Španělský klus - lekce pro talentované

9. 08. 2018 06:00

Obrázky: 14

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Teorie ježdění Počet přečtení: 2260 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Španělský klus nepatří do běžného arzenálu cirkusových kousků. Ne každý kůň má pro výcvik španělského klusu fyzické předpoklady a také dostatek talentu. Tento cvik vyžaduje, aby do něj kůň dozrál, protože na koně klade obdobné nároky jako pasáž.

Španělský klus má s pasáží velmi mnoho společného, ale měl by obsahovat více kmihu a měl by být "rychlejší". Kůň totiž při španělském klusu musí být schopen posunout natažené přední končetiny do horizontální polohy, vysoko na úroveň ramen. Mechanika pohybu je tedy totožná jako v pasáži, pouze s tím rozdílem, že kůň "hází" přední končetiny přímo a vysoko před sebe.

Cvik je mimořádně náročný nejen na provedení, ale i na přípravu. Aby kůň byl schopen španělský klus předvádět, musí mít velmi dobře vyvinuté zádové svalstvo, musí mít plně rozvinutou posuvnou i nosnou sílu zádi, musí se být schopen výborně a vyváženě nést a musí mít dobrou rovnováhu. Dostatek impulsu, akce a kmihu je zásadní požadavek, protože bez nich španělského klusu nedocílíme.

Cvičitel může v tomto cviku pomoci koni jen minimálně. Kůň se buď unese a cvik předvede, nebo ho ještě není schopen předvést. Doporučuji, abyste se nepokoušeli koně do cviku "natlačit" násilím nebo přehnaným tušírováním. Talentovaný kůň, který je veden systematicky od španělského pozdravu, přes španělský krok až ke španělskému klusu, by cvik měl nabídnout relativně sám.

Na španělský klus nelze spěchat. Až když vidíme, že kůň má skutečně dostatek posuvné síly, je schopen angažovat zadní končetiny tak, že jsou schopny převzít hmotnost koně a jezdce, můžeme začít přemýšlet o jeho systematickém výcviku. Osobně ale považuji za významné, aby výcvik byl hravý a nenásilný, protože jen kůň, který se svými schopnostmi baví, může provést skutečně expresivní a angažovaný španělský klus.

Důležité je objektivně vyhodnotit schopnosti svého koně. Nejen někteří jedinci, ale i některá plemena koní nemají pro španělský krok a španělský klus přirozené předpoklady. Obdobně je tomu i s pasáží a piafou. Jestliže tedy kůň tyto předpoklady nemá, neměli bychom ho trápit a měli bychom se raději zaměřit na jiné typy práce.

Jak na to?

Jak postupovat od španělského kroku ze země ke španělskému kroku pod sedlem jsme rozebrali v článku věnovaném španělskému kroku.

Jakmile je kůň schopen sebejistě, bez odporu a naprosto spolehlivě i v delším úseku kráčet pod sedlem ve španělském kroku, přesně dle pokynů cvičitele, a to opravdu vždy, radostně a bez potíží, můžeme přejít k nácviku španělského klusu pod sedlem.

Zamyslet bychom se měli nad tím, jak se kůň ve španělském kroku má pohybovat, představit si konkrétní výsledek práce, ještě před tím, než se výcviku začneme věnovat. Při španělském kroku se kůň pohybuje v pravidelném, čtyřdobém krokovém taktu. Při španělském klusu se kůň musí vznosně a pravidelně pohybovat v taktu dvoudobém, končetiny se tedy pohybují diagonálně, tak jako je tomu v klusu.

Je významné, aby byl zachován pravidelný nohosled a kůň nepůsobil "toporně", nýbrž uvolněně, elasticky a energicky.

Při korektně provedeném španělském kroku kůň střídavě natahuje obě přední končetiny do horizontální polohy, aniž by ztrácel takt a měnil délku kroku. Krok by měl zůstávat rytmický, pravidelný, kůň by ho měl provádět tak, aby obě končetiny „dosáhly“ stejně vysoko a kroky ideálně měly stejný prostor i délku.

Španělský klus by měl vypadat obdobně, měl by tedy být rytmický, pravidelný, obě přední končetiny by měly "sahat" stejně vysoko a klusové kroky by měly mít stejnou délku.

Zpočátku bychom se neměli příliš zabývat pozicí hlavy. Někteří koně budou na požadavek vyšší angažovanosti a na pomůcku do španělského klusu reagovat tak, že "půjdou dolů" a vyklenou záda, jiní naopak půjdou nahoru, často až do pozice "žirafy".

První varianta je vhodnější, protože v této pozici může kůň lépe zapojit a angažovat jak záď, tak i zádové svalstvo. Jakmile se kůň ve španělském klusu vyváží, lze snadno docílit pozice hlavy na kolmici či lehce před ní. Pokud máme to štěstí, že uvidíme španělský klus při dominantním chování či imponování ve volnosti, zaznamenáme, že koně, hřebci především, krk a hlavu do pozice na kolmici či za ní při tomto akčním pohybu přirozeně dávají sami.

Pozicí hlavy a krku bychom se měli významněji zabývat a také ji kontrolovat až když bude "vše uděláno a hotovo" a kůň se ve španělském klusu usadí. Nikdo učený z nebe nespadl a dokonalost v provedení jistě nepřijde během několika dnů, spíše půjde o řády týdnů či měsíců.

Cvik bychom měli minimálně dva až tři měsíce připravovat tak, aby kůň pod sedlem zvládal španělský krok nejen na pobídku tušírovacím bičem, ale i na pomůcku hlasem. Hlas se postupně snažíme omezovat a nahrazujeme ho pomůckou sedem. Zde je skutečně mimořádně důležité načasování. Až když bude vše perfektní, můžeme se pokusit požádat koně o španělský klus. Dříve ne, mohli bychom koně vyděsit.

Krok za krokem

Koně přivedeme v klusu na pomůcky a pokusíme se získat shromáždění, následuje poloviční zádrž, která akumuluje impuls, angažujeme záď. Ve chvíli, kdy máme dojem, že vyššího shromáždění nelze docílit, následuje pobídka, jemné uvolnění otěže, a to souběžně s pomůckou na španělský krok. Pokud je kůň dobře připravený, alespoň náznak španělského klusu by nabídnout měl. Jakmile kůň udělá první krok ve španělském klusu, měla by ihned následovat velká pochvala a přestávka. Čím déle budeme cvičit, tím snažší bude pro koně pochopit, co od něj požadujeme. Dobrý "cirkusák", jakmile pochopí, oč je žádán, obvykle cvik začne nabízet nadšeně sám a to i tehdy, když o něj není žádán. Takové chování neodměňujeme, ale ani netrestáme. Snaživý "Hujer" se nám v tomto případě může velmi hodit! :)

Výcvik bychom měli ideálně provádět pod dohledem zkušeného trenéra, který jasně ví, kdy a kde má koni pomoci. Jinak se snadno může stát, že se výcvik zvrhne ve "zběsilé pádlování" či znavené potácení se bez kmihu a akce. Pomocník také jezdci velmi usnadňuje výkon. Ne mnoho jezdců má dostatek zkušeností s tímto cvikem, a proto je dobré, aby pomocník tušírovacím bičem aktivoval pohyb předních končetin a jezdec se mohl plně soustředit na pravidelný takt, přesnost pobídky a svůj sed.

Chybou je, když se kůň ve španělském kroku naučil křížit nohy, ve španělském klusu to může být zásadní technický problém, který nemusí být snadné odstranit.

Protože se jedná o cvik, který od jezdce i koně vyžaduje velkou míru citlivosti, neměli bychom ho cvičit dlouho a rozhodně ne v každé lekci. Myslete i na nároky, které cvik klade na svalovou a kosterní soustavu koně.

Pozor na výcvikovou stupnici

Klasičtí drezúrní jezdci zastávají názor, že španělský klus by se měl vyučovat, až když kůň ovládá pasáž. A to z toho důvodu, aby se kůň orientoval v pomůckách. Pomůcka pro pasáž a pro španělský klus je snadno zaměnitelná a může se stát, že pokud kůň pasáž dokonale neovládá a souběžně či dříve je vyučován španělskému klusu, mohou se oba cviky slít v jeden nevydařený. To je samozřejmě třeba zvážit a individuálně vyhodnotit. Mohou existovat koně, kteří problémy mít nebudou, ale pokud máte za cíl provádět plynulé přechody do pasáže či přechody z pasáže do španělského klusu a zpět, berte na tuto skutečnost zřetel.

Španělský klus není "cirkusový výstřelek", v minulosti patřil do výcvikové škály standardně. Patří také k přirozeným pohybovým vzorcům a nejedná se tedy o žádné zavrženíhodné "znásilňování". Pokud tedy máte talentovaného koně, nebojte se a pusťte se do toho!

Koně požádáme, v aktivním a energickém klusu, o "španělský krok".

Kůň by měl na pomůcku "španělský krok" zareagovat, angažovat záď a "akumulovat energii".

Pokud kůň opravdu umí španělský krok, na pobídku, pokud ji udělíme v klusu, zareaguje.

Jezdec a kůň již nepotřebují dopomoc ze země, ale tušírku ještě ano. Pozici hlavy nemusíme v úvodních lekcích věnovat pozornost, necháme koně, aby si sám našel pozici, která mu vyhovuje.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: