Soustředění s anglickou trenérkou Alison Robbins

13. 04. 2011 06:00, Aktualizováno 9. 10. 2018 21:08

Obrázky: 1

Autor: marketa hanzalova Foto: archiv autorky Garant: Markéta Hanzalová Rubrika: Kurzy, semináře, soustředění Počet přečtení: 4072 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Srdečně zveme všechny zájemce na druhé soustředění s anglickou trenérkou Alison Robbins. Lekce budou opět zaměřeny na korektní sed, přesné udílení pomůcek s důrazem na výcvikovou škálu a správnou posloupnost jak v tréninku jezdců, tak koní. Lekce jsou určeny všem, na dosažené výkonnosti nebo disciplíně nezáleží.

Ve dnech 20. – 22. 5. 2011 se bude na farmě Prak u Českého Šternberka konat již druhé soustředění s paní trenérkou Alison Robbins (British Horse Society).

Srdečně zveme všechny návštěvníky. Celé soustředění se ponese v duchu korektního přístupu ke koni jako partnerovi. Náplň každé lekce bude individuální podle schopností a potřeb jezdce i koně. Důraz bude kladen na správný sed a vedení koně jak při práci na jízdárně, tak při lonžování nebo skokových lekcích.

Farma Prak leží v těsné blízkosti hradu Český Šternberk (Benešov u Prahy) a kromě jezdeckého centra s krytou halou a venkovní jízdárnou nabízí skvělou restauraci a útulný penzion.

Překlad z angličtiny zajištěn.

Současné soustředění je již téměř naplněno, momentálně je volné poslední místo pro zájemce o lekce.

Srdečně zveme všechny, paní Robbins přislíbila další termín soustředění velmi brzy – už v červenci tohoto roku.

Kontakt: Markéta Hanzalová 777 168 640 barkabas@volny.cz


Alison Robbins

Po dětství stráveném v Pony Klubu a absolvování obchodních kurzů a kurzů pro sekretářky složila Alison Robbins BHSAI zkoušky (British Horse Society Assistant Instructor - Assistent trenéra, musí mít odučeno 500 hodin) v Porlock Vale Equestrian Centre (Exmoor, jihozápad Anglie). Zde potkala a později pracovala pro rodinu oddanou parkurovému skákání a drezuře.

Byla součástí týmu, který začal pracovat s koněm Pitz Palu. Ten později získal s jezdem A. Oliverem zlato v poháru národů v roce 1969 v Barceloně a 1972 v Londýně.

Alison RobinsVedoucí trenérka Porlock Vale Equestrian Centre pozvala Alison, aby ji doprovodila do USA, kde se staly zakládajícími členkami prvního US Combined Training Centre v Potomacu, stát Marylend. (V té době jedno z největších jezdeckých center v USA, dodnes velmi vážené, kde se provozují všechny disciplíny a pořádají závody a soustředění na mezinárodní úrovni). Implementovali v Americe systém zkoušek BHS (British Horse Society), založili pobočku BHS. Alison zde také složila svou instruktorskou zkoušku (BHSI - akreditovaný instruktor BHS). Měla zde skvělé možnosti k rozvoji - jezdit, trénovat a závodit s velkým množstvím koní různých typů ve všech třech disciplínách (parkur, drezura, všestrannost) pod vedením zkušených trenérů. Byla také vysílána posuzovat a trénovat mnoho dvojic po celých státech. Mnoho díků dluží Betty Howett, Collette Stevens a Lockie Richardsovi (jezdci a trenéři na mezinárodní úrovni).

Korektní základy mají pro Alison Robbins největší prioritu při výcviku koní. Nejdůležitější zkušeností ve státech byla přítomnost Španělské jezdecké školy z Vídně. Potomac bylo sídlo Školy během jejich turné po USA pod vedením Aloise Podhajskeho. Alison měla možnost sledovat jejich trénink velmi detailně i díky tomu, že se během jejich pobytu v Potomacu spřátelili. Tato zkušenost změnila její ambice a hodnoty v přístupu ke koním a dodnes je to její vzor při tréninku koní i jezdců. Korektní základy, tak jasně dané principy tréninku Španělské jezdecké školy ve Vídni, mají pro Alison Robbins největší prioritu při výcviku koní pro všechny jezdecké discipliny i trénink jezdců.

V tomto směru vzdělání pokračovala účastí na kurzech a při návštěvách Vídně. Stala se doživotní členkou Training the Teachers of Tomorrow Trust (TTT - nadace pro školení a trénink budoucích trenérů - pořádají velké množství klinik, zaměřených na korektní jezdectví a trénink koní, www.ttttrust.com). V této nadaci učí a jezdí mimo jiné např. Arthur Kottas (bývalý Chief rider Španělské jezdecké školy ve Vídni), Charles de Kunffy, Gerd Heuschmann.

V Potomacu patřil mezi její žáky John Warner, v té době zástupce ministra námořnictva, později guvernér státu Virginia. Alison se stala jeho zaměstnancem a po přemístění do Virginie si mohla rozšířit svoje dovednosti trénováním jeho dětí a prací s jeho koňmi (od obsednutí až po lovy, výstavy a soutěže). Kvůli potřebě vybudování BHS instituce se Alison přestěhovala do Michiganu, kde narůstal zájem o jezdectví. Zde se setkala s Robertem Hallem (po čtyři sezóny britský národní drezurní trenér, osobní trenér prince Charlese, byl žákem Španělské jezdecké školy), který v Michiganu často trénoval. Jezdecká škola od něj nakoupila koně, se kterými pak členové úspěšně soutěžili v různých disciplinách. Alison přivedla koně Ruzbeth na úroveň Prix St. Georges, poté byl bohužel prodán. Její studenti úspěšně závodili na obdélnících i přes překážky. V jezdeckém centru v Michiganu také byla v pořadatelském týmu velkých mezinárodních závodů.

Díky svým zkušenostem byla Alison Robbins pozvána jako pomoc k založení podobné, ale menší organizace v Severní Karolině. O rok později dostala nabídku k založení své vlastní farmy a jezdecké školy. Tuto nabídku přijala. Jako vedlejší zaměstnání začala pracovat pro velkou nadnárodní pojišťovací společnost. Pozdějí jí nabídli práci ve stejné společnosti v Londýně. Tato nabídka byla tak výhodná, že se nedala odmítnout, takže se vrátila zpět do Británie. Její nadřízený se dozvěděl o její jezdecké minulosti a požádal ji o návrh a dozor na stavbě jeho stájí a jezdecké haly. Následně byla vyslána do Evropy s úkolem koupit drezurního koně ve vyšším stupni tréninku. Tohoto koně pak jezdila i trénovala, a to i v období, kdy se vdala a kvůli rodinným povinnostem se musela vrátit domů, do Herefordshire.

Učit a jezdit nepřestala, u domu postavili stáje, výběhy a jízdárnu. V tuto dobu byla poprvé postavena před úkol rehabilitovat koně, který měl pohybové problémy, což Alison otevřelo nové možnosti. V rodinné stáji trénovala jak své děti, tak další studenty, kteří sbírají úspěchy ve všech jezdeckých disciplinách a soutěžích, jako např. National Talent Spotting (vyhledávání jezdeckých talentů), Young Rider Training (talentovaní mladí jezdci). Zároveň pokračuje s trénováním v USA. Vede vlastní malou jezdeckou školu, registrovanou u BHS, kam mohou přijet studenti se svými koňmi nebo mohou využít školních koní, které Alison vlastní.

Učí podle klasických principů, které uspokojí každý druh jezdce. Zvláštní důraz je dán na výuku nezávislého vybalancovaného sedu, bez kterého nemůžeme poskytnout koni jasné, přesné pomůcky a dosáhnout rovnováhy a porozumění. Při rehabilitaci koní spolupracuje s veterináři na zjištění a odstranění nejasných důvodů kulhání a dalších zdravotních problémů. Tato práce společně s výukou jezdců Alison velmi naplňuje. Vyjádřila naději, že v současnosti, kdy je v nabídce nepočítaně "tréninkových metod", vidí svůj osobní přínos v obhajobě koně jako osobnosti a zprostředkování způsobu výcviku koně a jezdce, který přetrval staletí a je dodnes platný. Jeho výsledkem je klidný, sebevědomý, spokojený a především zdravý kůň. Tato metoda není v žádném směru silová, vylučuje negativní konfrontaci s koňským partnerem. Práce s koněm je ucelena v logických návaznostech, den za dnem, s respektem k jeho povaze a tělesným možnostem, které využívá jako vodítko k jeho pokroku. Jinými slovy - nepřekonaný a nepřekonatelný systém výcviku Španělské jezdecké školy ve Vídni.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: