Teplokrevní hřebci v českém chovu: Canturino

23. 2. 2014 Martina Cerhová Autor fotek: Taťána Havlíčková, Lucie Komoňová, sporthorse-database

Již druhým rokem bude v Zemském hřebčinci Tlumačov působit tmavý hnědák Canturino, který je snad nejlevnějším hřebcem nabízeným v inseminaci. Mnohé napadá známé „cena odpovídá kvalitě“, ale je tomu skutečně tak? Canturinův původ rozhodně napatří mezi nezajímavé, naopak. Pojďme se na něj podívat trochu blíže.

Canturino je holštýnský hřebec narozený v roce 2005. V roce 2008 absolvoval 30denní test v Neustadt/Dosse, kde byl hodnocen známkou 7,95 (8,04 skoková část a 7,63 drezurní část). V roce 2009 následoval 70denní test ve Schlieckau, kde skončil na 14. místě ze 44 hřebců s následujícím hodnocením: celkem 110,95 (14.), skoková část 109,89 (18.) a drezurní část 108,46 (13.). Během testu byl výborně hodnocen jeho charakter (9,0), konstituce (9,5), ochota k práci (9,0) a temperament (8,0). Velmi dobře byl také hodnocen krok (8,0), skok ve volnosti (8,0), jezditelnost (8,25) a skokový projev na parkuru (9,0). Navzdory svému věku není Canturino prověřen ve vyšším parkurovém sportu, jeho výkonnost je L parkur. Je 3x prochován na legendárního hřebce Cor de la Bryѐre (viz níže) a 2x na Landgrafa I.

Canturo

Cantus
Caletto I Cor de la Bryѐre
o. m. Consul
Monoline Roman
o. m. Marabu II
Fara Calando I Cor de la Bryѐre
o. m. Colombo
Ulara II Landego
o. m. Pannier

Rafiness

Mytens
Spectacular Bid Bold Bidder
o. m. Promised Land
Photographic Hoist de Flag
o. m. Speak John
 Fürstin I Landgraf I Ladykiller
o. m. Aldato
Tibris Cor de la Bryѐre
Tabelle  

Canturino

Původ ze strany otce

CanturoCanturinovým otcem je letos devatenáctiletý holštýnský hřebec Canturo. Tento 168 cm vysoký hnědák začal v chovu působit relativně pozdě, až ve svých šesti letech. Patří k těm hřebcům, u kterých se podařilo skloubit úspěšnou sportovní dráhu s kariérou plemeníka. V roce 1998 absolvoval 100denní test v Adelheidsdorfu, kde skončil na celkovém 7. místě (115,80) ze 43 účastníků, přičemž v drezurní části byl 13. (111,50) a ve skokové části 3. (122,46). Jako pěti- a šestiletý úspěšně startoval v parkurových soutěžích stupně L a S a umístil se na Bundeschampionatu (=Spolkový šampionát, dále jen BCH). V sedmi letech pak startoval v soutěžích stupně T a byl finalistou Mistrovství světa mladých skokových koní v Zangersheide. Poté byl prodán do Brazílie a s Bernardem Alvesem sbíral umístění a vítězství na mezinárodních závodech. Zvítězili např. ve Velké ceně Spruce Meadows, v Ceně Evropy při CHIO Aachen a v roce 2004 se účastnili Olympijských her v Aténách (10. místo v soutěži týmů). V roce 2009 ukončil Canturo po zranění svou kariéru a v současné době opět působí v Německu.

CantusCantus, otec Cantura a děd Canturina, je z chovatelského hlediska jeden z nejdůležitějších synů Caletta I. Byl to impozantní šiml s vynikajícím skokovým nadáním, které předával potomkům. Stejně jako pro mnoho dalších holštýnských hřebců i pro něj byly vhodnými partnerkami klisny s vyšším podílem plnokrevné krve. Jeho potomci byli také často velcí, on sám měl 174 cm. Zplodil celou řadu úspěšných skokových koní a ani jeho synové se v chovu neztratili - Come On, Cascavelle, Colbert GTI. Do českého chovu zasáhli jeho synové Cantus-T (z matky po Fridericus) a především šiml Catango Z (z matky po Ahorn), v jehož stopách jdou jeho synové jako Caro ZH (om: Mirrage xx), Catango HT (om: Grand Step), Ricardo-T (om: Ramiro Z) nebo Carinus (om: Saragan xx). Své potomky tu má i jeho vnuk Calanthano (po Calido).


Caletto ICaletto I zcela jistě těžil ze své kvalitní matky. Klisna Deka (po Consul) totiž dala kromě Caletta I a jeho dvou pravých bratrů (Caletto II a III) ještě plem. hřebce Gonzales (po Grandioso, mimo jiné otec báby hřebce French Fashion (hřebčín Sprehe) a Lysander (po Langraf I)). Její dcery jsou pak matky a báby dalších plem. hřebců a všichni její potomci uspěli v parkurovém sportu. Calettova sportovní kariéra byla spojena s nešťastnou náhodou, kdy ho kopla jedna z klisen a byl shledán neplodným. Holštýnský svaz jej tedy prodal Michaelu Rüpingovi, se kterým Caletto I následně získal např. bronz z ME v roce 1983 a stal se jedním z nejúspěšnějších skokových koní své doby. A opět zasáhla náhoda, když zemřel jeho pravý bratr Caletto II, byla na žádost holštýnského svazu opětovně ověřena plodnost jeho staršího bratra, která se nakonec potvrdila. Mezi jeho nejvýznamnější syny v chovu patří nejspíše výše zmiňovaný Cantus a také Calvaro Z. I jeho dcery se prosadily coby matky plemenných hřebců. Českým chovatelům jsou známí např. Lord Caletto (po Lord) a Goodtimes (po Nimmerdor), stejně jako Calettův pravý bratr Caletto III.

Cor de la BryereCor de la Bryѐre je pojem, zakladatel hřebčí linie, která je dodnes jedním z pilířů chovu sportovních koní. Je téměř neuvěřitelné, že za jeho angažováním do služeb holštýnského svazu je pouhá náhoda, kdy se holštýnská komise jela původně podívat na hřebce Urioso (po Furioso xx) a nakonec je po krátkém předvedení ve volnosti upoutal právě Cor de la Bryѐre. Kupní cena je z dnešního pohledu vzhledem k jeho významu skutečně symbolická, pouhých 20 000 německých marek. Zpočátku z něj chovatelé příliš nadšeni nebyli, ale hřebec si je časem získal. Vliv na to měl i jeho velmi dobrý pohyb a skokové vlohy. A přesně ty svým potomkům předával, včetně výborné jezditelnosti. Skutečná legenda, která je nejen díky svým synům v původech sportovních koní dodnes a dodnes je také chovateli ceněn. Nejvíce se prosadili jeho synové Caletto I - III, Calando I - V a Calypso I - V.

Původ ze strany matky

MytensCanturinova matka, klisna Rafiness, je dcerou plnokrevného hřebce Mytens. Jednalo se o velmi pěkného plnokrevného hřebce s kvalitním pohybem i skokovým stylem, což předával svým potomkům. Ti se nejvíce prosadili v parkurovém sportu a všestrannosti. Úspěšně působil v Nizozemsku a následně v Německu. V chovu je kolem 20 jeho synů, z nichž nejznámější je Mighty Magic (om: Heraldik xx) - v roce 2008 druhý na BCH v kategorii pětiletých (všestrannost), v roce 2009 druhý na MS mladých drezurních koní ve všestrannosti ve francouzském Le Lion d'Angers a v roce 2010 na stejném místě na MS v kategorii sedmiletých zvítězil. Další synové v chovu jsou např. Watermill Swatch xx a Watermill Rolex xx (oba z matky po King xx), Mynos - T parkur (om: Diskant, Diskantův otec Direx je mimo jiné otcem hřebce Dux, jehož synové Daf Ondráš a Dux lipský jsou našim chovatelům jistě známi; Dux má rovněž celou řadu klisen zapsaných v českých PK), Just Spectacular xx (om: Charlottown xx), Haydn (om: Lucky Boy xx), Harrison Himself (om: Nimmerdor) nebo Mythos (om: Farn). Jeho dcery patří ke kvalitním chovným klisnám, jsou matky úspěšných sportovních koní a matky/báby plemenných hřebců jako jsou Valeron (po Vigo d'Arsouilles), Arlando (po Paddox - Grand Prix drezura), For Contest (po For Pleasure), Contados (po Contender), Flipper SGH (po Contendro I) nebo Chaccato (po Chacco Blue).

Bába Fürstin startovala v parkurech do stupně S. Kromě Rafiness dala ještě další potomky, z nichž za zmínku stojí jistě dva plemenní hřebci Cassalando (po Casall) a Fürst Calypso (po Franklin). Ve sportu nejvíce uspěli valach Coximo (po Coriano) s vlastní výkonností T parkur a zmiňovaný Fürst Calypso, který úspěšně startoval v soutěžích pro mladé koně a v drezurních soutěžích do S. Ve skokovém sportu do S úspěšně startovaly i dcery Vendetta II (po Casall) a Picante II (po Acobat II). Další dcera Online VI (po Heraldik xx) je matkou plemenného hřebce Caress (po Casall). Otce báby, Landgrafa I, jistě není třeba představovat.

Prabába Tibris (po Cor de la Bryѐre) byla úspěšnou chovnou klisnou, jejíž potomci vydělali více než 11 000 eur. Nejúspěšnější z nich byl valach Legendär (po Lakai) - Grand Prix drezura (j. Andrea Claudia Lutzenberger). V parkurovém sportu pak uspěla i dcera Nobelis (po Heraldik xx) - S parkur a valach Grandyman (po Grundyman xx) - L parkur. Dcera Elypse I (po Lavall) je matkou TT skokanů Asgard (po Acorado I), Carito (po Carthago) a Askari (po Acord II), který je také plemenným hřebcem. Další dcera Artemis (po Rebel I Z) je bábou plem. hřebce Gomeri della Caccia (S parkur).

TabellePraprabába Tabelle patří k nejdůležitějším klisnám německého chovu. Její potomci vydělali více než 48 000 eur a uspěli jak v parkurovém, tak i drezurním sportu. Její dcera Heidi (po Marlon xx) je bábou plem. hřebce Lehnbach (po Landgraf I) a prabábou plem. hřebců Cover Boy S (po Cartani), Rotmistrz (po Ramirado) a TT skokanů Castor (po Contender) a Candaro (po Candillo). Nejvíce se ale proslavila coby matka šesti plemenných hřebců. Jejími syny jsou plemeníci Calypso I - V (všichni po Cor de la Bryѐre) a Congress (po Consul).

Dovolím si krátce se zastavit u hřebce Calypso II, nejvlivnějšího z pětice bratrů. Ten je otcem mnoha plem. hřebců, ale nejvlivnější z nich a zároveň jedním z nejoblíbenějších hřebců je jeho syn Contender I a jeho syn Contendro I. Oba producenti nejen mimořádně úspěšných skokových koní, ale také koní úspěšných v drezuře a všestrannosti. Důvodem, proč jsou/byli tak oblíbeni, je také velmi dobrá jezditelnost a výborný charakter jejich potomků. I Contender resp. Contendro u nás měli syny/vnuky, kteří zde působili/působí v chovu, jako např. Campbel, Commodor, Carison, Comics atd.

Za zmínku stojí také pravá sestra Tabelle, klisna Salmei, jejíž syn Granat (po Consul) byl úspěšným drezurním koněm. Na Olympijských hrách v roce 1976 v Montrealu získal zlatou medaili v soutěži jednotlivců a stříbrnou medaili v soutěži týmů (j. Christine Stückelberger). V chovu působil její syn Flamberg (po Fanfar, Argentina) a její dcery jsou matky/báby/prabáby plemenných hřebců jako Franat (po Fasolt), Cordalis (po Contender), Limmerick (po Lancer II) atd.

CanturinoZávěrem

Co říci na závěr? Canturino možná nemá onen zářivý moderní původ, který by upoutal na první pohled, je ale nutné říci, že má rodokmen rozhodně zajímavý. Předně v sobě nese geny hřebců, jejichž synové/bratři/vnuci v českém chovu působili, a tak je na co navazovat. A hlavně, mateřským otcem je velmi kvalitní plnokrevný hřebec a Canturino tak nese cenné plnokrevné geny.

V dnešní době je vliv plnokrevníků stále důležitý, ač se bohužel z původů českých koní pomalu, ale jistě vytrácí. Stojí za tím také strach z „neprodejnosti" potomka po plnokrevném či polokrevném hřebci. Pro ty, kteří krev potřebují přilít a bojí se přímo plnokrevných hřebců, je tak Canturino výbornou volbou, neboť jí nese dost a přece ne „příliš". Navíc má oporu ve výborné rodině a hřebci jako Calypso II určovali směr moderního chovu (resp. Contender + Contedro I). Může také být dobrou volbou pro ty, kteří chtějí koně vhodné pro všestrannost.

Se začínající chovatelskou sezonou 2014 pro vás Martina Cerhová připravila sérii článků o teplokrevných plemenících v České republice. Zaměříme se především na novinky, dojde však i na hřebce působící v našem chovu již delší dobu. O kom byste si chtěli přečíst vy?

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.