Trakéni vrací úder III.

9. 07. 2019 08:00

Obrázky: 9

Autor: The Horse Magazine Foto: archiv THM Rubrika: Chov koní Zdroj: The Horse Magazine Překladatel: Eva Holubcová, Martina Cerhová Počet přečtení: 1442 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Německý odborník Jan Tönjes se v posledním díle trakénské série vrací k významným trakénským plemeníkům – zdá se, že vše začíná i končí u Arogna… Zmíněna jsou taková jména jako Monteverdi, Caprimond či Hohenstein.

Poslední díl „The Trakehners strike back“ vyšel v květnu 2006 v The Horse Magazine.

Zeptejte se koňaře na trakénského plemeníka, který produkuje dobře jezditelné koně, ale ne v typu toho krásného trakéna, který je tak často požadován. Odpovědí bude s nejvyšší pravděpodobností Caprimond nebo jeho syn Hohenstein či vnuk Münchhausen. Je-li tu ještě vzkvétající hřebčí linie v moderním trakénském chovu, tak je to právě linie založená Arognem, který se narodil před pouhými třiceti lety. On sám byl perfektním příkladem moderního koně a trakénská asociace by mu měla postavit sochu.

Pythagoras a Arogno, dvě legendy chovu trakénů

Poslední část bude tedy zaměřená na moderní chov a potomstvo tohoto legendárního plemeníka. Mluvit o trakénovi znamená mluvit o historii. Staří chovatelé vždy budou vzpomínat na staré dobré časy ve Východním Prusku. Jména jako Dampfross nebo Pythagoras jsou jimi zmiňována, jako kdyby tito hrdinové první poloviny 20. století stále žili. Jenže daleko nejvýznamnějším plemeníkem v časech po druhé světové válce byl Arogno. Nicméně Arogno není produktem nejprestižnějších rodin z trakénského hlavního hřebčína, který byl tehdy v říjnu 1944 evakuován do bezpečných oblastí v Západním Německu, když začalo být zřejmé, že Rusové dříve nebo později obsadí Východní Prusko.

Arogno byl 168 cm vysoký polokrevný hnědák s perfektním exteriérem a krásnou hlavou. Jeho matka Arcticonius byla plnokrevník narozený v Irsku, prochovaná na Nearco a později importována do Německa, kde ji zařadili do hlavní trakénské plemenné knihy a později obdržela elitní status. Jako chovná klisna byla možná nejlepší plnokrevnou klisnou, která byla využita v chovném programu německého teplokrevníka.

Arcticonius dala tři licentované plemeníky. Avignona (prodaného do USA) a Arogna, oba po Flaneur, a třetího Acajou po synu Flaneura, Damaskusovi. Její dcery Anna Karenina a Arktis také daly licentované plemeníky. Po synovi Anny Kareniny jménem Amatcho (Matcho) je Miss Meller TSF, jedna z nejúspěšnějších koní všestrannosti ježděná někdejším dvojnásobným šampiónem evropských mladých jezdců Michaelem Jungem, která vyhrála první dva trialy pro evropské šampionáty v roce 2005, kde porazila olympijské koně.

Otec Arogna, Flaneur, byl druhý v licentaci plemeníků 1968 a jeho hřebčí linie Maharadscha – Famulus – Fetysz je založená arabem Fetysz, a to bylo možná právě to, co ho dělalo speciálním. A jako poslední věc je třeba zdůraznit, že matka Maharadschy, Marke, je také velmi významná, protože založila rodinu, která vyprodukovala plemeníky jako Mahagoni, Matador (děd Hohensteina) nebo Mackensen.

Otec legendárního Arogna, Flaneur (Maharadscha)

Ale konec teoriím o chovatelských liniích. Zkrátka, Arogno v sobě měl hodně plnokrevníka a trochu arabské hřebčí linie, která byla přidána k jedné z nejvýznamnějších matek v historii trakénského teplokrevníka. Nebyl to jen excelentní exteriér a jeho krásná hlava, které pomohly Arognovi k zisku titulu rezervního šampión plemeníka na licentaci v Neumünsteru. Byl to také jeho pohyb a jezditelnost. Jako tříletý byl rezervní na jednom Spolkovém šampionátu a dokončil zkoušky výkonnosti v Adelheidsdorfu jako nejlepší trakénský plemeník toho roku.

Dnes by Arogno pravděpodobně patřil mezi špičkové plemeníky, jejichž inseminační dávky jsou rozesílány po celém světě, ale Arogno roku 1979 byl populární pouze mezi chovateli trakénského teplokrevníka a trvalo nějakou dobu, než se stal v chovu úspěšným. Arogno často měnil působiště, připouštěl na farmě svého chovatele, dále v tradičních chovech trakéna jako Webelsgrund a Hämelschenburg; a v jeho posledních letech pak v chovu Amselhof Walle, vybudovaném Joachimem Kemmerem pro dceru Heike.

Zdaleka nejúspěšnějším potomkem byl TCN Partout z matky Pedola po Donauwind (otec Abdullaha). Byl zakoupen na licentaci trakénských hřebců roku 1989 skupinou Holanďanů, fanoušků trakéna. S Anky van Grunsven se dostal na mezinárodní úroveň, byl holandským šampiónem v malé tour, dvakrát druhý v holandských Grand Prix šampionátech (kde byl poražen pouze Bonfirem), několikrát vyhrál Grand Prix special a kvalifikaci pro World Cup v Amsterdamu. Také byl rezervním koněm Anky van Grunsven pro OH v Atlantě roku 1996.

Partout s Anky van Grunsven

V chovu byl stejně úspěšný. Jeho syn Monteverdi byl šampión plemeníkem na licentaci do trakénské PK a již má mezinárodní umístění s dánskou jezdkyní Fie Skarsoe za hřebčín Wiesenhof. Monteverdi dal Olivera Twista, který sám nevypadá jako typický trakén, ale dle komisí dává pěkná hříbata.

Jiný syn TCN Partouta, Halbgott, je úspěšný v USA, umístil se v soutěžích na Floridě. Také některé dcery TCN Partouta zvítězily na chovatelských přehlídkách v Holandsku.

Vypadá to, že nejlepší potomstvo Arogna dříve nebo později opustilo Německo, jako např. Schwadroneur narozený roku 1983 z klisny Schwalbenburg po Ibikus (další matky, která dala čtyři licentované syny). Schwadroneur byl rezervním šampiónem na zkouškách výkonnosti a začal kariéru v Dánsku, kde ho jezdila Anne Grethe Törnblad (rozená Jensenová, slavná díky ježdění Marzoga v 80. letech). Schwadroneur vyhrál 36 soutěží až do Grand Prix Special a v 90. letech byl drezúrní chov v Dánsku jenom o něm. Dal neuvěřitelný počet sportovních koní, šampión matek a licentovaných plemeníků.

Schwadroneur (Arogno)

V německém sportovním žebříčku dosáhl indexu 151 v roce 2003, což ho umisťuje mezi velikány jako Weltmeyer, Rubinstein nebo Donnerhall. V letech 2000 a 2001 měl nejdražší klisny na International Trakehner Stallion Market, Tamara byla prodána za 140 tisíc německých marek a Evita za 110 tisíc. Také byl roku 2000 jmenován dánským plemeníkem roku a trakénským plemeníkem roku v Německu. Jeho syn Esprit s jezdkyní Nicole Ahlefeld byli 10. ve světovém drezúrním žebříčku.

Nejlepším synem Schwadroneura byl Hertug, který stejně jako TCN Partout byl z matky po Donauwind. Jako mladý kůň zvítězil ve všem, co se v Dánsku vyhrát dalo. Tři roky po sobě zůstal neporažen na šampionátu mladých koní a později zvítězil v PSG a Intermediate I s jezdcem Andreasem Helgstrandem, nakonec ho Blue Hors roku 2005 prodal. Charisma hřebce se dalo přirovnat k George Clooneymu – ženy by umíraly pro to, aby se ho mohly dotknout. Ale Clooney má Oscara, zatímco Hertug ne. Jeho potomstvo je zatím mladé a zdá se, že si uvědomuje pověst, která doprovází otce. Hertug je licentován i pro plemennou knihu oldenburského a švédského teplokrevníka.

Vypadá to, že úspěch na úrovni Prix St Georges je pro potomstvo Arogna to nejmenší. Hodně z jeho licentovaných synů bylo úspěšných v malých tour a mnoho z nich se dostalo na Grand Prix úroveň. Jezditelnost a trénovatelnost se staly synonymy pro jeho potomstvo.

Předtím, než se zaměříme na největší a nejúspěšnější větev Arognovy linie – tu Caprimondovu, jenom pár poznámek k jinému synu Arogna jménem Ivernel. Dlouhonohý ryzák byl nejdražším koněm na trakénské aukci konané v hřebčíně Klosterhof Medingen, kde také poté velmi dobře absolvoval výkonnostní zkoušky. Nakonec se do Ivermela zamilovala členka německého týmu B a dědička velké společnosti Petra Wilm. Ivernel se ukázal být velmi citlivým koněm, který ačkoliv byl natrénován až na FEI úroveň, nebyl schopen se předvést na drezúrním obdélníku. Ovšem jeho potomstvo ukazovalo typické kvality pro linii Arogno. Jeho syn Pret à Porter uhynul jako pětiletý, ale zůstal po něm Le Rouge, který byl roku 2004 korunován trakénským šampión plemeníkem v Neumünsteru a umístil se ve finále Spolkového šampionátu 2005.

V roce 2005 Arognova linie opět uspěla, když Herzensdieb (neboli „zloděj srdcí“) po Tambour byl miláčkem každého již od počátku licentace trakénských plemeníků, poté byl jmenován šampión plemeníkem. Arogno je u něj v linii pátým otcem. V momentě, kdy německý dražitel Uwe Heckmann odklepl dřevěným kladivem cenu za tohoto plemeníka ve výši 275 000 EUR, historická hala málem zkolabovala. Nikdy předtím nebyl prodán šampión plemeník za takovou cenu.

Byli to Douglas a Louise Leatherdalovi, americký pár, kteří byli ochotní zaplatit tolik peněz za tohoto šampióna. Byli to také oni, kteří koupili několik let zpátky hannoverského šampióna His Highness za 515 tisíc EUR, což mělo tehdy ohlas v celé koňařské komunitě. Oba hřebci, His Highness (Hohenstein) a Herzensdieb (Tambour), našli nový domov v chovu Jense Meyera, který se nachází v malé vesnici Dorum blízko pobřeží Severního moře. A oba dva byli z linie Caprimonda, vnuka Arogna.

Když ředitel trakénské PK Lars Gehrmann nazval na show konané při příležitosti International Trakehner Stallion Market Caprimonda moderním Pythagorem, dav začal šílet. Srovnávat plemeníka k Pythagorovi je totiž stejné jako srovnat moderního vědce k Albertu Einsteinovi, muzikanta k Leonardu Bernsteinovi nebo skladatele k Mozartovi. Pythagoras byl totiž otcem neuvěřitelného počtu 70 licentovaných plemeníků během pouhých třinácti let v rozmezí 1932 až 1945.

Druhá světová válka ukončila Pythagorův život, ale jeho jméno má od té doby magický nádech. Gehrmann musel dobře vědět, co znamená srovnávání Caprimonda k Pythagorovi, ale také věděl, jak Camprimond zlepšil pověst trakéna u všech teplokrevných plemen v Německu. V dnešní době najdeme jeho jméno v prvních třech generacích u 52 licentovaných plemeníků a ve sportu je stále úspěšný, i když je mu už 19 let. Soutěží na úrovni Grand Prix s dcerou svého majitele Burkharda Wahlera, sedmnáctiletou Theresou Wahler.

Caprimond a Hohenstein

Caprimondova kariéra začala v roce 1987, kdy se umístil jako druhý za Kostolany (později otcem Gribaldiho) ve výběru plemeníků. Caprimond byl také vybrán jako nejlepší hřebec v typu. Jako tříletý byl druhý na Bundeschampionatu a výkonnostním testem prošel s vysokým skóre za jezditelnost. Po dobu chovné kariéry stál Caprimond na Klosterhof Medingen, vzdáleném hodinu jízdy od Hamburku. Jako desetiletý obdržel titul elitního plemeníka, jako nejmladší plemeník vůbec.

V roce 2002 teprve čtrnáctiletá Theresa Wahler vyhrála svůj první PSG na Caprimondovi. Caprimond vždy na lidi dokázal dělat dojem, když byl předváděn pod Wahlerovými dětmi. Desetiletý Christoph, který je stejně jako jeho otec (bývalý šampión ve všestrannosti) zaměřen na všestrannost, předváděl s Caprimondem na mnoha akcích cviky Grand Prix, včetně piafy. Při těchto příležitostech jeho otec Burkhard jezdil společně s ním na Hohensteinovi, nejúspěšnějším synu Caprimonda (a otci His Highnesse a dědovi Herzensdieba). Jaký otec, takový syn…

Caprimond

Caprimondův oficiální odchod do důchodu je naplánován ke dni 28. srpna 2006, kdy je během WEG v Cáchách velká předváděcí akce plemeníků. Jeho vliv v rodné plemenné knize neustále roste. V roce 2003 celkem 18 % hřebců předvedených během licentace mělo krev Caprimonda, o dva roky později to již byla téměř třetina (32,7 %). Také musíme dodat, že v roce 1994 zvítězila na německém národním šampionátu rodin (všech plemen) Wahlerem vlastněná rodina Donauquelle II se dvěma klisnami po Caprimond (Donaumärchen I a II) a Donaufürstin von Klosterhof (Sokrates).

V poslední dekádě byli Caprimond i Hohenstein vždy v čele statistik hannoverské plemenné knihy, v popředí stáli často díky jezditelnosti a typu potomstva. A Caprimondův hannoverský syn Contucci CWS (z matky po Lungau) je velmi populární v USA.

Mnoho licentovaných hannoverských hřebců je z matek po Caprimond, ukázkovým příkladem je Dacaprio po Davignon I.

Hohenstein je stejně jako jeho otec natrénován do Grand Prix úrovně a je vítězem Prix St Georges. Je považován za jednoho z nejlepších producentů matek v hannoverské plemenné knize. Jeho syn His Highness, který se kvalifikoval na Spolkový šampionát 2005, je slibným FEI koněm, jak řekl americký drezúrní kouč Klaus Balkenhol, který vede trénink velkého černého hřebce od jeho vítězství na hannoverské licentaci v roce 2002.

Hohenstein

Jiný téměř černý syn Hohensteina, Insterburg (z Indiry po synu Arogno Giorgio Armani), byl třetí s Carolou Koppelmann na Světovém šampionátu mladých drezúrních koní i na Spolkovém šampionátu. Experti očekávají, že dvojice má velký potenciál pro mezinárodní kariéru. A pak tu je Münchhausen.

Insterburg

 

Dánské dynamo

Jezdkyní Münchhausena je dánská drezúrní hvězda Fie Skarsoe. Münchhausen má kariéru snů. Šampión plemeník na licentaci, super šampión na výkonnostních zkouškách, stříbrný na Světovém šampionátu mladých drezúrních koní ve Verdenu, poražen jen Cherie FRH s Karin Rehbein. O dva roky později se dostal do finále Nürnberger Burgpokal šampionátu (neoficiálním německém šampionátu pro budoucí naděje soutěží FEI). Nakonec byl v roce 2005 vybrán pro dánský reprezentační tým na Evropském šampionátu v Hagenu a v Cáchách, kde se umístil ve finále útěchy.

Münchhausen

Tento úžasný hnědák se nyní soustředí jen na sportovní kariéru, takže chovatelé ho mohou využít pouze prostřednictvím mražených dávek. Má tři licentované syny, dva jsou z plnokrevných klisen, Sambatänzer a Meraldik. Meraldik je z pravé sestry Heraldika, jednoho z nejvýznamnějších plnokrevníků v Německu v posledních patnácti letech. A vynikající dcery ukazují, že Münchhausen kráčí po cestě, kterou nastolil jeho slavný předek Arogno.

To samé také platí pro otce Herzensdieba, Tamboura po Hohenstein z matky po Consul. Opět je středem zájmu jezditelnost.

Nezáleží na tom, kterou cestou se vydá německá chovatelská politika. Jedna věc je jistá: trakénský teplokrevník zde zůstává. Ve všech chovatelských asociacích dnes mají trakéni více respektu než před patnácti lety. Díky cílenému chovu s důrazem na výkonnost, nikoliv krásu, se povedlo zlepšit pověst a počet chovatelů, kteří nyní přemýšlí o využívání trakénských hřebců, stoupá. Cesta zpět na vrchol, kde trakéni dříve byli, byla možná dlouhá, ale směr je jasný. Tak tudy, trakéni!

Připojené obrázky

Připojené články

12.04. 2016 10:00 Vít Holý: Trakéni si uznání zaslouží
18.01. 2019 08:00 Trakéni vrací úder I.
22.03. 2019 06:00 Trakéni vrací úder II.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: