Strhující závěr ve 127. Velké pardubické pro No Time To Lose

10. 10. 2017 07:00

Obrázky: 18

Autor: Monika Suchankova Foto: Monika Suchánková Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 2102 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Hluboká a promáčená trať, aprílové počasí, několik desítek tisíc diváků a celkem patnáct dostihů. To vše bylo k vidění druhý říjnový víkend při galamítinku na dostihovém závodišti v Pardubicích, jehož vyvrcholením byla samotná 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou.

Přestože byla 127. Velká pardubická na programu v neděli 8. října 2017, na závodišti v Pardubicích se začalo běhat již den předem. Sobotní dostihový předkrm nabídl celkem sedm dostihů; dva steeplechase, čtyři přes proutěné skoky a jeden rovinový, který dostihové odpoledne odstartoval.

Cena podporovaná závodištěm Merano (IV. kat, 3 200 m, pro 4leté a starší koně) byla naplánovaná na pravé poledne. Po startu se do čela vydal Bigi, naopak lehce zaspala Hespea. Na protilehlé rovince do vedení přešla Mary Yeats (am. Jindřich Fabris, Vocásková Helena, Zeas Staré Hradiště), která do cílové rovinky navyšovala svůj náskok a bez problémů zvítězila. Na druhém místě dokončil Almany před Zelda, Duke a Bigi.

Mary Yeats

Druhým dostihem byl Memoriál Ing. Jiřího Šindlera - 33násobného startéra Velké pardubické (Stch, IV. kat, 3 900 m, pro 5leté a starší koně). Po odmávnutí startovním praporkem se do čela vydal Northerly Wind, následovaný především dvojicí Teds Island a Pat's Gold. Před náběhem do cílové roviny se do trháku vydal Northerly Wind (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát) a přestože se k němu v cílové rovině pomalu přibližoval Linngar, lehce zvítězil. Třetí dokončil Teds Island před La Milla a Eliáš.

Northerly Wind

Do Ceny společnosti Bohemia Sekt, s.r.o (Stchc, III. kat, 4 400 m, pro 5leté a starší koně) nejlépe odstartoval Rocknrobin, který poté většinu dostihu odvodil. Na protilehlé rovince se do vedení dostal Nikan, kterého následovala dvojice Lorpen a Amadeon. Ale po překonání posledního skoku nedal Nikan (ž. Jakub Kocman, tr. Ševčík Miroslav, Ing. Vox Ševčík Vlachovice) nikomu příliš prostoru pro útok a bez větších problémů zvítězil. Druhý dokončil Lorpen před Amadeon a Benevole.

Nikan

Prvním dostihem přes proutěné skoky byl Memoriál Carlo Biffi (III. kat, 3 200 m, pro 4leté koně) a na jehož startu se sešla čtveřice koní. Po startu šel do vedení Lodgian Whistle a za ním se seřadili koně v pořadí Saint Joseph, Lantana Lady a Lamum. V oblouku, před cílovou rovinou si dvojice Lodgian Whistle a Saint Joseph utvořila náskok a až k cílovému sloupku nebylo jasno o vítězi. Tím se nakonec stal Lodgian Whistle (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Jakub Myška - Myšková). Třetí doběhl se ztrátou Lamum před Lantana Lady.

Lodgian Whistle

V dalším dostihu se na start postavili pouze tři koně. Jednalo se o Cenu společnosti K-K Metal a.s. (proutky, IV. kat, 3 200 m, pro 5leté a starší koně). Po startu se na trať vydal Elegant Devil před Apenin a Lincoln (ž. František Plšek ml., tr. Žalud Pavel, DC Zámrsk, MUDr. Václav Bruna). Právě poslední jmenovaný si začal vybudovávat před cílovou rovinou náskok, na který zbylí účastníci nebyli schopni odpovědět. Již se značnou ztrátou dokončil na druhém místě Elegant Devil a jako třetí doběhl Apenin.

Lincoln

Jedním z vrcholů sobotního odpoledne byla Zlatá spona tříletých - Cena podporovaná závodištěm Wroclaw (proutky, I. kat, 3 200 m, pro 3leté koně). Zde po startu šel do vedení Arkalon (ž. Jan Faltejsek, tr. Tůma Pavel, Dr. Charvát), který si vypracoval menší náskok. Před cílovou rovinou se k němu dotáhla Apas Rocka, ale Arkalon opět zabral a bez potíží zvítězil. Třetí dokončil Nick před Mansur a Engele.

Arkalon

Druhým vrcholem byl Křišťálový pohár města Pardubic (proutky, NL. kat, 3 400 m, pro 4leté a starší koně). O tempo dostihu se dlouho starala Terapena, na protilehlé rovince se do čela přesunul Roches Cross. Ten na čele vydržel témeř až do cíle, ale krásným závěrem se přiřítil Aztek (ž. Jiří Kousek, tr. Váňa Tomáš, Dr. Charvát) a zvítězil. Třetí dokončila Flower of Love před Wicker Stone a Terapena.

Aztek

Nedělní program byl slavnostně zahájen v 11 hodin a bylo připraveno osm dostihů, když tím posledním byl samotný vrchol dostihové sezóny, 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou.

První dostih nesl název Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Cena Jana Kašpara (Stchcc, NL. kat, 4 400 m, pro 5leté koně). Po startu se do čela vydal Modřín, který si vypracoval menší náskok a většinu dostihu odvodil. Až téměř v závěru se do čela posunul Player (ž. Marcel Novák, tr. Kvapilová Lenka, Maxy-Nýznerov), na kterém vydržel až k cílovému sloupku, přestože se na něj v cílové rovině ostatní snažili zaútočit. Druhý nakonec dokončil Mahony před Modřín, Delifo a Manol.Player

Druhý dostih byl určen pouze klisnám a jednalo se o Cenu Pivovarů Staropramen - Cena Laty Brandisové (Stchcc, NL. kat, 4 200 m, pro 4leté a starší). Tento dostih stylem start-cíl ovládla favoritka Izynka (ž. Lukáš Matuský, tr. Olehla Čestmír, MVDr. Hudec-Olehla). Po startu ihned přešla do vedení a za ní se seřadily především Silk a Dunáta. V cílové rovině se k Izynce téměř ani nikdo nepřiblížil a ta suverénně zvítězila před Silk, Dunáta, Vivien Of Gracie a Lady Bach.

Izynka

Do Ceny portálu Česko země příběhů a Ceny ČASCH (Stchcc, NL. kat, 4 200 m, pro 4leté koně) nejlépe odstartoval Medic před Nancy, Kornelius a String. Naopak konec startovního pole uzavíral Randy. Před posledními dvěma skoky si Medic (ž. Martin Liška, tr. Junková Jana, EŽ Praha) vytvořil před ostatními náskok. Především Nancy se v cílové rovině k němu mohutně přibližovala, ale nakonec to nestačilo než na druhé místo. Třetí dokončil Kornelius před String a Changing Guard.

Medic

Spoustu pádů se urodilo v Ceně za podpory společnosti Paragan, s.r.o. (Stchcc, III. kat, 4 700 m, pro 5leté a starší koně). Krátce po startu, již na druhém skoku, upadli Pyšný Páv, Tymian a Sheron. Mezitím si Kindly Boy vytvořil poměrně značný náskok. Další pád se zrodil na Poplerově skoku, kde skončil Status Quo. Na další překážce měl velké problémy vedoucí Kindly Boy, kdy se mu příliš nechtělo přes Irskou lavici a jeho náskok se zmenšil. Jezdce v průběhu dostihu ještě ztratil Lombargini. Kindly Boy (ž. Marcel Novák, tr. Kejzlar Přemek, Stáj Kejzlar) si dokázal znovu vytvořit náskok, který mu vydržel až do cíle a zvítězil. Druhý dokončil Canton před Avec Charme.

Kindly Boy

Také průběh Ceny hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy (Stchcc, NL. kat, 4 500 m, pro 5leté a starší koně) poznamenaly pády. Chvilku po startu se na čele objevil Sígr, ale vzápětí ho vystřídal Mirax. Za lesíkem skončili Rabbit Hawk Wing, Turdus a Quatiki a na dalším skoku ještě spadl Quatiki. Před náběhem do cílové roviny se k vedoucímu Miraxovi dotáhl Marcus Aurelius, ale v cílové rovině Mirax (ž. Jaroslav Myška, tr. Myšková Štěpánka, Racing Photo) opět zabral a lehce zvítězil. Druhý dokončil Marcus Aurelius před Waikita, Celadon a Nick.

Mirax

Dalším dostihem byla Cena společnosti VCES a.s. - Cena Labe (Stchcc, L. kat, 5 200 m, pro 6leté a starší koně) a jednalo se o druhý nejdelší dostih. Po startu se do čela dostal Wild Danger před Renard Argenté a Mlýn. Po Irské lavici se do čela dostali Stretton a Vicody, který měl velké problémy na Hadím přikopu a propadl se až na konec startovního pole, ale rychle se zas propracoval dopředu. Na poslední tři skoky již Vicody (ž. Josef Bartoš, tr. Popelka Stanislav, Lokotrans) nabíhal na první pozici a zůstal na ní až k cílovému sloupku. Druhé místo získal po pěkném závěru Tzigane du Berlais před Art and Co, Wild Danger a Stretton.

Vicody

Naopak nejkratším dostihem byl Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (Stchcc, NL. kat, 3 300 m, pro 5leté a starší koně). Také zde se diváci dočkali vítězství stylem start-cíl a stala se jím jediná klisna v poli, Loire (ž. Josef Bartoš, tr. Popelka Stanislav, www.trdelnik.com). Další umístění si rozdělili Theophilos, Tarant, Starbuck a Step Dancer.

Loire

Posledním dostihem odpoledne byl již vrchol celé dostihové sezony, samotná 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (Stchcc, L. kat, 6 900 m, pro 6leté a starší koně). Původní startovní listina čítala celkem dvacet jmen, ale nakonec jeden ze spolufavoritů, francouzský Virtus D'Estruval, byl škrtnut, protože žokej Jan Faltejsek nebyl ze zdravotních důvodů k dispozici. Další změna byla v sedle Nikase, kdy místo zraněného Lukáše Matuského nastoupil Petr Tůma.

Jako favorit nastupoval do dostihu loňský vítěz Charme Look, společně se Zarifem. Bez šancí nebyli ani další Váňovi svěřenci, Ange Guardian, No Time To Lose a Power Zar. Hodně se také mluvilo o jediné klisně ve startovním poli, Delight My Fire, která vloni při dni Velké pardubické vyhrála Cenu Labe. A na pozoru se muselo být i před francouzskými účastníky, kdy se avizovalo, že letos do Pardubic přijeli skutečně dobří koně. Ale mezi jejich nevýhody mohla patřit nezkušenost s pardubickým závodištěm.

Startovní praporek se spustil k zemi v 16:40 a celé startovní pole, za povzbuzování plných tribun, se vydalo na trať dlouhou téměř sedm kilometrů. Po startu se do popředí dostali Bridgeur, Kasim, Universe Of Gracie, Templář a Songe D'Estruval. První problémy přišly na Taxisově příkopu, kde spadl Templář a ze sedla Pareta se poroučel Pavel Složil.

Ter Mill nad Taxisem

Další pád potkal francouzského Songe D'Estruval na dalším skoku, Irské lavici. Na čele se mezitím usadil nejmladší účastník, šestiletý Bridgeur, který diktoval tempo před Urgent De Gregaine, Charme Look a Ter Mill. Naopak pasivně si počínali Nikas a Sixtyseven, kteří uzavírali startovní pole. Přibližně 2 500 metrů před cílem nastoupil do čela aktivní francouzský Urgent De Gregaine, který se pomalu začal ostatním vzdalovat a po vyběhnutí z poslední oranice na travnatý ovál měl již značný náskok. Jediný, komu se k Urgent De Gregaine podařilo přiblížit, byl No Time To Lose a poslední skok skákali téměř současně. V cílové rovině nebylo dlouho jasno, kdo se stane letošním vítězem Velké pardubické. Tím se nakonec po neuvěřitelném finiši stal No Time To Lose (ž. Jan Kratochvíl, tr. Josef Váňa st., DS Paragan), když o délku a půl předčil skvěle běžícího Urgent De Gregaine. Třetí již s menší ztrátou dokončila Deligh My Fire před Zarif, Ange Guardian, Universe Of Gracie, Bridgeur a Kasim. Ter Mill, Nikas, Pareto, Val De Guy, Templář, Songe D'Estruval, Eldorado, Mauglí, Power Zar, Sixtyseven a Charme Look dostih nedokočili.

No Time To Lose

Pro žokeje Jana Kratochvíla to bylo první vítězství ve Velké pardubické a pro No Time To Lose premiéra v tomto dostihu. Pro jeho trenéra Josefa Váňu to byl ale již desátý trenérský triumf. Letošní Velká pardubická se zaběhla v čase 09:39,98 a to na velmi hluboké půdě.

No Time To Lose

Připojené články

06.10. 2017 17:00 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou je za dveřmi

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: