad, by se mohly stát hodně silným argumentem v souboji s ostaními "revolučními" podestýlkami. Byla by na světě podestýlka s neuvěřitelnými absorbčními schopnosti a ještě zdravotně nezádavné i co se týče mikroorganizmů :-) No dejme vědě prostor! :-))

 • 4. klafus

  Vysvětlete koni, že je to podestýlka

  21:25 - 15. 01. 2014

  A ještě bych ráda přidala osobní zkušenost s konkurenční podestýlkou z konopného padreží. Tabulkové má v podstatě stejné absorbční vlastnosti, není peletizovaná, a i přesto jsme u jednoho koně měli problém s tím, že si nám do této podestýlky nechtěl přes noc lehat a v důsledku toho byl "nevyspalý", neodpočinutý a druhý den se sním jen špatně pracovalo a druhý chronicky nenažraný kůň začal tuto podestýlku konzumovat, což mu naneštěstí přivodilo i koliku! Protože mu tento skvělý materiál v trávicím ústrojí nabobtnal na svůj tabulkový objem a zneprůchodnil tak střeva. Naštěstí jsme vše zvládli a v případě prvního koně, který si nechtěl do té podestýlky lehat to vyřešila sendvičová podestýlka, kdy pazdeží jsme stali jen na místa, kde močí a navrch dávalki slámu. Berte to prosím jako uživatelské zkušenosti :-)

 • 5. Makki

  Zdravotní komplikace

  07:17 - 16. 01. 2014

  Taky bych měla v první řadě obavy z toho pozření a následného bobtnání v trávicím traktu koně.

 • 6. Granofyt

  Přirozená obměna podestýlky

  09:23 - 16. 01. 2014

  Dobrý den, děkujeme za příspěvek. Doporučujeme činit přirozenou výměnu podestýlky průběžně (bez potřeby vyvezení komplet celého boxu a prvotního nastlání) - viz návod na použití: http://www.granofyt.cz/navod-k-pouziti.php a o to tak, že novou podestýlku dáváme na místa, kam koník nevykonává svou potřebu a starší podestýlku přemisťujeme do rohů nebo míst, kam víme, že koník kálí.

 • 7. Granofyt

  Požírání podestýlky

  09:28 - 16. 01. 2014

  Dle našich zkušeností koníci většinou tuto podestýlku nepořádají, naši koníci si například nerozpadlých pelet maximálně zobnou (asi jim nechutnají) a rozpadlé Pelety je příliš nezajímají. Jako všude mohou existovat výjimky, ale není to běžná praxe, kterou bychom se dozvídali do našich zákazníků. Navíc se jedná o čistou slámu, takže pokud koník podestýlku přeci jen ochutná, neměla by mu způsobit problém.

 • 8. Jitka

  zkušenost

  12:24 - 16. 01. 2014

  Reaguje na 7.

  Z podestýlek, které jsem vyzkoušela mi granofit vyhovuje nejvíc, kvůli vyší ceně jej nepoužívám pravidelně, ale dovedu si představit, situaci (dostupnost či nedostupnost slámy), že bych jej využívala trvale, Moji pažravci pelety žerou, ne příliš, dokud se nerozpadnou, ještě žijou, rozpad lze urychlit lehkým pokropením. Snižuje objem hnoje min. na 1/3 objemu hnoje ze slámy.

 • 9. JanaS

  rozdíl v peletách?

  13:22 - 16. 01. 2014

  Dobrý den, můžu se zeptat, jaký je rozdíl mezi peletami ze slámy na topení a peletami ze slámy na podestýlku? Děkuji :-)

 • 10. Granofyt

  Výborný dotaz, děkujeme :-)

  16:43 - 16. 01. 2014

  Reaguje na 9.

  Rozdíl je především v kvalitě suroviny a procesu výroby. Podestýlka Granofyt je vyrobena pouze z čisté a suché pšeničné slámy bez pojiv a aditiv. Při výrobě a hlavně při sklizni klademe velký důraz na kvalitu sklízené slámy. Její vlhkost nesmí přesáhnout 14 % a také nesmí dlouho ležet na řádku, jelikož několikrát „vymoklá“ sláma ztrácí schopnost navazovat tekutiny. Suchou nabalíkovanou slámu skladujeme pouze pod střechou a v průběhu výroby podestýlky separujeme ze slámy jemné prachové částice, které mnohokrát tvoří až 2 % objemu vstupní suroviny. Vzhledem k technologickým nárokům na výrobu si každý zákazník může být jist, že je podestýlka granofyt vyrobena z kvalitně sklizené a uskladněné pšeničné slámy s minimálním množstvím prachových částic.

  Pelety na topení ze slámy jsou vyráběny, tak aby bylo dosaženo co nejvyšší výhřevnosti. Velice často se přidávají do pelet na topení zbytky z čištění zrna a pro zvýšení výhřevnosti zadina z olejnin. Při výrobě pelet na topení se jemné prachové částice ze surovin rozhodně neseparují a jsou součástí pelet.

 • 11. JanaS

  RE:

  17:46 - 16. 01. 2014

  Děkuji za odpověď. Řekla bych, že prachové častice musí vznikat už při samotné výrobě pelet drcením :-) Na ten rozdíl jsem se ptala z důvodu ceny, jelikož pelety na topení stojí cca 3-3,5 tis./t, vaše cca 5,5 tis. Kč/t.
  Ještě bych měla jeden dotaz. Obilí na polích se ošetřeje celou řadou chemie, počínaje morforegulátory, herbicidy, fungicidy, insekticidy (a buhvi cim jeste, nejsem zemědělec) ... až po minerální hnojení. Zabývali jste se někdy otázkou, kolik toho ve slámě vlastně zůstane? Pšenice je (narozdíl třeba od ovsa) poměrně náročná plodina a třeba takové ozimy se navíc ošetřují proti plísni sněžné.
  Slámu (v té klasické podobě) nevidím vůbec jako vhodný materiál ke stlaní. Velmi málo saje, obsahuje mykotoxiny už na poli, práší, špatně se rozkládá, je neskutečně neefektivní na dovoz, skladování, manipulaci...a to už vůbec nemluvě o tom, jak stáj stlaná slámou zapáchá čpavkem...
  Peletování má určitě budoucnost, je to skvělá metoda jak zefektivnit stlaní, zlepšit mikroklima v maštali i kydání ... jen sláma jako vstupní surovina mi nepřipadá vhodná.
  Neberte to prosím jako kritiku, je to jen malé zamyšlení nad vstupním materiálem ... :-)

 • 12. Kajra

  pelety jsou fajn

  18:06 - 16. 01. 2014

  já stelu peletama svoje dva koníky už měsíce a nedám na ně dopustit. Míň hnoje, dobře to saje, nedřu se se slámou...V západní Evropě to je běžná praxe, takže žádná neznámá novinka to není. A že by kvůli tomu, že sežere pelety, měl mít kůň koliku, to mi připadá nereálné - granulované krmné směsi jsou taky ve formě pelet, ne.

 • 13. Granofyt

  Re:

  11:36 - 17. 01. 2014

  Reaguje na 11.

  Děkujeme za reakci. Ze začátku musíme podotknout, že cena 5,5 tis. Kč/t je cena s DPH 21 %, dopravou po celé ČR, vratné zálohy 360 Kč na Big Bag+paleta a dobírky 80 Kč. Po odečtení vychází cena v akci do konce ledna na cca 2,8 tis. Kč/t. Dotaz ohledně ošetřování plodin pesticidy je na delší diskuzi. Podle našeho názoru použití pesticidů a hnojiv nemá rozhodně negativní vliv na zdraví zvířete, které stojí (občas ochutná) na podestýlce vyrobené ze slámy.

  Určitě existují a mohou být vhodnější i jiné materiály. Dostupnost a cena bohužel není srovnatelná s pšeničnou slámou. Brzy budeme vyrábět také peletovanou podestýlku z Miscanthusu (ozdobnice čínská)... Myslíte, že by byl zájem o tuto podestýlku i když by byla cena o cca 20 % vyšší?

 • 14. netouš

  moje zkušenost

  07:03 - 18. 01. 2014

  Dobrý den, s tímto výrobkem jsem se již setkala a upřímě jsem z něho moc nadšená nebyla. Testovala jsem granulky pod 5 koní. Postupovala jsem dle návodu, protože si nechám poradit, když něco neznám a pod třemi koňmi, celkem čuňaty, to již po 14 dnech nehorázně smrdělo a to stály ve venkovních boxech. Další problém pak nastal v tom, že když jsem dosypala novou podestýlku tak koně ji sežrali dřív než se rozpadla. Zbylí dva koně na tom byli celkem dobře v prvé řadě podestýlku nežrali :-) a byli extra čistotní, ale tady jsem zas řešila velkou prašnost podestýlky. Takže ze začátku jsem byla nadšená, ale pak zklamána.

 • 15. Granofyt

  Re:

  11:26 - 18. 01. 2014

  Dobrý den, tato vaše zkušenost nás moc mrzí. Náš produkt za pár let prošel svým vývojem a momentálně můžeme říci, že má tu nejlepší možnou kvalitu. Dle posbíraných zkušeností od našich uživatelů jsme zdokonalili i návod na použití, který naleznete pod tímto linkem: http://www.granofyt.cz/navod-k-pouziti.php
  Především doporučujeme pelety pokropit dostatečným množstvím vody. Pokud koníci žerou pelety vcelku, je potřeba kropit a nechat rozpadnout i novou přisypanou podestýlku. Podestýlku doporučujeme obměňovat přirozenou výměnou (starší podestýlku dáváme do míst, kam koně kálí, novou do míst, kam potřebu nevykonávají). Rovněž doporučujeme podestýlku prosívat místovacími vidlemi, abychom se zbavili skrytých nečistot - a odstraňovat části podestýlky, které i po přesití nevoní. Podestýlka tak zůstává dlouho funkční bez potřeby vyvezení celého boxu. Rádi poskytneme co nejvíce informací uživatelům, aby byli s naším výrobkem spokojení.

 • 16. netouš

  re:

  16:11 - 18. 01. 2014

  Reaguje na 15.

  Ano, jak píšete tak jsem i činila a neb nejsem u koní prvním rokem ;-)
  Je teda pravda, že už je to ňáký tři roky, co jsme tuto podestýlku zkoušely tak věřím, že jste se posunuli v kvalitě kupředu. :-) Jestli někdy budu mít zas příležitost tak opět vyzkouším, protože na druhou stranu mi z alternativních podestýlek s kterými jsem měla možnost se setkat přišla tato v poměru cena, kvalita asi nejlepší.

 • 17. Granofyt

  Re:

  09:23 - 20. 01. 2014

  Reaguje na 16.

  Budeme moc rádi, když naši podestýlku vyzkoušíte znovu:-)

 • 18. Jana Velká

  nápodobně

  16:27 - 20. 01. 2014

  Reaguje na 14.

  Plně souhlasím s "netouš" mám tu samou zkušennost z Rakouska, kde to byl hit asi kolem roku 2007. Předpokládám že to nebyl výrobek výše zmíněné firmy, ale princip byl stejný.
  Prvních pár dní paráda, jen pár kobyláků, viz vaše foto.... pak těžké mokré pecny, které smrděly a.... ano pár nenažraných koní (krmilo se dostatečně 3x denně senem + travnatý výběh, hlad tedy neměli) veškerou novou podestýlku sežralo !!
  PS.: ještě poznámka pokud se granule už rozpadnou a jsou ještě suché tak práší taky

 • 19. Kajra

  Re:

  19:38 - 20. 01. 2014

  ty jo, lidi, fakt nechápu. Stelu peletama měsíce a něvěřím vlastním očím. Jsem s nima spokojená pořád (jak na začátku, tak teď). Zkrátka jako se všim, když chcete, aby to dlouho vydrželo a dobře to fungovalo, je potřeba se o to starat - to znamená prosejvat, jak to někdo nazval, pokud je kůň prase. Mám dva koně celkem prasátka a někdy ráno super a někdy se hold o trochu víc při úklidu zapotim - ale vždycky i když to na začátku vypadá, že se to musí vyvýzt celý, po prosití a vyhození toho nejhoršího je to zase jako ze škatulky. Takže bych řekla, že to je o přístupu. Kam se hrabou piliny nebo sláma... Chvilku se tomu pověnuju (jako že pořádně proseju - rozuměj zbavim pelety zahrabanejch bobků a sena) a za odměnu nemusim tahat a řešit těžký balíky slámy a nemám každej druhej den plnej valník s hnojem. a to je pro mě odměna dostatečně velká. Navíc vim, že bych ze slámy šílela, protože by měl kůň ještě větší pupek, než teď. a piliny nikdo nechce na hnůj a navíc jsem je taky musela pořád vyvážet, nesály tak dobře...
  Ještě řešim, jak to udělat, aby se mi seno u toho většího prasátka nemíchalo s peletama (zahrabe si seno do úplně celý podestýlky v celym boxu, asi na tom dělá celou noc...), to je pak trochu boj - a vymyslela jsem zpomalovací síť na seno. u jednoho to funguje dobře, zkusim to teď i na druhýho.
  Takže sečteno podtrženo, můj názor je, že je to hodně o tom, jak to člověk místuje a jak se o to stará - mně to funguje skvěle.
  ale jasně, každej má právo na svůj názor. Na druhou stranu mi nevyhovuje, když se za každou cenu snažíme na všem najít to špatný (česká povaha?) - ale ať si každej samozřejmě vybere to, co mu vyhovuje nejlíp. za mě to jsou pelety a to z mnoha důvodů.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 4 čtenářů. Celkový počet bodů: 20.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: