Týrání - co s tím?

6. 05. 2016 06:00

Obrázky: 10

Autor: Tomáš Förchtgott Foto: archiv autora Rubrika: Koňská záchranka Počet přečtení: 12498 Počet komentářů: 29 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Toto zamyšlení jsem se rozhodl napsat ve světle skutečností z posledního období. Zdá se mi, že případů krutého zacházení se zvířaty s neblahými důsledky v poslední době přibývá. Chtěl bych touto cestou upozornit na dvě roviny možného případného řešení mnoha problémů. V první části se budu zabývat možnostmi ze strany státu a orgánů činných v trestním řízení a ve druhé části, která se zřejmě mnoha "koňákům" nebude líbit, nad situacemi, které tu nemusely být, kdyby...

Nechci a nebudu nikoho obviňovat nebo vláčet na pranýř, mnohé situace vznikají bezděčně, vyplývají nikoli z nekalého úmyslu, ale z možností v daném místě, shodou okolností či nešťastných náhod nebo z neznalosti dané problematiky.

Blýská se na lepší časy?

Stát. Měla by to být instituce, která je schopna nejen legislativně, ale i prakticky zasáhnout a řešit, pokud už k takovému případu dojde. Jak všichni víme, v drtivé většině případů tomu tak není. První významnou změnou ve prospěch živých tvorů byla změna Občanského zákoníku, kde živý tvor není brán jako věc. I když, i do té doby se dal aplikovat Zákon na ochranu zvířat 246/1992 Sb. Jedna věc jsou zákonné možnosti institucí, druhá věc je praxe. Proto jsem přivítal možnost vyjádřit své názory na mezinárodní konferenci v roce 2014. Možná i přispěním diskutujících se začalo něco dít v této oblasti, kdy výstupem z této akce bylo nejen zařazení záchrany zvířat do programů krizových štábů Integrovaného záchranného systému, ale i důslednost v provádění úředních výkonů a především úzká spolupráce mezi jednotlivými složkami státu. V mnoha případech rozsáhlých záplav nebo požárů nejde jen o utrpení samotných zvířat, ale i o nemalé hospodářské a finanční prostředky - poukazovali jsme například na záplavy, které se dotkly i pražské zoo s neblahými důsledky - chyběl plán evakuace, náhradní péče, koordinace záchranných prací.

Ležící hřebečekSnad i díky tomuto počinu vznikla a 1. dubna 2016 byla uvedena do praxe smlouva o spolupráci mezi Policií ČR a Státní veterinární správou (podrobnosti v článku zde). Doufejme tedy, že nebudou muset odcházet státní veterináři s nepořízenou, i když zjevně a neoddiskutovatelně se v daném "chovném" zařízení děje něco, co se neslučuje se zákony tohoto státu (o slušnosti a etických vlastnostech "chovatele" nemluvě).

Mezitím se nám - Koňské záchrance - podařilo s výrazným přispěním sbírky "Záchranné sítě pro koně", organizované MVDr. Lýdií Čačkovou, již na stránkách EQCH prezentovanou, spustit do praxe program základního školení profesionálních hasičských sborů z celé ČR. První byli proškoleni hasiči z Libereckého kraje. K našemu potěšení již zvládli i ostrý zásah s použitím sítě samotné a s technologickými i etickými postupy, které se dozvěděli právě na našem školení. Zprávy o zásahu proběhly i v celoplošných televizích...

RandySnažíme se i s přispěním Jihomoravského kraje dostat do republiky maketu koně, která bude odpovídat požadavkům na důkladné možnosti proškolení zásahů v krizových situacích. Náš strnulý, lehoučký a vpravdě již dost opotřebovaný "Emil" je sice na základní seznámení s problematikou dostačující, ale na opravdové nácviky tahání ze studny, sklepa, průrvy, montážní jámy, bahna, vody atd. zcela nevhodný. A všichni se shodneme na tom, že na živém zvířeti se toto nedá nasimulovat. Maketa Randy Horse Rescue Manequin by měla sloužit nejen pro potřeby IZS, ale i pro cvičení budoucích veterinářů na VFU v Brně, například manipulace s ležícím koněm v boxe, vytažení ulehnutého koně v přepravníku při příjezdu na kliniku nebo možnosti transportu koně v anestezii jeřábem na operační sál. Pokud se povede a Randy se k nám dostane, chceme ve spolupráci s HZS Brno vytvořit podrobnou metodiku. V ní bych rád zdůraznil i taková fakta, jako jsou možnosti státu při odebrání většího počtu zvířat (zatím je vše ve fázi nápadu a inspirací i ze zahraničí), případně vytvoření funkčního systému logistických záchranářských prací většího rozsahu i s pomocí soukromých subjektů.

Rádi bychom vytvořili v Brně i akreditované školicí středisko zaměřené na záchranářské, vyprošťovací a logistické práce zvířat v ohrožení. Doufejme, že se podaří v praxi opravdu propojit možnosti PČR i v tom, aby se nečekalo dlouhé měsíce na rozhodnutí a nařízení SVS, mezitím totiž zvířata trpí dál a v mnoha případech bohužel nevydrží. Podle mého by to v takových případech chtělo nařídit okamžité předběžné opatření, aby zvířata netrpěla dlouhé měsíce, než se a zdali se vůbec nějak rozhodne. A v případě nařízení opatření a nedodržení tohoto mít k ruce možnost dalšího tvrdého a nekompromisního postihu daného "chovatele", postaveného na maření úředního výkonu. Co je nám to platné, když se majitel podmíněně odsoudí se zákazem činnosti (tedy chovu) ve zkráceném řízení za utýrání zvířete, když pár měsíců po pravomocném rozsudku se s ním potkáme na chovatelské akci jakožto s úspěšným chovatelem... Tam by měla SVS společně s PČR zasáhnout, odvést daného pro porušení podmínky a přitvrdit...

A teď k té druhé zmiňované části, pro některé koňáky zřejmě možná i dost nepříjemné.

 Jaké máme možnosti v případě nouze?

Množí se na nás dotazy, co mají majitelé dělat, když kůň nemůže vstát, má hnilobu v kopytech nebo je prostě jinak postižen... Ono je v dnešní době velmi oblíbené, často prezentované a obhajované ustájení typu 24/7. Samozřejmě v zásadě nic proti tomu. Ale jaké jsou možnosti v případě nouze? I hniloba v kopytě je v daném prostředí neřešitelná, protože nelze koníka umístit do suchého, nastlaného boxu a tam se o něj postarat. Protože tahle možnost není. Pronajatá hektarová louka, na které je osm, deset koní (norma přitom říká skoro hektar na jednoho koně) - po deštích samozřejmě hodně blátivá, je prostě nevyhovující. Musíme si uvědomit, že se samozřejmě dříve nebo později nějakému koníkovi ze stáda přitíží, ale přivolaný veterinář je téměř bezmocný, protože nemá i při lehčí kolice kam oddělit postižené zvíře a pověsit fýzák...

O tom, že na mnoha takových místech ani není elektřina, nemluvě. Tím se nechci nijak zastávat majitelů kamenných stájí, kde v mnoha případech jsou podmínky horší, než v dobře vedených zařízeních 24/7 se suchým skladištěm krmiva, pečlivě udržovanými pastvinami a zimním výběhem, odděleným přikrmováním, individuální péčí o každého jedince a s možností ustájení v suchém čistém boxe v případě nouze v nedalekých sportovních stájích.

Zamysleme se nad tím, jaké máme možnosti prevence před úrazy či případně léčení v daném místě. Při budování i nových luxusních stájí jsem se setkal, byť je navrhoval slovutný architekt, s nesmyslnými uličkami, zákoutími, překážkami, které znemožňovaly přístup techniky k boxu s koněm v nouzi. Nemysleme si ono oblíbené "mně se to stát nemůže". Koně, jako i lidé, stárnou, mají své problémy a dokonce i umírají. Je to koloběh života. Přirozený. Nejsou jen krásné dny s růžovými brýlemi, nejsou jen pěkné zážitky u koní...

Ležící hřebečekDalším, v poslední době rozšířeným a letos zvlášť závažným problémem, jsou hříbata. Mnoho lidí se najednou začalo zajímat o připouštění s vidinou vlastního chovu. Ale, zase je tady to ALE. Bohužel bez bližšího povědomí o nárocích nejen budoucí maminky v průběhu březosti, ale i akutní poporodní péče. Proč jen za letošní jaro se řešilo a řeší abnormální počet komplikovaných porodů, poporodních komplikací u klisen či problémů samotných hříbat. A zase je tu večerní zoufalý telefonát terénní veterinářky: "Rychle dojeďte, já tady nemám ani světlo, ani kam postiženou matku umístit mimo blátivý, skoro zmrzlý výběh z dosahu ostatních zvědavců."

Každý by si měl promyslet a předem zajistit, na koho se obrátit v případě nouze (například domluvit si ve vedlejší vsi stodolu s elektřinou a s možností teplé vody), mít kontakt a znát místního přepravce, dobrého veterináře.

Jednou stránkou věci jsou emoce. Chápu pohnutky vyděšené majitelky, když se jejímu miláčkovi něco stane. Tady musí bezpodmínečně nastoupit druhá zásada, a to jsou možnosti - jak materiální - box, elektřina, voda, přeprava, zajištění dohledu, veterinář, případně parta silných chlapů nebo místních dobrovolných hasičů, tak finanční. Mám na přepravu, na léčení na klinice, na veterináře? Třetí a zřejmě asi nejzásadnější je prognóza. I když jsou některé těžké stavy u koní více nebo méně řešitelné, mám na to, abych ho nechal léčit a následně zvládl dlouhodobou rekonvalescenci s nejistým výsledkem? A to nejen po stránce finanční, ale i vzhledem k vlastním časovým, emočním a psychickým vlastnostem.

Horse EmergencyZamysleme se sami nad sebou, než něco podnikneme, mějme na paměti možné důsledky našeho sice možná bohulibého, ale neuváženého počínání. Nejde o věc, kterou po omrzení odložíme, nebo po zjištění závady vyhodíme, jde o živého tvora, který je na nás závislý! Mějme oči otevřené a nezavírejme je před problémy, ve většině případů se jim dá předejít.


Autor je členem týmu Koňské záchranky - www.konskazachranka.cz.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Holubcová

  díky

  08:12 - 06. 05. 2016

  Díky Tome :) více takových článků. A zejména 24/7/365 bez jakéhokoliv zázemí je dost šílené, ona je to móda, ale dost v tomto směru - ze zdravotního hlediska nebezpečná v případě problémů. Překvapuje mě, že lidi si myslí, že pro koně udělalli to nejlepší, ale ti se v reálu mačkají ve velkém na malém prostoru doslova a do písmene odložení, stojí v hlubokém bahně nonstop... .a stojí nonstop u balíku sena. Dobře udělané 24/7/365 i s kamenným zázemím je k nezaplacení, ale kolik je jich tak dobře udělaných?

 • 2. pipilota

  Díky a častěji

  12:40 - 06. 05. 2016

  Je hezké, že se věci okolo řešení týrání zase pohnuli směrem k rychlejšímu zásahu (alespoň trochu).
  Jinak část o nezodpovědných majitelích - chovatelých by se měla opakovat co nejčastěji.
  I z diskuzí na EQ je vidět, že lidi často nevědí co přesně si při ustajování objednali, jak má to ustájení vlastně vypadat, fungovat atd. Možností je hodně a je třeba diskutovat detaily - každý kůň je jiný.
  Jo 24/7 by mělo být finančně nejdráž (protože ty boxy jsou stále k dispozici). Ale jak píše Eva, kolik kvalitních ustájení 24/7 opravdu je? A kolik se jich tak jen tváří... A vlastně jsou na hraně týrání.

 • 3. nitka

  24/7

  13:24 - 06. 05. 2016

  Taky obhajuju ustájení 24/7, samozřejmě jeho součástí musí být jisté zázemí, možnost oddělení koní,sucho, světlo...
  Pokud někdo chová koně na plácku ohrazeném páskou a kolem dokola nic, lze odsoudit leda jeho jako nezodpovědného majitele, nikoli typ ustájení jako takový.

 • 4. Barrel

  Pochybnost

  13:28 - 06. 05. 2016

  Problém bezpochyby existuje, ale řešení pomocí zapojení policejních intelektuálů, no to snad nemyslíte vážně. Vůbec nechápu oslí můstek, kdy se od popisu vyproštění koně ( velmi chválihodné), přejde k týrání koně ( velmi odsouzeníhodné). 1 koně na hektar Prosím ukažte mi ti, kromě západního Texasu jsem to ještě neviděl (no a ta pastvina tam, ta by se vám asi nelíbila). Vím, že byl jakýsi předpis o jednom koni na 0,75 hektaru, ale to bylo tuším o dotacích ( tedy aby jich tam nebylo míň ).Tak a teď mi nadávejte

 • 5. Horsana1

  no

  13:44 - 06. 05. 2016

  Reaguje na 4.

  Argumentovať akurát tým, že niet kam zavesiť fýzák (fakt ste nikdy nevešali fyzák na vidly ?) je skutočne dosť zvláštne, ako keby prítomnosť boxu (chlieva, štondu) niečo také poskytovala, na nejakej vonkajšej ploche je aspoň možnosť oddeliť koňa páskami, v chlieve, kde za štondom koňa je jazero močovky a za ním ohrádka zo sviňami, ktoré keď sa v nej postavia na zadné, tak môžu koňovi ohlodávať nohu (true story a zďaleka nie jediná) toho človek zmôže ešte menej, pravda, neprší tam na neho. V - 15 ak aj má 24/7 zázemie toho tiež človek veľa nezmôže. Ten článok je taký nejaký podivný.

 • 6. vladka

  3 témata v jednom

  15:28 - 06. 05. 2016

  Je škoda, že se Tomáš pustil kromě svého odborného tématu - vyprošťování a převoz nemocných koní - i do těch dalších dvou. Snaha o maketu a spolupráci s hasiči a policí je velmi chválihodná a potřebná.

  O tom, jak těžké je dostat týraná zvířata (nejen koně) od jejich původních majitelů a najít jim nové domovy by měl psát někdo, kdo se v tomto pravidelně angažuje a takovou akci má za sebou. Vím pouze z vyprávění takové veterinářky, jak dlouho trvá, než příslušné orgány (a jsou v tom i obecní úřady) nařídí a zařídí takové odebrání. Takže ten problém je spíše právní a pak organizační, ale hlavně výrazně širší než je popsáno v článku.

  Aplikace nevhodnosti podmínek pro nemocné/staré koně na způsob managementu 24/7 je opravdu nešťastná. Jak v boxovém, tak v pastevním ustájení jsou místa, kde se mají koně jako v pekle, tak místa, kde se mají jak v ráji (doufám, že i podle koňských požadavků a potřeb). Potřeba pastviny 1 ha na koně vychází spíš z možnosti jeho celoročního uživení (tzn. nejen pastva, ale i seno) a v českých luzích a hájích toto může mít jen pár ustajovatelů.

  Celkově apelace na majitele, aby si způsob ustájení kontrolovali a předvídali i nepříjemnosti, a měli na ně připravené dostatečné množství financí, mi připadá ok.

 • 7. kerri

  Pochybnost?

  17:22 - 06. 05. 2016

  Mám ten dojem, že čtenáři buď neumí, nebo nechtějí číst... Za prvé, hodnotím reálnou situaci tak, jak se mi dostává přímo ze sedmileté praxe s těžkými případy. Neargumentuji "akorát tím, že není kam pověsit"- no je to do značné míry vytrženo z kontextu- drtžte vidle z fýzákem, který vám mezitím zmrzne, když je potřeba i několik hodin v kuse, ohradit páskou od ostatních, docela úsměvné při zvědavosti ostatních, máme bohužel i s tímhle své praktické zkušenosti Několikrát se nám stalo, že na druhé straně zoufalého telefonátu byl dotaz na již značně kulhajícího koně se zánětem v kopytě v režimu 24/7. Reálné možnosti: oddělit koně z blátivého skoro zmrzlého výběhu (neboť na dědečkově zahradě cca 1500 metrů čtverečních je osm koní) do suchého prostředí a s pomocí veterináře započít léčbu ("nemáme kam"), další možností, protože kůň už nechce ani stát a leží v bahně, převoz na kliniku ("na to nemáme peníze"), poslední možností už je jen ukončení trápení. No a co se týká norem, 0.75 ha je stanoveno nikoli kvůli dotacím, ale celá desetiletí základní zootechnická norma, platná i za hluboké totality při extenzivním chovu ... A proč bych neměl myslet vážně spolupráci s Policií, už vůbec nechápu. V nadpise je-"co s tím" tak se snažím popsat, co by se s tím dalo dělat a oslí můstek je například v textu uvedena (a asi nepřečtena) možnost vytvoření ucelené metodiky záchrany zvířat od vyproštění, přes právní výklady, teorii živelných katastrof, logistiku po následnou péči... Stačí číst...

 • 8. kerri

  24/7 vs boxy

  17:28 - 06. 05. 2016

  V textu je rovněž uvedeno, že rozhodně neobhajuji stoprocentně boxové ustájení, znám i kvalitně vedené 24/7 i velmi špatné podmínky koní v boxech... Takže poprosím opět nevytrhávat z kontextu...

 • 9. pipilota

  peníze

  13:16 - 07. 05. 2016

  24/7 je dobrý systém, ale bohužel móda zasáhla. Bez opravdových znalostí je za 24/7 označováno kde co. A světe div se majitelé koní to berou... Tak proč nenabízet... (pak vznikají nedorozumění)

  1 ha na koně si jako normu pamatuji odjakživa. Lze méně, ale musíte být lepší v péči (sběr kobyláků, řešení dokrmu, nedopasků, dosevů). Tedaže to bude zase dražší.

  A tak jako se to tu probíralo už vícekrát - je to o penězích. Koňáci co je nemají a čekají s vetem až na poslední chvíli (už je pak pozdě). Není na to dát si koně do jiné stáje (protože tam chtějí celých 5 tisíc) atd. Neřeší včasně prevence... Tam je ten problém, že nechtějí dát a nebo nemají dost peněz a nechávají problémy zajít daleko. Koní je hodně a tak nezvládnou ani rychle prodat...

 • 10. ZVP_Alex

  Taky bych to tak viděl

  07:19 - 08. 05. 2016

  Reaguje na 9.

  Bohužel mi nezbývá, než s Vámi naprosto souhlasit. Jenom bych to ještě doplnil, že v podstatě jsou jen tři tipy majitelů koní:

  1. Tip jsou Ti co na to nemají peníze a přesto mají koně. Bohužel :(

  2. Tip jsou Ti co na to peníze mají, ale mají je jen jako něco co momentálně frčí a nebo frčelo a pozvedávají si tím svoje mnohdy pošramocené ego. Takže taky žádná velká sláva :(

  3.Tip jsou Ti co na to mají jak peníze, tak čas a jsou ochotni ve prospěch koní nešetřit ani jedním. :)

  A je jen otázka, jak dosáhnou ideálního stavu, tedy pokud to jde.

 • 11. žofré

  Řešení týrání

  09:38 - 08. 05. 2016

  bude jako vždy u všech systémových problémů pracné, dlouhodobé, mnohosložkové, se slepými odbočkami.

  Největší problém je podle mého v ustavení se jakéhosi týmu, který by byl dostatečně charismatický , tažný, vytrvalý a reálně schopný dlouhodobě spolupracovat mezi sebou i s okolím a tlačit vytrvale na všechny ty představitelné dílčí problémy. A měl rozpracovanou vizi a cíl.

  Akutní stavy jakož i úvahy o jejich prevenci jsou jistě jedna část / a záchranka se tím směrem snaží opakovaně/

  možná by to chtělo i

  - zákonný rámec -jednoduchý, pochopitelný, nejméně nespravedlivý, s možností vlastní vůle a kreativity a zodpovědností za ni,snadno a rychle prakticky vynutitelný a vynucovaný / naposledy na EQ podobným směrem hodil návnadu MiKKC, před 2? lety a fran? dávala link na petici proti rolkuru iniciovanou Anje Beran, mezi podpisy jsme viděla i lidi z EQ.angažoval se i J.Podhajský . http://kopytar.cz/index.php?clanek=7 v některých kausách spíš dříve redakce EQ.../
  - systém vyhovujících záchytných míst pro "zachráněná" zvířata / před lety tímhle směrem na EQ myslím dumaly megera, EvaHálová.../
  -jasně stanovit nejen právní, ale i finanční rámec těch záchran/ pověřená obec nebude spěchat s odebráním nebo záchranou, páč bude toulavé psisko ve spádovém útulku živit a starosta dostane čočku, že za ty prachy mohl být chodník/, ujasnit si celostátně, kolik se nám chce na žvížátka dávat, jestli každý z nás bude mít navíc daň pár káčé nebo každý majitel zvířete pošle při jeho nabytí nebo při jeho držení průběžně ještě určitý obolus recyklační pro zvěř méně šťastnou nebo kvalitní šoty do TV bo čo
  - šíření co nejkvalitnějších a určitým způsobem "garantovaných" informací a doporučení co nejširšímu okruhu lajek i majitelů zvířat ku prospěchu těch zvířat, nikoli jako věšák na reklamu, která mě živí..../ a to se v čase snaží mnozí a různě, z větších u koní EQ,KE, jistě i ifauna,veterinární veby, stránky různých stájí, Třetí kůň, "přirozenokomunikující", kopytáři, podkováři,chovatelské svazy, equitv, časopisy.../

  a určitě toho bude ještě víc, co by mělo
  zabíratt vše jedním směrem a koordinovaně a vytrvale táhnout k danému cíli a poznat, co je slepá cesta vývoje, a opustit ji..Od MZ přes Jaroměř a SCHČT po media ,Vydru, zelené a záchrankou na záchytku. Ale v zemi demokracie chápané pouze jako individuální svoboda a šance nejspíš nadále každý izolovaně řešit po svém svůj prut , když se mu zrovna zachce.
  Ve všem. A ráda bych se mýlila.


 • 12. kerri

  jo jo

  11:50 - 08. 05. 2016

  Reaguje na 11.

  Ahojky,
  dík za příspěvek. Přesně tímto komplexním směrem se snažíme zabývat, a to až na úrovni zákonodárců a ministerstvech. Je to dneska o tom, KOHO znáš, ne Co znáš. Takže postupnými krůčky od základního školení manipulace se sítí dochází ke zjištění ze strany vedení složek, že je potřeb s tímto stavem něco dělat (po pozítřku budeme mít proškoleno cca 150 hasičů z krajů Liberec, Praha, Jižní Morava Plzeň, další by měly následovat). Základní jednodenní školení na manipulaci. Tím, že se přímo zúčastňujeme i akcí na záchranu týraných zvířat (viz např. "Příběh Berušky) a byli jsme i účastníky vyšetřování (v této kauze dva výslechy na služebně PČR...), máme dost argumentů k tomu, aby jsme přesvědčili ty, kteří chtějí něco v tomto dosáhnout... (přes ministerstvo vnitra, km patří složky IZS ministerstvo zemědělství, kam patří SVS...) Máme rozpracované komplexní systémy, nejen technologické, ale i právní, etické, materiální, ekonomické i logistické, jak relativně jednoduše a bez vysokých nákladů v první fázi pomoct zvířatům z neúnosných podmínek, až poté následně řešit "chovatele"... Máme obsáhlý materiál TLAER (Technical Larege Animal Emergency Rescue) s laskavým svolením zakladatelky celosvětového fóra zvířecích záchranářů, p- Rebeccy Gimenez z USA, s použitím toho, co už funguje ve světě z jejich materiálů (osobně jsme se setkali na Světové konferenci BARTA (British Animal Rescue and Truma care Assotiation) záchranářů velkých zvířat, konané v Prosinci 2015 v Praze... Nejsme jenom ti, kteří přijedou ke konkrétnímu jednotlivému případu, máme i partu lidí, kteří se např. v současné době starají o devět z jedenácti odebraných koní na Olomoucku (bohužel dva už nejsou mezi námi, a právě i toto je pádný a ne jediný argument pro okamžité odebrání následné řešení, ne naopak, jak tomu bylo doposud...). Nedávný, sice ojedinělý, převoz nevládného hřebce na kliniku, kde po zjištění fatálních škod v důsledku špatného předchozího zacházení zřejmě bude majitelka, která po odkoupení se pokusila o záchranu, vyžadovat podrobné veterinární zprávy s výhledem dalšího řešení. Jsou to střípky, je to běh na dlouhou trať, ale kde by se nám před rokem, dvěma zdálo, že sami hasiči z celé republiky budou chtít s námi spolupracovat na takovéto úrovni... Jdeme dál.

 • 13. svojtina

  Jak to dopadlo?

  12:13 - 08. 05. 2016

  A jak to dopadlo s tím hřebečkem? Děkuji za odpověď.

 • 14. žofré

  Tak ať se daří,

  13:35 - 08. 05. 2016

  Reaguje na 12.

  jak říkával pan Tomíšek.

  Podoteky:
  systém je tak schopný, jak funkční je jeho nejslabší část, je dobré ho vylepšovat proporcionálně, jinak je to krom nefunkčnosti strašné plýtvání, vším. Vypůjčím si výrok kamaráda související s dostupností RZP a naopak absencí míst následné až sociální péče u lidí:" Zlatým kočárem tryskem-šup na hnůj."

  Ne vše, co funguje v jiném prostředí, má reálnou šanci fungovat v kotlince.

  Ne vše, co je technicky možné, je ekonomicky únosné a eticky žádoucí (i když já jsem asi tresť z Harpagona a první tučný rok už cítím v dohledu ne sedm, ale čtrnáct nebo veškeré nasledující jako hubené).
  Zvířata mám ráda, ale pokud budu mít volnou jednu kačku a srovnatelný názor na projekty, většina halírů půjde na spoluobčany co nejbližší a za ty na zvěř budu možná sponzorovat humánní utrácení.

 • 15. žofré

  Abych končila pozitivně,

  13:45 - 08. 05. 2016

  Reaguje na 14.

  doplním, že dost může udělat každý a levně, tj sám si nelhat a činit nejlépe, jak dokáže, bojovat s vlastní leností a ješitností, sdílet ověřené informace s linkováním zdrojů,vysvětlovat a pracovat si na tom, aby jazyk přizpůsobil příjemci a tak, každý posun se počítá.

 • 16. kerri

  hřebeček

  08:20 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 13.

  hřebec bohužel nepřežil...

 • 17. kerri

  zvířata v.s. lidé

  08:29 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 14.

  Ano, mnohým se zdá, že pro lidi by se mělo dělat víc. Jenže vlastně proč? Copak my jsme nadřezený živočišný druh? A navíc v české kotlince je přes dvacet tisíc (!!!!) "organizací na podporu hendikepovaných, slepých, postižených atdatd... lidí a jen několik desítek (takže skoro tisíckrát míň) organizací na pomoc zvířatům. Jsme v zajetí technologií a vlastního egoizmu, nemáme bohužel už ani čas myslet na to, že vlastně příroda a vše živé nás živí!!! Co je nám platný luxusní vůz v garáži vily, když nebudeme mít co jíst a pít... A co se týká onoho zlatého kočáru, taky jsme ze začátku řešili stejný problém a opravdu jsme s tím chtěli seknout. Dnes mám na to úplně jiný pohled i co se týká dojezdu na místo, kde se např. zjistí nenávratné poškození a na nás je, abychom přesvědčili majitele, že to nemá cenu, že je nejlepší nechat odejít... A abychom končili pozitivně, daří se i zdánlivě beznadějné stavy dostat do normálu, i když je to dílo náhody a malého zázraku...

 • 18. vladka

  zvířata x lidé

  10:39 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 17.

  tomáši ano jsme nadřazený druh - i proto, že díky nám ti koně ještě jako druh přežívají. A sice máme spoustu organizací na pomoc hendikepovaným lidem, ale nakonec zjistíš, že velkou část peněz používají na vlastní provoz a že v případě nouze na starost o nějak hendikepovaného člověka zůstává rodina sama. Ale to je asi spíš jiné téma.

  co se týká právního rámce pro starost o zvířata - je to jako se vším v této "kotlince" (si dovoluji vypůjčit od žofré). I když nastavíš právní rámec a bude vše do detailu rozpracováno v rámci právních mantinelů, stále budeš narážet na neznalost a neochotu ty zákony dodržovat a hlavně, na neochotu to dodržování x nedodržování sledovat a postihovat.

  patřím k těm, kteří si pořídili koně s minimálním fiannčním zázemím. na druhou stranu, když bylo třeba, o dlouhodobě zraněného koně jsme se postarat dokázali. a podobných příkladů mám v okolí více. Držíms se pořekadla "když se chce, všechno jde". Majitelé koní bych spíš rozdělovala podle znalostí, které o koních, jejich potřebách a chování mají.

 • 19. Barrel

  Vysvětlení

  10:45 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 7.

  Protože asi nechcete pochopit co říkám, dovolím si uvěst příklad ( i když vím, že tak se diskutovat nemá). Potřebujeme hektar na koně, to nemá skoro nikdo, takže může kdykoliv přijít šimpanz s bouchačkou a začít prudit. Už je to jasné?

 • 20. Horsana1

  hektár

  12:32 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 19.

  Myslím, že to pravidlo znie nejak tak, že jeden hektár uživí jedného koňa na jeden rok, týka sa pastvy, možno sena, jadra neviem, nepestujem a nemám prehľad, aké sú hektárové výnosy sena a ovsa, to nie je zootechnická norma.

 • 21. pipilota

  Dokoupím

  15:45 - 09. 05. 2016

  Ano hektar je na koně na pastvu a seno. Je to myšleno,jakože když na statek koupíš koně, potřebuje svůj ha cca. Nemám ha - dokoupím a přivezu (mám a vydám peníze). Jasněže to takhle dělá většina, ale povědomí ideálu je potřeba držet. (zrovna Horsana pokud vím má "zimoviště" a pronajímá si letní pastviny + nákupy krmení).
  Jakože problémové jsou výběhy přetížené koňmi a roky neobměňované...

 • 22. kerri

  výběhy

  17:35 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 21.

  Díky, lépe bych to nevyjádřil. Uvedl jsem opačný extrém od "přetěžovaných" výběhů. Ale, ruku na srdce, kolik 24/7 to dělá jako Horsana?

 • 23. kerri

  řešení

  17:38 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 19.

  Asi jsem opravdu natvrdlej, takže budeme holt řešit problémy v hospodě u piva, protože vždycky se najde někdo nebo něco, kvůli čemu to vlastně nemá smysl- třeba šimpanz s pistolí...

 • 24. kerri

  zvířataxlidé

  17:40 - 09. 05. 2016

  Reaguje na 18.

  Rozhodně si nemyslím, že ti, kteří vynakládají své úsilí, možnosti a peníze ze sdrce na zvířata, se cítí jako nadřazený druh.

 • 25. Horsana1

  24/7

  20:03 - 09. 05. 2016

  Na Slovensku je situácia trochu iná, než v ČR, tu je tak nejak viac zakorenené, že ten, kto nemá pre kone aspoň nejakú maštaľ, je tak nejak menejcenný, žebrák, proste niekto, na koho sa pozerá cez prsty tak trochu viac, ako na toho, kto tú stajňu má. Sú tu na okolí ľudia, o ktorých je známe, že majú kone "nadivoko" a čo prežije, to prežije, ale takí sa väčšinou neunúvajú zavolať ani veterinára, ani hasičov, maximálne tak cigánov.

 • 26. Horsana1

  24/7

  20:05 - 09. 05. 2016

  Ale čo s tým, to neviem, oni sú žiaľ títo ľudia dokonca aj veterinári, alebo ľudia s konexiami a celkom určite devianti.

 • 27. vladka

  zvířata x lidé

  08:17 - 10. 05. 2016

  Reaguje na 24.

  tomáši kůň si tě k sobě mobilem nezavolá, ani ti za svůj odvoz na kliniku nezaplatí. Zvíře je zvíře a člověk je člověk. A to bez ohledu na to, jak máš koně rád či co pro ně děláš. a úplně otevřeně, mám naše koně moc ráda, ale kdyby se v rodině něco stalo, mají přednost před nimi lidé.

 • 28. žofré

  paralelní roviny

  14:53 - 10. 05. 2016
 • 29. Barrel

  Řešení

  20:51 - 11. 05. 2016

  Reaguje na 23.

  Je to asi marné, ale ještě jednou. Miluji koně a dávám jim všechno co mám. Ale jednu věc mám ještě raději a to je svoboda a demokracie. Obávám se neskutečně lidí z neziskovek, byť je původně jejich úmysl sebečistější, kteří chtějí obejít stávající pořádek ( soudy, veterinární orgány etc.) a sami úkolovat silové složky. Dalo by se mnoho diskutovat o současném stavu a jak jej o něco zlepšit, ale "čisté řešeni" by znamenalo tvrdým způsobem snížit počet koní. A u piva diskutuji jen s dobrými kamarády...Tož tak,

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: