Troška inspirace pro drezurní motání

13. 06. 2016 05:00

Obrázky: 6

Autor: Katka Lipinská Foto: Katka Lipinská, Míša Dvořáková Rubrika: Teorie ježdění Počet přečtení: 13672 Počet komentářů: 12 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Teoreticky o ježdění píšeme pořád. Dnes se podíváme na konkrétní cviky, přesněji řečeno jejich kombinace. Nebudu vysvětlovat, jak se jezdí vlnovka, ale co třeba kdybychom do vlnovky zkusili vložit malé kruhy? Nebo se podíváme, jak můžeme kombinovat stranovou práci, aby byla zábavná a smysluplná. Protože na každého koně platí něco jiného a práce má být pestrá a zajímavá, čím více inspirace budete mít, tím proježděnější bude váš kůň a tím více vás to oba bude bavit.

Jsou koně, se kterými obejdete dvě kolečka na jízdárně a máte pocit, že s nimi můžete dělat cokoli. S jinými si musíte pohrát půl hodiny, než docílíte toho „super" pocitu. Mám dva koně a každý je jiný. Každému také sedí jiný způsob práce a postupně objevuji nové a nové nápady, které zkracují dobu opracování a způsobují, že si já i kůň ježdění čím dál víc užíváme. Nechci suplovat jezdecké učebnice, ani „fušovat" do řemesla autoritám, jen se podělím o některé zajímavé tipy, ke kterým jsem došla sama nebo mě k nim dovedl některý z mých minulých nebo současných úžasných trenérů. Určitě také máte takové zkušenosti a třeba nám o tom také rádi napíšete?

Otázkou číslo jedna vždy je, jak koně co nejlépe připravit pro práci. Velmi obecně lze říci, že koně jemnější a krevnatější nebývá příliš potřeba zahřívat dopředným pohybem. Zato stranová práce v kroku je uvolní, naladí ke spolupráci a přesvědčí soustředit se na vás. Naopak typičtí „sporťáci", zvlášť ti staršího typu, mohutní, spíše tlačivější, bývají většinou lepší, pokud si nejprve trochu rozproudí krev svižnějším pohybem dopředu. Což ale neznamená nechat je jen utíkat po stěnách jízdárny, i tady je vhodné střídat ohnutí s narovnáním, přestavováním a brzy zařadit i přechody.

Nejprve rovně za nosem

bdPokud se rozhodnete jezdit přímo, pak alespoň hodně měňte směr. Jeden trenér, u kterého jsem kdysi byla, začínal často hodiny ježděním diagonál. Pokaždé po projetí krátké stěny najel diagonálu. Později namísto diagonály jezdil také „ze středu". Připadalo mi to zajímavé. Fyzicky to nebylo o nic náročnější, než jezdit po stěnách, ale rozhodně se přitom jezdec i kůň naučí jezdit rovně bez opory. A nevěřili byste, kolik lidí má problém v tom, aby střední čára nebo diagonála byly skutečně rovné.

K tomu slouží také jízda na vnitřní stopě. Úžasná věc a přitom ji tak málokdy vídám. Je o něco snazší než střední čára, protože se můžete řídit stěnou (musíte být stále rovnoběžně s ní). Mladý kůň nebo mladý jezdec se tak velmi dobře seznámí s rámující funkcí vnější otěže. Kůň bude mít tendenci se přibližovat ke stěně, která mu poskytuje příjemné vedení, a bez zarámování vnější otěží se na vnitřní stopě neudržíte. Nic si nedělejte z toho, že budete zpočátku vrávorat, je to jen otázka zvyku a cviku.

A když už jsme zmínili střední čáru, znáte čtyřlístek? Je to můj oblíbený chyták pro koně, kteří mají tendenci tak trochu předbíhat jezdce. Odhadovat dopředu, co se po nich chce, a udělat si to po svém. Tenhle cvik jim zamotá hlavu, protože se každou chvíli točí a nikdy neví kam. Je to vlastně kombinace střední čáry a půl jízdárny. Vyrazíte ze středu, ale v X zahnete vlevo. Na stěně potom vpravo. Nebo naopak. Nebo dvakrát vlevo a dvakrát vpravo. Pak jednou přímo a jedete půl jízdárny, ovšem v X zase někam zatočíte... a tak dál, dokud kůň nedává perfektní pozor.

Za nosem na kruzích

Projet správně kruh není psina. Stěny se musíme vždy jen dotknout. Nicméně jedeme-li velký kruh z A nebo C, máme orientační body. Bod X, kterým projedeme vždy, pak polovinu krátké stěny a pak čtvrtinu dlouhé stěny (máme-li jízdárnu 20 x 40). I když se kůň bude tlačit ven, pořád zůstáváme na „čemsi připomínajícím kruh" a možná si ani nevšimneme, že to linii kruhu tak moc nepřipomíná. Takže jste-li na jízdárně sami, přesuňte se raději na kruh středový. Kromě toho, že se tam lépe ukáže, kde vás tlačí bota, budete opět čelit nutnosti si koně lépe zarámovat vnější otěží, vnitřní otěž vás tu nezachrání.

vgsMimochodem, to, že je kůň na kruhu, nutně neznamená, že si nemůžeme hrát s přistavením. Můžeme rukou na chvíli přistavit trochu víc dovnitř (ale přitom rámovat vnější plec, aby se kůň v krku nezlomil) a potom naopak koně vnější otěží narovnat a přistavit ven do kontrasestavení. Pokud začínáte, využijte stěnu, tak to pro koně bude srozumitelnější, později si na středovém kruhu můžete ověřit, jak moc se váš kůň při vedení spoléhá na ruce, tedy zda ho na kruhu udržíte jen sedem. Já to často kombinuji se změnami ruchu, při přistavení dovnitř vyjedu aktivněji dopředu, při narovnání vnější otěží shromažďuji.

Je možné také jezdit cvik „kruhy změnit" tak, že nezměníte sestavení koně, takže na jednom jedete ve správném sestavení, na druhém v kontrasestavení.

Na velkém středovém kruhu mi nedávno ukázala jedna má svěřenka skvělé cvičení. Zkuste z něj vyjíždět na desetimetrové kruhy do A a do C (na jízdárně 20 x 40). Pro koně zvyklého točit malé kruhy pouze dovnitř to může být slušné překvapení, rozhodně ho to zpozorní a časté přestavování zlepšuje i uvolnění. Jde to? Príma, tak si zamotáme hlavu ještě víc. Přidejme si malé kruhy dovnitř v B a v E. Pořád to jde? Tak je můžete ještě proložit mým oblíbeným „v kruhu změnit směr". Garantuji vám, že tahle motanice správně ježděná vám koně rozhodně naohýbá, i kdybyste nechtěli.

Malé kruhy vždy a všude

ndJe už takovou vlastností koní, že na rovné čáře mají tendenci se „roztahovat". Korektní ohýbání naopak nutí ke shromáždění a malé kruhy (jejich velikost se řídí pokročilostí koně) jsou i malý zázrak, dobrý lék na spoustu věcí. Pokud je jezdíte jen ze stěny nebo z velkého kruhu, zdaleka nevyužíváte jejich úžasný potenciál. Dají se totiž vložit prakticky kamkoli. Třeba na střední čáru - tím si výborně natrénujete odhad. Malý kruh vlevo před X a poté vpravo za X je součástí jedné drezurní úlohy pro pony, takže nic nezvládnutelného, ale rozhodně to vyžaduje trochu praxe.

Pokud vám orientace v prostoru nečiní potíže, zkuste malé kruhy „namontovat" třeba do vlnovky - pokaždé, když se dostanete na střední čáru a můžete udělat na každou ruku jeden. Opět je to výborný recept na naohýbání koně a osvěžení jeho pozornosti. Malé kruhy na diagonále pomůžou zejména, jestliže vám kůň na diagonále zrychluje nebo se roztahuje. Spousta koní tam čeká prodloužení nebo zkrátka vidí prostor a chová se podle toho, malý kruh je rychle naučí, že to tak být nemusí a vrátí zpět do shromáždění.

Ustupování na holeň - nejjednodušší stranový cvik

Pokud máme koně poslušného a naohýbaného třeba ze cviků výše, můžeme se pustit do hrátek s prací na dvou stopách. Už jen samotné ustupování na holeň nabízí spoustu možností. Můžete ustupovat na stěně, podél stěny i od stěny ke stěně, ven z kruhu i po linii kruhu či po diagonále, ale to jsou ndobecně známé věci, podívejme se spíš na něco trochu netradičnějšího. Znáte „opilé obloučky"? Netuším, zda tento cvik má nějaké oficiální jméno, já mu tak říkám, protože v podstatě napodobujete chůzi opilce. „Vrávoráte" krok neb dva od stěny směrem ke střední čáře, ale hned se zase vracíte zpět. Dá se to stihnout i třikrát za jednu dlouhou stěnu. Fíglem tohoto cviku je zlepšit reakci koně na holeň. Tedy dáte pomůcku a okamžitě, když cítíte, že kůň zareagoval ustoupením, rovnáte a dáte pomůcky pro ustupování na druhou stranu. Zpočátku bude asi kůň poněkud překvapen a reakční doba bude trochu delší, ale po několika opakováních uvidíte výrazné zlepšení.

Podobně jako v pokročilejších stranových cvicích, i při obyčejném ustupování můžete koně „překlápět" ze strany na stranu. Zpočátku raději podél stěny - pár kroků ustupujte s hlavou ven, posléze přestavte na hlavu dovnitř. Nejcennější je právě plynulé a poslušné přestavování. Pokud to jde a dobře udržíte koně na stěně bez kroucení i s hlavou dovnitř jízdárny, zkuste oba cviky (tento i opilé obloučky) i na střední čáře.

Osvědčují se mi také „schody", zejména u koní, kteří rádi předbíhají, zvlášť při ustupování ze středu ke stěně. Tedy pár kroků ustoupení, pár kroků rovně. A případně i pár kroků na druhou stranu, je-li potřeba pro srovnání koně. A poslední cvik, kombinující ustupování na holeň, je trojúhelník. Ze stěny odbočíte ustupováním na holeň dovnitř jízdárny (maximálně ke střední čáře nebo méně). Tam dáte zádrž a přejdete do couvání. Odcouvete tolik kroků, abyste se opět ustupováním na holeň vrátili do výchozího bodu.

Vyšší dívčí - kombinace stranovek

ndMnohem více zábavy a samozřejmě také užitku ale můžete mít, když zkombinujete různé druhy stranové práce. Střídání dovnitř plec (nebo ustupování na holeň se zádí ven) a dovnitř záď na kruhu i rovné čáře je výborná a notoricky známá věc stejně jako střídání dovnitř plec a kontra dovnitř plec nebo dovnitř záď a kontra dovnitř záď. Nebo ustupování na holeň a polovičního překroku na diagonále. Osobně mám tyto kombinace s přestavováním raději než ty „cikcakové" bez přestavování (tedy např. ustoupením od stěny, překrokem zpět na stěnu a naopak), ale obojí má svůj přínos. Co koníčka už trochu může překvapit, je, když začnete střídat kontra dovnitř plec a kontra dovnitř záď (renvers) na kruhu. Je zvláštní, že tyto kontra cviky se tak málo používají, ale pokud ne nikomu jinému, tak minimálně mně je tento článek připomene.

A nějaká moje konkrétní oblíbená kombinace? Osvědčilo se mi přecházení z ustupování na holeň (ze středu) do dovnitř plece (na stěně nebo před). Jestliže to totiž chcete udělat správně, musíte mít dobře pod kontrolou vnější plec koně i zadní nohy a nejčastější chybou v ustupování je právě utíkání plecí napřed a zaostávání zádí. Nebo dovnitř plec na stěně po polovičním překroku ze středu - opět ze stejného důvodu, stávalo se mi, že jsem dojížděla v překroku na stěnu, ale zapomněla jsem srovnat záď. Možná jsem jediná, kdo tuto chybu dělal, ale skoro bych se vsadila, že ne. A když se kůň v dovnitř pleci lepí ke stěně (většinou proto, že zapomínám vnější otěž), výborný lék je střídání dovnitř plec - renvers (kontra dovnitř záď). Nebo zkuste třeba v kroku toto: ze středu poloviční překrok - po příjezdu na stěnu nechat koně sestaveného ven a v tomto kontrasestavení obloukem změnit směr - z toho bez změny sestavení ustupování na holeň zpět na stěnu.

bndRáda prokládám stranovou práci také přechody a obraty. Tedy vůbec si ráda hraji s obraty, jak kolem předku, tak kolem zádi. Každý zná obrat kolem předku s přistavením proti směru pohybu, ale víte, že to jde i s přistavením ve směru pohybu? Je to docela dobrá příprava pro poloviční překrok. Obrat kolem zádi lze také začít nejprve z ustupování na holeň, kdy je kůň rovný, resp. přistavený proti směru pohybu. A když už umíte obojí, můžete kombinovat. Obrat kolem zádi na stěně o 180° a ihned po dokončení, když se plec dotkne stěny, navážete obratem kolem předku o dalších 180° a několikrát zopakovat. Sestavení koně se nemění, ale musí dávat velmi dobrý pozor na váš sed a holeně. Výborný shromažďovací cvik je také čtverec, kdy v každém rohu provedete čtvrtobrat kolem zádi. Pokud se daří v kroku, zkuste cval.

V podstatě všechny zmíněné kombinace si můžete ještě ztížit, když se rozhodnete počítat kroky. Čím méně kroků, tím více přestavování a tím náročnější kombinace je. Tedy například, začnete deset kroků dovnitř záď a deset renvers. Postupně snižujete 9-9, 8-8, ... 4-4. To bude výzva nejen pro koně, ale i pro vás, protože to už musíte dávat pomůcky skutečně rutinně, abyste k tomu stíhali ještě počítat kroky a dávali pomůcky včas. Přeji veselé motání! :-)

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Jánošík

  Skvělá inspirace

  10:18 - 13. 06. 2016

  Kůň a hlavně já nejsem jezdecky tak zdatná, abych se mohla inspirovat v druhé půlce článku, ale to motání se po kruzích určitě vyzkouším. Na tvrdé travnaté jízdárně mi nějak došla inspirace a kůň se na cokoliv rychlejšího než krok netváří dvakrát ochotně k nějakému většímu zapojení zadních nohou , takže jsem článek s nadšením přečetla a v týdnu určitě vyzkouším. Snad se ohne i to prkno, které jezdím...

 • 2. Katka K.

  Děkuji

  10:33 - 13. 06. 2016

  Reaguje na 1.

  Snažila jsem se článek poskládat právě tak, aby se mohli inspirovat čtenáři na různé úrovni pokročilosti. Tahle práce, je-li korektně prováděná sedem a nikoli taháním za otěže, skutečně může "zgumovatět" prakticky každého koně a dokonce jen v kroku.

  Doporučuji nebát se zkusit přidat obraty kolem předku a až je zvládnete, tak z nich postupně ustupování na holeň. To je vlastně věc, kterou jsem neuvedla - výborný začátek je na otevřené straně kruhu dát z kroku zádrž a čtvrtobratem kolem předku posunout záď ven, pak udělat pár kroků se zádí ven a poté dát opět zádrž obrat dotočit. I když to možná zní složitě, je to velmi sandný cvik a já osobně tak začínám představovat práci na dvou stopách úplným miminům (koňským i jezdeckým) :-). Je to šikovné v tom, nemají tendenci se srovnávat a utíkat dopředu, když se pokračuje dotočením toho obratu.

 • 3. Jánošík

  Re: Katka K.

  10:53 - 13. 06. 2016

  Reaguje na 2.

  Díky za další tip. Obraty kolem předku máme zmáknutý celkem slušně, tak zkusím i popsaný cvik. S "normálním" koněm ustupovaní na holeň umím, s tímhle ignorantem se nějak nemůžu dohodnout. Navíc jsme oba leví na stejnou ruku, takže skvělá kombinace... Ale zase si na něm cvičím funkci holení na kruhu, protože bez nich a bez vnější otěže bych s ním neudělala ani náznak nějakého ohnutí.

 • 4. Katka K.

  Re:

  11:57 - 13. 06. 2016

  Reaguje na 3.

  Pak by možná bylo nejschůdnější začít ze země. A ideálně aby tě třeba někdo viděl, to pomůže strašně moc, někdy člověk dělá nějakou botu, koně si blokuje a ani o tom neví.

 • 5. Krovka

  Spirály

  13:04 - 13. 06. 2016

  Moje trenérka nám zařazuje cvičení na spirálách, což mě moc baví a díky tomu pochápávám cviky, které se mi nedařily normálně. Třeba překrokem zvětšovat kruh nám jde jedna báseň, zatímco překrok normálně vypadá jako potácení dvou opilců :-D. Zařazujeme i třeba kruhy při cvičení "vlnovka o třech obloucích". Nebo dovnitř plec na stěně, obloukem změnit směr a překrokem zpátky". Čtverce ze čtvrtobratů děláme také. A teda přiznám se, že když hodina skončí, tak nejsem schopná říct, kterou rukou píšu :-D .

 • 6. Krovka

  Díky

  13:05 - 13. 06. 2016

  Jinak díky moc za zajímavý článek :-) Zjišťuju, jaké všechny "piškuntálie" může moje trenérka (mmch svatá to žena, svatá!! :-D ) na nás ještě vytáhnout :-D .

 • 7. Sovicka

  drobná technická

  10:00 - 14. 06. 2016

  Reaguje na 5.

  Krovko prosím, nemyslíš překrokem kruh zmenšit a ustupováním zvětšit, takto znám ten cvik já a přijde mně logičtější, nemění se při něm směr sestavení ani ohnutí. Nebo to provádíte že při zmenšení kruhu, koně přestavíš a ohneš ven z kruhu a zvětšuješ opravdu překrokem? Ptám se prootože takto by mně to přišlo dost krkolomné a není tam nachystané to ohnutí z kruhu, kterým si člověk pomůže. Tak prosím o objasnění:-)

 • 8. Sovicka

  plec a záď

  10:15 - 14. 06. 2016

  Velmi dobrým cvikem, který se dá dělat nejen na jízdárně, ale i venku na cestě je střídání dovnitř plece s kontra dovnitř zádí. Koník jede po stěně klasicky v dovnitř pleci a po pár krocích přejde do kontra dovnitř zádě. Koník tedy zůstává prakticky stále stejně šikmý vůči stěně jízdárny, jen nejprve je ohnutý a sestavený dovnitř a následně ven. Zpočátku to může být kostrbaté a může být problém uhlídat postavení plecí, ale hezky se tak trénut ohebnost.
  Samozřejmě je tento cvik je vhodný až pro koníky, který je s oběma cviky seznámen.

 • 9. Katka K.

  Re:

  11:39 - 14. 06. 2016

  Reaguje na 7.

  Přiznám se, že to mi také vrtalo hlavou, jak (a proč) překrokem zvětšovat kruh, že to musí být strašně krkolomné. Dělám to také tak, jak popisuje Sovička.

  Sovičko, tuhle kombinaci uvádím právě z důvodu dobré kontroly plecí koně, mám ji také ráda zvlášť u jezdce, který se snaží tahat koně do dovnitř plece vnitřní otěží.

 • 10. Sovicka

  cvik

  08:59 - 15. 06. 2016

  Reaguje na 9.

  No vida, ono to tam je a já ho tam úplně přehlídla:-D

 • 11. Katka K.

  Re:

  12:38 - 15. 06. 2016

  Reaguje na 10.

  :-)
  Dneska jsem si na koni vzpomněla ještě na jednu motanici, jednu z mých nejoblíbenějších, kterou jsem zapomněla uvést. Na vnitřní stopě dovnitř záď, překlopit do dovnitř plec a do překroku, z překroku obrat kolem zádi a pokračovat překrokem ke stěně.

 • 12. Krovka

  Drobná technická :-)

  18:01 - 15. 06. 2016

  Samozřejmě jde o zmenšiování :-). Věta byla původně postavená jinak, bohužel tohle slovo mi v úpravě uniklo :-) Omlouvám se za mystifikaci :-)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: