Soužití s headshakerem

30. 05. 2012 05:00

Obrázky: 2

Autor: Monika Procházková Foto: archiv autorky Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 11355 Počet komentářů: 16 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

I z toho nejzdravějšího koně se jednoho dne může stát headshaker. Začíná mu nepříjemné nebo možná i velmi bolestivé období života a jeho majiteli martyrium vyšetřování, pátrání, přemýšlení a zkoušení různých způsobů pomoci...

V návaznosti na článek "Když koně hází hlavou" jsem se rozhodla, že přispěji s mými bohužel poměrně bohatými zkušenostmi týkajícími se soužití s headshakerem.

Coral je valach ČT, kterého jsem si koupila před dvěma roky v červnu jako čerstvě tříletého, naprosto zdravého koníka. Schválně byl kupován právě v létě, aby se projevy případných alergií na mouchy, pyly a podobné problémy mohly projevit a nepodstupovala jsem tedy riziko kupování zajíce v pytli.

Bohužel se to zcela nepovedlo, protože už po dvou měsících (srpen) ze dne na den přišlo házení hlavou v plné síle. Od té doby hází hlavou neustále, kromě zimy (vypozorovala jsem jako stěžejní teplotu pod 10 °C).

síťka na celou hlavuStačí krátké zahřátí (chvíle krokování, stres), při letních teplotách není nutná ani dlouhá zahřívací fáze a házení je na světě. Projevuje se čím dál silnějším házením hlavou, jak postupně nabývá na razanci, tak kůň dupe předníma nohama, vyskakuje, snaží se zalézt do křoví nebo o něj alespoň otřít nos, roluje se, vzteká se a stresuje se (silné pocení) a díky tomu zakopává a stává se nebezpečným sobě i jezdci (bohužel už i upadnul, naštěstí jen při vedení na ruce). V takovou chvíli není schopný se ovládat. Nejsilnější problém cítí pravděpodobně v oblasti pysku a nozder, protože s nimi neustále hýbe, poškubává a snaží se je otřít o cokoliv, co je poblíž, klidně si je rozedře do krve o beton, po kterém je táhne. Zaznamenala jsem u něj i slabý bezbarvý výtok z nozder.

Hlavou hází v jakémkoliv počasí od jara do podzimu, nezáleží na tom, zda je na venkovní jízdárně, v terénu nebo na hale, jestli na něm sedím, nebo je na ruce nebo úplně na volno. Veškeré vybavení jsem vyloučila hned na začátku, zároveň vyloučen i problém s jezdcem. I když se někteří lidé ve stáji stále snaží prosadit myšlenku, že je to způsobeno mou neklidnou rukou, není to příliš pravděpodobné - vzhledem k faktu, že to dělá i ve volnosti nebo na ohlávce, s jinými jezdci a nedělá to v zimě.

Co všechno jsme bezúspěšně vyzkoušeli:

 • změna vybavení, jezdce
 • kontrola zubů a jejich úprava
 • prohlídka uší, očí, nosní dutiny
 • kontrola pitného režimu (kvůli dostatku elektrolytů)
 • Zyrtec a kortikoidy pro vyloučení alergie
 • analgetická mast na oblast nozder/pysku
 • Equiwinner - anebo tonoucí se stébla chytá (naštěstí peníze ihned vrátili, když to nepomohlo)
 • repelenty
 • homeopatika
 • návštěvy chiropraktika...


síťka na nosJediná věc, která nám pomáhá (většinou), je kombinace masky proti mouchám a síťky na nos (velice doporučuji značku Equilibrium, která se v ČR neprodává, ale nejlépe sedí a kůň přes ní může v pohodě dýchat, je dokonce povolená i na drezurních závodech v UK). Nepomáhá sice vždy (minulý rok po dvou měsících přestala fungovat), ale zlepšuje příznaky natolik, že kůň není zcela nejezditelný.

Mrzí mě jediná věc a tou je přístup velkého množství koňáků, kteří odmítají jakékoliv teorie o nemoci/syndromu, která není zcela probádaná a není tak přesně vysvětleno, proč se kůň chová takovým způsobem. Stojí si slepě za svým názorem, že je to zlozvyk, který se zlomí, nebo za názorem, že je tedy chyba v jezdci, a neposlouchají jakékoliv logické argumenty. Dokáže to člověku hodně zkazit náladu, když se marně snaží udržet svého koně alespoň v nějakém minimálním provozu a jeho naděje je denně snižována dalšími a dalšími záchvaty divokého házení hlavou a frkání.

Momentálně stále bojuji s tím, jestli je rozumné se vůbec snažit o jakékoliv byť minimální zaměstnávání koně, nebo situaci vzdát a prohlásit ho oficiálně sekačkou na trávu a poslat ho na pastviny, kde ho nikdo nebude trápit ježděním. Nerada bych mu ubližovala, ale zároveň mi přijde strašné odepsat koně do důchodu již v 5 letech, obzvášť když je jinak zdravý jako řípa a navíc velice nadaný. Třeba se prostřednictvím diskuze nebo e-mailů dozvím další nápady a triky, které ještě můžeme vyzkoušet, než boj definitivně vzdáme.

Přikládám i fotografie s jednou z našich sítěk na nos a model na celou hlavu, pro představu :)

S pozdravem
Monika Procházková a Coral

Připojené obrázky

Připojené články

09.05. 2012 05:00 Když mají koně alergii na hmyz
16.05. 2012 05:00 Když koně hází hlavou
23.05. 2012 05:00 Jak přežít s headshakerem

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. draace

  Popis sedí:-(

  11:42 - 30. 05. 2012

  Když se HS poprvé projevilo (valachovi bylo 6 let), zažívali jsme nemlich stejné peklo. Včetně názorů z řad těch, kteří takového koně nemají. Sousedka dokonce tajně vlezla na pastvinu a pokusila se valacha zpacifikovat napojením (myšleno NHS, nikoliv vodou), v naivní představě, že "chyba" je v našem přístupu, a cokoliv jí vysvětlovat nemělo a nemá smysl.

  Ale nevzdali jsme to. U něho je každé zahřívání peklo, ale po opracování většinou "záchvat" přejde. Nosí masku a síťku, hodně pomáhá chlazení (vedle jízdárny máme řeku), a pokud počáteční záchvat nepřejde a on se chová opravdu bezhlavě, tak práci ukončíme.

  Nevím, do jaké míry to souvisí s uvolněním (jestli hormony načerpané do krve zmírní i záchvaty HS), ale právě uvolňovací cviky doporučené drezurní trenérkou hodně pomohly. Prostě vydržet, než tahle fáze (uvolnění) přijde, a pak se s naším pracovat dá.

  Ale i to je individuální, takže prostě zkoušet a zkoušet a zkoušet. Alternativ je mnoho, určitě není od věci si založit deník a přesně popisovat, co se dělalo, jaké bylo počasí, jak se choval. A výsledky různých alternativ porovnat a vybrat nejlepší.

  Každopádně přeji pevné nervy a držím palce.

 • 2. Charlienkaa

  A co bezudidlovka?

  12:17 - 30. 05. 2012

  Já osobně jsem takového koně nejezdila, ale známá měla koně tohoto typu chování (ale asi trochu mírnější projevy, než co popisujete), zkusila přejít na bezudidlové uzdění a slavila úspěchy. Kůň od té doby sice občas ještě hlavou pohodí, ale v normálním měřítku a je z něj naprosto normálně jezditelný kůň.

  Tak přeji mnoho štěstí do budoucna :o)

 • 3. vrtule

  bezudidlovka

  14:09 - 30. 05. 2012

  pokud pomohlo přejít na bezudidlový způsob ježdění, pak bych předpokládala že HS byl následkem tvrdé, necitlivé ruky jezdce. bohužel když kůň tohle dělá i ve volnosti nebo na ohlávce, tak je celkem evidentní, že problém není (jen) v hubě.
  naše kobyla začala házet letos, ve 14 letech. naštěstí se to dá zatím řešit síťkou a čabrakou s třásněma. bezbarvý výtok z nozder máme občas taky.

 • 4. mproch

  Bezudidlovka

  14:56 - 30. 05. 2012

  Zkoušela jsem ježdění jen na parelce, házel hlavou i s ní. Vzhledem k tomu, že to dělá i ve volnosti nebo s ohlávkou na ruce, tak to bohužel nebude varianta, která by nás spasila.

  Je pravda, že když pracujeme na jízdárně a pracujeme hodně na uvolnění a střídáme samé kruhy, vlnovky atd, tak je to o hodně lepší, asi protože se na práci více soustředí.. v terénu toto bohužel moc dělat nemůžeme, to by nás majitelé polí hnali, takže ten největší problém nastává tam. Řeku u jízdárny tedy tiše závidím, to musí být paráda:)

  Momentálně nás nad vodou drží kombinace maska a síťka, tak doufám, že to nebude opět jen na chvíli a pak to nepřestane působit jako minulý rok.

 • 5. vladka

  Headshaker x headshaker

  15:38 - 30. 05. 2012

  Reaguje na 2.

  Jak už bylo napsáno v předchozím článku Jajou, tak důvody headshakingu mohou být různé - od špatného vybavení, přes špatné vedení, až po zdravotní důvody.

  Máme 10 let sezonního headshakera = zřejmě alergie na květenství řepky. Headshaking trvá cca 1 měsíc, kdy je lepší valacha jezdit velmi omezeně, nezahřívat, chladit vodou. Po odeznění lze jezdit jakkoli. Bohužel, zdá se, že alergie přerostla v nějakou formu dušnosti/astmatu, takže musíme hlídat kvalitu sena.

  Druhý, mladý valach, vykazuje občasný diskomfort - také občas "hodí" - ale výskyt je malý. zatím jsme jen vyměnili udidlo a dáváme si opravdu velký pozor na vedení. Kůń je od počátku jezditelný.

  Vzhledem k tomu, že problém headshakingu není jednoduchý, je potřeba jasně definovat jednotlivé kroky vymezující problém (záda, zuby, vedení,..... veterinární vyšetření včetně endoskopie).
  Vla´dka

  Vlaďka

 • 6. bekla

  muchy

  20:36 - 30. 05. 2012

  Tak u mojho kona sa to tiez obcas prejavi ale iba velmi jemne musim si zaklopat ..a cez zimu to nerobi. Iba vzdy ked zacne obdobie much,je velmi citlivy na usi pretoze v nich mal bradavice ktore mu boli vyoperovane, tak uz nema s tym dobre skusenosti cize si ich neda ani chytit..a snazila som sa to tiez pozorovat a vzdy ked sa mu muchy dostali blizko usi alebo dokonca vleteli mu tam tak hodil hlavou.Bolo mi povedane,ked som ho kupovala ,ze je muchar ale , ze to riesia len usanou a pripadnymi repelentami (ktore aj tak nepomahaju)a ze je uz potom v pohode..ako nad tym teraz rozmyslam vadi mu v zime ked mu pada sneh do usi .Vzdy ked zacnem s nim ale pracovat tak s tym prestane alebo len velmi jemne si obcas hodi ...ale teraz uz mi to dlho neurobil iba na zaciatku jari mal s tym take naprd obdobie..hned na zaciatku jari ho dokonca nieco postipalo, ze bol cely vyhadzany tak v tej chvili to mohlo byt sposobeny aj s tym..ale snazilo som sa to vsimat aj na inych konoch u nas ,a ked je vela much na jazdiarni tak dalsi dvaja hadzu strasne neprijemne hlavov ,cize je mozne,ze u nas je to len sposobene tymi nechutnymi muchami(ktore im kladu do usi vajicka ) :/ tak vsetkym drzim palce nech to svojimi konmi zvaldaju :)....

 • 7. Miroslava Balounová

  pocity a zkušenosti

  09:51 - 31. 05. 2012

  Ahoj Moniko,
  také bych ráda reagovala na Tvůj článek. I já vlastním klisnu s tímto syndromem. Totožné pocity mám i já. Strašně mě vždycky mrzí pohledy lidí (letos nám HS začal na druhých závodech, tak to bylo obzvlášť nepříjemné). Doufám, že články v časopisech a na internetu trošku zvýší informovanost jezdecké společnosti.. Možná se to tu bude někomu hodit, tak proto sem piši své zkušenosti, jak v období konce dubna až konce června jezdím já.
  Když se tento syndrom u mé klisny objevil, postupovali jsme stejně. U mé klisny nejsou příznaky celoroční - naštěstí. Mám vypozorováno, že HS začne koncem dubna (vloni dokonce už v únoru s prvním slunečným dnem a oblevou) a končí pozvolna v létě. Kobylku vlastním 2 roky, předešlá majitelka tomu nepřikládala váhu a brali to jako zlozvyk, který mi při koupi zapomněli zmínit... Po endoskopiii, rtg dutin a zubech a zkoušení změn výstroje, jsem usoudila, že problém musí být uvnitř. Maska v našem případě nepomohla vůbec, síťku jsem zatím nepořídila. Zvýšené házení se projevuje přibližně týden před říjí. Jezdím zásadně když je ošklivé počasí nebo po západu slunce. Jakmile jí nesvítí do očí, HS je z 99% pryč. Když se odkudkoli něco zableskne, ona zahází hlavou, jakoby ji něco doslova píchlo do oka. Na homeopatika zatím také úplně zanevřít nemohu. V loškém roce jsem je používala pro detoxikaci a v letošním jak očkování tak odčervení přejela kůrou homeopatik. Nevím, zda je to počasím a také změnou ustájení, ale letos HS nastoupil až v květnu a momentálně se také neprojevuje v takové míře jako loni.
  Je velmi těžké smířit se se skutečností, že vlastníme nemocného koně. Když jsem se dočetla, že to bolí, přemýšlela jsem nad tím celé dny. Jelikož jsem veterinář, vidím velmi často, jak vypadají zvířata, když je něco měsíce chronicky bolí... A každý víme jak nám je, když nás bolí hlava. Bohužel zvíře nám to neumí říct a tak nám nezbývá než je pozorovat, podřizovat jim své plány a snažit se udělat jim život co nejpříjemnější. U své klisny opravdu nepozoruji příznaky chronické bolesti. Přes den se snažím jí držet ve stínu a hlavně ve dne nejezdit, letos tedy HS ve výběhu neprojevuje a užívá si dle mého názoru plnohodnotný koňksý život.
  Ve Tvém případě je situace o mnoho těžší a nevím, jak ti pomoci. Věřím, žes zkusila ještě víc než já, tak co tady radit... Přesto držím palce a doufám, že bude zase dobře! S pozdravem. Mirka a Ebony.

 • 8. mproch

  zkušenosti

  12:07 - 31. 05. 2012

  Reaguje na 7.

  Ahoj Mirko,
  díky za tvé zkušenosti, vypadá to, že máš tak trochu štěstí v neštěstí - sice kobylka není zdravá, ale alespoň je to problematické období poměrně krátké. Tak snad Vám to vydrží na další roky..
  Už jsem zase začínala usínat na vavřínech s radostným pocitem, že nám nové maskování pomáhá a včera jsem se vracela z terénu zklamaná s nezvladatelným koněm, který netoužil po ničem jiném, než zalézt do stáje a dřít si nos o všechno okolo:(

  Zajímalo by mě, kolik je celkem podobně postižených koní.. sice se o tom syndromu zatím moc neví (alespoň podle reakce okolí to tak rozhodně vypadá), ale mám pocit, že to nebude až tak vzácné, jak jsem si zpočátku myslela. Říkám si jaká je šance, že bych v případě úplného vyřazení Corči z provozu trefila třeba znovu něco podobného...

 • 9. Ferdica

  u nás je to bohužel hodně špatné

  17:54 - 31. 05. 2012

  loni se mi to objevilo u koně taky ze dne na den.po mnoha vyšetřeních a konzultací z mnoha vety sem se dozvěděla,že kůň je podle všech vyšetření zdravej a v podstatě mu nic neni:-(( jenže u nás to jde hrozně rychle.poprvé se to projevilo loni v květnu a trvalo až do září,letos to začlo už na konci února a je to čím dál horší... my jsme do konce ve stavu,že kůň o sobě neví,má stavy nepřítomna,a je nebezpečnej nejen sobě,ale i svému okolí.dokonce mi několika vety bylo doporučeno koně uspat...

 • 10. yatta

  počasí

  09:00 - 01. 06. 2012

  Mám taky headshakera, už 2 roky, a co jsem vypozorovala tak hodně reaguje na počasí a především na teplotu.Jakmile je pod 10 stupnů, tak příznaky zázračně mizí- v takovém případě si můžu dovolit vyjet ven (venkovní jízd., les), jinak jsem odkázána na halu, kde je kupodivu v pohodě.Souvisí to u něj určitě s intenzitou slunečního záření.Maska nám nepomohla, sítku chystám koupit.Jezdím na bezudidlovce, výstroj je zkontrolovaná vetem.Nejhorší je to ve vedru nad 25 stupnů a s hejny hmyzu, to je peklo.Přeju všem majitelům těchto koníků všechno nej a podělte se dále o vaše zkušenosti

 • 11. PetraJK

  Hořčík

  16:13 - 01. 06. 2012

  Ahoj,
  před pár lety jsem do rukou dostala ponici s podobným problémem - stupňoval se až do téměř nejezditelnosti, kobča drhla čumákem o zem, o přední nohy, mlátila s nimi. Tehdy mi po kompletní prohlídce vet poradil, ať zkusíme hořčíkovou kůru na sklidnění nervové soustavy (prý to obalí nervová zakončení a ta nejsou tak citlivá - tedy laicky řečeno). Tehdy jsem se plácla přes kapsu, koupila to nejlepší, co bylo na trhu (v té době to tuším bylo cosi od Equistra) a skrmila celé balení v nejvyšší dávce pro její váhovou kategorii. Po měsíci se HS hodně zlepšil a po dvou po něm nebylo ani památky. Do dneška kobylka aktivně sportuje, chodí military, parkury i drezuru, a je to už cca 5 let. Možná to byla jenom klika, ale třeba to někomu z vás pomůže projevy alespoň zmírnit. Držím palce a hodně štěstí. Petra

 • 12. mproch

  Hořčík

  16:20 - 01. 06. 2012

  Reaguje na 11.

  Tak to zní zajímavě, o hořčíku jsem ještě od nikoho neslyšela. Už jsem v něm utopila tolik peněz, že další pokus mě asi už nezabije:) škoda jen, že je to takový obr a sežere toho asi fakt spoustu:) Na jak dlouho byla ta kůra? Napíšeš mi prosím ještě nějaké podrobnosti? Jestli opakovat nebo ne, kolik hořčíku tam má být atd.. moc díky:)
  Monika

 • 13. mproch

  Ferdica

  16:22 - 01. 06. 2012

  Reaguje na 9.

  Tak to mě moc mrzí, že je to u vás až takhle špatné:( Je mimo i když nejezdí a je jen na pastvině nebo jen když se snažíš o nějakou činnost?

 • 14. PetraJK

  Hořčík

  17:46 - 01. 06. 2012

  Reaguje na 12.

  Dneska se to jmenuje Equistro Betamag (asi bude hodně podobných přípravků na bázi hořčíku, ale účinnosti nedokážu posoudit, my vzali rovnou to nejkoncentrovanější:-) ) Jak často opakovat netuším - spotřebovali jsme tu jednu kilovku a byl pokoj, téměř jsme tomu nemohli uvěřit. Taky jsme do toho šli s tím, že nemáme co ztratit. Rozhodně mu to nemůže ve standardní dávce uškodit, pokud zvýšit, tak asi po konzultaci s vetem, co je ještě únosné. P.

 • 15. Ferdica

  Hořčík + B

  12:28 - 02. 06. 2012

  Reaguje na 13.

  Děkujeme moc za podporu a taky držíme palce:-) zatím sme se rozhodli bojovat,tak bojujem:-)) nejhorší je,že ty stavy má rávě i v ohradě a chodí a bourá do koní... když ho zavřem na box,je to ještě horší,protože by se tam asi umlátil.je to něco málo přes měsíc,co mi bylo jedním vetem doporučeno podávat hořčík a béčko.nasadili sme 14denní kůru,ale těžko říct,jestli pomohla a nebo to bylo tím,že se zrovna occhladilo.taky nosíme nonstop masku přes celou hlavu a kfdyž jsou hodně horka,tak i přes celý tělo.přijde mi,že konkrétně u nás to způsobuje vedro av hmyz.až se zas výrazně oteplí,chci zas nasadit hořčíkovou kůru a uvidíme.myslim,že za vyzkoušení už člověk nic nedá,protože bych řekla,že všichni tady sme ve stejné situaci,utopili v tom spoustu peněz a čekáme na zázrak.tak všem přeju,ať se stane,co nejdřív.

 • 16. Ferdica

  Hořčík + B

  12:28 - 02. 06. 2012

  Reaguje na 13.

  Děkujeme moc za podporu a taky držíme palce:-) zatím sme se rozhodli bojovat,tak bojujem:-)) nejhorší je,že ty stavy má rávě i v ohradě a chodí a bourá do koní... když ho zavřem na box,je to ještě horší,protože by se tam asi umlátil.je to něco málo přes měsíc,co mi bylo jedním vetem doporučeno podávat hořčík a béčko.nasadili sme 14denní kůru,ale těžko říct,jestli pomohla a nebo to bylo tím,že se zrovna occhladilo.taky nosíme nonstop masku přes celou hlavu a kfdyž jsou hodně horka,tak i přes celý tělo.přijde mi,že konkrétně u nás to způsobuje vedro av hmyz.až se zas výrazně oteplí,chci zas nasadit hořčíkovou kůru a uvidíme.myslim,že za vyzkoušení už člověk nic nedá,protože bych řekla,že všichni tady sme ve stejné situaci,utopili v tom spoustu peněz a čekáme na zázrak.tak všem přeju,ať se stane,co nejdřív.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: