Školy pro koňaře - několik vět k zamyšlení

28. 01. 2007 00:00

Autor: Lenka Gotthardová Rubrika: Koňské školy a instituce Počet přečtení: 12848 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nejsou ještě tak daleko doby, kdy byl kůň přežitkem kapitalismu a podle toho byl zařazen do výuky zemědělských škol. Měly před ním přednost ovce, kozy i ryby. Mnoho studentů SZTŠ a posluchačů VŠZ bylo nesmírně zklamáno, že výuce chovu koní bylo věnováno jen několik hodin.

I na VŠZ se výuka chovu koní musela uskrovnit na jeden semestr s dvouhodinovou přednáškou 1x za 14 dní, to bylo vše, co se v 8 – 10 semestrálním akademickém studiu výuky koní týkalo. Na středních školách zachraňovaly zájem studentů jezdecké oddíly při školních statcích. Kontinuální výuka jezdců a ošetřovatelů koní probíhala na středních odborných učilištích v Kladrubech n. L., v Praze - Velké Chuchli a několika dalších.

 

Se změnou politických poměrů v republice došlo konečně i ke změně vztahu ke koním. Nejdříve opatrně - vedení zemědělských škol bylo poměrně nedůvěřivé k většímu prosazení výuky chovu koní a jezdectví. Když však zjistilo, že koně jsou účinným lákadlem na získávání studentů do stále více opomíjeného zemědělského školství, nastal neuvěřitelný boom nabídek studia zaměřeného na chov koní a agroturistiku. (Což se částečně dělo již od poloviny 70. let v socialismu, kdy kupodivu rovněž přes „zakázané“ koně byli získáváni mladí lidé do zemědělství).

 

Z jedné strany se můžeme náramně těšit, že tento posun nastal, a že zatracovaný kůň získává nové obdivovatele a příznivce. To je pro budoucnost koní nesmírně důležité.

 

V průběhu posledních více než 17 let se vztah a profesní zájem o koně vykrystalizoval. Ubylo všeobecně kvalitních odborníků a osobnosti typu prof. Bílka, plk. Josefa Klementa a starých dragounů - zkrátka vymřeli. Někteří měli to štěstí, že v průběhu 2. poloviny 20. století ještě mohli alespoň někde předávat své zkušenosti, mnohým to však umožněno nebylo. Dřívější potlačení odborné výuky chovu koní na školách a likvidace jezdectva u armády, jsou velkou příčinou nedostatku kvalitních učitelů a trenérů i v současné době. Sehnat pedagoga, který má dostatečné praktické zkušenosti i teoretické vědomosti v oblasti chovu koní a jezdectví, a navíc, který by je ještě uměl správným způsobem předávat, aby člověk dnes pohledal.

 

A tím se dostáváme ke druhé stránce. Mnoho středních škol a nejenom zemědělských (včetně několika dalších učilišť) nabízí speciální výuku zaměřenou na koně a s tím související činnosti. Realita je však následně velmi rozdílná. Jsou samozřejmě školy, které berou chov koní jako poslání a snaží se studentům podat co nejvíce informací. Jsou však i další, kde výuka koní je skutečně jen lákadlem a dítka chtivá ježdění a praxe jsou zklamána nízkým počtem hodin, amatérskou výukou a v konečné fázi i zjevným nalákáním na vějičku. Přestup na jinou školu bývá spojen s mnoha starostmi a tak mnohé studentky raději dokončí tuto školu, než by si komplikovaly život přestupem. A na to mnohé školy hřeší. Také obsah a úroveň výuky se v mnoha případech neliší – ať se jedná o učiliště, střední školu či dokonce univerzitu. Stále se učí hodně všeobecně a málokdy jde výuka do hloubky. Mnohdy si absolvent kladrubského učiliště vystačí se svými znalostmi i u případné vysokoškolské zkoušky.

 

Kudy tedy do správné výuky? Pokud chce někdo získat hlavně praktické odborné zkušenosti, pak je nadmíru dostačující učiliště. Pokud jeho rodiče či on sám touží po maturitě a přesto více inklinuje k praxi, může si po učilišti udělat nástavbu s maturitou (na SOUz i na SZŠ).
Romantické typy mohou rovnou na zemědělskou školu, která je praxí nepřetíží. Studijní typy pak mohou pokračovat na vysoké škole v bakalářském či inženýrském studiu. Každopádně je dnes již třeba počítat s tím, že ač máte maturitu, bude stejně více práce ve stáji s ošetřováním koní a s výukou koní či turistů než s tzv. zootechnickou prací. Zootechnici jako pojem i profese téměř vymizeli, možná vám budou říkat manažer stáje.

 

Každopádně je důležité se předem řádně na patřičnou školu informovat, osobně ji navštívit, pohovořit nejen s pedagogy, ale i s některými studenty a nahlédnout do osnov a ročního programu akcí spojených se školou a s koňmi. Vypovídající jsou také možnosti praxí a to jak u nás, tak do zahraničí, nehledě na to, že přičinlivý student si mnohdy nějakou sežene sám.

 

Pro všechny, kteří se koním chtějí věnovat opravdu profesionálně a jdou si za svým jasně vytčeným cílem – budu velmi dobrým ošetřovatelem koní nebo budu velmi dobrým jezdcem či nabízet kvalitní služby v agroturistice – mám však výbornou zprávu. Kvalitní koňaře shánějí jak majitelé a chovatelé koní naši, tak zahraniční. Čili nikdo z úspěšných absolventů, kteří se nebojí práce a pro svůj obor dýchají, nemusejí mít strach, že by po absolvování školy práci u koní nenašli.

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. marek

  Nejsou odborníci

  12:43 - 28. 01. 2007

  V praxi se setkávám spíše s psoudoodborníky, kteří mi připadají, že jsou navázání na různá loby obchodníků a výrobců různých prostředků pro koně. Není se téměř o co opřít, nejsou vědecké autority, které by pojednaly o biomechanice koně, škodlivosti toho či onoho menagementu nebo i některých způsobu uplatňovaných u vrcholového sportovního využítí koní. Pak se dovím, že vychvalované krmné dávky jsou z nekvalitních ingrediencí, v tréningových metodách jsou užívány různá sešněrování koně, velice často na hranici týrání nebo za ní. Bují plagiátorství, neúcta k uvádění zdroje a mnoho dalších nešvaru u koní. Podle toho pak vypadají i diskuze zde na equichanelu nebo na ifauně.

 • 2. EvaM

  Vzdelávanie nielen pre mladých

  15:21 - 28. 01. 2007

  Pani Gotthardová, klobúk dolu, že popri Vašej práci v NH stíhate ešte naďalej publikovať v Jezdectví, na EQCH a určite i inde.<br />Čo sa týka škôl, akosi mi stále chýba systém vzdelávania pre tých starších "koniarov". Napríklad kurzov, seminárov a podobne je stále dosť málo, špeciálne z tej praktickej chovateľskej oblasti (popis a hodnotenie koní, starostlivosť o žrebné kobyly a žriebätá, ustajnenie a podobne).

 • 3. Marie Kudrnáčová

  Je to víc než pravda

  12:19 - 22. 06. 2009

  S vysokými školami máte pravdu. Zdá se mi trochu mimo učit se na vysoké škole barvy koní, přitom, např. o plemenitbě a dalších, v podstatě nic nevědět. Myslím, že zkoušku z chovu koní by zvládly i některé 10tileté holčičky, které se ke mně chodí jednou za 14 povozit na koni. Koně jsou odsunuti na vedlejší kolej, protože to nejsou produkční zvířata. Většina Ing. učitelů si myslí, že důležitější jsou zvířata s produkcí, na těch se podle nich vydělává (to taky není až taková pravda - nebýt dotací, kde by dnes zemědělství v ČR bylo).
  Vědomostí je málo, semináře možná nějaké jsou (většina lidí má stejně svou hlavu a nechtějí poslouchat), na knihy a časopisy se také člověk nemůže spoléhat... možná poslechnu jednoho pana Doc., který mi řekl, že mám chovat koně ve velkém na maso a vyvážet do Polska.

 • 4. Temari

  Naprostý souhlas

  22:37 - 08. 11. 2009

  Musím víc než souhlasit s úrovní jednotlivých škol a jejich lákáním. Sama jsem v září nastoupila do JAK Brno-4letá škola s maturitou. Všech těch řečí před nástupem o možnostech ježdění, praxí v zahraničí, účasti na závodech a všeho dalšího hafo, ale pak... po nástupu se prostě nic nedělo. Po 2měsících už jsem to tam vážně nevydržela... abych se učila klusat dokolečka- na koni, kterému pojem vnější otěž je naprosto cizí- a občas si skočit 50cm křížek místo dbaní na přilnutí, uvolněnosti atd.. to vážně nešlo. Ted jsem na mateřské škola JAK Mariánské Lázně a musím říct-nesrovnatelné. jak po stránce teoretické tak praktické.
  To jen můj postřeh ze dvou, údajně stejných škol.

 • 5. petak321

  Vysoká škola

  18:54 - 30. 11. 2010

  Ja si mylsim ze na vysokých skolach ve vyssich rocnicich se vyucuje vice jak barvy koni...barvy a zaklady jsou otazkou stredni skoly protoze je bohuzel brano jako okrajove zamereni a proto se na to neklade takovy duraz jaky by mel :/

 • 6. Elion

  Kladruby

  17:43 - 05. 07. 2012

  Dobrý den,
  v září nastupuji do devítky a na střední bych ráda šla do Kladrub. Spousta lidí mi to vymlouvá, že nebudu mít maturitu, a hlavně rodiče chtějí, abych maturu měla. Já jinam, než na střední, kde budu u koní, nepůjdu, a jsem pevně rozhodnutá pro kladruby - a můj dosavadní průměr, 1,375 - který se příští rok zlepší, je k tomu myslím dobrý.

  Hledala jsem na internetu, ale nenašla jsem - ale vím, že jsou. O co jde? O nástavbové studium zakončené maturitou. Neví někdo? Vím, že pokud se do kladrub dostanu, tak na to mám času dost, ale ráda bych věděla jestli nějaké jsou.

  A neví někdo, jaké lidi a hlavně s jakým průměrem do kladrub berou? Na šk. rok 2012/2013 přijímací zkoušky vypsány nebyly, nebyly myslím ani minulý rok a myslím, že nebudou ani příští rok, známky budou důležité (né, že by s přijímačkama nebyly...)

  Taky bych byla ráda, jestli tu je někdo kdo v kladrubech studuje, aby se mi ozval.


  Děkuji,
  s pozdravem
  Elion

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: