Teplokrevní hřebci v českém chovu: Chico's Boy

26. 04. 2018 06:00

Obrázky: 13

Autor: Martina Cerhová Foto: archiv Gestüt Sprehe, Votavová Šárka, sporhorse-database Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 2916 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Chico’s Boy je v roce 2000 narozený holštýnský hnědák, který v letošním roce působí v ZH Tlumačov. Jedná se opět o plemeníka, který byl do ČR zapůjčen z Hřebčína Sprehe.

Svou kariéru započal v roce 2003 30denním testem vloh, v němž obdržel známky 9,34 za skok, 8,88 za drezurní část a nakonec s výslednou známkou 9,19 v testu, který absolvovalo celkem 29 hřebců, zvítězil. V roce 2006 následoval 70denní test v Neustadt/Dosse, z nějž Chico’s Boy opět odešel v konkurenci tentokrát 24 hřebců jako vítěz. Dosáhl celkového hodnocení 130,86 b., v drezurní části to bylo 117,44 b. a ve skokové části 126,20 b.

V odhadech plemenných hodnot německé jezdecké federace za rok 2017 získal následujícího hodnocení: drezurní sport: 103 b. (90% spolehlivost), drezurní soutěže pro mladé koně: 121 b. (96% spolehlivost), parkurový sport: 108 b. (93%) a skokové soutěže pro mladé koně 126 b. (95%).

Původ

Carpaccio

Caretino

Caletto II

Cor de la Bryère

Isidor

Deka

Bettina II

Lantaan

Lord

Nolde

Ladykiller xx

Eluna

Silbersee

Silver Matal xx

Fortino II xx

Cibelle

o: Quastor

L-Cordula

Cor de la Bryère

Rantzau xx

Esther

o: Colt

Původ ze strany otce

Otcem Chico’s Boye je holštýnský hnědák Carpaccio narozený v roce 1991. Ten v roce 1994 absolvoval výkonnostní zkoušky v Medingenu, kde v konkurenci 53 dalších hřebců zvítězil s celkovým počtem 146,61 bodů. Byl mimochodem vítězem skokové části (134,16 b.) a obdržel druhý nejlepší drezurní index (141,36 b.). Umístil se také ve finále Bundeschampionatu pro pětileté drezurní koně ve Warendorfu a startoval v drezurních soutěžích do M (něm.).

Jeho potomstvo se prosadilo ve vysokém parkurovém i drezurním sportu. Mezi nejúspěšnější potomky v mezinárodním parkurovém sportu patří např. Quaprice de l’Etivant (om: Qualisco III, Alexandre Fontanelle), Capoccino (om: Leonid, Raytchev Rossen), Catatani (om: Cantus, Marco Illbruck), Colibri (o: Lavall I, Tobias Bachl), Classic Line (om: Joost) a v mezinárodním GP drezurním sportu např. valach dánského teplokrevníka Exquis Clearwater (o: Limebrand, Anne van Olst), který mimo jiné získal bronz na OH v Hongkongu (soutěž týmů), Bartlgut’s Calaccio (om: Calypso I) nebo Unique (om: Lord, Laura Tomlinson/Lara Butler).

Körováno bylo více než 13 jeho synů, mezi něž patří např. českým chovatelům velmi dobře známý holštýn Carpalo (om: Roderik), který u nás působil a je mimo jiné pravým bratrem klisny Kurfürstin (v roce 2015 šestého nejlepšího koně startujícího ve všestrannosti na světě – žebříčky WBFSH), Eurocommerce Washington (om: Cassini I) a další. Neztratil se ovšem ani coby otec matek – např. v roce 2016 zvítězila jeho vnučka Concertina (ČT, po Catango HT) ve finále skoku ve volnosti 4letých klisen ČT.

Carpacciovým otcem je známý holštýnský skokový plemeník Caretino, jehož potomci vydělali ve sportu více než 4,5 mil. eur, kolem 200 jich dosáhlo nejvyšší skokové a 20 nejvyšší drezurní výkonnosti. Sám se prosadil na mezinárodní parkurové scéně, ale jsou to především jeho potomci, kdo zazářil – patří k nim např. holštýnský plemenný hřebec Casall (om: Lavall I) jeden z nejlepších parkurových koní světa a úspěšný plemeník. U nás působil jeho v parkurech úspěšný syn Caruso (om: Capitol I), dále Conway-T, Cesano II (om: Lord) a je také mateřským otcem např. plemenného hřebce Lantino (po Landos), který působil v ZH Tlumačov. Hřebčí linie Ladykiller xx patří k velmi úspěšným liniím, jejíž zástupci se prosazují v nejvyšším sportu.

Původ ze strany matky

Matka Eluna dala kromě Chico’s Boye také např. valacha Larryho (po Leandro) s vlastní výkonností 135 v parkuru.

Jejím otcem je Selle Français hřebec Silbersee (po plnokrevném Silver Matal xx). Sám byl úspěšným parkurovým koněm, s Dr. Michaelem Rüpingem v sedle startoval v nejvyšším parkurovém sportu a dosáhli spolu např. vítězství v hamburském Derby, mistrovství Německa nebo VC Cách. Jeho potomci se v hojném počtu prosadili ve všech třech základních jezdeckých disciplínách, neúspěšnější je jeho körovaný syn Spender S (om: Caretino, Jos Lansink).

V chovu zanechal jen několik synů, ale jediný, kdo se prosadil, byl holštýnský šiml Silvester (om: Fantus). Ten je otcem mimořádně úspěšných skokových koní jako byli Sylver 2 (om: Urioso, Björn Nagel), Status nebo Grand Prix drezurní plemenný hřebec Olympic Silvano N (om: Latino), který získal mimo jiné stříbro na OH v Sydney v soutěži týmů. Silvano je otcem úspěšných sportovních koní a několika plemenných hřebců. Mimochodem, otec Silberseeho, tedy plnokrevný Silver Matal xx, je krevně spřízněný s plnokrevným plemenným hřebcem 321 Harlow (USA) působícím v ČR – oba jsou vnuci plnokrevného Fortino xx.

Bába L-Cordula je kromě jiného také matkou holštýnského hnědáka Clint LB (po Camiros), který úspěšně startuje v parkurových soutěžích, stejně jako několik jeho potomků.

Otcem báby je legendární plemeník Cor de la Bryère (po plnokrevném Rantzau xx). Tohoto významného zakladatele vlastní hřebčí linie úspěšné v nejvyšším mezinárodním sportu i chovu jistě není třeba představovat. A Chico’s Boy je na něj prochován hned 2x!

Prabába Esther (po holštýnském hřebci Colt, linie Cottage Son xx) je matkou holštýnského šimla Almox Athletico (po Athlet Z), který během své úspěšné kariéry v mezinárodním parkurovém sportu s Ludgerem Beerbaumem v sedle vydělal přes 160 000 euro. Její dcery rovněž v chovu uspěly: v parkurech úspěšná holštýnská klisna Nagate (po Landgraf I) je matkou körovaného Abdulkarim (po Athlet Z, rovněž úspěšný v těžkých parkurech), dále klisny Deseree (po Fleming, matka v mezinárodních parkurech úspěšného Cajana po Contender), klisny Iejoor (po Cantus), což je matka v 1,60m parkurech startujícího Vigga (po Quick Star), nebo Girondine R (po Athlet Z), matky v 1,50 parkurech startujícího Fiero van Onti (po Nonstop).

Praprabába Assa (po Farnese) dala plemenné hřebce Carneval (po Cor de la Bryère) a Lonely Boy (po Landgraf I), její dcera Tidea (po Calypso II) je matkou körovaného hřebce Medoc (po Marmor) a v 1,60m parkurech úspěšného Le Coup C (po Lord) a vnučka Hello Catja (po Calando I) dala několik v S parkurech úspěšných parkurových koní.

Z Chico’s Boyovy rodiny 104a pochází celá řada v parkurovém sportu úspěšných koní a také plemenní hřebci jako např. Action Hero (po Acord II), Casador (po Casado), Celano, Contendro I a II atd.

Potomstvo ve sportu

Jak již bylo zmíněno, patří Chico’s Boy mezi skutečně všestranné plemeníky – jeho potomci dosáhli nejvyšší výkonnosti ve všech třech hlavních jezdeckých disciplínách, tedy drezuře, parkuru i všestrannosti. Jen v Německu má ve sportu registrováno 567 potomků, z nichž 152 sportovalo i v loňském roce, a 35 jich má nejvyšší výkonnost v parkuru, 9 v drezuře a 2 ve všestrannosti.

Ve všestrannosti je 38. nejlepším koněm světa dvanáctiletý Chico’s Boyův syn Colani Sunrise (om: Laudatio) sedlaný Kaiem Rüderem (mimochodem členové německého všestrannostního B týmu). V žebříčku nejlepších koní ve všestrannosti za rok 2017 WBFSH figurují také jeho letos čtrnáctiletá dcera Chico Bella P (om: Carolus) sedlaná Gemmou Tattersall (Velká Británie), dvanáctiletá RF Kinetic (om: First Flair R), devítiletý valach Comte Ligniere Z (om: Adieu au Roi), osmiletý Chico’s Man VDF Z (om: Caretano Z) a další.

Z potomků, kteří úspěšně startují v mezinárodním parkurovém sportu, zmiňme např. klisnu Ailina (om: Cowondo Z, parkur 1,60 m), kterou sedlá Judy Ann Melchior a dříve např. Pius Schwizer, körovaného syna Cevina Costnera (om: Calvin), dánskou klisnu Candy K (om: Rastell, parkur 1,50 m), třináctiletého oldenburského valacha Cidan (om: Ritual), dvanáctiletého Chico’s Son (om: Arpeggio, původně körovaný hřebec), hannoverskou klisnu Colin (om: Argentinus), valacha Caro As 17 (om: Duntroon), valacha HK Chocolate’s Chip (om: Flirt), valacha Calimero (om: Espri), hnědáka Carpe Diem A (om: Conteur, parkur 1,45 m), Ultra Unica (om: Casco, parkur 1,40 m) a mohli bychom pokračovat dále.

V drezurním sportu svého otce úspěšně reprezentují např. čtrnáctiletý oldenburský GP drezurní valach Chubbs (om: Conteur), hannoverský valach Choucou (om: Andiamo, Inter I) nebo v Grand Prix úspěšná Chica Noble.

Jeho dcery se úspěšně prezentují na přehlídkách klisen a úspěchy sklízí potomci rovněž na aukcích, ať už coby hříbata nebo již dospělí jezdečtí koně.

Synové v chovu

Jen v Německu má Chico’s Boy 8 körovaných synů. Nejúspěšnějším z nich je oldenburský tmavý hnědák Cevin Costner (om: Calvin), na jehož kontě jsou úspěchy z těžkých mezinárodních závodů. Je již také otcem körovaného syna, kterým je Celensky (om: Cornet Obolensky). V Německu sportuje 46 jeho potomků, např. oldenburský valach Curlywurly (om: Orlando), Cosima (om: Caratello B), PSG Sir (om: Argentinus) úspěšně startují v parkurech do 140 cm.

Dalším körovaným synem je württemberský Chat qui Rit de L (om: Cadillac), vítěz 30denního testu v Mnichově (známka 9,5 za jezditelnost od testačního jezdce), vítěz kvalifikace na Bundeschampionat v kategorii pětiletých se známkou 9,2, jihoněmecký šampion jezdeckých koní s vlastní výkonností L drezura (připravován do GP). Ve sportu má zatím jen 16 potomků, přičemž k nejúspěšnějším patří Anabell (om: Rubin-Royal, vozatajství) a osmiletá Good Feeling (om: La Rochelle G, L parkur).

Dále jsou to hannoverský Chico’s EGI (om: Brentano II, M drezura – něm.), oldenburský tmavý hnědák Chico’s Hero (om: Landcapitol, známka 9,0 za skokové vlohy v 30denním testu), Chico’s Son (om: Arpeggio, nyní již valach, úspěšný ve vysokém parkurovém sportu), oldenburský tmavý hnědák Come and Fight (om: Love and Jump) nebo Florencio’s Son (om: Pilox).

Otec matek

 

A jak si vedou Chico’s Boyovy dcery coby matky? V únoru 2016 se vítězkou 20. ročníku soutěže ve skoku ve volnosti pro 4leté koně pořádané hannoverským svazem zcela suverénně stala hnědka Sasou s hodnocením 27,4 b. Jejím otcem je Stanley (po Stakkato) a matkou Cira Grey PJ právě po Chico’s Boy. Zmiňme i některá ve sportu úspěšná vnoučata: v parkurech do 1,40 m startuje ryzka Laurie EH (po Lordanos), dále Ceks (po Carrico, parkur 1,45 m), v CIC2* všestrannosti KWPN valach Denver (po Memphis), oldenburský valach Diador von der Heide (po Diarado) v parkurech do 1,40 m a hannoverský valach Bubalou (po Balou du Rouet) taktéž.

Potomstvo v ČR

Přestože Chico’s Boy v ČR stojí až v letošním roce, do PK ČT je zapsán již delší dobu. Jeho potomci se tak již mohli ukázat a vzhledem k jejich malému počtu se představili vynikajícím způsobem! Charming Boy (matka: Dalena po Landor S) chovatelky Mgr. Petry Svobodové byl finalistou přehlídky hříbat ČT 2016. Dcera 7/700 Chiquita (matka: 22/346 Colima po 788 Acros) z chovu Lucie Bláhové a v majetku Petry Charvátové zvítězila v roce 2016 na Oblastní přehlídce 3letých klisen na Ptýrově a představila se také v celostátním finále této přehlídky.

Závěrem

Chico’s Boy je v chovu prověřeným plemeníkem, u nějž je důležité jedno slovo: „všestranný“. Jeho potomstvo se prosadilo jak v drezurním a parkurovém sportu, tak i všestrannosti. Může tak být velmi zajímavou volbou jak pro chovatele zaměřené na některou z těchto jezdeckých disciplín, tak i pro chovatele, který se nechce specializovat. Jeho původ je navíc v prvních čtyřech generacích plný zvučných jmen, která skutečně v chovu moderních sportovních koní něco znamenají, ať už je to Cor de la Bryère, Lord, Ladykiller, Caretino, Caletto II a další, vše doplněno velmi příjemnou porcí plnokrevných genů.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: