Terapie hovnem

1. 09. 2016 07:00

Obrázky: 2

Autor: Radka Kašpárková Foto: pixabay.com, archiv EQUICHANNEL.cz Rubrika: Zdraví a psychologie jezdce Počet přečtení: 15111 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ano, čtete to správně, skutečně jsem v názvu článku použila expresivní výraz pro exkrement. Terapie exkrementem zní totiž strašně :-) Název terapie vymyslela sousedka. A souhlasím, že není nad to nazývat věci pravými jmény.

 Tušíte správně, napínám vás schválně... hm, verš nebyl záměr. V jednom z mých minulých článků jste mohli číst o tom, jak mi došly baterky. Můj psychoterapeut mi několikrát doporučil fyzickou aktivitu. Ono se to lehko řekne. Ale přinuťte se k běhání, když venku je hnusně, vám je hnusně... Fitko a domluvený trenér nějakou dobu fungoval, ale tak nějak jsem z toho prostě vyřízená... hlavně psychicky... nějak nejsem fitkový typ.... I když už mám relativně pravidelný trénink víc jak půl roku a rozhodně to má nějaké výsledky.

Souhra okolností a zákon přitažlivosti zařídily, že se mi naskytla příležitost přemístit mého koně do stáje, kde je výborné zázemí ve formě krásné jízdárny (konečně) a hlavně je možnost si ustájení odpracovat. A to se mi právě v mojí situaci, kdy času mám dost, peněz málo a kreativitu skoro žádnou, výborně hodí. Takže jsem po té příležitosti téměř bez přemýšlení chňapla a od tohoto týdne je ze mě stájník. To je takový poetičtější výraz pro krmiče a kydače hnoje.

 Vstávám tak, abych mezi půl sedmou a půl osmou byla ve stáji (vida, nakonec to jde), tam nachodím kilometry mezi šesti boxama a výběhem a jednostranně posiluju záda a ruce při oné terapii. Nevěřili byste, jak může být takový konečný produkt trávení například inspirativní a fantazii probouzející, a to především, když ho objevujete na těch zdánlivě nejvíce čistých místech. Koně se mnou hrají jakousi schovávací hru a skýbaly, jak se oficiálně koňské bobky nazývají, zahrabávají :-) Když takhle člověk dvě hodiny tupě hledá, třídí, přehazuje a vyváží slámu a hnůj, krásně si vyčistí hlavu, zatímco tedy všechno ostatní právě naopak. Asociace na terapii - aromaterapie.... :-)

Čištění hlavy probíhá dokonce, i když u toho dumám nad vážnými tématy. Anebo nad článkem o terapiích... potřebuju meditační terapii? Ale hovno... potřebuju posilovnu? Ale však-víte-co. Potřebuju zjistit, že ještě nemám zas tolik problémů? Stačí se zabořit po kolena do hnoje. Potřebuju zjistit, že nabít si hubu se mi ještě pořádně nepovedlo? Stačí uklouznout při vyvážení plných koleček na vlečku. Poučných a inspirujících situací nepočítaně :-)

A nejlepší na tom je, že za tuhle terapii neplatím, ale naopak ještě dostávám zaplaceno... sice si svého času obvykle vážím trochu víc, ale pokud mi to nahradí posilovnu, zaplatí Karlíkovi pobyt a navíc mě to léčí, už se to sakra vyplatí. A jak řekl můj psycholog - kůň nebo pes je nejlepší člověk, takže pobyt mezi nimi taky super. Karlík nevěřícně kouká, že mě vidí každý den.

Tak tedy shit se mnou.


O autorce: Radka Kašpárková

Prostě jedna bláznivá holka, co toho má strašně málo na práci, tak ještě ke všemu, jako terapii, píše svůj blogo-návod. Další její podobně inspirativní články tudíž můžete najít zde: http://zivotjecesta.cz. Majitelka (zatím) dvou psů a jednoho koně. Programátorka. ;-)

Připojené obrázky

Připojené články

05.04. 2016 05:00 Co jsem se naučila od koní o sebe-vědomí

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. mika251

  súhlas :)

  17:42 - 01. 09. 2016

  Dva roky som každý víkend podstupovala podobnú terapiu, s tým rozdielom, že tých koní bolo 20 :) Od pondelka do piatku som sedela na zadku v open- spacu, a intenzívne mozgovala. V sobotu ráno o pol šiestej som za svitania otvárala dvere stajne, a trávila tam celý deň prácou od vodenia koní, mistovanie, kŕmenie až po čistenie napáječiek - a večer zhasínala zamykala. Bol to neskutočný relax, pekný záhul pre telo /20 boxov a vrodené puntičkárstvo, vďaka ktorému som proste nemohla nechať v boxe ani kúsok mokrej slamy :)/ a veľký zdroj energie na celý ďalší týždeň v kancelárii. Článok veľmi potešil, nostalgicky som zaspomínala na tieto krásne časy :))

 • 2. vanilka

  Kydání je prostě nejlepší odpočinek

  08:53 - 06. 09. 2016

  Naprostý souhlas... Nostalgicky vzpomínám na doby, kdy jsem jezdila v klubu a před ježděním se muselo vykydat a nakrmit 12-15 koní... A je naprostá pravda, že při přehrabování špinavé podestýlky, si člověk uklidí i ve vlastní hlavě! A ten krásný pocit, když opustíte nastlaný, čistý a voňavý box, pustíte do něj koně, zašustí sláma a on zaboří hlavu do sena... Tomu se vyrovná snad jen ta chvíle, kdy večer koním roznesete jádro, celá stáj má hlavu ve žlabu a ozývá se unisono mlaskání, bublání a chrochtání... :-) Balzám na duši!

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: