Souhrn z Mezinárodního sportovního šampionátu a MČR haflingů

28. 9. 2017 Veronika Jenikovská Autor fotek: Věra Marková

O stále rostoucí kvalitě našich sportujících haflingů přesvědčil srpnový mezinárodní šampionát a Mistrovství České republiky, které se konaly na pardubickém dostihovém závodišti. Náš svaz v rámci této akce musel uplatnit podmínky pro koně stanovené Světovým svazem, tedy minimálně 5 kompletních generací a maximálně 1,56 % arabské krve. Kvůli tomu jsme bohužel museli odmítnout několik stálých účastníků sportovních soutěží, na druhou stranu jsme ale objevili nové talenty, o jejichž sportovní aktivitě jsme zatím neměli tušení.

 Kvalitně obsazená drezura

Převaha zahraničních účastníků a nejvyšší celkový počet přihlášených účastníků se sešel do soutěží drezury, která tak byla velmi kvalitně obsazená a výkony tomu odpovídaly. V soutěži mladších koní se utkalo celkem šest dvojic a s přehledem nejlepší byla se součtem 137,991 % Lucie Čermáková s hřebcem Artem, kteří obrovským náskokem v druhém kole porazili celkově druhou Martinu Studničkovou s klisnou Nivou, které měly našlápnuto díky vítězství v prvním kole, ale v kole druhém zajely až čtvrtý nejlepší výsledek. Jen o necelé procento v celkovém součtu méně získala stejná jezdkyně s klisnou Bahar, což pro ni znamenalo zároveň třetí místo.

Drezurní úlohy stupně L určené pro koně šestileté a starší zajelo celkem šestnáct dvojic a vítězkou se s výsledky přesahujícími v obou kolech vynikajících 70 % stala Rakušanka Manuela Reidinger s klisnou Golden Princess. Druhé místo a zároveň titul mistrů ČR vybojovala Laura Lišková s valachem Hanym, kteří zároveň zajeli vůbec nejlépe hodnocenou drezurní úlohu celého šampionátu a od rozhodčích získali výsledek přesahující dokonce 73 %. Třetí místo opět obsadila dvojice z Rakouska - jezdkyně Lea Siepmann s valachem Wenhardem. Pětici nejlepších pak doplnily dvě účastnice z ČR, které zároveň braly stříbro a bronz v rámci MČR - Petra Dvořáková s klisnou Wolke uspěla zejména díky výborně odjetému prvnímu kolu, Veronika Holíková s Lady Dianou naopak podaly vyrovnané výkony v obou kolech.

Na závěr všech drezurních úloh měli návštěvníci možnost zhlédnout také velmi zajímavou komentovanou ukázku paradrezury, kterou na valachovi Narcisovi předvedla teprve čtrnáctiletá Denisa Lencová. Tato dvojice se společně pravidelně účastní drezurních soutěží dětí a mládeže za JK Šerm Lochovice.

Velká konkurence byla i v parkuru

Jen o něco méně účastníků bylo ve skokových soutěžích, kde zejména ve finále starších koní byly k vidění skvělé a hlavně bezchybné výkony. Mladé koně jsme viděli v Pardubicích skákat pouze čtyři. Díky nejlepšímu výkonu ve finále nakonec zvítězila Klára Dohodilová se Sagarou, se druhým místem se kvůli pouhým dvěma trestným bodům navíc musela smířit Anna Zanášková s Flinkie a třetí příčka zbyla na Ludmilu Merklovou s Francess Castaneou.

 Ve finále starších koní byl boj o poznání těsnější - účastnilo se jej pět nejlepších koní ze sedmnáctičlenného startovního pole a i ve finále pak byly vidět skvělé výkony, z toho čtyři bez jakéhokoliv trestného bodu. O vítězi nakonec mezi dvěma dvojicemi, které propluly všechny tři kurzy s nulou na kontě, rozhodoval čas ve finále. Ten se lépe podařilo ohlídat Danielu Pospěchovi s plemeníkem Artistem-L, který tak potvrdil svoje vynikající skokové kvality. Kvůli pár vteřinkám navíc za ním zůstala na druhé příčce i tak výborná Sára Buchlová, která s klisnou Lady porazila svého rivala naopak ve druhém kole. Další dvě místa obsadily dvojice shodně se čtyřmi body z předchozích kol, díky času ale svou rakouskou sokyni nakonec porazila Petra Dvořáková s Wolke.

Velká podívaná i s malým počtem koní

Disciplíny všestrannost a spřežení patří k divácky nejatraktivnějším a to se potvrdilo i v Pardubicích, kde se těchto disciplín bohužel zúčastnila jen hrstka koní, což už kvůli nádhernému prostředí a perfektně upraveným tratím byla velká škoda. Ve všestrannosti dominovaly dvě rakouské účastnice - pro vítězství si od počáteční skvěle zajeté drezury jela Dunja Schicht s valachem Mr. Benjem. Druhé místo získala Carina Mercedes Merschner s valachem Amon CM, která sice nezvítězila v žádné dílčí soutěži, nikde ale ani výrazně neztratila, což na stříbro stačilo. Třetí místo v celkovém pořadí a zároveň titul mistra ČR si z Pardubic odvezl Michal Špalek s Wunjou, kteří zároveň vyhráli terénní jízdu. Parkur všestrannostních dvojic pak vyhrála druhá česká dvojice - Eliška Vejdovcová s valachem Cipískem, kteří se mohli těšit ze stříbrného postu v pořadí MČR.

 V soutěži spřežení se předvedl nejmenší možný počet koní a boj o titul tak mezi sebou svedli otec a syn Kořínkové známí svými úspěchy ve spřežení pony a Tomáš Jelínek startující s klisnami Cuba a Maraja. Ten vyhrál těsně první kolo a nakonec se mezi spřežení rodiny Kořínkových vklínil na druhou příčku. Titul celkového vítěze této soutěže si odvezl Milan Kořínek s valachy Starfight a Stargate a třetí místo tak nakonec zbylo na jeho syna Michala Kořínka, který soutěžil s Britny a Sternprinzem.

Divácký zájem o ukázky

V rámci akce probíhaly souběžně se sportovními disciplínami také ukázky pracovního využití haflingů v zápřeži, a to sice v oranici u anglického skoku formou soutěže v orbě a následnými ukázkami části zemědělských prací. Ukázek se zúčastnili haflingové chovatelů z jižní Moravy - Jaroslava Drápely, Zdeňka Musila, Františka Dobrovolného a Radka Šuryna, kteří také zajišťovali po celé tři dny kočárové vyjížďky po kurzu Velké pardubické.

 Další část doprovodného programu, tentokrát zejména pro odbornou veřejnost, obstarali zástupci Světového svazu, kteří prezentovali současné trendy šlechtění haflingů a další očekávaný vývoj v chovu v souvislosti se změnami evropské legislativy.

Příští rok na ME

Čeští haflingové se v pardubickém srovnání se sousedními státy ukázali ve velmi dobrém světle a už nyní je zřejmé, že jejich potenciál do budoucna je velký. Do příštího roku tak určitě náš svaz a samozřejmě především jednotliví členové i další chovatelé zaměří svůj zájem mimo jiné na účast na Mistrovství Evropy haflingů, které se koná v rakouské Stadl Pauře ve dnech 23. - 25. srpna 2018. Zde bude možné změřit síly se skutečnou evropskou špičkou a my velmi doufáme, že se podaří nejen zvýšit počet účastníků české ekipy, ale také navázat na úspěchy z posledního ME v roce 2015. Jakmile budeme znát podrobnosti ke konání této vrcholné haflingské akce příštího roku, budeme vás určitě informovat.

Závěrem velmi děkujeme všem partnerům, kteří věnovali věcné ceny do soutěží (FitHorse s.r.o., Jana Horse, havens-krmivo.cz, Horse Vital, Energys, Clever Horse, A care Veterina) a samozřejmě našim sponzorům, kteří celou akci podpořili finančně (Nadace Agrofert, Farma Sixta, s.r.o.).

Veronika Jenikovská, místopředsedkyně ČSCHH

Kompletní výsledky soutěží najdete zde: Mezinárodní šampionát

Podobné články
Zambia vom Ellernbrook - LR

Národní pony společnost (NPS) by ráda pozvala v této sezóně všechny majitele i chovatele široké rodiny mountain a moorland plemen, jejich uznaných…

Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

Národní výstava NPS obvykle zakončuje výstavní sezónu v daném roce a dochází na ní k vyvrcholení šampionátových soutěží. Této tradici dostála i letos…