Sítě pro koně našly díky sbírce široké uplatnění

24. 11. 2017 12:00

Obrázky: 15

Autor: MVDr. Lýdia Čačková Rubrika: Pomozte koním Počet přečtení: 2318 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ještě před třemi lety málokdo v České republice tušil, že existují speciální sítě pro koně a další velká zvířata, která v případě, že se dostanou do nesnází, značně usnadní jejich záchranu. Změna přišla s veřejnou sbírkou, jež byla nedávno ukončena.

Sbírka, za jejímž zrodem stálo sdružení veterinárních lékařů EDUvet.cz a zejména aktivita zástupkyně sdružení MVDr. Lýdie Čačkové, vynesla prostředky na nákup celkem sedmi záchranných sítí. Myšlenka založit sbírku zrála několik let a založena byla 20. října 2014 na tři roky.

„Jako veterinářka bývám nezřídka přivolána k případům, kdy kůň někde uvízne nebo zůstane ležet. Ačkoli jsem pokaždé měla štěstí na výborný tým hasičů, potýkali jsme se vždy se stejným problémem. Jak koně bezpečně vyvázat do popruhů, abychom ho zvedli, on se z nich nevyvlékl, a nijak mu neublížili. A aby stres zvířete byl co nejmenší. Nakonec jsme si nějak poradili, ale zásahy nebyly dostatečně bezpečné jak pro koně, tak pro lidi, kteří se mu snažili pomoct,“ vysvětluje MVDr. Čačková a dodává: „Protože jsem věděla, že existuje síť, kterou v zahraničí běžně používají, napadlo mě zpřístupnit její použití i u nás. Cena sítě není úplně malá, a tak jsme s pomocí přátel z EDUvet.cz na její nákup uspořádali sbírku.“

Zpočátku nebylo snadné přesvědčit vedení Integrovaného záchranného systému i veřejnost, že sítě jsou skutečně potřeba. I tak se první síť z vybraných prostředků podařilo koupit a umístit už přibližně po půl roce od založení sbírky. Přispívali velcí i malí dárci, často zákazníci MVDr. Lýdie Čačkové. O místě, kam bude síť svěřena, rozhodoval počet koní chovaných v jednotlivých krajích. Nakonec putovala do Libereckého kraje.

První zásah se uskutečnil 31. ledna 2016 v Bílém Kostele nad Nisou, kde hasiči s pomocí sítě vytáhli koně z jímky, do níž spadl. A právě první úspěšný zásah v ostrém provozu pomohl překonat počáteční rozpačité reakce na aktivity EDUvet.cz ze strany vedení IZS.

první zásah

„Po prvním úspěšném zásahu se vše výrazně zlepšilo. Nejlépe se mi vždy spolupracovalo s řadovými hasiči. Tedy s těmi, co sítě přímo používají. Mnozí z nich měli zkušenosti se zásahy s koňmi a vítali možnost, že se jim práce usnadní a bude efektivnější. V Praze je síť právě díky snaze řadových hasičů. Podařilo se jim přesvědčit své vedení o jejím přínosu. Sbor nakoupil síť ze svých prostředků a sbírka zaplatila školení. Podobně to probíhalo v Moravskoslezském kraji,“ popisuje MVDr. Čačková. Přímo sbírka dopomohla nákupu sedmi sítí, které jsou kromě zmíněného Libereckého kraje, kde jsou dvě (v Liberci a v Semilech), také v Jihomoravském, Pardubickém a Plzeňském kraji. Jedna síť je u doktorky Čačkové a poslední sedmá byla ve středu 22. listopadu 2017 předána do depositu v sídle společnosti Equinet, která sídlí v pražských Holešovicích, nedaleko metra, vlakového nádraží i městského okruhu. Zmíněná společnost přispěla na nákup dvou sítí a celý projekt podporovala i mediálně.

K radosti nejen zakladatelů sbírky si některé záchranné sbory začaly speciální sítě pořizovat na vlastní náklady.

„V momentě, kdy vedení IZS zjistilo, že sítě mají smysl, začaly si je jednotlivé hasičské sbory pořizovat samy. Třeba Středočeský kraj sítí pořídil rovnou třináct,“ říká Lýdia Čačková a dodává, že významnou roli v celém projektu sehrála také Koňská záchranka. Ta díky svým zkušenostem byla jasnou volbou pro zabezpečení proškolení do práce se sítí. Díky modelu koně, který mají k dispozici, se hasiči mohli naučit pod jejich vedením, jak se síť na koně zakládá, jak si poradit v různých situacích i to, jak si poradit, když se síť použít nedá.

„Většina dosavadních školení probíhá ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR v Brně. Pro potřeby výuky a výcviku jsou používány vybavené učebny, ale hlavně nezastupitelný praktický výcvikový polygon. U projektoru a promítacího plátna se posluchači teoreticky seznamují s manipulací se zvířetem v krizové situaci a se správným použitím improvizovaných vyprošťovacích pomůcek. V praktické části se výcvik přesouvá na cvičiště, které imituje jímku, studnu, jámu apod. a je u nich k dispozici jeřáb. Zde se ukazuje a cvičí praktické nasazování sítě a improvizovaných prostředků. A dojde samozřejmě i na nácvik samotného vytažení ze stísněných prostor,“ popisuje průběh školení Pavel Čechovský s tím, že proškoleny již byly sbory sedmi krajů: Libereckého, Jihomoravského, Plzeňského, Pardubického, Středočeského, Moravskoslezského kraje a hlavního města Prahy.

„Použití záchranné sítě při vyproštění velkého zvířete ze složité situace se hodí zejména tam, kde je nutné, aby se váha zvedaného zvířete rozložila na co největší plochu. Síť naopak nelze použít tam, kde není dostatečný prostor pro instalaci sítě na tělo zvířete a také pokud by hrozilo časové prodlení. Nasazení sítě může totiž v některých situacích zabrat více času než improvizované vyzvednutí. Kromě toho mají sítě samozřejmě neoddiskutovatelný význam při dlouhodobém léčení koní, kdy je potřeba pacientovi ulehčit dlouhodobé stání, nebo kdy je nutné zamezit koni v ulehnutí,“ vysvětlil Pavel Čechovský.

Sítě pomohly už v několika akutních případech, což bývá často pád koně do nezabezpečené prohlubně (např. jímky) či zalehnutí ve stáji.  To je určitou satisfakcí za okamžiky, kdy bylo složité projekt stále pohánět kupředu. „Chvil, kdy jsem si říkala, že nemá smysl ve sbírce pokračovat, bylo několik. Vždy, když člověk narazil na úředního šimla, měl pocit, že bojuje s větrnými mlýny. Nejdůležitější je ale láska ke koním. Díky ní není osud těchto zvířat lidem lhostejný. Řekla bych, že většina z dárců má své vlastní koně. Nemůžu zapomenout také na podporu médií, hlavně těch, co se specializují na koně a vše kolem nich,“ uzavírá MVDr. Lýdia Čačková. "Všem moc děkujeme."

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

EDUvetEDUvet.cz je skupina veterinárních lékařů soustředěná do sdružení (spolku), kteří se věnují zejména hipiatrické praxi. Organizuje semináře a workshopy zaměřené zejména na jejich použitelnost v praxi. Cílem je vzdělávání, výměna informací, spolupráce mezi kolegy, společné řešení složitějších případů a vzájemné konzultace. Snaží se, aby semináře nebyly plné jen učených termínů a nepoužitelných faktů, ale hlavně praktických věcí použitelných v běžné terénní praxi.

Účelem sbírky byl nákup záchranných sítí a závěsných konstrukcí pro velká zvířata, obzvláště koně, zabezpečení jejich dostupnosti pro Integrované složky záchranného systému, zabezpečení instruktáže o použití záchranných sítí a nouzových situacích s ohledem na záchranu života a zdraví zvířat a zamezení ohrožení životů a zdraví lidí, zabezpečení možnosti vypůjčení závěsné sítě a závěsné konstrukce soukromým osobám - majitelům pro dlouhodobou léčbu zvířat vyžadujících tuto formu podpory a pro zapůjčení soukromým majitelům se zvířaty v situaci akutně ohrožující jejich život a zdraví.

Kontakt: MVDr. Lýdia Čačková, telefon: +420773922992, e-mail: mvdr.cackova@seznam.cz

 

Veterinární záchranná služba koncepčně funguje jako kterékoliv jiné záchranné vozidlo pro lidi. Zajišťuje akutní rychlou veterinární pomoc u případů bezprostředně ohrožujících život zvířete. Hlavním úkolem je vyproštění zvířete z nebezpečné situace, odborná první pomoc na místě události, stabilizace a převoz pacienta s odbornou posádkou (v doprovodu majitele zvířete) a předání na příjmu veterinární kliniky. Další ze služeb je dopředu plánovaná přeprava handicapovaných (zraněných, léčených, nemocných...) zvířat k veterinárnímu vyšetření a zpět, z důvodu změny majitele nebo ustájení, převoz mezi veterinárními klinikami, odvoz na rekonvalescenci apod. Pohotovostní službu zajišťuje Koňská záchranka při důležitých jezdeckých událostech – rovinové, překážkové a vytrvalostní dostihy, všestrannost, historické akce (rekonstrukce bitev), filmová natáčení jezdeckých scén, zákroky jízdní policie atd., zkrátka všude tam, kde se koně dostávají do nebezpečných a rizikových situací. Další informace najdete na adrese: www.konskazachranka.cz.

Kontakt: Pavel Čechovský - telefon: +420 608 980 657, e-mail: info@KonskaZachranka.cz

 

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 3 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: