Teplokrevní hřebci v českém chovu: Pinot Grigio

14. 9. 2016 Martina Cerhová Autor fotek: Martina Kotrbová, Šárka Votavová

Koncem června 2016 oznámila Stáj Fischer, že náhle uhynul hannoverský plemenný hřebec Pinot Grigio. Všichni fanoušci parkurového sportu si jej jistě velmi dobře pamatují, a protože si to rozhodně zaslouží, pojďme na něj společně zavzpomínat.

Sportovní kariéra

Svou kariéru zahájil Pinot Grigio v roce 1998 300denním testem v Adelheidsdorfu, kde skončil se 101,19 body na celkovém 17. místě z 38 zúčastněných hřebců. Skokovou část testu zvládl se 119,23 body a obsadil tak velmi pěkné 6. místo. V letech 1999 - 2011 působil jako plemeník ve Stáji Mustang a tvořil úspěšnou sportovní dvojici se Zdeňkem Žílou. Společně startovali v mnoha Velkých cenách a také soutěžích Poháru národů. V roce 2007 pak společně startovali také v Cáchách. Pinot Grigio byl také dvakrát zvolen Koněm roku, a to v letech 2005 a 2008.

Pinot Grigio

Pinot Grigio splňoval podmínky akceleračního programu PK ČT a působil také v rámci hannoverské PK.

Potomstvo

V žebříčku nejlepších plemeníků dle ASHs ve skokových soutěžích v roce 2015 mu patří 35. místo, které sdílí s bývalým stájovým kolegou Le Patronem a Limitedem. V žebříčku plemeníků dle IRSH mu pak náleží 27. příčka, přičemž jej zastupovalo 16 potomků, kteří se představili ve 176 startech. Na letošním MČR v parkurovém skákání zazářila jeho dcera Jenifer 4 (z matky 72/503 Jeafray po Faraday), která s Jiřím Papouškem v sedle vybojovala ve finálovém rozeskakování stříbro. Neztrácí se ale ani jako otec matek. Carinna JJ po Carpalo a z matky 48/727 Danae právě po Pinot Grigio skončila v jihočeském oblastním kole soutěže ve skoku ve volnosti čtyřletých klisen na druhém místě.

Sportující potomci v roce 2015 s vl. výkonností L a vyšší (dle Přehledů o sportovních koních ČJF):
Jméno Rok narození Pohlaví PK Matka Vl. výkonnost
Bona 6 2002 klisna ČT 64/322 Bonita po Quoniam II-257 S: L*
Jenifer 4 2005 klisna ČT 72/503 Jeafray po Faraday S: T*
Londonderry Preston 2006 valach WB 59/683 Leona po Libero-6 S: ST*
Manon 3 2003 klisna ČT Molly po Marlon S: L*
Papaja 2009 klisna ČT 63/177 Lopézka po Lopez S: L*
Petit Vilage 2002 hřebec ČT Confetti po Carbid S: ZL
Pikard 2 2007 hřebec ČT 67/813 Liga po Graf Czech S: S**
Picardo 2007 valach ČT SM3553 Laguna po Löwenmut S: ZL
Pikard 2005 valach ČT Duswa po Löwenmut S: ZL
Pinot Noir 2005 valach ČT 72/502 Dekora po Faraday S: S**
Porta 2 2007 klisna ČT 43/233 Arva po Almhirt týnský S: L*
Priscila 2006 klisna ČT Florette po Falkland S: ST**

Jenifer 4

Původ

Otcem Pinot Grigia je hannoverský šiml Picard (Pik König - Gotthard), který v roce v roce 1979 zvítězil na körungu ve Verdenu a patřil k producentům špičkových skokových koní. Z těch nejúspěšnějších jmenujeme např. tmavou ryzku Portugal (om: Grannus) úspěšnou v mnoha mezinárodních těžkých parkurech s Piou-Luise Aufrecht, Picara (om: World Cup II), Pamela (om: Steinbock), Pinkus 22 (o: Harnisch), Picard's Girl (om: Graphit), Polar (om: Waldhorn) a mnoho dalších. Jeho dcery pak vždy patřily k vyhledávaným chovným klisnám a jsou matky/báby/prabáby řady úspěšných sportovních koní i plemenných hřebců, ze kterých můžeme zmínit např. Qualita (po Quaid), Gem of India (po Graf Grannus), Christ (po Competent), Count Grannus (po Contendro I). Kromě Pinot Grigia zplodil Picard ještě další plemenné hřebce: Picaro (om: Wendelin I) a Pino Colado (om: Landadel). V Picardově původu se snoubí geny vynikajících hřebců, jako byli Pik König, plnokrevný Pik As xx, Gotthard, Frustra II, ...

Pinot GrigioPinotova matka, hannoverská hnědka Ginelli, dala i další sportovní koně. Patří k nim také Pinotův o rok starší pravý bratr Horseweb's Piquet, jenž úspěšně startoval v těžkých parkurech, a to i mezinárodních. Dále pak hnědka Phyllis (po Pommery), která se představovala v S drezurním sportu. Nejstarší Ginellina dcera Gravität (po Gralswächter) je matkou několika v drezurním sportu startujících koní. Jejím nejúspěšnějším potomkem je hnědý valach Prosecco (po plnokrevném Prince Thatch) s vlastní výkonností S drezura.

Otcem matky je hannoverský šiml Godewind (vnuk významného shagya-arabského hřebce Gazala VII). V roce 1983 absolvoval 100denní test, který dokončil na celkovém 11. místě (115,58) z 39 zúčastněných hřebců. Jeho potomci se prosadili ve vysokém drezurním i skokovém sportu a patří k nim např. valach Gecko H (om: Arzenik), šimla Grand Lou Lou, Yeti 1 (om: Duktus) nebo Galatzo (om: Laibach, T drezura). Godewind figuruje v původu matek i dalších plemenných hřebců působících v ČR: u hannoverského ryzáka Security (po Stakkato) je otcem matky a u hannoverského hřebce Commodora (po Cranach) pak otcem báby.

Bába Sira, tmavá hnědka po hannoverském hřebci Saloniki, dala také klisnu Gräfin von Jardinghausen (po Graf Top), matku několika sportovních koní, jako jsou např. klisna Celly Negra (po Contendro I), která úspěšně startovala v těžkých parkurech (1,60 m) a obsadila např. také 12. místo ve VC Redefinu a její pravý bratr Contendro's Tip Top s vl. výkonností S v parkuru.

Carina JJTmavý hnědák Saloniki byl otcem špičkových skokových koní, kteří se prosadili v mezinárodním parkurovém sportu. Patřil k nim například valach So Long, v jehož sedle se objevoval známý chovatel Paul Schockemöhle. Dále Saloniki 17, který kromě jiného zvítězil v roce 1985 s Ludgerem Beerbaumem např. v soutěžích PN v kanadském Torontu nebo švýcarském St. Gallen. Saloniki 17 ale v soutěžích PN vítězil i s dalšími jezdci - v Luzernu s Gerdem Wiltfangem, v bulharském Plovdivu zase s Bernhardem Kampsem. Prosadili se také valach Skiatos (Ulf Plate), klisna Satina 6 (Gilbert Böckmann), ryzák Sullivan 4 a další. Mimochodem, z této hřebčí linie pochází také v mezinárodním drezurním sportu mimořádně úspěšný valach Anky van Grunsven - Salinero (po Salieri, z matky po hannoverském Lungau), stejně tak jako Salinerův pravý bratr Seven Up 15, který na OH v Aténách reprezentoval v parkurovém skákání Koreu. Salonikiho u nich najdeme ve 4. generaci. Při pohledu na Salonikiho původ si mnoho českých jezdců jistě vzpomene na potomky nepříliš oblíbeného hřebce Servátora, jehož se Salonikim pojí společný děd. Právě Servátorovi potomci patřili k těm charakterově složitějším (výjimky se samozřejmě vždy našly), ale jeho dcery byly kvalitní chovné klisny.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.