Slatiňanský Dámský den a barokní klání

21. 08. 2012 05:00

Obrázky: 10

Autor: Veronika Kalendová Foto: Eva Výborná, Šárka Veinhauerová Rubrika: Dámská sedla Počet přečtení: 8484 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V sobotu 11. 8. 2012 se v krásném parku slatiňanského zámku uskutečnil letos již druhý Dámský den. Tedy den, který patří převážně jezdkyním, sedlajícím své koně dámským sedlem. Této akce jsem se měla tentokrát zúčastnit jako jedna ze startujících, avšak kvůli zranění koně jsem do Slatiňan přijela jako člen teamu o.s. Dámy v sedle.

Již cestou se nám lehce ztrácel úsměv ze rtů, neboť se k zemi snášel déšť, který nám byl společníkem téměř celý den a jen občas nechal vykouknout na oblohu sluníčko. I přes nepřízeň počasí však do Slatiňan dorazil hezký počet závodnic i diváků a tak mohlo klání začít. Organizátoři si pro dámy připravili na jeden den hned osm soutěží.

Počasí dámám nepřáloPrvní soutěž, drezura st. L (úloha DD), zahájila soutěžní maraton. Stejnou úlohu dámy letos jezdily na VI. MČR jízdy v dámském sedle, a tak se daly očekávat vyrovnané výkony. Jako nejlépe připravený se ukázal fríský hřebec Fabian van de Pluum v sedle s Karolínou Fränkelovou (o. s. Dámy v sedle). Za nimi se umístila Anna Ježková s koněm Gin (o. s. Kallistó) a třetí příčku odsadila Ivana Nováková s koněm Čiko (o. s. Dámy v sedle).

Následovala jízda zručnosti, jedna z nejvíce obsazených soutěží. Kurz nebyl obtížný, ale některé překážky se pro několik koní ukázaly jako neřešitelné, například překonání kavalet v klusu se některým čtyřnožcům jevilo jako zbytečná práce. Vždyť se dají skočit najednou, ne? Sem tam zaspala obsluha překážky, u které se přenášela sklenka s vodou z bodu A do bodu B, a zapomněla skleničku přesunout do výchozího bodu. Ale i s tímto si rozhodčí poradili jak jinak, než že se úkol počítal jako splněný. Nejzručnější dvojicí byla Alice Machová na koni Famara - 16 (Stáj Machovi Květná), dále Michaela Flégrová se Solo Matra XVII- 32 (NH Kladruby nad Labem) a Pavla Placáková na koni Florida (JS Maroušek Myslín).

Třetí byla opět klasická soutěž, parkur do výšky 80 cm. Základní kolo absolvovalo bez chyby pět dvojic a tak došlo na rozeskakování. Čistě a v nejrychlejším, takřka sebevražedném čase oba parkury absolvovala Anežka Křenková s Laurou (Stáj Machovi Květná), na druhé příčce se umístila Lucie Pešková a její Gram, který se zde loučil se sportovní kariérou (Stáj Peškovi) a na třetí Magda Chalupníková startující taktéž s koněm Laura (Stáj Machovi Květná).

Kür - Ivana Nováková a Karolína Fränkelová

Krásná hudba, krásné kostýmy, krásné dámy na krásných koních, předvádějící drezurní cviky v obtížnosti drezurního stupně L. Zvonek hlavního rozhodčího zahájil čtvrtou soutěž závodní soboty, Kür. I v této soutěži se ukázala drezurní připravenost dvojice Karolína Fränkelová - Fabian van de Pluum (o.s. Dámy v sedle) a za nimi následovaly dvojice: Pavla Placáková - Florida (JS Maroušek Myslín) a Tereza Machová - Siglavi Pakra Rosanera X (NH Kladruby nad Labem).

Pivní výzvaPolovina soutěží byla za námi a my čekali malou přestávku na oběd. Snad proto, že další v pořadí, již pátou soutěží, byla organizátory naplánována Jízda elegance, se přestávka nekonala, a tak se vše muselo zvládnout v tempu kvapíku. Přesedlat, obléci elegantní róbu, učesat a hurá zpět na kolbiště. Nejvíce se porotě zalíbila španělsky laděná jezdkyně Lucie Pešková s koněm Lotero Jam (Stáj Peškovi), dále pak Pavla Placáková s koněm Florida (JS Maroušek Myslín) a Lucie Krahulcová Hřebejková s koněm Fabian Van de Pluum (o.s. Dámy v sedle).

Hra na honěnou v podobě převlékání pokračovala nejen v šesté soutěži, ale až do konce klání. Soutěž číslo šest nesla název Pivní výzva. Do té mohly dámy odstartovat jen v klasickém kostýmu pro dámská sedla, neboť jeho nejdůležitější součástí je bezpečnostní jezdecká zástěra. Dle pravidel dámského ježdění by v soutěžích obsahujících jakoukoliv formu skákání neměla startovat jezdkyně v sukni. V Pivní výzvě (ceny do soutěže věnoval pivovar Pernštejn) jde o to, přeskočit dva skoky s plnou sklenkou v ruce a nerozlít. A kdo nerozlil nebo jen malinko? Magda Chalupníková - Laura (Stáj Machovi Květná), Lucie Pešková - Gram (Stáj Peškovi) a Anna Ježková - Gin (o.s. Kallistó).

Následovala soutěž v barokní drezuře, která byla otevřená i pro jezdkyně v klasických sedlech a v které startovaly dvě jezdkyně z Běloruska. Soutěž v barokní drezuře neměla stanovenou obtížnost, a tak bylo vidět výkony skutečně rozdílných úrovní. Zvítězila jezdkyně Anita Hragina Gurkova se Solo Paladia XVII-44 (JK Argos Třeboň), a následovala ji Pavla Kašparová se Solo Elea XXII (NH Kladruby nad Labem) a Diana Dzuba - Indicie 4 (JK Argos Třeboň). U třetí umístěné bylo dle mého názoru zavřeno minimálně jedno oko každého rozhodčího, neb kůň opustil během úlohy v písmeni A obdélník, což by při klasických soutěžích mělo za následek diskvalifikaci.

Jízda elegance - Lucie Krahulcová Hřebejková

Opět se ozývá hudba, tančí se. Začíná poslední soutěž dne, soutěž Pas-de-deux, otevřená dámským i smíšeným párům, v dámských či obkročných sedlech. Některé ze startujících dvojic jely svá Pas-de-deux společně poprvé bez, nebo s minimální přípravou. I tak všechny výkony podané na obdélníku byly úctyhodné. Rozhodčí nejvíce oslovila běloruská dvojice Diana Dzubana - Indicie 4 a Anita Hragina Gurkova - Solo Paladia XVII - 44 (JK Argos Třeboň), na druhém místě se umístila dvojice Ivana Nováková - Čiko a Pavla Placáková - Florida (o.s. Dámy v sedle/ JS Maroušek Myslín) a třetí příčku obsadila dvojice Danuše Petránková - Sacramoso Corinzia XLIII-50 a Michaela Flégrová - Favory RomaXXI- 27 ( NH Kladruby nad Labem).

Den ve Slatiňanech byl velmi pěkný, organizátoři odvedli velmi dobrou práci, moderátoři byli pohotoví, vtipní a technický tým sehraný. Přestavovat kolbiště na osm soutěží v jeden den je přeci jen dost. Rychlost a nelogické uspořádání soutěží, to je to jediné, co mi na celém dni vadilo. Vše honem honem, spěch, stres. Soutěže šly tak rychle za sebou, že ačkoliv jsme na tři koně byli 4 ošetřovatelé, vzdali jsme mezi soutěžemi jakékoliv přestrojování, převlékání jezdkyně omezily na nezbytně nutné (elegance, pas-de-deux) a slova WC či oběd byla zakázána. To jediné kazilo celý dojem a myslím, že by neškodilo zapřemýšlet nad rozdělením Dámského dne a barokního klání do dvou dnů.

Fotogalerii Šárky Veinhauerové najdete na rajčeti.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: