Splněný sen aneb dámské sedlo II.

18. 07. 2003 00:00

Autor: Karolína Fränkelová Rubrika: Dámská sedla Počet přečtení: 7883 Počet komentářů: 2 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

Minulý rok jsem touto dobou napsala pro EQCH krátký článek o jízdě v dámském sedle, kterou jsem měla možnost vyzkoušet u Lenky Vojtíškové v Měšicích u Tábora. Rok se s rokem sešel a já jsem se stala majitelkou nového dámského sedla. Jeho získání však provázela řada komplikací.

Především je nutno říci, že když jsem se poprvé sháněla po dámském sedle, bylo složité sehnat někoho, kdo vůbec ví jak DS vypadá. Jak už jsem psala, velice mi pomohla Marta a následně Lenka. Téměř ihned po oné osudné návštěvě Tábora jsme s Lenkou začaly domlouvat letní setkání, na které bych přivezla i svého koně. Najít vhodný termín nebylo tak složité jak se původně zdálo a shodou okolností jsem se u Lenky sešla i s Martou.

První nasedlání mého koníka DS proběhlo bez větších problémů. Projevila se zde Centova dokonalá spolehlivost a cit pro pobídky, které jsou v dámském sedle naprosto odlišné než v sedle obkročmém. Kůň zde musí velice dobře reagovat na přenášení váhy jezdce a tak mě překvapilo, jak rychle se můj děda (15 let) adaptoval. Tato skutečnost znovu podnítila mou snahu si DS pořídit. Domů jsem přijela rozhodnutá nechat si sedlo ušít na starou kostru, kterou zrekonstruoval můj kamarád.

Bohužel kostra není potažena sedlářským plátnem a nepodařilo se mi sehnat nikoho, kdo by jí potáhl. Začala jsem tedy shánět nějaké cenově dostupné sedlo starší. Největší překážkou se stala nenasytnost majitelů DS, byť v desolátním stavu, kteří měli pocit, že na něm zbohatnou. Ale říká se, že kdo si počká, ten se dočká a v mém případě to platilo dvojnásob.

Někdy okolo Vánoc mi Marta poslal v mailu kontakt na slečnu, která zprostředkovává prodej nových DS. Ukázalo se, že se jedná o dámská sedla prodávaná německou firmou PFFIF, která u nás distribuuje Kentaur Prostějov. Bohužel se nejedná o skladové zboží, jelikož jak víme, je nás jezdkyň v DS velice málo a většina z nás má sedlo starší, případně šité na míru, a tak se musí objednat u našich německých sousedů. Dodací lhůta pouhé tři týdny. Když by vše šlo podle plánu, dostala bych sedlo k narozeninám. Po třech týdnech jsem volala do Prostějova, zda mé vytoužené sedlo je na místě. Nebylo. A nebylo ani na skladu v Německu. Délka čekání? Nejistá. Zkrátka smůla. Nechala jsem zadanou objednávku. Každé tři týdny mi z Kentauru volali, zda chci ještě čekat a že je nejspíš problém v komunikaci s dodavateli kůže Indií, kvůli válce.

19. května jsem měla poslední zkoušku ve škole. V poledne mi zazvonil mobil. Paní prodavačka z Kentauru mi oznámila, že mi právě přivezli dámské sedlo a že ho zítra posílá poštou. Rázem ze mě všechno spadlo, odjela jsem na zkoušku a přemýšlela, jak to oznámím mamce, která už přestala věřit, že mi ho kdy dodají. Za tři dny mě ve schránce čekalo oznámení, že mám na poště balík velikých rozměrů...

Když jsem balík doma otevřela, zalila byt vůně nové kůže. Sedlo je dodáno v brašně a v základní výbavě má všechny podbřišníky. Píšu všechny, jelikož všechna sedla, která jsem měla možnost doposud vidět měla klasický podbřišník a balanční řemen (ten ovšem Lenka na své kobylce téměř nepoužívá). Mé sedlo má dva podbřišníky a balanční řemen. První nasedlání Centuryho mi trvalo téměř hodinu a byla to docela dřina. Polštáře nejsou vytvarovány a řemeny "omačkány". Po této dřině jsem víc než hodinu po telefonu řešila s Lenkou nejlepší způsob podložení a dotahování sedla. Vše je však věcí cviku a dnes mi celé nasedlání trvá zhruba deset minut. Pořád mě však trápí dotahování.

Druhý den jsme jela na krokovou vyjížďku a o čtrnáct dní později jsme absolvovali s kamarádkou vyjížďku se vším všudy. Nutno říci, že jsme si z této vyjížďky přivezla modřinu na levém stehně, jak jsem se křečovitě držela skokové hlavy při šplhání do svahu v lese. Ale to k tomu patří, ne?

Hodně koňáků mi říkalo, že si koně pod dámským sedlem zničím, že bude křivý atp. Za tu dobu co mám dámské sedlo, jsem nezpozorovala žádné změny k horšímu, co se týká ovladatelnosti či křivosti koníka. Říká se: "Na každém šprochu, pravdy je trochu" a tak beru Centa občas i pod obkročmé sedlo, nebo jezdím bez sedla.


 

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  informace o dámských sedlech

  18:24 - 18. 07. 2003

  Pro ty které dámské ježdění též zaujalo existují www stránky na http://DS.bluefish.cz kde najdete i mnoho odkazů.

  SEdlo od PFFiF je pro "Euro" země poměrně levná záležitost a kupují si jej začátečnice, které v něm zjistí, zda-li se tomuto stylu ježdění budou i nadále věnovat, či se jedná pouze o rozmar, případně účelově koupené sedlo pro prezentaci chovu na akcích a "závodní" ježdění se v něm nepředpokládá. Ty které u jízdy v DS zůstanou si pořizují kvalitnější sedla od prověřených výrobců. Sedlo od PFFIF má i své mouchy, ale v porovnání s českými výrobky to vyjde nastejno.

 • 2.

  možnost jízdy v DS viz. http://equus.no-ip.info/DS

  13:12 - 31. 07. 2003

  Možnost jízdy v dámském sedle je nejen v Táboře, kde pod vedením zkušené jezdkyně a kvalitního trenéra můžete okusit tento styl, ale i v Praze.
  Více informací najdete na http://equus.no-ip.info/DSForum/ nebo na stránkách dámské jezdecké společnosti - CZ ---> http://ds.bluefish.cz

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: