Svět koní 3/2012: Předvedení koně je kumšt

24. 5. 2012 Reinbergerová Anna Autor fotek: Reinbergerová Anna

Dnes vychází další číslo dvouměsíčníku Svět koní, který pravidelně přináší dávku zajímavého čtení. Reportáž z u nás ojedinělé akce, kurzu pro předvaděče koní, si můžete přečíst i zde díky spolupráci s časopisem.

Chovatelské akce jako svody, předvýběry hřebců do plemenitby nebo mezinárodní výstavy nejsou jen přehlídkou plemenných zvířat, ale také ukázkou schopnosti předvést koně tak, aby vynikly jejich přednosti.

Účastníci kurzuVzhledem k tomu, že Česká republika má dosud v těchto záležitostech rozsáhlé mezery, rozhodl se Svaz chovatelů českého teplokrevníka ve spolupráci s německým hřebčínem Sprehe uspořádat kurz předvaděčů. Během dvou dnů se na dvacet účastníků z řad členů Svazu chovatelů českého teplokrevníka pokoušelo zdokonalit v předvádění mladých koní na ruce a ve skoku ve volnosti.

Od „syrových" koní k plemennému hřebci

Pořadatelského úkolu se ujal Miroslav Perníček a hosty z Německa přijal jeho moderní areál v Herouticích na Benešovsku. Připraveno bylo deset koní různých věkových kategorií, mezi nimi i takřka netknuté tříleté klisny. Nejstarším účastníkem byl plemenný hřebec Vidar, pony, který na svůj věk vypadá skvěle a ve skoku ve volnosti zahambil většinu mladších koní.

Mladí koně na ruce

První na řadě bylo předvedení mladých koní v kroku a klusu na tvrdém povrchu, kde se u koní posuzuje mechanika pohybu a korektnost postoje. Koně se vždy předvádějí ve dvou - jeden předvaděč vede koně u hlavy a druhý koriguje rychlost a směr pomocí biče. V případě nadměrně ariózních (velmi temperamentních, nesnadno ovladatelných) koní je možné použít ještě třetí osobu, která pomocí biče koně brzdí vpředu.

Koně předvádějí vždy dva lidé - vodič a pomocník s bičem

Vodič

Role vodiče je jednodušší, jeho úkolem je dostatečně citlivě reagovat na koně a stále udržovat jeho pohyb kupředu. Také musí koně postavit do takového postoje, který je pro zvíře nejlichotivější. Pro všechny účastníky bylo překvapením, že na körungu v Německu není nezbytné postavit koně do zootechnického postoje. Argument je jednoduchý - v tak energií nabité atmosféře, jako jsou výběry hřebců, je většinou zbytečné pokoušet se koně postavit do postoje vzhledem k tomu, že hřebci vydrží v klidu opravdu jen krátký okamžik.

Doprovod s bičem

Nejdůležitější roli v předvádění nemá vodič, ale ten, kdo drží bič. Na jeho bedrech leží odpovědnost, aby se z hřebce podařilo dostat to nejlepší. Pobízí koně k dostatečnému pohybu, musí reagovat na případný nadměrný pohyb koně kupředu a rovná koně pomocí biče ze stran, když utíká zádí na jednu nebo druhou stranu.

Předvedení klisen na trojúhelníku

Stejně jako u nás se na většině svodů předvádějí klisny na trojúhelníku, kdy jedno kolo jdou v kroku a další v klusu. Součástí je také postavení klisny do postoje před komisi.

Předvádění koně pomocí "osmičky"Osmička

Novinkou v předvádění mladých koní, zvláště hřebců ve volnosti, je jejich pohyb po hale do osmičky a následné poslání do uličky, kde mohou být již připravené překážky pro skok ve volnosti. Výhodou osmičky je lepší kontrola nad koněm ve volnosti, na rozdíl od pohybu koně po celé hale, kdy kůň může neřízeně tryskat, a není pak možné jeho chody posoudit. Při předvedení koně ve volnosti na osmičce je sice potřeba větší počet lidí, koně se velmi rychle naučí reagovat na vodiče, nejsou bez kontroly a také lze dobře posoudit jejich rovnováhu ve cvalu a při letmých přeskocích. Rovněž je možné koně dostatečně zbrzit, aby předvedl pěkný klus.

Skok ve volnosti

Nejdůležitější částí předvedení mladých koní je skok ve volnosti. Dobrá domácí příprava na tento úkol může znamenat pro mladého hřebce ortel „uchovněn", nebo zcela naopak. Mladí koně, kteří se díky chybě v přípravě ve skoku zradí, nemají moc šancí. A existují jedinci, kteří takovou chybu neodpouštějí. Proto je potřeba skákat ve volnosti pouze s dostatečně vyškolenými pomocníky. V Herouticích se trénoval skok na kombinaci kláda na zemi - kavaleta - jeden cvalový skok - malý oxer - jeden cvalový skok - oxer. Koně se kromě prvního pokusu do uličky vždy naváděli, protože kontrola nad koněm pak byla větší než při volném nahánění.
A opětně vždy u koně byl jeden vodič a jeden člověk s bičem. I samotné vypouštění do uličky je relativně složité, protože dobrý výkon může ovlivnit i moc brzké vypuštění. U každého skoku stojí pomocník s bičem, který má za úkol případně pobídnout váhajícího koně. I zde je nesmírně důležitý ten správný okamžik a dostatečný cit.

Skvělé hodnocení

Většina účastníků hodnotila kurz nesmírně pozitivně. Kdo chtěl, naučil se mnoho. Zvláště energické nasazení a zaujetí pro věc pana Bauera, který nedovolil předat koně z ruky, dokud to každý účastník nedělal dobře, bylo příkladné. Všechno jsme měli možnost si vyzkoušet na vlastní kůži a první den byl ukončen soutěží o nejlépe připraveného, upraveného a předvedeného koně.

Česká trapnost

Na závěr musím s politováním vyslovit kritiku některých účastníků z nejmenovaného českého hřebčince. Ti přijeli s pohrdavým výrazem: „Co by nás asi ti Němci mohli naučit?" Většinu času strávili pubertálním klábosením o zajisté nesmírně důležitých záležitostech. Ve chvíli, kdy měli sami předvést, co umějí, nebo co se naučili, dělali skoro všechno špatně. Když pak díky důslednosti německých lektorů museli předvádění v kroku již počtvrté opakovat, jejich komentář byl hodný sprostého dlaždiče. A jejich závěr byl: „Dělali jsme to třicet let nějak a budeme to tak dělat i nadále." Dosti ubohé od reprezentantů národního hřebčince, kteří si na loňském předvýběru hřebců do PK ČT vysloužili pekelnou ostudu se zcela nepřipravenými koňmi. Tímto přístupem se úroveň našeho chovu a hipologického povědomí opravdu nezlepší.

Titulka 3/2012A co všechno na vás v novém čísle časopisu Svět koní, který vychází právě dnes, 24. května 2012, čeká?
  • Zajímavosti
  • Téma: Trapiči - hmyz
  • Výcvik jezdců: Dětské tábory
  • Reportáž: Kurz předvaděčů koní
  • Zdraví koní: Když zlobí klouby
  • Disciplíny: Správně si vybrat
  • Rozhovor: Miloslav Simandl
  • Koně v malířství: Sir Alfred Munnings
  • Slavní koně: Istabraq
  • Šlechtění koní: Fríský kůň
  • Výcvik koní: Péče o drezurního koně
  • Plemena koní: Sorraia, Starokladrubský kůň
  • Westova nástěnka
  • Sběratelské kartičky
Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…