SCHCS vyžaduje u nových plemenných hřebců vyšetření na WFFS

23. 04. 2019 09:00

Obrázky: 1

Autor: Martina Cerhová Foto: Cerhová Martina Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 1418 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

K situaci kolem WFFS (syndrom fragilních hříbat teplokrevníků) vydal své stanovisko také Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR.

Ve svém vyjádření, zveřejněném na webových stránkách svazu, uvádí: "Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS u hřebců nově zařazovaných do plemenitby v rámci plemenné knihy CS, kteří budou fyzicky na území České republiky v plemenitbě působit. U těchto hřebců svaz CS majitelům hřebců uhradí náklady na provedení tohoto testu. Výsledek vyšetření bude zveřejněn, ale nebude mít vliv na rozhodnutí o zařazení hřebce do plemenitby."

U stávajících plemenných hřebců je testování a zveřejnění výsledku testování doporučováno - není tedy povinností. PK CS zároveň doporučuje chovatelům, aby nechali rovněž otestovat své klisny a uvažuje se o finanční podpoře testování u klisen po výkonnostních zkouškách.

V ČR jsou zatím oficiálně známi pouze 2 přenašeči WFFS z řad plemeníků, a to 2049 Go-On T.S. (Corlensky G - Air Jordan Z) působící v ZH Písek a Chico’s Boy (Carpaccio – Silbersee) působící v ZH Tlumačov. Je ale nutné brát v patrnost, že ne všichni plemenní hřebci v ČR byli testovaní nebo byly výsledky jejich testů zveřejněny. Své hřebce testovali a výsledky zveřejnili: Stáj Hapax, ZH Písek a JŠ Valdštejnská obora.

Opět zdůrazňujeme, že kolem WFFS není třeba paniky. Jen je vhodné nesestavovat rodičovský pár z dvou přenašečů, tedy v případě volby plemeníka, který je přenašečem, nechat klisnu otestovat.

2049 Go-On T.S. (po Corlensky G)

 

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: